Hollanda

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan EvliyaCelebi2 Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 4
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 7,341

EvliyaCelebi2

Söz insanın aynasıdır..
Amsterdam'da park etmek hiçte sanıldığı ve forumda yazıldığı gibi pahalı değil. Amsterdam belediyesi haklı olarak şehir merkezinde turistlerin sadece arabasız olanını seviyor. ;) O yüzden park & ride olanakları düzenlemiş.

Panelvanlar için gerekli bilgileri ingilizce olsada bulacağınız adres aşağıda. Baştaki iki park yerinde panelvanların gecelemeden(?) park etmesi mümkün.
http://whatsupwithamsterdam.com/car-parking-in-amsterdam/

Daha kapsamlı bilgi için;
http://www.iamsterdam.com/en/visiting/plan-your-trip/getting-around/parking/park-and-ride

Not.
24 saate kadar park + 5 kisi için (sadece) şehir merkezine gidis-dönüş bileti, 8 € !
Koşullar mutlaka dikkatlice okunmalı !

Notun notu :D
Avrupa için gezilecek yerlerin, özellikle çeşitliliği yüzünden büyük şehirlerin, önceden internet aracılığı ile taramasının yapılması çok faydalı. Boşuna dememişler " Okuyan öndedir" ;)

Etiketler
Ynt: Hollanda

Mesut bey haklısınız bilgi gerçekten önemli.
Her ülke ve şehiri kendi özelinde değerlendirmek gerekir ama açılan başlık Hollanda ve Amsterdam olduğu için verilen linkler bağlamında otopark konusunu değerlendirirsek;
Bu tip keyif gezilerinde başkasını bilemem ama benim önceliğim güvenliktir. İlk linkteki yorumlar konusuna bakarsak 4 adet yorum olduğunu görürüz. Bunlardan birisi internette dolaşırken bu siteyi buldum pek hoş pek güzelmiş tarzı bir yazı.
Ancak diğer üçü bu alanları kullananların yorumları. Ne yazık ki üçü de hiç iç açıcı değil. İkisi bu alanda araçlarının camlarının kırılarak hırsızlık yapıldığı ile ilgili yorumları. Üçüncüsü ise motokaravanıyla bu park alanlarından hiç birine park edemediği hattta birisinde manevra yapmasına bile izin verilmeyip yoğun otoban trafiği içerisine yönlendirildiği ve şehri sadece çevre yollarından izleyerek terketmek zorunda kaldığı ve gününün mahvolduğu şeklinde.
Kişinin bütün riskleri kabul ederek aracını buraya park ettiğini düşünsek bile buradan şehir merkezine ulaşmak için muhakkak bir bağlantı kullanmak zorunluluğu olduğu görülüyor. Önceliklle iyi bir yabancı dil bilgisi olmadan bu biletleri almak ve 1 saatlik zaman dilimi içerisinde otoparktan bağlantı sağlayacak araç noktasına ulaşarak doğru araçla doğru noktaya ulaşmanın bu kente yeni gelmiş birisi için ne derece kolay olacağını sorgulamak gerekir diye düşünüyorum.
İtalya'da bu tip bir park yerinde Hymer motokaravanını bırakan Türk bir karavancı dostumuz geçen yaz komple karavanını çaldırdı.
Onun için bu tip park alanlarından hep çekinirim.
Ama yine de dediğiniz gibi "Okuyan öndedir." Umarım o ingilizce metinler içerisindeki ufak nüansları okuyarak değerlendirip yurt dışına çıkmak isteyen Türk karavancı seyyahlar güzergah ve ülkelerini ona göre planlarlar.

Fatih bey, Amsterdam'ın güney-güneydoğusundaki Arena stadyumunun park & ride olasılığını otomobilim için kullandım. Kapalı ve güven veren bir yer idi. Sadece gösteri ve maçlar olduğu zaman kapalı ve şehir merkezine metro ile 13 dakika sürüyor. Bilet otomatı hatırladığım kadarı ile park gişesinin hemen yanında. Almanyada bilet otomatlarını Türkçe kullanabilirsiniz , sanırım Amsterdam'da da bu olanak var. Birkeresinde de otomobilimi ayni güzergahta 3 durak evvel Abcoud'da bırakmışdım. Burada park için birşey ödenmiyor ve merkeze 23 dakika mesafede. (Faydalanabilen çıkar diye detaylı yazıyorum) Google street bu açıdan faydalı. Bu yolla büyük şehirleri taramanın çok faydasını gördüm. Bilirsiniz üstelik, ulaşım araçları için bilgi edinmek de mümkün.

Hırsızlık için dikkatli olmak gerçekten gerekli. Fakat forumlarda hep başına gelenler yazıyor. Durup dururken ben hırsızlık yaşamadım diye yazan yok. Öte yandan 1000 de 1 hırsızlığın olduğu yerde, o 1 kişi için oran ise % 100 . Olayı küçümsediğim anlaşılmasın lütfen, nihayette gerekli sigortayı yaptırıp, dikkatli olmak ve yine gerekli gördüğümüz önlemleri almaktan başka yapacağımız birşey yok galiba ?

Dil sorunu yüzünden Avrupaya çıkmaya çekingen yaklaşanlar için söylüyorum, belki ekstrem gelebilir ama korkulacak hiçbirşey yok. Bir aylık gezilerini Gatenby ingilizcesinden birkaç cümleyle geçiştirmeleri işten bile değil. Hatta belki ona bile gerek yok. Çağımız süpermarketler, gps destekli haritaları ile akıllı telefonlar, tercüme programları ile tabletler, navigatörler çağı. Zaten Google amca ve bazen hemşerilerimiz bile yanlarında olacak. ;)

Fatih abi seninde değindiğin gibi bilgi çok önemli.Ancak tek başına yeterli değil.Bende yurt dışına çıkmadan önce aylarca forumda yurt dışı yazılarını didik didik etmiştim.

Yanlızca forumda anlatılanlara baktığında Yunanistan otobanında benzin almak için ana yoldan ayrılmak gerekiyor deponuzu dolu tutun öğütlerini okumuştum.Bu güzel bir bilgi idi görünüşe göre tedbirli olmak gerekiyordu ancak insanı birazda geriyordu.Gelgelelim Yunan otobanınında dört kez İpsala İğoumenitsa hattını kullanıp tecrübe edince bu bilginin kısmen doğru olmadığını öğrendim.Tamam bizim otobanlardaki gibi adım başı benzinlik yoktu ancak adamlar 650 kilometrelik yolun her bir 200 km sine üç büyük benzin istasyonun koymuşlar buda yeterli idi.
Yurt dışı gezilerinde kalabalık şehir merkezlerinde ufak camperler ile park yeri bulmak sanıldığı kadar kolay değil.Bırakn ufak araba kiraladığımızda bile yer arıyoruz.Çoğu otoparkların girişinde yükseklik sınırı var giremezsiniz.Sevgili moderatörümüz Hüseyin abi boşu boşuna demiyor Türkiye Avrupa'lı karavancılar için serbest diye.Memleketimizde kamp dışı kalmak çok rahat sınırlama yok.Kısmen Yunanistan birazda İtalya bize benziyor ancak İtalya'dada geri döndüğünüzde karavanınızı bulamayabilirsiniz.
Almanya,Fransa.İsviçre,Avusturya,İspanya'da karavanlı gezilerimizde gördüğüm, şehir merkezlerinde park yapmanın çok zor olduğu.Zaten adamlar bu problemi aşmak kısa konaklama ihtiyacını karşılamak için binlerce karavanpark yapmışlar.
2013 motokaravan kiralayarak yaptıımız Endülüs gezisinden bir tecrübemi paylaşayım.Sevilla'da kalacağımız kamp alanı şehir merkezine uzak olduğundan daha yakın bir karavanpark bulalım dedik.Camper Contact proğramından Sevilla şehir merkezine yakın nehir kenarındaki liman boşaltma sahası içinde ücretli bir park alanı bulduk ve gittik.Yer ana yola yaklaşık 15 dakikalık yürüme mesafesinde ve etrafında yerleşim olmayan bir liman sahası idi.Tamam gündüz karavanı bırakıp güvenli bir şekilde ana caddeye kadar yürüyüp otobüs ile Sevilla şehir merkezine gidebiliriz.Ancak dönüş nasıl olacak liman sahası ıssız ve ara yol güvenli değil bilmedik bir yer vazgeçtik.
http://www.campercontact.com//campersite/detail/id/21247

Fatih abi senin verdiğin otoparktaki cam kırma olayı can alıcı nokta olmuş .Evet bilgi önemli ancak burada Alman Simens firmasının kurucusunun şu güzel lafı çok hoşuma gidiyor
Information is good but what about experience ?
Kabaca tercümesi şöyle: bilgi güzel ama ya tecrübe sen ondan haber ver...

92 senesinde kısa bir avrupa turu için Amsterdam uğradım. Kanalların olduğu merkez bölgede park etmistim. 30dk içinde araca girmisler; bagajdaki bavulu talan etmişlerdi. Polise gittim, "uyuşturucu muptelalari ufak tefek şeyleri çalmak için yapıyorlar; yetisemiyoruz" demişti. O akşam ki jointi bizden çıkardılar yani. Amsterdam uyuşturucu ve seks ticareti serbestisi nedeniyle pek de matah bir yer degil benim gözümde. .

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.