Hızlı Tren Hattı Tamamlandığında...

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan baymineral Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 29
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 13,373

Etiketler
Ynt: Hızlı Tren Hattı Tamamlandığında.....

Bu döneme gelene kadar 1950lerden beri Türkiye' de doğru dürüst demiryolu yapılmadığı için bilemeyeceğim ama devletin bu demiryolu geliştirme politikalarına kafayı fazla takması beni umutlandırıyor. Demiryolu sevdalısı olduğum için bu politikaların gerçeğe dönme ihtimalinin olması beni hayallere sürüklüyor.

250 kilometre hızla gidecek bir tren için yüzlerce insanın ciddi zararlar görmesini sağlayabilecek şekilde kalitesiz malzeme kullanılması şeklinde bir şeyi göze alacaklarını hiç sanmam. Bildiğiniz gibi 250 kilometrelik bir hız küçümsenecek bir olay değildir. Uygun malzemeler kullanılmazsa tren 150 kilometre hızda raydan çıkar. Hiç bir politikacının çıkarları uğruna yüzlerce insanın hayatını tehlikeye atmaya cesaretinin olmadığına inanıyorum.

baki 10 yıl önce olsa yaşın tutmuyor diyeceğim ama 36 kişinin öldüğü ve 79 kişinin yaralandığı pamukova tren kazasının üstünden sadece 2 yıl geçti...

Hızlandırılmış tren farklı, hızlı tren farklı.

www.hizlitren.gov.tr ' den alıntı.

"Hızlı Tren kesinlikle hızlandırılmış tren değildir. Hızlı Tren ancak sisteme uygun bir altyapı ile çalışır. Hızlı Tren Projesi'nin temel işlevi mevcut tren yolunun revize edilerek, Hızlı Tren taşımacılığına uygun hale getirilmesidir."

baymineral' Alıntı:
Bu döneme gelene kadar 1950lerden beri Türkiye' de doğru dürüst demiryolu yapılmadığı için bilemeyeceğim ama devletin bu demiryolu geliştirme politikalarına kafayı fazla takması beni umutlandırıyor. Demiryolu sevdalısı olduğum için bu politikaların gerçeğe dönme ihtimalinin olması beni hayallere sürüklüyor.

250 kilometre hızla gidecek bir tren için yüzlerce insanın ciddi zararlar görmesini sağlayabilecek şekilde kalitesiz malzeme kullanılması şeklinde bir şeyi göze alacaklarını hiç sanmam. Bildiğiniz gibi 250 kilometrelik bir hız küçümsenecek bir olay değildir. Uygun malzemeler kullanılmazsa tren 150 kilometre hızda raydan çıkar. Hiç bir politikacının çıkarları uğruna yüzlerce insanın hayatını tehlikeye atmaya cesaretinin olmadığına inanıyorum.

bakiciğim ne diyorsun, ne yazıyorsun anlamıyorum???? şu son yazdığın 3 yazının 3ü de birbiriyle çelişiyor, birbirini anlamsızlaştırıyor...

diyorsun ki "devlet kaliteli kuruluşlarla çalışıyor" ben de diyorum ki, önceden kalitesiz firmalarla çalışıyordu demek ki...
sen tekrar diyorsun ki "politakacılar insanların ölümüyle sonuçlanacak işlerle risk almazlar" ben de diyorum ki, pamukova kazası neyin nesiydi o zaman?...

amailk söylediklerinden sonra şimdi ne dediğine bir anlam veremedim...

250 kilometre hızla gidecek bir tren için yüzlerce insanın ciddi zararlar görmesini sağlayabilecek şekilde kalitesiz malzeme kullanılması şeklinde bir şeyi göze alacaklarını hiç sanmam. Bildiğiniz gibi 250 kilometrelik bir hız küçümsenecek bir olay değildir. Uygun malzemeler kullanılmazsa tren 150 kilometre hızda raydan çıkar. Hiç bir politikacının çıkarları uğruna yüzlerce insanın hayatını tehlikeye atmaya cesaretinin olmadığına inanıyorum ve işi ciddiye alarak devlet olarak çok para harcamayı göze alarak en güvenli biçimde bu inşaatı tamamlayacaklar.

Hızlandırılmış tren sabırsız politikacılarımız sayesinde gerçekleşti. Adı hızlandırılmış tren olmasa da Başkent ve Cumhuriyet Ekspresleri mevcut raylarda oldukça hızlı seyirler yapıyorlar. Yazın annemle Bostancı' dan İzmit' e gelirken bindiğim Cumhuriyet Ekspresi Kirazlıyalı civarında 124 kilometre hıza çıkmıştı ki bu kadar hıza pek uygun olmayan yeterince düz, ağır ve sert olmayan raylarda bu hız vagonun tüm konforuna rağmen oldukça tehlikeli. Bu trenlerde kullanılan vagonların bojileri 160 kilometre hıza göre tasarlanmış ama bu illede 160 kilometre hız sınırının zorlanması gerektiği anlamına gelmiyor. Kirazlıyalı civarı gibi kısa düzlükteki ana hatta bile o kadar hıza çıkılıyorsa Eskişehir-Ankara arasındaki düz hatlarda kimbilir ne hızlara çıkılıyordur. Eğer bugün yarın Allah korusun Başkent yada Cumhuriyet Ekspresi hız nedeniyle kaza yaşarsa hiç şaşırmamak gerekiyor.

Kısmetse hızlı tren devreye girdiğinde de yine kazalar yaşanacak çünkü ne yapılırsa yapılsın, hattın çevresine tel örgü bile çekilse, yeterli miktarda alt ve üstler yapılsa bile halkımız hızlı tren hattında dolaşacak, karşıdan karşıya geçmeye çalışacak. Çocuklarına sahip çıkmayanların meraklı çocukları raylarda oyunlar oynayacak ve hızlı tren önüne çıkanların hayatlarını alacak ya da tehlikeye atacak. Aileleri tarafından sahip çıkılmayan çocuklar ve gençler hızlı treni taşlayacak. Tren hasar görecek v.s.. v.s..

Açıkcası virajlar ve yol eğimi uygun ölçülerde olacağı, sert, ağır, aşınması zor malzemeler kullanılacağı için sinyalizasyon ve mekanik hatalar haricindeki sebeplerden ötürü hızlı trenin büyük bir kaza yaşamayacağı kanısındayım.

Almanya' da 1990lı yılların sonlarındaki hızlı tren faciası tekerlek jantının metal yorgunluğu nedeniyle kopmasına bağlı olarak gelişen olaylardan ötürü gerçekleşti. Geçtiğimiz günlerde hız denemesi yapan Alman hızlı treninin yaptığı kaza ise sinyalizasyon hatası nedeniyle oluştu gibi görünüyor.

Alıntı:
"diyorsun ki "devlet kaliteli kuruluşlarla çalışıyor" ben de diyorum ki, önceden kalitesiz firmalarla çalışıyordu demek ki...
sen tekrar diyorsun ki "politakacılar insanların ölümüyle sonuçlanacak işlerle risk almazlar" ben de diyorum ki, pamukova kazası neyin nesiydi o zaman?..."

Abicim hatlarda yapılan bakımları TCDD' nin yaptığını biliyorum. Bu hızlı tren mevzusundan önce ciddi bir hat yapımına kalkışılmadığı için kalitesiz firmalarla çalışılıp çalışılmadığını bilemeyeceğim.

Politikacılar konusundaki o cümlemi hızlı tren olayı için söyledim. Pamukova kazasından ders aldıklarına inanarak onu yazdım. Hızlandırılmış tren en fazla 130 km hızla giderken kaza yaptı ve onlarca vatandaşımız vefat etti. Hızlı tren 250 ile giderken o tip bir kaza yapacak olsa bu sefer yüzlerce insanın hayatı tehlikeye girecek. Bu yüzden o kadar yatırım yapılan bir yolun oldukça kaliteli malzemelerden yapılmakta olduğunu görüyorum.

Ynt: Hızlı Tren Hattı Tamamlandığında...

ben karayolunu tercih ederim.
ucakla ilgili fobim olmasada, cok severek binmiyorum
hizli trene de pek guvenebilecegimi sanmiyorum
karayolu tercihim kotunun iyisi oldugu icin degil. arabayla yol katetmeyi (hele sehirlerarasi olursa daha cok) seviyorum.

Ben yerli üretim lokomotif ve vagonlar çıkana kadar binmem onlar çıkınca da tren her zaman ilk seçimim olur.
Ya şöyle bi tane de kendi yaptığımız bir araca binelim be!
Eskişehir lokomotifi, devrim, anadol derken yıllar geçti biz hala hiçbir alanda özgün bir üretim yapamıyoruz.
Bu da beni çok üzüyor dostlar.Lokomotifleri biz yapsakta patentli bir üretim yaparlar eski ve rakabet şansı olmayan modelleri bize devrederler üzerinde yenilik ve değişiklik yaptırmazlar yine soyulmaya devam ederiz.Ve ayrıca kendi üretimimizle kaza daha çok olur zira taşımacılıkta petrole bağımlı kalmamızı isteyen çok. Bu arada sabotaj da kesin olur düşüncesindeyim..

Hızlı tren kesinlikle Ankara - İstanbul arası yolcuları toplayacaktır... neden mi havayolu direk şehrin ortasına kimseyi bırakmıyor git havaalanına bir saat önce kuyruğa gir ve uçak, şehrin dışında bir yerlere bıraksın seni tekrar birde şehir merkezine geleceğim diye uğraş ...merkezden mekeze işleyecek bir hızlı trenle kim rekabet edebilecek Avrupada otobüs rekabet edebiliyor mu ki... Ankara - Eskişehir test sürüşlerinde gidip gelen görevlilerle görüştüm birkaç yerde 248 yaptık gerisini hep 250 yapıyoruz diye anlattılar. açıldığında gözünüz aydın Eskiyehir Ankaranın banliyo semti olacak Eskişehire oturmaya gidip gelebilirsiniz Ankaralı lar...

Zaten Eskişehir-Ankara arasında hızlı treni kullanıyorum. Muhtemelen hatta muhtemelen değil kesinlikle gene tercihim hızlı tren olurdu. Sanırım 3 saat olacak İstanbul-Ankara arası.

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,383
Kayıtlı Üye Sayımız
172,041
Kaydolan Son Üyemiz
İsmail.s

SON KONULAR

Geri