Hızlı Norveç turumuz

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan bartek Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 122
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 56,199
Ynt: Hızlı Norveç Turumuz

Nordkapp civarı vakit geçirdikten sonra yavaş yavaş güneye inmeye başladık. Amacımız E6 yolundan Tromsoya ulaşmak. Bir kaç gün Latafon adalarında vakit geçirdikten sonra Kiruna üzerinden Finlandiyaya geri dönmek.
1. Geyikler hala tünellerde.
2.Nordkapp -Alta arasındayız ama hala kıyıyız.
3. Üst üste yığılmış taşlar , sanki adak için yapılmış. Kuzey de her yerde vardı.
Son resimde rengarenk çiçeklerden de görüleyeceği üzere güneye inmeye başladık.

030nr

031nr

032nr

034snr

Etiketler

Ynt: Hızlı Norveç Turumuz

Artık fiyordlara kısmen de olsa geldik. Fiyord demek gemi demek ama bu sefer binmeyelim, dolaşalım dedik. Git git aynı yerde dolanıyor gibi oldu. Vakit de geç oldu, uygun bir cep bulduk uyuyalım dedik. Son resimde ki yer. Biraz sonra yan masaya biri geldi, elinde koca bir bıçak, balık yiyor, biraz sonra gidiyor çöp tenekelerini karıştırıp bir şeyler alıyor. İlk defa Norveç'te tedirgin olduk. Yanımızda duranlarda tedirgin oldu, onlar da gidince biz de yola düştük mecburen. Bir 20 km sonra benzeri bir yol bulduk .

039snr

040E6

041E6

042E6

043E6

Sayın Bartek;
Uzun yıllardır planladığım karavan ile Avrupa turunu, buradaki arkadaşların deneyimlerini de okuduktan sonra, kısmetse bu yaz yapmayı düşünüyoruz.
Bu konuda aşağıda merak ettiğim sorulara, cevap verebilirseniz çok memnun olacağım;
1. Karavan kiralarken (3-4 Kişilik) sahip olduğum B sınıf ehliyet yeterli olacak mıdır?
2. Daha önce Avrupa'da minibüs kullandım ama karavan tecrübem olmadı, bu bakımdan motokaravan kullanmak çok zor mudur?
3. Kamping alanlarından yapılan rezervasyonlar güvenli midir? Gittiğimizde "Kusura bakmayın yerimiz kalmadı" gibi bir durum söz konusu olabilir mi?
4. Biz 5 aile olarak bir tur düzenledik. Bu şekilde 5 ayrı karavan ile seyahat etmek sizce ne gibi sıkıntıları beraberinde getirebilir?
5. Rota olarak sizlerin maceralarını da dikkate alarak, Almanya Münih'ten başlayan ve güneye uzanan bir yol çizdik. Bu anlamda yardımcı olabileceğiniz her türlü tavsiyeye ihtiyacım olabilir.

Yardım ve destekleriniz için şimdiden bir kez daha teşekkür ederim.
Sevgi ve saygılarımla...

Sinan Çavun

Teşekkürler Sinan Bey. Sorularınıza cevap vermeye çalışıyım.
1- Ben iki kere Transporter açılır tavan kiralamıştım.2 kişi olduğumuzdan yetmişti. Bildiğim kadarı ile 3.5 tondan düşük araçlar için B sınıfı yetiyor. Karavan kiralayacağınız şirkete önceden sormada fayda var.
2- Kalacak kişi 3-4 olduğu için Ducato türü panelvanlara yapılmış karavan kiralarsanız sanırım daha kolay sürersiniz. Ben buradada Transporter kullandığım için sıkıntı yaşamadım. Yalnız ilk defa uzun ve yüksek araç kullananlar şehir içlerinde problem yaşayabilir. Uzun yolda problem olacağını sanmıyorum. Belki ilk günler şehir dışlarında kamping ayarlayıp araca alıştıktan sonra şehir içlerine girebilirsiniz.
3- Avrupada sorun olacağını sanmıyorum. Rezervasyon yaptırıp yer kalmasa bile sanırım en azından o gece park yerinde geçirmenizi temin ederler. Ben navigasyon cihazıma önceden çevrede bulunan kampinleri koyup o sıralar yakın olduklarıma gidiyordum. Biraz serbestlik tanıyor bu şekilde davranmak. Bazen çok sevdiğiniz bir yer görüyorsunuz, bir değil de iki gece kalıyorsunuz. Gittiğiniz yerlerde geceleme için uygun kampdışı yerleri de araştırıısanız b planınız olur.
4- Açıkcası ben 5 aile çok düşünemiyorum. Önceden planlama ve gezi anayasası ile sorunları aza indirebilirsiniz. Bazen eşimle bile bir yerde o duralım, ben gidelim diye tutturuyorum .
5- Münih-Insburg -Verona-Floransa -Venedik-Salzburg-Passau- Munih turu yapmıştım . Otoban ve paralı yol dışlarından gitmiştim. Özellikle Avusturya -Italya sınır geçişimi tünel ile değil, dağın etrafına dolaşarak gitmiştik. Forumda Mustafa Yetim Bey'in çok güzel Italya gezileri var. 5 aile de olacağınıza göre ortak bir rota çizmenizde fayda var. Vaktiniz varsa Roma- hatta Napoli'ye inebilirsiniz. Italya da karavanını çaldıran arkadaşlar olduğu için özellikle dikkat etmeniz gerekir. Otoban benzin istasyonlarında aracı sahipsiz bırakmamak , baston kilidi gibi önlemler almalısınız.

Selam;
Verdiğiniz cevaplar ve ip uçları için teşekkür ederim.
Avusturya-İtalya geçişinde tünel olmayan yol, karavan kullanımı açısından tehlikeli veya zor oluyor mu?
Yollar dar veya çok dik mi?
Gezi Anayayası terminolojisi çok güzel. Bu konuda daha önceki gezilerimizde bu anayasayı genelde ben yazmıştım. Sanırım burada daha da rijid olmak gerekecek.
Paralı yollar karavanlar için maliyeti yüksek mi?
Tekrar teşekkür ederim...
Sağlıcakla...

Avusturya -Italya sınırı tünel dışı yollar sizin için problem olmaz. Hatta çok da hoşunuza gideceğine eminim.
Almanya'da otoban bedava. Avusturya ya girince otobana çıkacaksanız benzin istasyonlarından vignette alıyorsunuz ki pahalı değil. Otoban mı normal yol mu derdinden de kurtuluyorsunuz. Yalnız italya otobanları çok pahalı. Sanırım 10 kmsi 1 Euro civarında idi.

Sayın Bartek;
Uzun yıllardır planladığım karavan ile Avrupa turunu, buradaki arkadaşların deneyimlerini de okuduktan sonra, kısmetse bu yaz yapmayı düşünüyoruz.
Bu konuda aşağıda merak ettiğim sorulara, cevap verebilirseniz çok memnun olacağım;
1. Karavan kiralarken (3-4 Kişilik) sahip olduğum B sınıf ehliyet yeterli olacak mıdır?
2. Daha önce Avrupa'da minibüs kullandım ama karavan tecrübem olmadı, bu bakımdan motokaravan kullanmak çok zor mudur?
3. Kamping alanlarından yapılan rezervasyonlar güvenli midir? Gittiğimizde "Kusura bakmayın yerimiz kalmadı" gibi bir durum söz konusu olabilir mi?
4. Biz 5 aile olarak bir tur düzenledik. Bu şekilde 5 ayrı karavan ile seyahat etmek sizce ne gibi sıkıntıları beraberinde getirebilir?
5. Rota olarak sizlerin maceralarını da dikkate alarak, Almanya Münih'ten başlayan ve güneye uzanan bir yol çizdik. Bu anlamda yardımcı olabileceğiniz her türlü tavsiyeye ihtiyacım olabilir.

Yardım ve destekleriniz için şimdiden bir kez daha teşekkür ederim.
Sevgi ve saygılarımla...

Sinan Çavun
Selamlar. Ben 2015 ekim ayı 11 000 km ve 15 ülkeyi kapsayan bir yolculuğu 2011 model Citroen Jumper karavanımla tamamladım. 2 aylık sürede 3 defa camping alanını sadece su almak ve atık boşaltmak için kullandım. Zaten Avrupa turu ekim ayı yapılır. Özellikle yeni karavancilar için ideal bir dönem okullar açılır, yollar ve park alanları boşalır. Süpermarketlerde ve otoban tir parkları ve mola yerleri, köyler gecelemek için bedava olduğu gibi aynı zamanda güvenlidir. Fransa da bir çok kasabada karavancilar için tahsis edilmiş bedava konaklama yerleri var. Tavsiye olarak 5 araba konvoy gezisi yeni başlayanlar için baş ağrısı olabilir. Aralara diğer araçlar girer ve takip bozulabilir ve aksamalar, kaza olabilir. Araç kiralama Alman araçları kiralayıp yolculuğa oradan baş lanilabilir. Alkovenli araç kullanmak zordur ve daha tecrübe gerekir
. Kampervan tarzı dışı orijinal panelvan gibi araçlar hem manevra hem park alanları için idealdir. Kamp yerlerinde geri manevra ve ağaç altlarında çok dikkat etmek gerekiyor. Üstünu bir ağaç dalına çarpma gibi kazalar başta geliyor. Araçta su kullanım çok önemli duş almayı kamplara veya duş olan benzinliklere bırakın. Aksi takdirde suyunuz çabuk birer ve atık tanklarınız çabuk dolar. Kamp alanlarına bağımlı kalır siniz. Unutmayın kamp alanları dolu ya da kapalı olabilir. Bazı kamp alanları sizi sardalye gibi diziyor. Yandaki çocuk gürültü sünden uyuyamazsiniz. Her gün süngerli sabunlu su yapıp silerek banyo yaparak tasarruf sağlarsiniz. Makedonya da gece yolculuğuna dikkat edin. Sahte polislere dikkat edin. Mazotun en ucuz adresi Makedonyadir. Deponuzu orda doldurun ve benzinlik veya restoran parklarında izin alarak geceleyin.Eski Varşova paktı ulkelerinde benzinliklerde kurnazlık yapıyorlar. Dikkat edin pompalarda Euro yazmiyor. Ya onların paralarını bulundurun ya da 1 Euro ne kadar ediyor onu öğrenip hesap makinesinde carpin. Çünkü turist fiyatı uygulayip paranın % 25 ini çalıyorlar. Mesela pompa 1 mazot 3.6547 Macar parası gösteriyor. 50 avro diyorsunuz. Kasaya gittiğinizde parayi odeyip fiş istediğinizde numarayı anlıyor geri dönüyorsunuz. Kasadaki hemen kiviriyor biz avroyu böyle bozuyoruz deyip geçiyor. Bazi paralı yol gişelerinde de aynı numara sizden avro hayır bizim paramızi ver diyorlar. Mümkün olduğunca yanınizda bozuk avro bulundurun. Yoksa 10 avro verdiniz. Üstünu bozuk yok deyip biraz kendi paraları biraz avro verip sizi yolluyorlar . Köpeği olanlar Avrupada kampların bir kısmı köpek kabul etmiyor. Hayırlı yolculuklar dilerim.

MotoG3 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,434
Kayıtlı Üye Sayımız
172,081
Kaydolan Son Üyemiz
ÜMİT YAZDIÇ

SON KONULAR

Geri