Hırsızlığa ve Çalınmaya Karşı Nasıl Önlem Alabilirim? (Çekme Karavan)

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan ankirali Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 21
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 47,740

ankirali

Kamp II
Yer
Ankara
Arkadaşlar yeni aldığım çekme karavanımı (şimdilik) sokağa bırakıyorum. Çalınmasına nasıl bir önlem alabilirim. Acaba içinde mi yatsam diyorum. ;D

Etiketler
Ynt: Hırsızlığa ve Çalınmaya Karşı Nasıl Önlem Alabilirim? (Çekme Karavan)

Sayın ankirali,
Hayırlı olsun.Nice sağlıklı ve mutlu geziler diliyorum.Bulabilirseniz tekerlek kilitleyici aparatlar var(dı).Çözüm olabilirmi diye düşünüyorum.Selam ve saygılar.

Nail Bey(?),

Yeni karavanınız hayırlı olsun. Ben de sizlere keyifli geziler diliyorum.

Güvenlik için kaplini ya da tekerlekleri emniyete alacak çözümler var ancak Türkiye'de pazarlandığını görmedim. Kendiniz bir zincir ve asma kilit ile jantlardan emniyet sağlayabilirsiniz ya da kaplin mekanizmasını hareketini analiz edip uygun bir yerden hareketi engelleyecek bir kilit yapmaya ya da yaptırmaya çalışabilirsiniz.

Selamlar,

Doğan

Not : E-postanıza cevap yazmıştım ama okuyabildiniz mi bilmiyorum...

Aradığınız cevaplara ekteki topikten ulaşabilirsiniz. Bu aletler Türkiye'de satılıyormu bilmiyorum ama biraz daha basit benzerlerini kaynakçılara yaptırabilirsiniz. Okbaşına, asma kilit halkası kaynatılmış 4" çapında 40 cm boyunda bir demir boruyu takıp asma kilitle sabitleyebilirsiniz.
http://www.gezenbilir.com/index.php?topic=22845.msg220374#new

Enforcer

Trailer security 2

İlginize teşekkür ederim arkadaşlar. Ankara'da çeki demirini takdırdığım "EMTİS" Firması ile görüştüm. Tekerleklere profilden ölçü alıp kilitli bir aparat yapacaklar.

ankirali' Alıntı:
İlginize teşekkür ederim arkadaşlar. Ankara'da çeki demirini takdırdığım "EMTİS" Firması ile görüştüm. Tekerleklere profilden ölçü alıp kilitli bir aparat yapacaklar.
İyi günler dilerim öncelikle, yeni karavanınız hayırlı olsun. Ben karavanıma kasko yaptırdım. 13.000,00 TL bedel üzerinden 330,00 Tl yıllık primi tutuyor. Sigortalayan şirket Allianz aracıı broker firma sigortam.net tavsiye ederim korkusuzca kullanın.

gizli elektirik kontağıda çok etkili bir koruma yöntemidir. özellikle kaporta içi olarakta yaptırırsanız mandrake gelse aracı hareket ettiremez :smiley:

Araçlarda çalınmaya karşılık alınabilecek bazı teknolojik önlemler de varmış (ben de yeni duydum ;D) Aşağıdaki linkte çalınan bir arazi aracının bulunması öyküsü anlatılıyor. Bu arada katılımcılar kendi önlemlerini de anlatmışlar. Karavanlarımızda yaşam aküsü nedeniyle sürekli enerji elde edebildiğimizden gizli biryerlerine koyacağımız ve sürekli şarjda tutacağımız bir cep telefonu, çalınma durumunda aracın takibine imkan tanıyabilir diye düşünüyorum :smiley:
http://www.gezenbilir.com/index.php?topic=63460.60#top

mrb arkadaşım ben karavanım imalat aşamsındayken kasanın içine (yani yanduvarların ) araç takip sistemi koydutturdum.türkiyeye geldiğim zaman geçmişi izlemeye alıyorum hangi ayı izlemek istersem geçtiğim yolları konakladığım yerleri istersem 3 ay sonrada izliyebiliyorum türkiyeye geldiğim zaman diyorum zaten izmirliyim yurt dışı gezimizden geldikten sonra saygılarımızla

Ynt: Hırsızlığa Ve Çalınmaya Karşı Nasıl Önlem Alabilirim? (çekme Karavan)

Bir yurtdışı karavan web sitesinde karavanın kaplin başını kilitli bir mekanizma ile içine alan U şeklinde ki bir aygıtın boru şeklinde ki ve yere dek uzanan gövdesinin taban parçasının yerdeki beton zemine vidalanarak karavanı güvenceye alınmış olduğunu görmüştüm.
Anlatımım biraz anlaşılmaz oldu fakat resmi çok basit..

Hrszlk2

paylasilan resimlere baktim ama hepsi bir buyuk celik makasina bakar gibi :smiley: calindiktan sonraki islemlere gelirsek telefon firmalarinin yillik cuzzi bir miktara yer bildirim sistemini duymustum evlere alarm sistemi kuran firmalarda da bu sistem mevcut.onlem olarak da (kazakistanda gordum bunu ) arka lastiklerin ic kismina uzun demirden bisey yapiyolar ikisinide karavanim bi yerine takiyolar bilmeyen birisinin arac altina inip inceleyip cozmesi saatlerini alir.jantlarda hava boslugu varsa 1 jantin icine demirden bisey koyulabilir ic tarafta olan kismi kilitli.

iPhone 'den Tapatalk aracılığı ile gönderildi

AXA sigortanın karavan kaskosu yaptığını duymuştum.
Bence en kestirme yol KASKO.

Kasko iyi bir cozum fakat motokaravan yada kampervanlarin cogu eski model oldugundan kasko yapilamiyor yada cok yuksek fiyatlar cikiyor. Ozellikle karavan sigortalarinin fiyatlarinin artmasindan sonra duydugum kadari ile fiyatlar cok fahis rakamlara cikmis.

Eger cekme karavan ise ve cuzi miktarlara kasko yapilabiliyorsa yaptirmak iyi olur. Bunun disinda tekerlek kilidi ve arac cekme noktasina kilit guvenligi arttirir.

Bunlarin disinda araclara baska konulardada tartistigimiz gibi arac takip sistemi kurdurmak oldukca iyi bir fikir. Cekme karavanlarda sadece karavanin takibini saglarken motokaravan ve kampervanlarda uzakdan aracin motorunu kapatma optiyonlarida kullanilabilir. Yani araci istediginizde sadece sizin bildigini bir kodu girmedikce hic bir kimse tekrar calistiramayackatir. Yurt disinda cok cuzi fiyatlara guzel sistemler var. Giris cikis yapma sansiniz varsa bunlardan bir tane alip, IMEI numarasini pasaportunuza kaydettirerek kullanabilirsiniz. Eger boyle bir imkan yoksada bildigim kadari ile Turkiye'de de bu cihazlarin fiyatlari oldukca ucuzlamis durumda. Tek eksisi bir cok firma aylik kullanim ucreti talep ediyor. Birde onlemleri artirmak amaci ile baston direksiyone baston kilit katmak ve aracin kolay ulasilmayan bir yerine aracin elektritigini kesecek bir anahtar taktirmakda ekstra onlemler olabilir.

Ben akü çıkışına motorun kenarında boşluğa anahtarlı şartel yaptırdım. En azından uğraştırır yada acemi hırsızsa akü bitti sanabilir.

Sent from my iPhone using Tapatalk

Evet bahsettigim onlemlerden birisi buydu. Bunun basit bir onlem, baston anahtar, ucuz bir alarm (hatta ucu bir arada) belki asilamayacak seyler degiller fakat saniyorum ki hirsizlar genelde kolay lokmanin pesindedir ugrastirip, belkide yakalanmalarina neden olacabilecek islere girismek istemezler. Bu yuzden ilk bakisda alarm ve baston kilit caydirici olacaktir. Bunlari asti diyelim aracin calismadigini gorurse dahada sansini zorlamaz. :smiley: Bu elektrik kesme anahtari ozellikle immobilizeri olmayan eski araclar icin cok iyi bir onlem.

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,435
Kayıtlı Üye Sayımız
172,082
Kaydolan Son Üyemiz
Tsow

Çevrimiçi üyeler

Geri