Hipodrom (At Meydanı)

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan YOL Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 46
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 43,033
Ynt: Hipodrom (At Meydanı)

eline emeğine sağlik sedat bey çok orjinal ve değişik resimler istanbulumuz daha çok eserler çıkartacak gibi...

Etiketler

Sevgili sedat,

eline sağlık gerçekten çok güzel bir bilgilendirme, istanbullu olarak istanbul hakkında fazla bilgi sahibi olmadığımız kesin. aynı yerleri geçen hafta yurtdışından gelmiş olan misafirler ile gezdiğimde gelen soruların bir çoğuna yanıt verememiş olmanın ezikliği ile bu bilgileri araştırmaya karar vermiştim. Sen benden önce araştırıp forumla paylaştın. Tekrar Ellerine sağlık. (bende şimdi bu bilgileri onlara geçeceğim.

Aslında diğer bir ayıp ta sultanahmet bölgesinde bu türden bilgilerin Turizm bakanlığı tarafından serpistirilmesinin yapılmamış olmasıdır. Bugün sutunların yanına gittiğinizde ufak plakalarda çok kısır bilgilerin ziyaretçilere sunuluyor olması.

Bu bilgiler görselleştirilirse, poster yada panolar halinde o alan içerisinde uygun bölgelere konulsa daha iyi olur düşüncesindeyim (tabii yetkililer tarafından)

dogup, cocuklugumun gectigi yer oldugu icin mi, yoksa tarihi nedeniyle mi, yoksa yasadigi ihtisami nedeniyle mi bilmiyorum cagaloglu ve sultanahmet benim icin cok ozel, cok guzel yerler.

mesajda bir sey dikkatimi cekti ve sasirdim. ben nedense o eski zamanlarda oralarda cok fazla yapi olmadigini dusunurdum. ama ilk resim ve ikinci resimden bunun tam tersi oldugu anlasiliyor. o zamanlarda da oldukca sIkmis yapilar.

yazi icin tesekkurler sedat.

Sedat hocam valla kanım dondu diyebilirim :eek: demek tarihi hipodrom üzerine lise yapmışız :eek: :eek:
yahu bunu Turizm bakanlığı nasıl yazsın Ahmet Abi? Lisenin yanına tabela dikip burası da tarihi hipodrom mu diyecez? Hepten batarız :smiley: bari saklı kalsın orda napalım :-\

ahmet' Alıntı:
Aslında diğer bir ayıp ta sultanahmet bölgesinde bu türden bilgilerin Turizm bakanlığı tarafından serpistirilmesinin yapılmamış olmasıdır. Bugün sutunların yanına gittiğinizde ufak plakalarda çok kısır bilgilerin ziyaretçilere sunuluyor olması.

Bu bilgiler görselleştirilirse, poster yada panolar halinde o alan içerisinde uygun bölgelere konulsa daha iyi olur düşüncesindeyim (tabii yetkililer tarafından)

Zaten en büyük problemimiz bu, daha kendimizi tanımıyoruz :smiley:

abyss' Alıntı:
mesajda bir sey dikkatimi cekti ve sasirdim. ben nedense o eski zamanlarda oralarda cok fazla yapi olmadigini dusunurdum. ama ilk resim ve ikinci resimden bunun tam tersi oldugu anlasiliyor. o zamanlarda da oldukca sIkmis yapilar.

yazi icin tesekkurler sedat.

Yazıda dikkat ederseniz Tarihi Yarımada'nın yanına bir parantez açarak (Eski İstanbul yada Asıl İstanbul) dedim. Eskilerde tüm şehir bu yarımada içine sıkışık yaşarmış. Hatta çok eskilere gitmeye gerek yok, 30-40 yıl öncesinde yarımada dışında yerleşimin çok az olmasının yanında, Bakırköy ve Şişli gibi yarımadadan uzakta yaşayanlar bile Eminönü civarına gidecekleri zaman "İstanbul'a gidiyorum" derlermiş... Hatta kışın Levent'e kurtlar inermiş ;)

Deep' Alıntı:
Sedat hocam valla kanım dondu diyebilirim :eek: demek tarihi hipodrom üzerine lise yapmışız :eek: :eek:
yahu bunu Turizm bakanlığı nasıl yazsın Ahmet Abi? Lisenin yanına tabela dikip burası da tarihi hipodrom mu diyecez? Hepten batarız :smiley: bari saklı kalsın orda napalım :-\
Benim kanım donmadı :smiley: Çünkü bu şimdiye kadar gelmiş geçmiş tüm medeniyetler tarafından bir önceki kültürden faydalanma biçimidir. Bir nevi tasarruf diyebiliriz :smiley: Bir medeniyet başka bir medeniyeti egemenliği altına aldığında yeni yapılar inşa edilirken ya var olan yapılar kendi kültürlerine göre tekrar düzenlenir yada yıkılıp yeniden inşa edilir. Hatta bu inşaatlar sırasında çoğunlukla yıkılan yapıdan arta kalanlar (sütunlar, mozaikler, heykeller vs) kullanılır. Buna en iyi örneklerden biri Ayasofya'dır. Kubbelerinden (ilk kubbesi ahşaptır zaten) minarelerine (dikkatli bakarsan 3 farklı minare vardır ;)) kadar gördüğün neredeyse heryeri ayrı bir dönemde ayrı bir padişah (Osmanlı) yada imparator (Bizans) tarafından yaptırılmıştır...

Wall10

Ayrıca Hipodrom'un yapımında Mısır'dan getirilen taşlar kullanıldığını, Burmalı Sütun'un ise öldürülen Pers askerlerinin kalkanlarının eritilmesiyle yapıldığını unutma ;)

Deep' Alıntı:

Ben sedat'ın yazısındaki web adresini link olarak yurt dışından gelen arkadaşlara yolladım, ilk başta çekindim göndermeye, ama deprem, yangın filan derken mazeretler olduğunu görünce rahatladım.

Meydandaki bronz heykelin üzerindeki yılan başının, İstanbul'un Fethi sırasında bir yeniçerinin okuyla kırıldığını duymuştum. Hatta bu başın tılsımlı olduğunu ve İstanbul'u koruyan diğer tılsımlardan biri olduğunu da bazı kaynaklarda okumuştum.

İstanbul'un tılsımları ile ilgili konu başlığı için,

http://www.gezenbilir.com/index.php?topic=163.0

Gerçekten çok güzel fotoğraflar inanın imreniyorum :'( keşke bende anlasam :-[

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,435
Kayıtlı Üye Sayımız
172,082
Kaydolan Son Üyemiz
Tsow

Çevrimiçi üyeler

Geri