Hilux'un Asfalt Yoldaki Konforunu Nasil Arttirabilirim?

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan EL_Guapo Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 19
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 12,812

EL_Guapo

Araştır, Bilene sor, Bildiğini paylaş...
Yer
İstanbul
Herkese merhaba,

Ailecek gittigimiz kamp gezilerimiz icin kendimize 50-60.000 TL. butce ile bir 4x4 arac almaya karar verdik. Epey bir arastirma ve ustalar ile 1/1 gorusmeler sonucundaki tavsiyeler ile Toyota Hilux Adventure 2.5 4x4'te karar kildik.

Biz kesinlikle agir off road yapmayi dusunmuyoruz, amacimiz buldugumuz her boslukta İstanbulun gurultusunden ve patirtisindan uzaklasip yaz, kiş demeden dogaya kacmak.

Bu baglamda bizi yolda birakmayacak, karda, çamurda, bozuk yollarda ve hafif/orta arazi şartlarinda saglam bir sekilde bizi ulasmak istedigimiz noktaya goturecek bir araç yapacagiz insallah.

Neredeyse tum yapilmasi gerekenleri buldum, not aldim ve belli gruplar halinde paketlere ayirdim. İlk hedefimiz oncelikle kendimize elimizdeki butcemiz ile 2011-2013 arasi en az yorulmus, en diri araci bulup satin almak olacak. Ardindan da elimize para gectikce bu paketleri sirayla yapmayi ve araci yillar icerisinde gelistirmeyi planliyoruz.

Kafami tek sorgulayan ve cevabini tam olarak bulamadigim konu ise aracin asfalt yol uzerindeki konforunu nasil arttirabilecegim. Bu konuda birkac kez sorular sorulmus ama tam olarak bir cevabi yok gibi. Acaba hic kimse bu amac icin arka salincaklari helezonlar ile veya havali suspansiyonlar ile degistirmeyi denedi mi? Bu aracin yol konforu nasil arttirilabilir? Yardimci olabilirseniz cok sevinirim.

Ufak bir düzeltme, Hilux'un asfalttaki konforu çok kötü değilmiş zannedersem ama bozuk yola girdi mi arka koltuktakileri çok zıplatıyormuş.

Bagaj kompartmanında kamp malzemeleri, ekstra akü, bagaj üzeri kapak vs. olacağından az da olsa belli bir ağırlık olacaktır ama zıplamayı keser mi bilemiyorum. Onun için bu başlığı açtım. Sonuç olarak kızım arkada oturacak ve çok konforsuz oldu mu, o yol da bitmez, inmek isteyebilirler diye korkuyorum.

Ufak bir düzeltme, Hilux'un asfalttaki konforu çok kötü değilmiş zannedersem ama bozuk yola girdi mi arka koltuktakileri çok zıplatıyormuş.

Bagaj kompartmanında kamp malzemeleri, ekstra akü, bagaj üzeri kapak vs. olacağından az da olsa belli bir ağırlık olacaktır ama zıplamayı keser mi bilemiyorum. Onun için bu başlığı açtım. Sonuç olarak kızım arkada oturacak ve çok konforsuz oldu mu, o yol da bitmez, inmek isteyebilirler diye korkuyorum.
korkularınızda haklısınız,kesinlikle arkadakiler uzun yolda rahatsız olur. ben size arka dingilde makas kulanmayan altyapılı navarra ve sasyong öneririm.bunların asfalt kullanımı hilux ten daha iyi.

korkularınızda haklısınız,kesinlikle arkadakiler uzun yolda rahatsız olur. ben size arka dingilde makas kulanmayan altyapılı navarra ve sasyong öneririm.bunların asfalt kullanımı hilux ten daha iyi.
Navarayı ben de ustalara sordum ama onu da ön bağlantıları alimunyum olduğundan tavsiye etmiyorlar. Ön bağlantıları çelik olan bir tek Hilux ve L200 varmış ve bu araçlar çok daha dayanıklı ve az masraf çıkartıyorlarmış. Onun için Hilux'u alsam ve arka makasları helezon veya havalı amartüsörler ile değiştirsem bir faydası olur mu diye bir konu başlığı açtım.

Navarayı ben de ustalara sordum ama onu da ön bağlantıları alimunyum olduğundan tavsiye etmiyorlar. Ön bağlantıları çelik olan bir tek Hilux ve L200 varmış ve bu araçlar çok daha dayanıklı ve az masraf çıkartıyorlarmış. Onun için Hilux'u alsam ve arka makasları helezon veya havalı amartüsörler ile değiştirsem bir faydası olur mu diye bir konu başlığı açtım.

ben pikaplarda hiç duymadım o tür bir süspansiyon rezervasyonunu. ustaların her söylediğini baz almayın sizin kullanım şartlarınızla o arabayı bırak kırmayı yıllarca anahtar değmez ön düzenine emin olun.

O sorduğunuz ustalar Navara’yı değilde Tofaş serisini anlatmış size sanırım :smiley:) Yok öyle bir şey hocam, aleminyum falan Navara konfor olarak şahanedir. Ayrıca arazi kabiliyeti Navara’da çok daha agresifdir!

MERHABALAR... YAZINIZI OKUDUM.. ESKİ TOYOTA SERVİS MÜDÜRÜYÜM.. ARADIĞINIZ HILUX BENDE VAR.. BENİMLE TEMASA GEÇERSENİZ SİZE DETAYLI BİLGİ VEREBİLİRİM.. SEVGİLER.. TEL. 0535 279 69 47

MERHABALAR... YAZINIZI OKUDUM.. ESKİ TOYOTA SERVİS MÜDÜRÜYÜM.. ARADIĞINIZ HILUX BENDE VAR.. BENİMLE TEMASA GEÇERSENİZ SİZE DETAYLI BİLGİ VEREBİLİRİM.. SEVGİLER.. TEL. 0535 279 69 47

Video: https://www.youtube.com/watch?v=ghsb0VDdtJQ

Üstteki videoda kullanılan ürün işe yarıyor gibi.
Zannedersem bu urunden gecen gun cok severek izledigim Wheeler Dealers (Tamirat-Tadilat) programinda bir pick-up’i adam etmeye calisirken bahsettiler. Urun “hava yastikli yay” diye geciyor olmali. Bu urun en mantikli cozumu sunuyormus fakat o aracta bu urunu kullanabilecekleri bir alt yapi olmadigindan, bu urun yerine hava basincli amortiserleri kullandilar, ekstradan da bir kompresor takip amortisorlerin yuksekligine iceriden kontrol sagladilar. Urunu radarima aldim ama Turkiyede bulabilir miyim suphelerim var. Bir de bulsam dahi cepte delik acmayacak turden olmali

Hilux'a montaj videosu var. Oldukça kolay görünüyor. Herhangi bir yerle oynamadan takılıyor. Havası filan kaçınca eski haline döner en fazla. Arabanın bir tarafının çökmesi vb sorunlar olmaz gibi. Tabiki denenmeden kesin bir hükme varılamaz. Kullanıcı geri dönüşü aramak lazım internette.

Sevgili Hasan Acar,
Hilux’a montaj videosunun linkini atabilir misin? Bir de urunun markasi “Airbag Man” midir?

Ben firma ile görüştüm, evet körükleri yapıyorlar, yanında kompresör ve hava tankı da satıyorlar fakat montajını yapmıyorlar. Montaj ile alakalı da bu konuda beni daha bilgili birisine yönlendirdiler. O kişi de bu işlerin aslında tüm gelişmiş ülkelerde belli araçlar için argesinin tam olarak yapıldığı, ne kadar konfor veya yük taşıyacağının rakamlarla verildiğini söyledi. Türkiye'de ise maalesef böyle bir kit veya arge olmadığı için bir şeyler yaparsınız ama olur ya da olmaz iş bitiminde ortaya çıkar dedi. Beni bu konuda genelde binek araçlara havalı süspansiyon takan Maslak Atatürk Sanayi'deki Maslak Air Süspansiyon isimli yere yönlendirdi. Orda Elvan usta ile uzun uzadıya görüştüm ve bu pick-up'ların makaslarının çok sert olmasından dolayı bu sistemin pek işe yarayacağını düşünmediğini, onun yerine makasları söktürüp hava basınçlı amortisör taktırmanın daha fayda sağlayacağını belirtti. Ama yukarıda belirttiğim gibi bu sistemleri pick-up'larda deneyen ve sonucunu bilen yok, dolayısı ile tüm bilgiler varsayımlar üzerine veriliyor.

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,438
Kayıtlı Üye Sayımız
172,090
Kaydolan Son Üyemiz
senarif1

Çevrimiçi üyeler

SON KONULAR