hilux hayalim gerçek oldu..1998 2.8 hilux artık benim....

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan darmunyan Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 101
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 55,878
Ynt: hilux hayalim gerçek oldu..1998 2.8 hilux artık benim....

herkese çok teşekkür ederim en yakın zamanda çektiğim fotoğrafları yükleyeceğim..saygılar

Etiketler

aracınız hayırlı olsun Allah kazasız belasız binmek nasipetsin

Öncelikle aracınız hayırlı olsun.
Yeni bir topic açmak istemedim o yüzden burdan sorayım.
Bu araçlar ruhsatta kamyonet olarak geçiyor bildiğim kadarıyla.
Bu araçlar için trafikte K belgesi isteniyor mu ?
Böyle bir mevzu okumuştum bir yerde ama tam hatırlaymadım.

xtz750' Alıntı:

Yük taşımacılığı yapılıyor ise gerekli diye biliyorum.

TİCARİ ARAÇLARLAR İÇİN K1, K2, K3 BELGESİ
K BELGESİ NEDİR?

K BELGESİ VEREN KURUMLAR, K2 BELGESİ VEREN YERLER

Ulaştırma Bakanlığı' nca düzenlenen 10 Temmuz 2003 tarih ve 4925 sayılı "Karayolu Taşıma Kanunu" yürürlüğe girmiş olup, 25 Şubat 2004 tarih ve 25384 sayılı Resmi Gazete' de yayınlanan Karayolu Taşıma Yönetmeliği Değişiklikleri ve ilgili Uygulama Talimatı gereği karayolu taşıma faaliyetleri AB müktesebatına uygun olarak düzenlenmiştir.

Bununla birlikte 4925 Sayılı Karayolu Taşıma Kanunu, taşıma düzenini ve güvenliği sağlamak, taşımacılık ile iştigal eden tüm kurum ve kuruluşların haklarını, sorumluluklarını belirlemek karayolları taşımacılığını diğer taşıma sistemleri ile birbirlerini tamamlayıcı olarak hizmet vermesini, denetimini ve mevcut imkanları daha yararlı şekilde kullanmasını sağlamak amacı ile getirilen düzenlemeler çerçevesinde gerekli olan belgedir. Bu belge Yetki Belgesi olarak adlandırılmaktadır.

K Yetki Belgesi Taşımanın Şekline Göre 3' e Ayrılır;

1 - K1 Belgesi
Belirli bir zaman tarifesine göre ve/veya belirli bir zaman tarifesine uymaksızın eşya ve yük taşımacılığı yapanlar.
Şahısların kendi adına kayıtlı en az 25 ton istiap haddine haddinde yük taşıma aracı.
Şirket veya kooperatiflerin kendi adına kayıtlı en az 75 ton istiap haddinde yük taşıma aracı ve en az 10.000 YTL. sermaye veya işletme sermayesi.

2 - K2 Belgesi
Taşımacının kendi adına ticari olarak kayıt ve tescil edilmiş taşıt veya taşıtlarla, sadece kendi iştigal konusu ile ilgili yurtiçi eşya taşımacılığı yapacak ve ticari maksatla taşımacılık yapmayanlar.
Şahıs veya şirket olması farkı aranmaksızın kendi adına kayıtlı en az bir adet ticari yük taşıma aracıdır.

3 - K3 Belgesi
Ticari amaç ile yurtiçi ev ve büro eşyası taşımacılığı yapanlar.
Şahıs, taşıma kooperatifi, şirket dahil kendi adına kayıtlı en az 30 ton yük taşıma kapasiteli özmal ticari araç ve en az 5.000 YTL. sermaye veya işletme sermayesi.

İLGİLİ LİNKLER;
Ulaştırma Bakanlığı
K Belgesi

Selam İzzet Abi,

yani şimdi tüm bu mevzuuatlara göre,bizim pick-uplarda ilgili konu hk.hiç bir yükümlülüğümüz bulunmuyor değilmi.?

kafam allak bullak oldu yahu.. ;D

kalın sağlıcakla

Ali bey merhaba ,

Benimde anladığım ve öğrenebildiğim kadarı ile , sadece ticari taşıma işi yapıyorsak (nakliye veya işimiz için ) gerekiyormuş.
Dostçakalın ,

xtz750' Alıntı:

Benim kullandığım araçta, ruhsatta 4x4 kamyonet olarak kayıtlı. Evrak kontrolü için çok durduruldum, K belgesi soran olmadı..

Sevgili arkadaşlar cevaplar için teşekkürler.(İzzet bey ve Mustafa bey)
Valla bu memlekette herşey olabilir,hergün milletin bilmediği bir kanun veya yürütmelik çıkıyor.

Aladığım kadarı ile;
Rusatta ticari yazıyorsa yada araç şirket üzerine ise sorun yaşanacak gibi gözüküyor.
Yani ruhsatta HUSUSİ yazması gerekiyor olmalı.

Dediğim gibi o yazıyı gezenbilirde okumuşum.linkide buldum.
Bu olay işte arkadaşlar bir göz atın isterseniz.
http://www.gezenbilir.com/index.php?topic=61031.0

Gerçi olay 2.şahıs tarafından anlatılmış.
aracın ruhsatta kamyonmu kamyonet mi yazdığı belli değil.
bildiğim kadarı ile arkası tek teker olan araçlar kamyon sınıfına girmiyor.

Acaba unimog kamyon mu geçiyor bilemiyorum..

ilk toyota gezmesi..biraz aile pikniği oldu ama fotoğraf çekme fırsatım oldu en azından..

IMG 6025

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,434
Kayıtlı Üye Sayımız
172,080
Kaydolan Son Üyemiz
yusuf75

Çevrimiçi üyeler

SON KONULAR