HİDROFOR VE GENLEŞME TANKI

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan cey1971 Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 6
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 5,393

cey1971

Ana Kamp
Merhabalar, Yapmakta olduğum Motorkaravanda (Otokar Sultan 115L) (350 Litrelik temiz su deposu) su tesisatına, hidrofor seçimine ve genleşme tankı seçimine geldim. Araçta 24V elektrik üretimi olacak. Bu nedenle hidrofor olarak Vetus WP 7,6/dk. 24V hidrofor kullanmayı düşünüyorum ve yanında evlerde kullanılan Global PWB-20LH Yatık Çelik Patlamayan İçme Suyu Genleşme tankı kullanayım diye düşünüyorum (Yer sıkıntım yok). Ama oluşturacağım sistem randımanlı çalışır mı diye endişelerim var. Yardımcı olursanız sevinirim.

Etiketler
Bende 4.7lt hidrafor tek batarya çok zayıf kalıyor şahsi fikrim hidrafor en az 10lt olmalı genleşme tankı yok kısık açtığımda problem var (sık dur kalk yapıyor hidrafor) genleşme tankı şart ben 5lt genleşme tankı kesin takıcam tek batarya için

Bende 4.7lt hidrafor tek batarya çok zayıf kalıyor şahsi fikrim hidrafor en az 10lt olmalı genleşme tankı yok kısık açtığımda problem var (sık dur kalk yapıyor hidrafor) genleşme tankı şart ben 5lt genleşme tankı kesin takıcam tek batarya için
Bilgi için tşkler.

Merhabalar, forumu bir süredir takip etmekteyim. Karavan su tesisatında hangi güç ve kapasitede bir hidrofor kullanmalıyım. Karavanda; mutfakta, wc de, iç ve dış duşta su kullanılacak. Bir de su kullanılacak yerde sıcak ve soğuk suyun ikisinin de kullanımının etkisi olur mu? ( hermetik şofben kullanılacak ).
Ayrıca genleşme tankının da kullanılmasının yararlı olacağını incelemelerimden öğrendim. Bu tankın kapasitesi ne olmalı, yatay veya dikey olması fark eder mi? Şekil itibarı ile kombi tankı kullanılabilir mi? Çünkü bunlar yayvan oluyor ve yer kaplamıyor.
Teşekkürler...

Kombi Tankı
Standart Tank

Verdiğiniz linkler 220V AC ile çalışan hidrofor grupları için, karavanlarda 12V DC luk hidroforlar tercih edilir. İsterseniz 12V hidroforları bir inceleyip tekrar planlamanızı yapın.

Verdiğiniz linkler 220V AC ile çalışan hidrofor grupları için, karavanlarda 12V DC luk hidroforlar tercih edilir. İsterseniz 12V hidroforları bir inceleyip tekrar planlamanızı yapın.
Doğrudur tesisat ve malzemeler hakkında pek bilgim yok, hangi araç-cihaz neyle uyumlu onu da araştırmaya çalışıyorum ama bazen yeterli olmuyor. Karavan niyeti var o nedenle araştırıyor ve öğrenmeye çalışıyorum.
Dediğiniz gibi benim düşündüğüm hidrofor da 12V zaten, fakat;
1- Bu hidrofor düşündüğüm karavan tesisatı için uygun mu? Kapasite, basınç vs...
2- Bu hidrofor için uyumlu genleşme tankı var mıdır? Ben baktım fakat çok bir şey bulamadım. Bula bildiklerim aşağıda. Burada hazır diyaframlı veya tanklı olanları olduğu gibi 12V için sadece tank seçenekleri de var. Deneyimli arkadaşların önerilerini rica ediyorum.

WATER SOUND FL60-12 12V DİYAFRAMLI TEKNE VE KARAVAN OTOMATİK SU HİDROFORU

TMC Tanklı hidrofor pompası

Seaflo Tanklı Hidrofor 12 V 11.3 LT 0.75 LT Tank
Seaflo Basınç Tankı 0.75 Litre
Fiamma genleşme tankı

Doğrudur tesisat ve malzemeler hakkında pek bilgim yok, hangi araç-cihaz neyle uyumlu onu da araştırmaya çalışıyorum ama bazen yeterli olmuyor. Karavan niyeti var o nedenle araştırıyor ve öğrenmeye çalışıyorum.
Dediğiniz gibi benim düşündüğüm hidrofor da 12V zaten, fakat;
1- Bu hidrofor düşündüğüm karavan tesisatı için uygun mu? Kapasite, basınç vs...
2- Bu hidrofor için uyumlu genleşme tankı var mıdır? Ben baktım fakat çok bir şey bulamadım. Bula bildiklerim aşağıda. Burada hazır diyaframlı veya tanklı olanları olduğu gibi 12V için sadece tank seçenekleri de var. Deneyimli arkadaşların önerilerini rica ediyorum.

WATER SOUND FL60-12 12V DİYAFRAMLI TEKNE VE KARAVAN OTOMATİK SU HİDROFORU

TMC Tanklı hidrofor pompası

Seaflo Tanklı Hidrofor 12 V 11.3 LT 0.75 LT Tank
Seaflo Basınç Tankı 0.75 Litre
Fiamma genleşme tankı
Düşündüğünüz hidrofor bence uygun ancak tankın üzerine konuş şekli için benden tecrübeli arkadaşlar yorum yaparlarsa daha doğru olur. Genelde fiyatından dolayı Seaflo tercih edilir. Fiamma ise kullanmama rağmen okuduğum kadarı ile kaliteli bir marka.

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,383
Kayıtlı Üye Sayımız
172,041
Kaydolan Son Üyemiz
İsmail.s

Çevrimiçi üyeler

SON KONULAR