Hidrafor Seçimi

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan Erhan Bozkurt Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 18
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 4,905

Erhan Bozkurt

Yeni Üye
Yer
İstanbul
Geçtiğimiz yıl yaptırdığım karavanımda sessiz ve daha uzun ömürlü olacağı düşüncesi ile dakikada 10 lt kapasiteli bir hidrafor için verilebilecek en yüksek fiyat olan 115 euro + Kdv ödeyerek ünlü marka bir hidrafor satın aldım. Bir daha hidraforu, hidrafor arızasını düşünmemek adına bu bedeli ödedim.

Yaklaşık 15 gün kamp yaptığım araçta 8 ay sonra hidrafor çalışmaz oldu... Arıza dendi, sökülüp onarıma gitti, 1 ay tamir sürecini bekledik. Geldi. Taktık 1 ay problem yok. Bir ay sonra tekrar arıza... Bizim hidrafor tamirin hakkını veriyor. Bu seferde musluklar kapalı olmasına rağmen önceki arıza aksine sürekli çalışıyor, durmuyor... kontrol panelinden elektrik akımını keserek kapatıyorum. Suyu kullanacağım zaman kontrol panelinden açıyorum, işim bittiğinde kontrol panelinden kapatıyorum.

Tekrar söküldü ve ithalatçı firmaya gitti... bizim ithalatçı firma % 1 karşılaşılan bir problem (ikinci % 1'in karşılığı on binde birdir) bu diyerek değişime gerek olmadığını yine tamir edeceğini söyledi... Firmanın Zeki temsilcisi inatla benim hidraforu adam etmek istiyor, ben ise bu arada hidrafor sök, tak ile uğraşıyorum...

Yılı dolmadan ikinci defa onarıma giden Türkiye'nin en pahalı hidraforunda, milyonda bir olasılığını (3.arıza durumu) beklemeye tahammülüm olmadığını, tekrar onarım istemediğimi söyledim... ithalatçı firmanın hayır ben onaracağım, bu hidraforu adam edeceğim ısrarı üzerine, karavan imalatçısı firmamın desteği ile başka marka daha ucuz bir hidrafora geçtim. Ödediğim fazla parada maalesef ziyan oldu.

Size tavsiyem bu ithalatçılar/distribütörler nedeniyle, marka diye hidrafor için fazla para ödemeyin. en ucuzu veya ortalama fiyatta bir hidraforu seçin ve uzun seyahatler için yedek bir hidraforu yanınızda bulundurun. Hem daha az para ödersiniz, hemde siniriniz bozulmaz...

Etiketler

Geçtiğimiz yıl yaptırdığım karavanımda sessiz ve daha uzun ömürlü olacağı düşüncesi ile dakikada 10 lt kapasiteli bir hidrafor için verilebilecek en yüksek fiyat olan 115 euro + Kdv ödeyerek ünlü marka bir hidrafor satın aldım. Bir daha hidraforu, hidrafor arızasını düşünmemek adına bu bedeli ödedim.

Yaklaşık 15 gün kamp yaptığım araçta 8 ay sonra hidrafor çalışmaz oldu... Arıza dendi, sökülüp onarıma gitti, 1 ay tamir sürecini bekledik. Geldi. Taktık 1 ay problem yok. Bir ay sonra tekrar arıza... Bizim hidrafor tamirin hakkını veriyor. Bu seferde musluklar kapalı olmasına rağmen önceki arıza aksine sürekli çalışıyor, durmuyor... kontrol panelinden elektrik akımını keserek kapatıyorum. Suyu kullanacağım zaman kontrol panelinden açıyorum, işim bittiğinde kontrol panelinden kapatıyorum.

Tekrar söküldü ve ithalatçı firmaya gitti... bizim ithalatçı firma % 1 karşılaşılan bir problem (ikinci % 1'in karşılığı on binde birdir) bu diyerek değişime gerek olmadığını yine tamir edeceğini söyledi... Firmanın Zeki temsilcisi inatla benim hidraforu adam etmek istiyor, ben ise bu arada hidrafor sök, tak ile uğraşıyorum...

Yılı dolmadan ikinci defa onarıma giden Türkiye'nin en pahalı hidraforunda, milyonda bir olasılığını (3.arıza durumu) beklemeye tahammülüm olmadığını, tekrar onarım istemediğimi söyledim... ithalatçı firmanın hayır ben onaracağım, bu hidraforu adam edeceğim ısrarı üzerine, karavan imalatçısı firmamın desteği ile başka marka daha ucuz bir hidrafora geçtim. Ödediğim fazla parada maalesef ziyan oldu.

Size tavsiyem bu ithalatçılar/distribütörler nedeniyle, marka diye hidrafor için fazla para ödemeyin. en ucuzu veya ortalama fiyatta bir hidraforu seçin ve uzun seyahatler için yedek bir hidraforu yanınızda bulundurun. Hem daha az para ödersiniz, hemde siniriniz bozulmaz...

Öncelikle geçmiş olsun Erhan.
Bu platformda marka belirtmek yasak mı bilmiyorum.
Sonuçta ne kadar kaliteli olursa olsun, biraz da şansa bağlı olarak her cihaz arıza yapar, önemli olan müşterinin mağdur edilmemesi. İkinci arızadan sonra hidroforun değişmesi gerekirdi. Markayı bilmek istemem cihazı kötülemek değil, servisini öğrenmek, aynı şeyleri yaşamamak.

Öncelikle geçmiş olsun Erhan.
Bu platformda marka belirtmek yasak mı bilmiyorum.
Sonuçta ne kadar kaliteli olursa olsun, biraz da şansa bağlı olarak her cihaz arıza yapar, önemli olan müşterinin mağdur edilmemesi. İkinci arızadan sonra hidroforun değişmesi gerekirdi. Markayı bilmek istemem cihazı kötülemek değil, servisini öğrenmek, aynı şeyleri yaşamamak.
Teşekkürler Hakan.

Cihaz dometic marka. İthalatçısı Eltesan.

.

Erhan bey, :smiley:
Keşke panelvan büyüklüğündeki araçlarda alışılmış tarzıyla, dalgıç pompa kullanmış olsaydınız..

Hidrafor sisteminin her araç için karmaşıklığı açısından Murfy’nin kaidelerini haklı çıkartma olasılığı var.

Dometic şüphesiz dünyaca güvenirliğini ispatlamış bir marka. Bir veya birkaç aletinin kullanılmadığı profesyonel karavan üretimi bilmiyorum. Deniz araçları için de durum ayni.
Gerçi pompa Pazartesi üretimi de olabilir tabi. ;)

Ancak sistemi kuranlarının ve satıcıların eğitimden geçip geçmediklerinin sorgulanması da yanlış olmamalı ? Anladığımızı sandığımız sistemler karmaşıklaştıkca püf noktaları artmıyor mu ?
Hidrafor ve sistemin birbirine uygunluğundan ne kadar eminler ? Eminseler neye göre eminler ?
Birkaç sene evvel Attila genleşme tankları bile olmayan sistemlerin yapıldığından bahsetmişti.
Benim sistem bilgilerim yeterli olmadığından burada kesmem en doğrusu.

Herneyse,
Dalgıç pompanın debisi için sorununuz olmaması bir yana, ücreti de 8-10 misli daha az olurdu. Sinirlerinizden bahsetmiyorum bile.
Gürültüsü bile ancak aktif kullanımla sınırlı..

Bence kulağınızı öbür elinizle göstermişsiniz galiba ?...:yum:

...
Benim dalgıç pompa ~700 üzeri aktif kullanım günü boyunca tek sorun bile yapmadı.
Filtresi, çekvalfı ve 10 l/m debisi var..
Galiba reklam gibi oldu..:p

Bunu biraz da konuyla ilgilenler için yazdım.

.

Son düzenleme:

Yatlarda kullanılan hidrofor görevi gören akış anahtarlı pompalar var, 12 V Waterflo. Sistem çok basit, akış olmazsa pompayı durduruyor. Ucuz, 1 adet yedek bulundurup kullanılabilir.

Geçmiş olsun size de. İthalatçı inat etmiş. Değiştirse ürünü geri yollasa Avrupalı gık demez. Ama iade vs uğraşmak istememiş belli ki. Olan size olmuş.

SM-G965F cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

.

@Tarkaner , yanlız şöyle bir durum var galiba ?

Hidrafor pompaları sistem içi su basınçlarını kendileri yapıyorlar.
Sizin bahsettiğiniz pompalar ise su içinde olmasalar da su deposunun altında ya da en azından yanında konumlandırılmaları gerekiyor sanırım. Çünkü onlar da basınç düşünce aktive olmaktalar.
Yani çok az da olsa devamlı basınca gereksinimleri var.

Halbuki bizim depolar en altta, hatta bazıları aracın bile altında..
Her karavanda çalışması belki sorunlu olabilir.

Bilmem yanlış mı düşünüyorum ?

.

Son düzenleme:

.

@Tarkaner , yanlız şöyle bir durum var galiba ?

Hidrafor pompaları sistem içi su basınçlarını kendileri yapıyorlar.
Sizin bahsettiğiniz pompalar ise su içinde olmasalar da su deposunun altında ya da en azından yanında konumlandırılmaları gerekiyor sanırım. Çünkü onlar da basınç düşünce aktive olmaktalar.
Yani çok az da olsa devamlı basınca gereksinimleri var.

Halbuki bizim depolar en altta, hatta bazıları aracın bile altında..
Her karavanda çalışması belki sorunlu olabilir.

Bilmem yanlış mı düşünüyorum ?

.
Gerek yok Mesut Bey. Dişli pompalar hariç, tüm pompalar belli miktarda emiş kapasitesine sahiptir. Emişlerine çekvalf koymak sureti ile 30-40 cm den rahat emerler. Çekvalf bozulur veya kaçırırsa emiş sıkıntılı olabilir, ilk başta zorlanır ama çalışır. Eskiden emiş yapıp zorlanmasın diye imla deposu yapardık. Karavanda boru tesisatı musluk veya duş seviyesinin 50 cm üstüne çıkarılıp tekrar aşağı indirilerek bağlanırsa imla deposu görevi yapar. Ama her koşulda emişe çekvalf şart. Karavan yaparken soruları olan üyeler olursa çizim de yapar yollarım. Yada telefonda anlatabilirim.

.

Bulduğum ürün sayfalarında pompanın emiş kabiliyetinden bahsediliyordu. Tabi çekvalf ile kullanılması da akla yakın. Fakat basıncın sıfırdan aşağıya düşmesinin yeteceğinden şüphelerim olduğundan konuyu karıştırmamak adına daha fazlasını yazmamıştım.
Sizin açıklamanızla yeterli olduğunu söylemeniz konuyu aydınlatıyor.

Konu üzerine yazılan fazla şey yoktu forumda, umarım birilerinin sistem seçiminde işine yarar.

Beni sorarsanız hala evladiye dalgıç pompa takımını tutuyorum.:yum:
Ne demişler "Never change a running system" ;)

.

Gerek yok Mesut Bey. Dişli pompalar hariç, tüm pompalar belli miktarda emiş kapasitesine sahiptir. Emişlerine çekvalf koymak sureti ile 30-40 cm den rahat emerler. Çekvalf bozulur veya kaçırırsa emiş sıkıntılı olabilir, ilk başta zorlanır ama çalışır. Eskiden emiş yapıp zorlanmasın diye imla deposu yapardık. Karavanda boru tesisatı musluk veya duş seviyesinin 50 cm üstüne çıkarılıp tekrar aşağı indirilerek bağlanırsa imla deposu görevi yapar. Ama her koşulda emişe çekvalf şart. Karavan yaparken soruları olan üyeler olursa çizim de yapar yollarım. Yada telefonda anlatabilirim.

Sn.Tarkaner merhaba,

Bende bir midübüsü karavana çevirmeye çalışıyorum ve sıra su ve elektrik kısmına geldi. Su sistemi için yardıma ihtiyacım var ( yani nasıl bir hidrofor veya dalgıç pompa kullanmalıyım gibi). Yardımcı olabilirmisiniz.

Saygılarımla,

Ahmet Hamza

555 496 7474

Sn.Tarkaner merhaba,

Bende bir midübüsü karavana çevirmeye çalışıyorum ve sıra su ve elektrik kısmına geldi. Su sistemi için yardıma ihtiyacım var ( yani nasıl bir hidrofor veya dalgıç pompa kullanmalıyım gibi). Yardımcı olabilirmisiniz.

Saygılarımla,

Ahmet Hamza

555 496 7474

Karavanlar da kullandığımız 12 volt hidrofor lar , sürekli basınç tutmalarından dolayı , sürekli elektrik tüketiyor mu ? Kullanılmadıkları zamanlarda , elektrik bağlantılarını bir şalter veya anahtar ile kesmek , akü tüketimini azaltması yönünden , yararlı olur mu ?

Karavanlar da kullandığımız 12 volt hidrofor lar , sürekli basınç tutmalarından dolayı , sürekli elektrik tüketiyor mu ? Kullanılmadıkları zamanlarda , elektrik bağlantılarını bir şalter veya anahtar ile kesmek , akü tüketimini azaltması yönünden , yararlı olur mu ?
tüketmez hocam. içinde çok küçük bir basınç odası var, orada basınç azaldığı zaman devreye girip su basıyor sadece. bu yüzden çalışmadığı sürece 1 amp bile güç çekmez. ama bu basınç odaları genelde plastik, siz yinede uzun süre kullanmayacağınız zaman enerjiyi kesin. herhangi bir kaçak durumunda bütün depodaki duyu boşaltır. ben kullanmayacağım zamanlarda önce enerjiyi kesip sonra herhangi bir musluğu açıp borularda kalan basıncı boşaltıyorum ki incecik plastik borular basınçtan dolayı eskiyip patlamasın.

Süleyman abi sen hidrofor mu, dalgıç pompa mı kullanıyorsun?

Bende genleşme tankı olmadığı için, hidrafor içindeki basınç azaltıkça anlık da olsa dereye giriyor. Tık Tık sesini duyuyorum. Lavabo yanına bir buton koydum kullanacağım zaman açıyorum.

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,383
Kayıtlı Üye Sayımız
172,041
Kaydolan Son Üyemiz
İsmail.s

Çevrimiçi üyeler

SON KONULAR