Hey Adriyatik Bak Yine Biz Geldik

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan RÜZGAR Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 75
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 45,152
Ynt: Hey Adriyatik Bak Yine Biz Geldik

merhaba sayın ruzgar
uc mu oldu dort mu oldu yazınızı okuyup duruyorum. bır daha bır daha kenarına bakıyorum kosesıne bakıyorum gorup de sasakaldıgınız heyecanını saklayamadıgınız anlatımlarınızı arıyor bır turlu bulamıyorum. kendımce de sebep arıyorum . ne oldu ruzgar bıradeıme de benı yazısının ıcınde yogurmuyor . ama bır ıkı gun gecıyor soyle aksam yorgunlugumu atmaya calıssıp hanımın sevdıgı dızıyede bakıyormus gıbı yaparken kafamın ıcınde yazınızdakı bır kac kelımenın bası seylerı gızledıgını hıssettım ve de haaaaaa demek kı boyleyken boyle dıye bazı gızemlı duygularınızı kesfettım. ıgaumenıtsa yı boylece araya kıstırma bıcımızdekı huznunuzu gordum . kım bılır buraları ılk gordugunuzde ne kadar begenıp heyacan duymustunuz. gerı donuyorsunuz ya, uc bes dakıgaları bıle bosa harcamamak ıcın telasınızı gordum . bıldık yerlerı gezerken ınsan zaman ve saat foksyonunu kontrol edebılıyor nasıl olsa bıldık myerler ne kadar zaman harcanır bellı. o yemek yedıgınız meyhanenınde hatırını kıramıyor ılk heyecanın bıraz bayatına bıle razı oluyorsunuz son umıt asma yapraklarında . onlarda almıs basını gıtmıs. hıc bır arayıs sızın donus yolunda oldugunuzu bır turlu aklınızdan cıkarıp atamıyor . bunun yanında yolu uzatabılmek ıcın turlu cın fıkırlılıkler gelır aklınıza. ama yok mu o son vıraj. gozler takılır dıkız aynalarına . araba dusmustur ucuncu fıtese oyle yavastır kı motor avans vurup homurdanmaya baslar kı sız ırkılır ve ıste bıttı der ve kabullenırsınız ıste donus yolu . sızı anlıyorum . bende genellıkle yaptıgım ızmır sahıldenalanyaya kadar yaptıgım kose bucak gezılerım bıtıp de gerı donmeye baslayınca , kestırme olsun dıye antalyadan ayrılıp denızlı alasehır uzerınden kurkcu dukkanı hesabı yaparız . ama her nedense her donus yolunda bız aslında pamukkaleyı gormeye gıdıyoruz avuntusunu yıne kılavuz edınırız . ama gel gor kı belkı onbes sefer gordugumuz pamukkale aslında bızı hıc kesmez bılıyorum onaltıncısında bu kadarda heyecan duymayacagım. evet sayın ruzgar ser ustune bıre bır aynısı degılmı. ah bu donus yolları ınsanın bogazında bıle bır yumruk olusturur da tıkanır kalırsınız.
uzatıyorum ama benı bagıslayın madem son bolum butun ıcımı dokmek ıstıyorum.
su avrupadan turklıyeye ızıne gelenler . nedır acelelerı bılmem arabayla cık yola cızmenın topugunda ankona (dogru yazılısını bılmıyorum) kadar bınbesyuz kılometre gel , bın gemıye vur kafayı yat aaaaa cesme. sınır oluyorum. bunlardan bırı de benım kucuk oglum metın. ısvıcreden senede bır zıyaretımıze gelır. ıste aynı formul '' baba bız gelıyoruz cesmedeyız'' yarıdan cogu hanım koy bır dıger yarısı eskı arkadaslarını arayıp bulamama cabası eh gerısıde bıze kalıyor. her ne ıse gecelım sımdı bunları. hep derım. oglumbu kadar zamanda kara yolundan da gelebılırdın hem de geze geze dıyorum. cevap aman baba ya. aslında ıcınden kızıyorum madem gemıye bındıreceksın ne geregı varda XYZ 5 cıp havası atıyorsun. ah benım elıme gecmedıkı zamanında boyle fırsatlar oyle bır arabaylayol mu dayanırdı bana. oglum gelsın yazınızı okutacagım ogluma neler kacırdıgını gorsun.
sayın kabın amırım saygılarımı gonderıyorum . o andda sevgılı esınız deponun gostergesını mı kontrol edıyordu. onemlı ısler bunlar ya tasarsa :smiley: ıste guzel bır estantane de burda yakaladım o dort arkadas bobı ler .hıc gormedıklerı sızı gorunce kosa kosa yanınıza gelıyorlar kuruklarını sallaya sallaya . amacları hasret kaldıkları bır yudum sevgı ve bır ıkı lokmada yıyecek olursa fena olmaz . ama aralarındakı muhabbetlerıne bayıldım. eeeee kadır kıymet bılmek de bır maharet olmalı. bızı bırbırımıze kırdıranlar mı onlar sadece ıslerını yapabılmenın sehvetıyle aldıkları zevkten boguruyorlar.(fazla mı agır kactı).
ne de olsa donus yolu. bır ıkı kacamak yapmak ıcın fırsatlatr kollanır . dısler takırdaya takırdaya denıze bıle gırdıklerını soyleyenler var . evelden boyle degıldı hız yapmayı sevdıgım ıcın '' ah otoban olsa'' dıye ıc gecırırdım. olmasın demıyorum . ama o guzelım fethıye yolunu nıye katlettınız gunluk agacları ıcınten gıden xsantos , leton yolu nerede . sımdı bır kahve rengı tabela bılmem nereye gıder bılmem kac kılometre. karar verdım artık otobanları eskısı kadar sevmıyorum
mavı karavanı agacın golgesıne cekmıssınız . baktım baktım mevsım bıraz da geckın hah dedım esıme , bak dedım bızde boyle ekım ayında datcaya gıttıgımız de boyle ın cın top atıyordu dedım. bızım kotu sansımız datcada arabanızı denızın kenarına da koyamassınız. sahıl tamamen yalı mısalı yazlık evlerle cevrelenmıs.
sız cok yasayın emı sayın ruzgar ve kabın amırı ne anılarımı canlandırdını bır karavan yapabılme sevdasına tutulunca ınsan hele bır kac yıldan berı de gezıye cıkamayınca nerde bır bahıs gecse , nerde bır yazı okusa ıste boyle o unutulmaz eskı anılar gelıyor akla.yarı buruk yarı zevklı.
tesekkurler mavı karavan tesekkurler sayın ruzgar ve de cefakar kabın amırı.

Etiketler

Sn.Rüzgar, iyi ki siz bu yazıyı yazmışsınız, iyi ki ben de okumuşum. Geçen perşembe günü rüyalarımda görsem inanmayacağım bir olay oldu, sabah işe gittikten 20 dk. sonra bir arkadaşım beni arayıp Milano'da yapılacak olan toplantıya davet etti. Üstelik ertesi sabah yola çıkılacaktı, 5 gün İtalya'da geçirilecekti. Bu habere çocuklar gibi sevindim ve hemen hazırlık yapmaya başladım. Ertesi sabah saat 5'te kalkan uçaktaydım. Toplantının 3. günü kendime boşluk yaratıp hızlı trenle Venedik'e gittim ve Adriyati'ki gördüm. Ve hep sizin başlığınızı düşündüm;
"Selam adriyatik bak ben de geldim"
Sonrası gündeyse bizi Como gölüne geziye götürdüler. Manzaraya aşık oldum. Gölde tekne turu çok güzeldi...

Duyarlı yorumları ile beğenilerini en güzel bir şekilde ifade eden "orbay74" e bir kere daha teşekkür ederim. Sizin de son derece duygu dolu yüreğiniz ileriki günlerde biz karavancılara güzel anılar kazandıracaktır eminim.

"drares" in kısa İtalya kaçamağında Adriyatik e de bir göz atma duygusu uyandırabildiğim için mutluyum. Como da bir bakıma Garda gibi, hatta daha da romantik bir güzel göl. İyi vakit geçirmiş olmanıza sevindim.

Bir yazının "insanlara bir şeyler demesi" ni görmek yazarını çok mutlu ediyor inanın...
Hepinize sonsuz teşekkürlerimle,

Rüzgar

Sn Ruzgar,
Adriyatik gezi notlarınızı (gezi notu demeye dilim varmıyor aslında, "duygu dolu deneme" demek daha doğru olsa gerek) büyük bir zevkle okudum. Gezdiğiniz yörelerin bir kısmını gezmiş biri olarak oralara
hiç yazdığınız gözle bakmamıştım daha önce. Kaleminize, yüreğinize sağlık. Nice Adriyatik ve diğer gezilere....
Oğuz

Tüm karavancı dostların ve bizimde gidebilmesi ve görmeleri dileklerimle, emeğinize sağlık Hüseyin bey.
Levent

Evet,bence de işte böyle sayın " Rüzgar"... Gidiyorsun, görüyorsun, yaşıyorsun ama aslında bir türlü gelemiyorsun. Beden zorunluluklara mahkûm, ruh ise isyan içinde bu mahkûmiyete ve özgürlük çığlıklarından vazgeçemiyor.
Beden İpsala-Tekirdağ arasında yamalı asfaltta dreksiyon sallarken, ruh Adriyatik köpüklerinde kulaç atıyor özgürlüğe ...
Sabırlı emek ve güzel satır ve özellikle araları için çok çok teşekkürler.

Çok değerli arkadaşlarım "teos"a,"güngör"e,"mebus"a ve "hiç"e teşekkür ederim.
Oğuz un yazılarımı "duygu dolu deneme" olarak yorumlamasına ben de severek katılıyorum.Gerçekten de yıllar önce yazdığım ve bilgi aktarma "endişesi" taşıyan bir çok gezi anılarımdan artık farklı bir görüş ile yazmayı denemiştim. Yazılarımın "bizi" değil de "sizi" ilgilendirmesine de ayrıca özen göstermiştim.Sanırım fena da olmamış.
Haldun un da değindiği gibi gezilerin dönüş yollarında ruh maddeden ayrılıyor. Karavanın dönüyor ama senin aklın hep gerilerde kalıyor.
Aslında gezginler hiç bir zaman oldukları yerde değillerdir.Onların hayalleri hep bir arayış içinde bembeyaz pamuk yığınları gibi o dağdan bu tepeye uçar giderler...
İlgi duyan bütün arkadaşlarıma sevgi ve saygılarımla,

RÜZGAR

Hüseyin Bey,
Gezi yazılarınızı keyifle okuyorum. Fotoğraflarnız harika.Devamını beklerken, Çok teşekkür eder,bol geziler dilerim.

Merhabalar efendim,
Ben bu siteye yeni üye oldum. Biraz geç kalmış bi gezerim. Benim de bu yaz ailemle beraber araçla avrupa seyehati planım var. Ama hiç araçla yurtdışı deneyimim yok.Bu nedenle Tüm yazıları çok dikkatli okuyorum. Her bilgi ve deneyim bana çok şey öğretiyor.Sizin yazılarınız da şiir tadında zaten. Sormak istediğim bir soru var. Yunanistan dan girip üsküp, belgrad, budapeşte ,viyana ,almanya,italya ya gidip (çok ayrınyılı anlatmıyım kısaca italya da yaşayan kardeşime gidip) yol boyu da gezmek istiyoruz.Dönüşü de adriytik kıyılarından geçerek yapmak istiyoruz. Benim sorum şu :Arnavutluk ve Slovenya için iyi şeyler duymadım. Yolda soygunlar olduğunu ve hiç girmememiz gerektiğini söylüyolar.Acaba bu konuda bilginiz ve deneyiminiz var mı? Bana yol gösterirseniz çok sevinirim. Teşekkürler.Eşinize saygılar.

Sn. "dr.semanur"
Arnavutluk üzerine hikayeleri ben de uzun yıllar dinlemiştim. Özellikle r.Ecevit in bile dikkatini çekmişti bir Tiran ziyaretinde.Çevresine sormuş "bu ülke aslında fakir bir ülke de bu kadar Mercedes i nasıl alabiliyorlar ?" diye...

Ben kendi hesabıma Arnavutluk rotasını bir gününün ortasına gelecek şekilde ve oralarda fazla oyalanmamak üzere planlamıştım ve de dört saat içinde bir baştan öbür başa geçip yoluma devam etmiştim.
Ancak İtalya da da benzer endişeler hep duymuştuk gezilerimizde. Özellikle Pescara nın alt tarafları, Güney bölgeler için hiç de iyi şeyler söylenmiyor malumunuz.
Bir keresinde ben Agip de alış veriş yaparken eşim de içeride dinlenirken açık kapıdan içeriye dalan olmuştu İtalya da.Neyseki bir "pardon madam" diyebilmiş adamcağız !

Bu ülkeleri suçlama işini ben de eşim de pek sevmeyiz aslında ama siz yine de işinizi sağlam kazığa bağlayın da gerisini şansa bırakın derim.
Sorunsuz geziler dilerim,

RÜZGAR

Teşekkürler , faydalı bir yazı gezi planlarımızda yardımcı oluyor.

Geziyi ve fotoları worde aktardım...
Kimi arkadaşlarımla paylaşıyorum basmaları için...
Umarım sizin için sakıncası yoktur Hüseyin abi...
Bu güzel yazınız için çok teşekkürler...

Sevgili kardeşim Haldun,
Yazıma gösterdiğin ilgiye teşekkür ederim.
Bir fazla arkadaşın yararlanması için elden ne gelirse serbest...
Münhal vilayetlere bayilik de veriyorum zaten...İstersen Bursa yı sana ayarlarım :D

* * *

Bu arada (hazır laf açılmışken),bol fotoğraflı gezi yazıları için Gezenbilir in fotoğraf ekleme olanakları bence yetersiz.
Sırada bir Pelepones gezi yazısı var.2010 Sonbaharında gezmiştim. Ben fotoğraf çekmeyi pek sevmem ama yirmi günlük 3000 km. lik gezide yine de 200 e yakın fotoğraf çekilmiş.
Gezilerde süre uzadıkça,hız arttıkça ve yer değiştirmeler çoğaldıkça haliyle tanıtımlarda, anlatılacak şeylerde fazlalaşıyor.
Şimdi ben bu yazıyı burada vermek istesem 200/5=40 defa topic açmam gerekecek ve siz diğer fotoğraflar yanında benim avatarı da kırk defa görmek zorunda kalacaksınız.Ehh.. ben de yüzümü eskitmek istemem herhalde ! ;D
Bir kardeş sitede yayınladığım son gezi anımda ise 220 civarında fotoğraf vardı ve anlatımlar da o na göre ayarlanmıştı. Moderatör oradaki fotoğraf ekleme sayısını 30 a çıkartmıştı ve böylelikle yazıyı istediğim yerden keserek bölümler halinde verme olanağı bulmuştum.Ama o olanağı bu sitede yaratmanın güçlüğünün de farkındayım.

Kanımca yurt dışı gezi anılarında insan havaya girip bol bol fotoğraf çekiyor ve herşeyi anlatma ihtiyacı hissediyor.
Bu durum yurt içi gezilerde ise "nasıl olsa her kes görebilir" düşüncesi ile göreceli olarak azalıyor.

Gezi yazılarında daha fazla fotoğraf ekleme konusunu "bilvesile" değerli moderatörlerimizin görüşlerine sunarım.
Belki bu konuda gezgin arkadaşlardan aynı ya da farklı görüşler alınabilir.
Tabii web sitesi açmak, Blog vb. metodları konunun dışında tutuyorum.

Rüzgar

Hüseyin abi,

Dün eşimle birlikte öğlen 13 de oturduk, senin karavantürk te yazdığın 2010 Adriyatik "Rüzgar 3 denizden esiyor" yazını okumaya başladık...

Ara vere vere gece saat tam 21 de bitirdik, toplamda 4.5 saat dikkatlice incelemiş, keyif ala ala sohbet edip hayaller kurarak okumuşuz...

Çok keyif aldık...

2011 için düşündüğümüz "İpsaladan kendimizi dışarıya atma" gezisini tamamen duygusal nedenlerden ileri ki yıllara ertelemişken "acaba" sorusu gene beynimizde yankılanmaya başladı...

Zor tabi bu yaz için hamle...

Ama gideceğimiz zaman için en azından elimizde iyi bir yol rotası var...

Her şey için teşekkürler...

Not: İzninle bir mesajını bu topiğe taşıyorum...

"İpsala'dan kendini dışarıya atmak" yerinde bir betimleme oldu aslında.
Gezmek, görmek amacıyla seyrek ya da sık çeşitli rotalarda dış ülkelere gitmek doğal bir süreç. Her karavancının gönlünde yatan ve bir gün gerçekleştirilen bir serüven bu geziler.
Ama "kendini İpsala dan dışarıya atmak" vaktinin önemli bir bölümünü yurt dışında geçirmeye çalışmak bir yerden sonra bir gereksinim oluyor aslında.
Gereksinim duymayı tetikleyen en büyük neden de "kanıksamak" oluyor kuşkusuz. Gidilen rotaları kanıksamak, görülen beldeleri kanıksamak, geçilen yolları kanıksamak, kalınacak kampingleri kanıksamak, Daha da sayabiliriz bu gereksinimi kuvvetle hissettiren etkenleri.

Son yıllarda giderek azalan "iyi kampinglerin" eksikliği ile halkımızın "görgü düzeyinin" adeta uçuruma yuvarlanmışçasına düşmesi yurt dışına adeta kaçarcasına çıkmamızı tetikleyen en önemli etkenlerden ikisi.
Kampinglere gir... Girmek istemezsin hijyen diye gürültü diye, döküntülük diye,
Kamp dışı konakla... Bir koyda bir köşede duramazsın günübirlikçilerin dümbeleğinden, giderken ortalığa saçtıkları çöplerden,iki kutu bira içip aslan kesilmelerinden, çıstık müziklerinden,
Dağ başında konakla... Gece içine sinmez kalamazsın güvenlik nedenlerinden,

Bütün bunlar ülkemiz karavancılarının gördükleri "yurdum manzaraları".
En çok yıldıran da "kıroluk, magandalık"...

Bakın yurt dışında karavancılık genel kabul görmüş bir tatil ve gezi biçimi.Son derece organize ve halk tarafından kabul görmüş bir yaşam biçimi.
Kimse karavanının içine dışına uzun uzun bakıp da "vay anasına Recep abi be aynı ev gibi yapmış adam" demiyor.
Kimse tek başına kampinglere girerken "yenge hanım yoklarmı ?" diye merak etmiyor.
Rahatını huzurunu kaçıracak (olağan üstü bir durum olmadıkça ki o da bir kaç dakikadan fazla sürmüyor zaten) bir durumla karşılaşmıyorsun.
Rahat ve huzurlu bir tatil geçirmek isteyen arkadaşlar İpsala'dan dışarı kendilerini atmasınlar da ne yapsınlar.
Üstelik mazot daha ucuz, kamping fiyatları bizden az fazla ama dışarıda konaklama olanakları daha fazla ve güvenli. Ortalamada kampa verilen paralar daha az tutabiliyor.Çıkış masrafları ise bir aylık gezi düşünüldüğünde çok fazla sayılmaz.

Ehh artık ara sıra da İpsaladan kendimizi dışarıya atalım artık.
Güzel şeyler gördükçe seversin, güzellikleri sevdikçe ararsın.

Cavid hocama bu güzel "İpsaladan Öte" anımsatmasından dolayı teşekkür ediyorum."

http://www.karavanturk.org/index.php?topic=687.0

Hüseyin ağabey, böyle bir düzenleme bölüm bazında değil ancak forum genelinde yapılabilir. An itibarıyla 89.500 üyeye sahip olan böyle bir forumda da sanırım imkansızdır. :( Zaten biz bölüm moderatörlerinin de bu tür teknik düzenlemeler için yetkisi yok.

Size zahmet olacak ve yüzünüzü de biraz eskiteceksiniz ama eğer çok yorulmayacaksanız biz sizin yüzünüzü sık görmekten ziyadesiyle memnunuz.. :smiley:

Anıları sabırsızlıkla bekliyor olacağız...

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,438
Kayıtlı Üye Sayımız
172,090
Kaydolan Son Üyemiz
senarif1

SON KONULAR

Geri