Hedef Karavan ile St. Petersburg

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan windyhill Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 112
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 45,691

Etiketler
Ynt: Hedef Karavan ile St. Petersburg

Selam arkadaşlar
rusyada son günümüzü belarus sınırına 50 km kala bir kasabada geçirdik öğleden sonra yola çıktık vizemiz gece saat 24.00 itibariyle başlayacağı için acelemiz yoktu,gümrüğe yakın bir yerde zaman geçiririz diye düşündük.bir süre yol gittikten sonra asker kontroluna girdik öylesine pasaportlara baktılar devam ettik bu noktadan itibaren biz belarusa girmişiz fakat farkında değiliz, önümüze gümrük çıkmayınca yanlış yola girdiğimizi düşündük yol kenarında durup birine sorduk şu anda belarusta olduğumuzu ve ilk şehiri olan vicebsk'e 4 km kaldığını söyledi tabiiki şaşırdık çünki aralarındaki gümrüklerin kalktığından bilgimiz yoktu.
Vizemiz başlamadan belarusun ilk şehrine gelmiş olduk şehir girişi berbat bir görüntü veriyordu bir kaç km devam ettikten sonra güzel bir şehire geldiğimizi gördük şehir merkezinde oldukça geniş bir park yeri vardı karavanı buraya park edip şehiri dolaşmaya çıktık içinden nehir geçen geniş bulvarları ve caddeleri bol yeşil alanları olan düzenli ve temiz bir şehirdi cafelerde biraz vakit geçirdik hava serindi, sabah gezimize devam ederiz diye düşündük gece yarısından sonra başlıyan yağmur sabaha kadar hiç dinmedi buradan minske devam ettik şehirden çıktığımız yol çok güzel ve yeni yapılaşmalar göze çarpıyordu,aslında minsk ters istikamette kalıyordu ve bu şehire 250 km mesafedeydi belarusa erken girmemiz bize zaman kazandırdı yolda kontrola girseydik belki problem yaşardık şansımıza hiç yol kontroluna rastlamadık.
vicebsk minsk arası otoban yol boyunca rusyada göremediğimiz verimli araziler modern hayvan çiftlikleri göze çarpıyordu ormanlık alanlarda çok fazlaydı görünüm bir avrupa ülkesinden farksızdı minsk yakınında otoban bitti gişelerde para ödemesi için bozdurduğumuz belarus parasını verdiğimiz zaman ancak dolar ve euroyla ödeme yapabileceğimizi söyledi belarus plakası olmıyan araçlar sadece euro ve dolarla ödeme yapabiliyorlar.

11austos belarus brestminsk fotoraflar 020

11austos belarus brestminsk fotoraflar 014

Harikasiniz Ferhat bey,Yillardir düsündügüm ve izin azligindan gerceklestiremedigim bir gezi ve sizin sayenizde biraz tecrübe sahibi oldum.Fotograflar ve anlatim icin cok güzel tesekkürler.
Saglikli ve Güzel geziler dilegiyle.

gezgör' Alıntı:
Harikasiniz Ferhat bey,Yillardir düsündügüm ve izin azligindan gerceklestiremedigim bir gezi ve sizin sayenizde biraz tecrübe sahibi oldum.Fotograflar ve anlatim icin cok güzel tesekkürler.
Saglikli ve Güzel geziler dilegiyle.
[/q
Temenniniz için teşekkürler
ukrayna çernosky'den selamlar

Ferhat Bey Tebrikler, notlar ve görseller muhteşem.Eski Sovyetler Birliğinin merkezi yerlerini (Mokova,St.Petersburg) gezip görerek bizleri bilgilendirdiniz.Birliğe üye Cumhuriyetlerden Merkeze aktarılan kaynaklar sayesinde o şehirlerin ne güzel hale getirildikleri ortada.Gerçi Çarlık döneminde de Rusya güçlü bir ülkeydi.Cavit Hocamın da belirttiği üzere; Ülkemiz insanını bir zamanlar "Gomonizm"le korkuturlardı.Geçiş dönemini çok iyi atlatmışlar.Rusya, tarihi ve kültürüyle bize çok benzeyen devasa bir ülke.Herşeyden önce, en önemli iş olan eğitim konusunu çözmüşler.Zorunlu eğitim bildiğim kadarıyla on veya onbir yıl olmalı.Konuşulacak çok şey var.Siz gittiniz, gördünüz, yaşadınız, kısa bir süreliğine de olsa, mukayese imkanına sahipsiniz.Ben de Eski Sovyet Cumhuriyetlerinde yaşamış olmam nedeniyle sisteme, mentaliteye vakıfım.Gezinizi ilgiyle takip ediyorum.Teşekkürler ve iyi geziler.Ergun.

Vladinka' Alıntı:
Ferhat Bey Tebrikler, notlar ve görseller muhteşem.Eski Sovyetler Birliğinin merkezi yerlerini (Mokova,St.Petersburg) gezip görerek bizleri bilgilendirdiniz.Birliğe üye Cumhuriyetlerden Merkeze aktarılan kaynaklar sayesinde o şehirlerin ne güzel hale getirildikleri ortada.Gerçi Çarlık döneminde de Rusya güçlü bir ülkeydi.Cavit Hocamın da belirttiği üzere; Ülkemiz insanını bir zamanlar "Gomonizm"le korkuturlardı.Geçiş dönemini çok iyi atlatmışlar.Rusya, tarihi ve kültürüyle bize çok benzeyen devasa bir ülke.Herşeyden önce, en önemli iş olan eğitim konusunu çözmüşler.Zorunlu eğitim bildiğim kadarıyla on veya onbir yıl olmalı.Konuşulacak çok şey var.Siz gittiniz, gördünüz, yaşadınız, kısa bir süreliğine de olsa, mukayese imkanına sahipsiniz.Ben de Eski Sovyet Cumhuriyetlerinde yaşamış olmam nedeniyle sisteme, mentaliteye vakıfım.Gezinizi ilgiyle takip ediyorum.Teşekkürler ve iyi geziler.Ergun.
Merhaba Ergun bey temenniniz için teşekkürler mesleğim itibariyle 1998 yılında kara yolu ile Rusyanın sibirya bölgesine gitmiştim (novoroskiden 4000 km civarı olan surguta) geceleri yolculuk yapmamıştık güvenlik açısından ogünün rusyasıyla bugünün rusyası arasındaki fark çok fazla bu seyahatimizde şehir merkezleri dahil heryerde konakladık hiçbir sorun yaşamadık,bahsettiğiniz gibi herşeyden önce gelen eğitim eğitim eğitimm bunu başarmışlar maalesef biz daha bunu başaramadık ve bu gidişlede başaramayacağız diye düşünüyorum.
saygılar sunuyorum

Merhaba Ferhat bey,Müsadenizle,Affiniza siginarak Rusyada bulunan Kamp yerlerini ilerde gidecek Arkadaslar icin buraya buraya yükleyeyim.http://www.camping.info/russland/zentralrussland/moskau/campingplaetze

gezgör' Alıntı:
Merhaba Ferhat bey,Müsadenizle,Affiniza siginarak Rusyada bulunan Kamp yerlerini ilerde gidecek Arkadaslar icin buraya buraya yükleyeyim.http://www.camping.info/russland/zentralrussland/moskau/campingplaetze
Merhaba
Rusya ve diğer ülkelerde kamp yerlerine girmedik bu konuda hiç bir bilgim yok özür.
özellikle ukrayna ve rusyada park yeri bulmakta hiç zorlanmadık st peterburg'da dahil genellikle şehir merkezlerinde kaldık hiç bir sorunda yaşamadık.
saygılar selamlar

Selam arkadaşlar
Seyahatimizi bu yazıyla noktalamak istiyorum,akşam üzeri minske girmemize rağmen trafik yoğunluğu yoktu şehirin orta yerinden geçen bulvar dört gidiş dört geliş yaya yürünemeyecek kadar uzundu,bulvarın iki tarafında tarihi binalar yoğunlukta,diğer caddeleri geniş ve düzenli şehir, meydanı geniş meydanın arka kısmında güzel kaliteli restaurantlar ve cafeler yoğunlukta yeşil alanları bol temiz bir şehir tabiiki hava hatırı sayılacak kadar serindi,dönüş yolunda rusyada ve belarusta geceleri vebostoyu çalıştırdık.
öğleye doğru minskten hareket ettik ukrayna sınırına 280 kmrm yolumuz vardı yol üzerinde olan bir şehire daha girdik sınıra 30 km olan şehri gomeli de gezdikten sonra akşam üzeri saat 19.30 civarı belarus gümrüğüne geldik iki veya üç km araç kuyruğu vardı iki veya üç saatte ukrayna gümrüğüne geçeriz diye düşündük fakat belarus gümrüğene girmemiz geceyarısı 01.30 'u buldu işlemler o kadar yavaş yürüyordu görünüm olarak avrupa ülkelerinden farkı olmıyan belarus maalesef gümrük işlemlerinde adeta eski kominist sistemi aşamamış, pasaport polisinde araçla ilgili doldurduğumuz form ve pasaport işlemlerimiz bir saati aştı belarusa girerken farkında olmadığımız gümrüğü çıkışta çok iyi farkettik,ukrayanaya girmemiz sabah sabah onu buldu.
ukraynanın ilk şehri (chernigov)da iki gün kaldık gece yarısı başlıyan yağmur hiç dinmedi şehir güzel ve park sorunu olmıyan geniş şehir meydanı olan bir yerdi, yoğun yağmur altında 140 km olan kiev'e akşam üzeri geldik fakat yağmur resmen havlu attırdı şehir girişinde uluslarası marketin parkında geceyi geçirdik,sabah kievde yaşıyan arkadaşımızla buluştuk şehir merkezinde ünlü krişati caddesine yakın paralı bir park yerine getirdi kievi iki gün gezmemiz bize yetti trafiği yoğun, krişati caddesi hariç diğer caddeleri fazla geniş ve ferah değil kievde krişati caddesi ve altındaki çarşı ikinci dünya savaşı müzesi gezmeye ve görmeye değer yağmur ara ara durmaksızın devam etti sıcak havaları unutmuştuk artık.
20,08,2012 akşamı romene giriş yaptığımız zaman unuttuğumuz sıcak hava bizi karşıladı dün bulgara geçtik sıcak dayanılacak gibi değill adeta cehennem maalesef yalnış hesap yapmışız en az bir hafta daha ukraynada zaman geçirseydik belki bu cehennem sıcaklarından nasibimizi almayacaktıkk))))
şu an plovdivdeyiz seyahatimizin yaklaşık iki ay sürdü yaptığımız km 9550
sağlıklı ve bol seyahatli günler diliyorum.
ferhat yılmaz ,özcan konuk

Kiev ftoraflar 16temmuz 012

Kiev ftoraflar 16temmuz 034

Kiev ftoraflar 16temmuz 052

Kiev ftoraflar 16temmuz 056

Kiev ftoraflar 16temmuz 042

Teşekkürler emekleriniz için.
10 bin km çok ciddi bir mesafe gördüğümüz kadarıyla kötü bir şey yaşamadan bitirdiniz,bu ayrı bir keyif.
Dediğiniz gibi 1 hafta daha oyalansaydınız havalar soğuyacak tı buralarda eee biraz da negatif bir şey yaşayın.

Ferhat bey ve Özcan bey,

Farklı bu rotada tecrübelerinizden yararlanacak arkadaşlarımız olacaktır, hoşgeldiniz teşekkür ederiz. Selamlar.

güngör' Alıntı:
Ferhat bey ve Özcan bey,

Farklı bu rotada tecrübelerinizden yararlanacak arkadaşlarımız olacaktır, hoşgeldiniz teşekkür ederiz. Selamlar.
Hoşbulduk biz teşekkür ederiz selamlar

Öncelikle hoş geldiniz diyorum. :smiley:

Eski Doğu Bloğu ülkeleri, çok ziyaret edilen ülkeler değil genelde Türkler açısından. Son yıllarda bir değişme var ama... Çalışmak için giden, müteahhit, mühendis, işçi ve serbest çalışanlar ile sınırlı sanki. Çok bilinmemekten kaynaklanan güvensizlik, abece ayrılığı, ülke tanıtımlarının göreli yetersizliği ...vb nedenlerle bireysel gezilerde çok ön planda değiller. Sizin geziniz, bu nedenle, buraları geçeğine alacaklar için daha bir değerli oldu; tıpkı sınırlı sayıdaki arkadaşların paylaştığı gezileri gibi. ;)

Cavid Sezen

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,425
Kayıtlı Üye Sayımız
172,071
Kaydolan Son Üyemiz
kalenbuk

Çevrimiçi üyeler

Şu anda çevrimiçi üye yok.