Haydi Pelepones'e

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan RÜZGAR Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 177
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 41,511
Ynt: Haydi Pelepones'e

4-06 Nea Poli de akşam yemeği.

[attachment=1]

Gardiyanın kapı deliğinden uzattığı tabaklar sözüm ona akşam yemeğimiz oluyor (!). “Önce hayaller ölür” diyerek bir köşeye siniyorum ama “hesabı dönüşte sorulacaktır”, hiç kuşkunuz olmasın.

Gece, kıyı boyunca uzanan cafe’lerin önündeki gezi yolunda küçük bir yürüyüşün ardından birer kahve için birine oturuyoruz.
Gün boyu bir gidip bir gelen güneşi, aralarda ağlayan gökyüzünü, camlardaki damlaların romantizmini, yorgunluğu, dinginliği, heyecanları konuşuyoruz kahvelerimizi yudumlarken.

Güneşli, güzel bir Ege sabahına calimera diyoruz. Aklımız yine denizde. Güneşin bir mızrak boyu yükselmesinin ardından “denize girelim mi ?” diye soruyoruz bir birimize...Ama cevabını bildiğimiz bir soru oluyor bu .

4-07 Nea Poli de enginlere atılış.

[attachment=2]

Su serinlemeye başlamış ama güneşli bir hava olmadan da insanın canı pek çekmiyor. Sudan çıkınca Trumatic’den bir ılık duş da iyi geliyor yaaanii.
Biraz meyva takviyesi için kıyının paralelindeki çarşı sokaklarına dalıp geziniyoruz. Giyim kuşam da yaz sonu indirimler devam ediyor.
Bir t-shirt daha ilave ediyoruz minik gardrobumuza.
Yavştan toparlanıyoruz. Pelepones de daha çoook güzel koylar var. Yazı tura atılacak, mutlaka kazanılacak ve de ardından denize girilecek.

Yolumuz Pelepones in büyük sayılan beldelerinden Gythio ya doğru yine kıvrım kıvrım gidiyor. Sabah yolculuklarının da keyfine diyecek olmuyor doğrusu. Hafif serinde yanmadan donmadan cam iki parmak açık. Kulağında İveco nun mırıltısı ve de doğanın sessizliğini bozan kuş cıvıltıları.

Ne haldayız bilmiyoruz,
Gidiyoruz gündüz gice...

Gythio, Pelepones’i çevreleyen üç büyük körfezin, yani, doğusundaki Argolios Gulf’un, ortadaki Lokonikos Gulf’un ve batısındaki Messiniakos Gulf’un ortasında yer alıyor ve yarımadayı dört parmaklı bir eldiven görünümüne getiriyor 2003 yılında Gythio ya gelişimizde Kalamata yönünden gelmiştik, bu defa Naflio tarafından beldeye giriş yapıyoruz.

4-08 Gythio da park yerimiz.

[attachment=3]

Beldede biraz yürüyüp duruma bakıyoruz. Eğlence yerleri diyebileceğimiz bar, restaurant ların hemen hepsi mevsime göre biraz erken kapanmış.Tabii bizce en büyük etken ülkede yaşanan kriz. Daha önce de sonbaharda gelmiştik ama o zaman pek bi hareketli idi Gythio.

4-09 Gythio liman da.

[attachment=4]

Bir süre dinlendikten sonra şehirden çıkıp biraz da kamping karavancılığı oynayalım diyoruz. Masamız, koltuklarımız, tentemiz, basamağımız “açın bizi artık çıkmak istiyoruz temiz havaya” diye bağırıyorlar kapandıkları yerlerden. Patates soğan sepetimiz yok ki dallara asalım, mangalımız yok ki etrafı dumana boğalım. “Patlamayın... bir kamp bulunca çıkarıp patlatırız hepinizi birer şampanya gibi...Köpürüp salarsınız derdinizi tasanızı doğaya birazdan”.

Beldede bir çöp toplama sorunu yaşandığını girerken de görmüştük çıkarken de görüyoruz. Yunanistan da bol bol protestolar la karşılaşmak olası. Günler önce Katerini de TIR ve kamyoncuların direnişini, şimdi de belediye çalışanlarının direnişi görüyoruz.

4-10 Çöpler yine protesto konusu edilmiş

[attachment=5]

4 06 Nea Poli de akam yemei

4 07 Nea Poli de enginlere atl

4 08 Gythio da park yerimiz

4 09 Gythio liman da

4 10 pler yine protesto konusu edilmi

Etiketler

Beldeden çıkp 5 km. kadar ilerleyince birkaç kamping ve başka turistik tesislerin olduğu bölgeye geliniyor. Burada gözümüze çarpan Meltemi Camping’ i görüp hemen dalıyoruz. Resepsiyondaki bayandan kamp hakkında bilgi alıyoruz.
Fiyat, iki kişi, karavan, elektrik, sezon dışı € 18. Koordinatları ise 36.43.48 K- 22.33.18 D

4-11 Gythio - Meltemi Camp da

[attachment=1]

Kamp da on ünite kadar var. Kimi sundurma altına yerleşmiş kimi de bizim gibi çamların altına.

4-12 Sundurma altında karavanlar

[attachment=2]

Kampı çok beğeniyoruz. Belki de en beğendiğimiz yanı tenha oluşu ama birkaç misli kalabalığı rahat rahat kaldırabilecek kadar büyük ve konforlu bir kamping Meltemi.
Akşam yemeğimizi kamp ocaklarında pişiriyoruz..

4-13 Kamp ocağında pişirme

[attachment=3]

Bu yıl bana “ya tüp biterse” takıntısı geldi. Benzin ocağımın İtalya da bozulalıdan beri geldi bu paranoya üzerime. Sanki tüp biterse bir çözüm üretemeyeceğim...Al gavurun tüpünü, bağla adaptörünü sisteme, vur kıçına bir tekme yuvarlansın gitsin uçurumdan aşağıya eski tüpün...İşte bu ka..Yanarsa yansın, patlarsa, patlasın... Öf bee.

Kamp da yok yok. Varsa birikmiş çamaşırların hemen yıka kurut.

4-14 Çamaşır ve kurutma makinaları

[attachment=4]

Bizde bir kamping de çamaşır makinası bulundurmak, bir sürü makine üreticisi fabrikalarımız varken hala lüks sayılıyor maalesef. Koy kardeşim kampingine bir kullanılmış makine hiç değilse. Tertemiz gezsin kampçın, karavancın. Hani temizlik imandan gelirdi ?.
Koy bir kurutma makinesi seyretmeyelim el alemin donunu gömleğini günlerce. Sıra üç kuruşluk makineye, iki kuruşluk elektriğe gelince mi değişti iman anlayışın.

4-15 Spor niyetine yaptığımız şey

[attachment=5]

4 11 Gythio  Meltemi Camp da

4 12 Sundurma altnda karavanlar

4 13 Kamp ocanda piirme

4 14 amar ve kurutma makinalar

4 15  Spor niyetine yaptmz

Kaset dökme kulubesi bile zevkle dekore edilmiş..

4-16 Chemical Toilet Discharge yeri de çok şirin.

[attachment=1]

Bu arada güneş açtığı zamanlar denize girip moral depoluyorduk. Bir ara çoktandır gün yüzü görmemiş plaj şemsiyemize bile sıra geliyor. Çok yakıcı değil ama güneşten sakınmam lazımmış .Kampın bulunduğu koyun çok geniş ve kilometrelerce uzanan kumsalları bizim Patara yı anımsatıyor. Her elli metrede bir çöp bidonları koyunca da plaj bölgesi çöpten kurtuluyor doğal olarak.
Rahat ettiğimiz kampta çoktandır el süremediğim kitabımı da okuma fırsatı buluyorum.

4-17 Kitap okumaya vakit bulabildim

[attachment=2]

Oldukça sakin geçen iki gün içinde bol bol yürüyüş yapmaya da zaman bulabiliyoruz.
Kampta dikkatimi çeken İsviçreli karavanların görece fazla olmasıydı.
İsviçre’den çıkıyorsun, Venedik yakın. Venedik’ten biniyorsun Patras yakın. Patras’ tan otoyoldan bastırıyorsun Pelepones yakın. Üç korner bir penaltı hesabı ile neden çok İsviçreli olduğunu anlamak da zor değil.

4-18 Çöpler düzenli olarak toplanıyor

[attachment=3]

Çöpleri alan görevli birkaç saatini ağaçlardaki çamaşır ipi kalıntılarını özel yaptığı bir aparatla temizlemeye ayırdı. Demek ki bir kamping de yapılacak işleri iyi standardize edip görev tariflerini ve görev dağılımlarını iyi yaparsan sorunlar minimuma inebiliyormuş.
Onun için de bizler gibi deneyimli, yaşı kemale ermiş sözü dinlenir karavancıların ne yapması gerekiyormuş arkadaşlar.. KİD’cilik.
Yani Kamping İşletim Danışmanlığı...Buyrun size yeni bir iş sahası.

Meltemi kamptan çok memnun kalıyoruz ve bir dahaki sefere yolumuzu bu taraflara düşürmeye çalışacağımıza dair söz veriyoruz birbirimize.
Gythio/ Meltemi Camping’den dan dinlenmiş, yolun yorgunluğunu sıfırlamış olarak çıkıyoruz.
Bu gün Kalamata ya kadar gitmeyi hedefliyoruz. Pelepones’in güneyindeki en büyük kent burası. Diğer büyük kentler ise Sparti (Isparta) ve Tripoli.
Yolumuzun üzerindeki Areopoli ye girip beldeyi dolaşıyoruz. Bir garip geliyor bu belde bize. Şehir merkezinden denize doğru indikçe ortalık tenhalaşıyor, bağlar bahçeler ıssızlaşıyor falan..Deniz kenarları dolacağına boşalmış burada.
Sonra bir markete girip (Selma iyi kril okuduğundan adını Karagiannis olduğunu söyledi) karavanın kuru gıda stoklarını, et , sebze ve meyva ihtiyacına ayrılmış kiler ve soğukta tutma odalarını, şarap mahzenini takviye ediyoruz !..

4-19 Areopoli de Grand-shopping

[attachment=4]

Şehirden çıktıktan sonra hafif çiseleyen yağmurda yine yollara dökülüyoruz

4-20 Pelepones yolları

[attachment=5]

Dik rampalar, yokuşlar, virajlarla dolu bir Pelepones macerası daha başlıyor. Gökyüzünde beliren kara kara bulutlar yolculuğun hiç de kolay geçmeyeceğini itiraf ediyor çaktığı şimşeklerle...

Dördüncü Bölümün Sonu

4 16 Chemical Toilet Discharge yeri de ok irin

4 17 Kitap okumaya vakit bulabildim

4 18 pler dzenli olarak toplanyorjp

4 19 Areopoli de alveri

4 20

Sn.Rüzgar,
Fotoğraflardan birinde 'Greece' diye yazmasa Ege sahillerimizde gezdiğinizi sanacağım.Tek bir farkla, bu kadar çöp bizde bile olmaz.
Nice sağlıklı ve neşeli geziler dilerim.

Gezenbilir i açtığım gibi gözlerim 'Haydi Pelepones'e' takıldı acaba yeni mi derken bir göz ucuyla baktım hemen ,aha yeni,hemen bıraktım kalktım çayı demledim ,tıpkı ramazanlarda hiçbir yere aç karnına gitmeyi sevmediğim gibi (sevdiğim şeyleri aç karnına yapmak zevk vermiyor)az önce aldığım sıcak köy ekmeği görünüşle şehir ekmediğinden (en azından odun ekmeği) aldığım sıcak köşe kabuğunu ısırarak okumaya başladım.Kafamın içi tam küçük koylara dönüşmüşken acaba denize girlmeli mi sorusuna takılıyor,ben girmem diyorum,bir o yana bir bu yana,yana yana bitiyor sayfalar ,keşke daha az yazsada daha uzun sürse diyede geçiriyorum içimden.Şimdi keyifle çay içme vakti.

Gel de şimdi işe konsantre ol,rapor al analiz çıkar.

Sayın Hüseyin bey, dördüncü bölüm gerçekten insanın içine kıvılcım düşürüyor. Kampın düzenli ve temiz oluşu çok güzel. İnşallah bizlerde böyle kamplara kavuşabiliriz. Saygılarımla..

Şeref Güçlü

Abi, gezi gerçek bir inci kolye, siz kolyeyi boynunuza takmışsınız, sonrada mücevher sandığına koymuşsunuz ne güzel, sandıkdan çıkarıp bizlerede gösterdiğiniz için teşekkür ederiz....İnci kolyede, kaç inci tanesi geceniz oldu ve incileri dizmek için nekadar ip kullandınız.?...

Günaydın....

Bugün öncelikle af edildiğim için gün güzel başladı...Ardından okumaya devam ettikce bende bende sesleri içimden yükseldi.... Sizinle birlikte Ege kıyılarında dolaşıyoruz...Bazen gıpta ediyoruz, bazen yok canım bizde bile bu kadar kötü olmaz diyoruz..(çöpler :( )

Akşama eve gidince elektronik özürlü eşimle birlikte yazılarınızı tekrar okurken, sabah tadı damağımda kalmış olan anlatımınızı biraz daha sindirip, devamını dört gözle bekler olacağız....

İlknur - Mahir

Yeşil pasaportum hazır, yürürevim zaten alesta, motor sıfır, kaloriferi ısıtır, suyu akar, çorbası pişer. Üstelik kaç kilometre şu İpsala sınır kapıısı ? Eh, gerek mazota, gerek mezeye yetecek kadar harçlık da var. Tekirdağ'dan geçerken Tekel yol üstü, al rakıyı, değiş tokuş yaparsın uzoyla . Yürü be !.. Diyorum kendime. Yürü be !.. Kim tutar seni ! ?
Ege'nin laciverti nasıl da kıpır kıpırdır simdi bahar güneşinde. Hoş, oralarda da havalar biraz nahoş ama yolculukta bana her türlüsü hoş ki hoş. Benim hiç öyle takıntılarım yoktur. Tam tersine, yolculuk sırasında çok fazla riskli olmaması halinde her türlüsünü yaşamak isterim.
Hele düştü mü yolum şu fotolardaki gibi bir meydancığa, söyle bir kahve ya da bira, bir kadeh şarap, yak sigaranı yanına, savur dumanını ruhunu da katarak dostlukla, sonra düşün bakalım önünden geçip gidenlere bakarken... Yaşlısına, gencine, bebesine... Erkeğine, dişisine...
Sen bana düşman mısın, ben sana düşman mıyım ? Niye ?

Hüseyin abinin RÜZGAR'ı öyle bir ılık esiyorki yazı dizisi bitmeden birkaç karavancı dost İpsala sınır kapısına dayanacak gibi. Darısı bizlere kendimizi
gaza getirme çabalarımız şimdilik otur arkadaş işareti yapıyor.

Hüseyin abi,

Öyle bir "Rüzgar" estirdin ki, şu an forumdan 3 karavan topluca (Taraklı gezisi sonrasında) İpsaladan 20 günlük "komşu"ya çıkış için hazırlıklara başladı. (Vize, Turing vb.)

Not: Ben ne yazık ki hakkımı gelecek yaza kullanabileceğim.

Yine keyifle takip ediyorum. Hanımın, kızın yurt dışı isteklerine de kulak verip içimden hadi diyorum, ama daha çoook aşamalar kaydetmem lazım deyip oturuyorum aşağıya. Derler yaa; daha on fırın ekmek yemem lazım :smiley: Şimdilik belki turlarla Yunanistan'a gidebilirim. Anca bunun hayalini kurabilirim. Karavanla İpsala'nın ötesine çıkmak mı? 2-3 yıl sonra daha yeni, daha donanımlı bir karavan alınca niye olmasın?

Hüseyin abi iyi ki varsınız, bu gün sabahtan beri poliklinikte gömülmüş, muayeneye gelen hastalardan nefes bile alamamıştım. Sonra o mutlu an geldi ve ilk fırsatta gezenbiliri açıverdim. Sonra da kendim burada, ruhum Peleponnes'te...
İyi ki varsınız :smiley: :smiley: :smiley:

Yol bilmez, iz bilmez, dil bilmez, üstelik ABC'sini bile okuyamazsınız.. Yemeklerimiz, damak tadımız uyuşmaz. Caanım beyaz peynir yerine feta, güzelim mezelerimiz yerine caciki, musakka dayarlar önünüze. ( cacıki dediğimin bizdeki gibi içine hıyar doğranmış ayran olduğunu sanmayın ha!..) Uzo denilen meymenetsiz içki mis gibi rakıdan anasonun çıkarılıp parfüme bulanmış halidir. Grek coffee neymiş şöyle yandan çarklı, okkalı Türk kahvesi dururken? Yanında metaxa mı? Onu zaten hiç sormayın... Ekmek fırını yoktur oralarda. Pastahanelerin iki günlük çörek tadındaki ekmeklerine mahkum olursunuz. Buzuki ve santur bizim udumuzun, cümbüşümüzün, kanunumuzun yanına yaklaşabilir mi hiç? Hem oradaki insanlar öyle fazla eğlenmeyi de bilmez. Çftetelli, sirtaki hiç benzemez bizim buranın oyunlarına..

Küçük kasabalarında gece 10'dan sonra hayat durur. Yanınıza yörenize park edecek egzosu delik beyaz şahinleri, içip bitirildikten sonra denize savrulacak kahverengi efez şişelerini çok ararsınız. Temizlik falan bilmez bu gavurcuklar. Tuvaletlerinde taharet musluğu yoktur. Gördüğünüzde şaşar kalırsınız. Her an sırf pisliğine domuz eti de yedirebilirler, hiç belli olmaz. Güvenlik sorunları da vardır. Sahil şeridinde devriye gezerek kimlik kontrolü yapan polisleri yoktur. Başınız sıkıştığında arasanız polis bulamazsınız. Arada sırada rastlasanız bile kimlik kontrolü yapacağına sadece size gülümsemekle yetinir buranın polisleri.

Kadınları, kızları her an hiç çekinmeden otobüste, parkta falan yanınıza oturabilir. "Acaba beni erkekten saymadı mı?" diye düşünüp durursunuz kara kara... Kaldırımdan caddeye adımınızı attığınızda trafik durur. "Vah benim yüzümden trafik durdu, ne gereği var ki, ben koşarak canımı kurtarabilirdim" diye hayıflanırsınız. Hiç alışık olmadığımızı düşünüyorum bunlara.

Ben almayayım. Caaanım ülkemiz duruken ne işiniz var Yunanisten'da? Oturun oturduğunuz yerde.

Harikasınız Hüseyin Bey, "Rüzgar"ınıza aldınız bizi, bir güzel gezdiriyorsunuz. :smiley:

Ne çok çöp var öyle. :eek:
Kamp alanındaki çardak da çok güzelmiş. Sarmaşıklar da sarınca son derece doğal olmuş. :smiley:

Güzel bir bölge, hatta oradan Girit de çok yakın. Feribotla geçilebilir. Hatta Girit'den Rodos niye olmasın. 3. feribotla da ver elini Marmaris. :smiley:
Herşey hayal kurmakla başlarmış. :smiley:
Ah bir de şu vize derdi olmasa. :mad:

Böylesine tatlı esen rüzgarla gezmek şiir tadında olsa gerek..

neffis bir yazı..teşekkürler..her gün merakla bekleyecegim...

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.