Haydi Pelepones'e

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan RÜZGAR Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 177
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 41,411
Ynt: Haydi Pelepones'e

bende bu gezi Rüzgar'ına kapıldım, inşaallah bizede nasip olur yurtdışı seyahat diyerek dua ettim :smiley:
emeğinize, ellerinize sağlık

Etiketler

Bir çok iş seyahatinin dışında, karavanla 35 günlük bir Avrupa gezimiz olmuştu. Köy, kasaba, Şehir, dağ, deniz kıyısı bir çok yerde konaklama ve yaşamları izleme fırsatını bulmuştum. Onların gözüyle bakınca da bizi neden AB'ne almak istemediklerini de çok iyi anlamış ve hak vermiştim.
Ancak yaşamın çok da güllük gülistanlık olduğu Avrupa içinde söylenemez. Napoli de ki kamping sahibi şehre inerken güvenliğimiz için dikkat etmemiz gereken bir çok şey saymıştı. Gündüz, market- yakıt istasyonu karışımı yerlerden benzininizi kendiniz doldurup sonradan kasaya ücretini öderken, Geceleri yakıt istasyonlarında kurşun geçirmez camlı kulübedeki görevliye ufak bir camdan önce nakit ya da kredi kartını verip yakıtınızı daha sonra kendiniz dolduruyordunuz.

Paris'in biraz dışına banliyölerine çıktığınız da çevrenin görüntüsü İstanbul ya da İzmir'in, gecekondu dışında ki kenar semtlerinden çok da farklı değildi.
İnsanlarda kurallara uyma, birbirine saygı, bir şey sorup ,istediğinizde ki güleryüz, yaşadıkları şehirleri korumaları, özellikle Fransız polislerinin nezaketleri (İtalyan Jandarmalarının aksine) aklımda kalanlardan.

Bir aklımda kalan da fırsatım olsa yaşamak için nereyi seçerdim.Güzelliklerinin yanı sıra bir çok olumsuzluklarına karşın kesinlikle Türkiye özellikle de Ege kıyıları.

Ben Sn.Rüzgar'ın yollarda esmesine imreniyorum...

Hafta sonunda anilarinizi büyük bir zevkle okudum. Anilarinizi okuyunca, gezdiginiz yerleri gidip görmek geliyor insanin icinden. Forumdan, yurt disina cikmak icin yapilan planlara birazcik destek olabilmek icin bir kac satir yazmak isterim. Ipsala´yi gectikten sonra Ancona/Italya´ya feribotlarin kalktigi Igomenitsa sehri 700 kilometre. Yani bir depoluk yol. Ayni sekilde Ancona-Münih arasi da 700 kilometre. Italya, Almanya ve Fransa´da kampdisi yerlerde kalarak, hic kampinge gitmeden de gezmek mümkün. Avrupa`daki karavancilarda artik hesaplarini iyi yapmak durumunda. Gecenlerde Alman karavan forumlarindan birinde, Italya/Ancona sehrinde uygun fiyata alisveris yapilabilecek LIDL Marketinin koordinatlarini veriyorlardi. Forumda bu konulara ilgi varsa, daha da detayli bilgi verebilirim.

Gezi planimiza göre 33 gün sonra, Norvec´teki Prekosten kayaliklarinin yakininda olacagiz. Kayanin üzerine cikarmiyiz bilmiyorum. Esimde benim gibi yüksek yerlerden asagiya hic bakamaz.

http://de.wikipedia.org/wiki/Preikestolen

Güzel anilariniz icin tekrar cok tesekkürler.

Hüseyin Sahin

Sayın Akdeniz45,
Sizin tecrübelerinizden tabii ki yararlanmak isteriz. Gezi güzergahları ve maliyetler konusundaki açıklamalarınız çok faydalı olacaktır. Ayrıca Münih civarında önerebileceğiniz kampingler varmıdır?

Ben 3.bölümü ve Peleponesin dağlarına ve küçük köy meydanında takıldım. Hüseyin abi 4.bölümde biraz daha bol resimi esirgemezsin umarım.

Pelepones'in 3. Bölümünün ardından katılımcı arkadaşlar için niyet torbasından bakalım neler çıktııı;

*** "berkcantp" O dağ yollarında direksiyonu size emanet etmeyeceğiz de kime edeceğiz...Çoluk çocuk sağ salim dönersiniz evelallah..

*** " mayıtosböce" Umarım heyecandan(!) çayınızı üzerinize dökmeden içebilmişsinizdir. ;)

*** "hiç" ,Yolculuklar genel toplamda hiç şüphesiz artı değerler aktarır insanlara, ne var ki böyle buruk tadlar da kalır zihnin damaklarında demiş katılım yazısında.
Evet sevgili Haldun, bu çok güzel değerlendirmelerinden sonra sonuçta damağımızda kalan o "buruk tat".
O tadın seçtiğimiz yönetimlerce giderek acılaşmasını daha bir buruklukla algılıyoruz damağımızda yıllar geçtikçe.Bu makus talihi değiştirmek elimizde aslında...Haydi hep birlikte...Teşekkürler bu güzel yorumun için. :smiley:

*** "buselik" Elimde kahvem ,dişarıda hafif yağmur,içerden makinelerin sesi ve ekranımda sizin yazınız diyerek yazacağı gezi anılarının ince ve duygusal yönlerinden kopya veriyor :smiley:

*** "gezmen" Tahriklere kapılacak mı bakalım ?. Belli mi olur ? Hele hele yeşil pasaportun varsa :D

*** "taiga" dan alıntı ;Yapma Hüseyin abi, gösterme bize oralardan kareler, aynı kültürün insanları olduğumuz halde bizden 200 km batıda yaşayanlarla bizim hayatın coşkusuna bakışımızdaki farkları yüzümüze vurma, bari bilmediğimizde farklı dünyaları bu topraklardaki kabız yaşantımız daha katlanılır oluyor...
Bir satır daha yazsaydın "vatandaşı ülke aleyhine kışkırtmaktan" içeri alınırdım kesin... ;D Amman haaa sevgili Haldun.Yazın güzel günleri bu kadar yakınken yakma bizi ! ;D Ben üste faiz ödemeli Pelepones kredisi ayarlarım...Sen karavanı ve sucukları hazırla yeter.

*** "orsaalabanda" dan alıntı : Dolayısıyla kültürle doğrudan alakalı olduğunu düşünmüyorum bu durumun. Şartlar öyle getirmiş, bazı yerler, bazı ülkeler temiz kalmış. Neden Arap ülkeleri ve Ortadoğu temiz kalamıyor? Onlarınki kültür değil miydi? Yüzyıllar önce kültürün beşiği Mezapotamya değil miydi? Matematiği, cebiri, astronomiyi, tıbbı Araplardan öğrenmedi mi batı? Onların kıçını silmeyi bilmediği dönemde bizim hamamlarımız yok muydu?

Evet, her kelimesi özenle seçilmiş bir değerlendirmeler yumağı.Bir tarihin gerçeklerine dayalı yorumlar demeti.
Cem bu yazısında (makalesi demek daha doğru olur) Bursa'nın tarihi gelişimini örnek vererek fikirlerini somutlaştırıyor.
Gezi anılarına son zamanların özenle hazırlanmış, çıtayı yükselten örnek bir katılımı. Çok teşekkür ederim Cem. :smiley:

*** "buralpdi" Umarım yeni karavanınız ile dilekleriniz gönlünüzce gerçekleşsin.

*** "Aliço" nun "Rüzgarın yollarda esmesine imreniyorum" görüşüne teşekkür ediyorum.Bizim de imrendiğimiz şeyler var Aliço dan.O kamp dışı yaşamı karavancılara sevdiren gezileriniz, cesaretlendiren yazılarınız, konaklanacak güzel yerlere ait tarifleriniz..

*** "Akdeniz45" Çok özlediğim Norveç den anılarınızı özellikle bekliyorum. Eşinizin yükseklik korkusu işe yarayacak gibi görünüyor.
Prekosten den görüntüleri bekliyorum mutlaka.İyi yolculuklar size.

*** "Güngör" O köy meydanında kaldık hepimiz. Daha kızlar bile yokken meydanda !..
Bol fotoğraf imeselesini bir dahaki gezime kadar idare edin artk.
Sayın müşterilerimiz, sizlere daha kaliteli hizmet getirmek için müessesemiz hiç bir masraftan kaçınmayacaktır. Yeni makina aldım taa Amerikalardan.Kaliteyi yükseltmek adına makarnalı görüntüler yerine havyarlı görüntüler ile karşınızda olacağııızzz.... ;D

Hepinize sevgiler ve saygılar,

Rüzgar

güngör' Alıntı:
Ben 3.bölümü ve Peleponesin dağlarına ve küçük köy meydanında takıldım.

Ben hala orada keyifle çayımı içiyorum aklıma da Şirince nin havasını getirerek.Kahveci de ayağını öbür sandalyeden indir birader demezse değmeyin keyfime.

Hüseyin bey, pelepones'in 3. bölümünü 3 gündür dışarıda olduğumdan ancak bügün okuyabildim. Sarp dağların arasındaki yol gerçekten çok ürkütücü fakat o derecedede heyecan verici, riskine rağmen sevdiğim yollardır. 4. bölümü heyecanla beklemekteyiz.

Saygılarımla..

Şeref Güçlü

Hüseyin Bey,

Ben küçükken radyo da sabah saat 10 da arkası yarın , saat 16 da tiyatro saati vardı... Aklımda kalan Efekt Korkmaz Çakar anonsu.... Sizin gezi güncelerinizin bende yarattığı etki işte bu ...Arkası Yarın... Merakla ve heyecanla yazılarınızı beklemek... Hem çocukluğuma götürüyorsunuz, hem de hadi bakalım yollar senin bir an önce kavuş onlara diyorsunuz...Daha ne isteyelim... Kaleminize sağlık... Kabin memureniz hanımefendiye sevgilerimizi sunuyoruz..

İlknur- Mahir

Hüseyin abim,

Gönüller her daim beraber...

Kısmetse ilk İpsala ötesi gezimizde uzolar benden...

Aşağıdaki parçayı sana ve "kabin amiri" ablamıza gönderiyorum, neşeniz, sağlığınız ve mutluluğunuz sürekli olsun...

http://fizy.com/#s/1aj5aa

Haydi Pelepones'e bir iki...Geçin kardeşim..."buselik" abla sen öne geç,beyaz saçlı Esinti35 abi sen de bayan yanına,siz gençler mayıstosböce,taiga arkaya...
Toparlanın biraz sanayiden geçerken, kendi karavanını yapanlardan belki bir,iki kişi binen olur... ;D)

[attachment=1]

* * * * * *

*** "mayıstosböce" Şirince'yi anımsattığın iyi oldu..Tam da mevsimi...Yeşillikler içinden kıvrılarak giden bir yol ve sonunda mantı,zeytin yağlı yaprak sarma ve de az şekerli kahve...Pelepones'e pek benzemese de..İdare eder şimdilik :D.Sonrasını bilemem..

*** "Esinti 35" Dördüncü bölümü bekliyorsunuz ama ben de arkayı dörtlemeden kalkamam...Hadi bakalım bir iki, bir iki...

*** "buselik" Koskoca yılların kabin amirini yaptınız kabin memuresi ! :mad: Selma nın acısı sonsuzdur...Bilinmiş ola ! ;)

*** taiga" İnce davranışına AMİRİM ( :D) sonsuz teşekkürlerini sunar.

Torbadan bu gün de bunlar çıktı...
Sevgi ve saygılarımla..

Rüzgar

Haydi Pelepones e bir iki

Ne kadar güzel bir torba bu,insanlara istediği mi çıkıyor yoksa yalnızca bana mı...Bu sene gidilecek yerler listesine Şirince yi de alalım yaklaşık 15 sene önce orada uyanmıştım,bakalım Rüzgar nereden esecek.

Huseyin bey,

Çok özür dilerim sürçi lisan afola Sayın Kabim AMİRİM den tekrar tekrar özür....Memure olma yolunda ilerleyen acemi karavancı hatası.....

İlknur - Mahir

Hüseyin abi,
Kısmetse bizde bir gün yola çıkıp değişik kültür ve milliyete sahip insanları tanımak, doğa güzelliklerine şahit olmak istiyorduk.
Yazılarınız bize bu isteğimizi öne çıkartmış olacak ki 40 gün sonra gerçekleştirmek üzere detayları görüşüp hazırlıklara başlıyoruz. Karavanlarımıza bu sene sahip olduğumuzdan, duygusal yönden fazla açılmadan seyahat planı yapmamız gerekecek, ilerleyen günlerde bakarsınız gidiş gününe kadar istek olursa sayımız çoğalır. Bu konuda desteğinize baş vurabiliriz.

Saygılarımla.

*** "mayıstosböce" Niyet torbasından çıkanlar niyeti çeken tavşanına bağlı ama ben tavşanıma güvenirim. Torbadan hep de güzel ve özendirici niyetler çeker bizimki. :D

*** "buselik" Kabin amirinden kabin memuresine salamlar...Af çıktı... :D

*** "berkcantp" Gezi planınıza başladığınıza göre mesele yok.Bütün mesele vaz geçmeyip gezinizi gerçekleştirmeye kalıyor.Fazla açılmadan saçılmadan, gitmişken bir de orası, bir de burası demeden makul bir rota dileklerimle...

Sevgiler ve saygılarımla,

Rüzgar

Dördüncü Bölüm

Dördüncü bölümün rotası:
Kosmas- Monemvasias-Nea Poli (kd) - Gythio (3k)

4-01 Dördüncü bölümün haritası

[attachment=1]

Birden bir köye daha dalıyoruz. Güzel ve romantik bir doğa ile karşılaşıyorsun etrafa bakınırken. Ulu çınar, taş ev, mavi koltuklar ve hepsinden öncesi az insan, sesizlik ve rüzgarın yapraklar arsında gezinmesinin dinlendirici sesi sadece....Tam da çay vakti ama karavanı park edecek en ufak bir yer gözümüze çarpmıyor ne yazık ki.

4-02 Kosmas köy meydanı.

[attachment=2]

Bu ulu çınarın altında birkaç kurabiye ile çay içme ve hiçbir şey yapmadan öylesine aşağılarda uzanan ovaya bakmayı öyle istedik ki.
Şöyle 60’ ların 70’ lerin Bodrum’unda mahalle aralarında bile sık sık rastlanılan taş evlerin duvarlardan sarkan begonvillerinin ressam “Asker Mehmet’in” tablolarını süsleyen o morumsu güzellikleri anımsadım birden. Gündüzleri dinlenceli, geceleri eğlenceli sakin günlerdi o günler.

Dağları aşıp ağaçlık bir yoldan kıvrıla kıvrıla deniz kıyısına doğru yol alıyoruz. Ama önce günlük ritüellerden mazot ve su takviyesi. Bu arada havadaki bulutlara bakıp benzincide gözüme çarpan silecek lastiğinden “ne olur ne olmaz” diyerekten bir takım daha alıyorum.
Bu gidişle her gördüğüm yerden silecek lastiği ala ala eve kadar ulaşamayacağımı anlamak zor olmadı. Çok çok kabin amirini kaputun üzerine çıkarır silecek gibi kullanırım dedim ve oracıkta aklı selimim ile o paranoyadan kurtuldum !...

Ulaştığımız Monemvasias küçük bir yazlık belde. Önce kıyıya inip biraz yorgunluk atıyoruz. Denize girelim mi girmeyelim mi ? Bu mevsimde insanı en çok ikirciklendiren soru da bu.

4-03 Monemvasias da plaj.

[attachment=3]

Kafadan attığımız yazı tura da “girmeyelim” kazanıyor ve mayoları gardroba kaldırıp beldeyi tanımak üzere karavanı uygun bir yere park ediyoruz.
Deniz, beldenin içine doğru sokularak şirin bir körfez oluşturmuş.Etrafında cafe’ler restaurantlar hepsi de tipik Greek görünümlü, salaş ve çekici. “Gel bir frappe iç kendini topla”, ya da “kalamarlar nar gibi, biralar buzz gibi pasam” diyor insana.

4-04 Monemvasias da körfez.

[attachment=4]

İstanbul da bu “salaş format” yıllardır unutuldu gitti. Daha doğrusu deniz kenarlarının, balığın ve balıkçılığın o emeğe dayalı basit yaşamını yansıtan balıkçı lokantalarının dekorasyonu için bolca kullanılan yırtık pırtık balık ağları, üzerlerine tutturulmuş deniz yıldızları, kestaneler falan artık müşteri kazıklamak için “yetersiz dekorasyon” olarak düşünülüyor sanırım. Öyle ya umutsuz bir aşk uğruna o mütevazı meyhanelerde yaşanan muhteşem sarhoşluklar kaldımı artık.
O koskoca Ayhan Işık’lar, Kartal Tibet’ler, Fikret Hakan’ lar “ah ulan ah” larla karışık içip içip dağıtmamışlarmıydı kendilerini, o köpek öldüren şarapların şişelerinin havalarda uçuştuğu meyhanelerde.

Rant kavgasının keşmekeşinin bütün hızıyla sürdüğü günümüz boğaz lokantalarında basit bir tahta masada, gıcırdayan hasır sandalyelerde, yıkana yıkana solmuş masa örtüleri üzerinde yenen balığa, mezelere kaç para geçirebilirsin ki ?
Kolalı örtülerin, papyonlu garsonların, bir kadının yanında okunmaması için kıvrılıp arkasına koskoca rakamlar ile girecek kazığın boyunu gösteren adisyonların çok ötesinde, Pelepones de, bu küçücük koyda, inanılmaz bir gevşemenin, bir rahatlığın, kırk yıllık nostaljinin mutluluğunu yaşıyorsun.

Monemvasias da gezinirken hediyelik eşya satan bir dükkanda gördüğümüz şık bir mumluk, paketlenip eve gidecek hatıra eşyaları arasındaki yerini alıyor.
Limanda gördüğümüz bir İtalyan’ ın karavanını inceliyoruz birlikte. Üstte güneş panelleri, arkada zihni sinir işi fırıldaktan icad edilme bir rüzgar jeneratörü, belki de göremediğimiz bir yere kurduğu mini atom reaktörü (!) ha babam elektrik üretiyor...Ne yapıyorsa karavanda artık... bilinmez !

4-05 Rüzgar enerjili karavan

[attachment=5]

Şirin Monemvasias da geçirdiğimiz birkaç saatin ardından yeniden yola koyuluyoruz. Bu gece nerede konaklayacağımız meçhul ama yönümüz Nea Poli ye doğru. Daracık dağ yollarından kıvrıla kıvrıla epeyce bir süre yol aldıktan sonra beldeye ulaşıyor ve boydan boya gidip dönüp konaklayacak denize sıfır uygun bir yer buluyoruz. Monemvasias da ki körfeze bakarken kurduğum hayallerin cezası olarak bu gece yemek karavanda yenecek.

4 rota

4 02 Kosmas ky meydan

4 03 Monemvasias da plaj

4 04 Monemvasias da krfez

4 05 Rzgar enerjili karavan

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.