Haydi Pelepones'e

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan RÜZGAR Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 177
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 41,525
Ynt: Haydi Pelepones'e

Yunanistan'ın hiç bulunma şansına sahip olamadığımız bir köşesiydi Mora Yarımadası, fakat siz akıcı anlatımınız ve güzel resimlerinizle bize orasını da gezdirdiniz. Çok teşekkürler.

Etiketler

Hüseyin abi,
Emeğine sağlık, benim gibi kaç kişi bu Pelepones sevdasına daldı bilemiyorum, şahsım adıma gitmek için şartlarımı zorluyorum.
Bu arada yeni yazınızı sabırsızlıkla bekliyorum.

Bir tane kumbaram var porselen ve otobüs şeklinde,ben bunun içine akşamları cebimde kalan büyük demir paraları atarım,amacım tatile çıktığımda en azından 1000 km yi bu kumbaradan çıkarmak,geçen para atarken aklıma geldiniz artık daha fazla atmanın zamanı geldi 'otobüs' dedim,çıta yükseldi artık , siz Pelepones başka bir arkadaş İskandinavya,başka yazılarınızı her ne olursa olsun,bekliyoruz ama kafamızda çok karışmasın :smiley:.

Şimdi bir kez daha okuyalım,tadı damağımızdayken http://www.gezenbilir.com/index.php?topic=23243.0

:( arkası yarım ay bitti..... :smiley: ama arkası haftaya başlayacakmış diye duyduk :smiley: tabiki dört gözle bekliyoruz.....Size ve kabin amirimize sonsuz teşekkürler....

lknur-Mahir

(Notumu kırmayın... Mazeretim vardı birazcık geç okudum ...)

Haydi Pelepones’e Veda...

Yolculuğumuz boyunca birlikte olduğumuz arkadaşlarıma bakalım bu son çekilişten ne niyetler çıkmııış.

*** “Assasin” e teşekkür ederim.

*** “dalgıç” a tekrar teşekkür ederim. SON, THE END, FIN gibi yazılar hepimizi duygulandırmıştır filimlerin sonunda...Sinemayı terk edene dek son sahne hatırlanır hep. Umarım Meriç üzerindeki fotoğraf da anımsanır bir süre daha.

*** “mdr” Teşekkür ederim.Sağolun.

*** “mayıstosböce” hep de hayal dünyasının derinliklerinden gelen anımsamaları ile renk kattı bu diziye. Renkli dünyanıza küçük bir renk katabilmiş isem ne mutlu bana..

*** “orsaalabanda” Gurup Gündoğarken in güzel bir parçası ile anıları seslendirmesi ince bir düşünce. İnceliğin için teşekkür ederim.

*** “gezmen” Asprovalta sizleri bekliyor. Bir gün giderseniz umarım bizleri anımsarsınız. Gezimiz yaz neşesi ile başlayıp sonbahar yağmurları ile nemlendi biraz. Geziyi daha uzatabilirdik ama ...Bir başka sefere umarım. Teşekkürlerimizle.

*** “güngör” Son akşam yemeğimiz gerçekten masa örtüsünün bile kafayı bulduğu bir gece oldu. Darısı başınıza artık...

*** “teos” Yeni karavanınla yapacağın geziler için bir küçük “malzeme” de bizden olsun. Sağlıkla..mutlulukla...

*** “Esinti35” Finali beğendiğinize sevindim. Umarım bu yıl siz den de “güzel bir final” alırız artık. Teşekkürler ederim.

*** “buralpdi” Yurt dışı geziler insan ayrı bir tat veriyor. Baştan belki düşünecek, endişelenecek çok şeyiniz oluyor ama gidince değiyor doğrusu.

*** “taiga” Otoyol gişeleri esprisi kriz derinleştikçe göğüs dekoltelerine de aynen yansıyacak gibi !..Bu sene gidenler yaşadı...Bi daha mı gitsem ne ?...

*** “uğureralp” Teşekkür ederim. Sizler de sağlıcakla kalınız.

*** “insel” Bu sene Yunanistan yolcularının ilki olmaya gayret ediyorsun anladığım kadarı ile. Sana iki çocuk ile kolaylıklar ve sorunsuz geziler dilerim.

*** “aslanahmet” Her güzelliğin bir sonu var elbet, yeter ki başı sonu denk güzellikler olsun gezilerimizde. Teşekkür ederim.

*** “drares” Yeni karavanın bitince sanırım Ege’nin karşı kıyılarını gezersin. Bir Egeli olarak çok zevk alacağına eminim. Teşekkür ederim.

*** “tifa” Sizin de güzel gezilerinizi, etkileyici anlatımlarınızı özledik. Bekliyoruz...

*** “berkcantp” Umarım bir gün hayalleriniz gerçekleşir. Yeni yazımı bekliyorsunuz ama önce gezmek gerek. Bakalım bu yıl kısmet de ne var ?

*** “buselik” Pelepones yolculuğumuz da bizi yalnız bırakmadığınız için tekrar teşekkür ediyoruz. Kabin amirimin ayrıca selamları var.
(Notunuz az kaldı kırılıyordu...Mazeret dilekçenizi “üzülerek” kabul ediyoruz)

Değerli katılımcı arkadaşlar; bizi yolculuğumuz boyunca moral veren sözlerinizle desteklediğiniz için hepinize bir kere daha teşekkür ediyoruz.
Bir gün bir yerlerde görüşebilmek umudu ile hoşça kalın.

Rüzgar

Sn.Rüzgar,

Perde de ''SON'' yazıyor ama ben hala koltukta oturuyorum. Salondan çıkasım gelmiyor.

hepsini birden okumak da çok keyifliydi. yaklaşık 2-2,5 saattir işi gücü bıraktım, aheste okuyorum. elinize sağlık hüseyin abi.

yurtdışında karşılaşılacak bir sıkıntıdaki durumla ilgili bazı arkadaşların tedirginlikleri var. burada tedirginliklerin nerede başladığı, nerede bittiği önemli. herkesin korktuğu/çekindiği şeyler farklı elbette. yani biraz tedirginlik eşiğini irdelemek lazım. yolda kalmak mı, yolda kalınca ortaya çıkacak çaresizlik mi, tek başınızayken başa gelecek kötü bir olay mı, hepsi mi? arkadaşlar, 'en' olumsuzunu düşünüp yola çıkmak, yolda ise kötüyü akla getirmemek psikolojik olarak oldukça rahatlatıyor. elbette bakım yaptırmak önemli kural. ve bu şekilde tedirginlik yaşayanlara en önemli çözüm ise gitmeyi planladığınız rota üzerinde/rotaya yakın yerlerde kendi araçlarınızla ilgili birkaç tane tamirci, yedek parçacı ve -varsa- çekici adres/telefonu kaydetmek. bu güvence bile pozitif bir enerji sağlıyor. biz, geçtiğimiz yıl 11 vosvos/bus atina/lavrio'ya kadar gittik. evet, 11 aracın birbirine desteği yadsınamaz. ama buna rağmen rotamızda bir sürü tamirciyi google/facebook sayesinde kaydettik. her araç 1 ufak koli yedek parça yanına aldı. hep önlemimizi aldık. ve birşey söyleyeyim, yurtdışına busumla çıkmayı o kadar istiyordum ki, olur da öyle bir arıza başıma gelirse ve 'busumu orada bırakmam' gerekirse ne yaparım sorusunu sordum kendime ('en ' kötüsünü düşünmek). eşyaları alır, bir otobüs veya uçakla istanbul'a dönerdim. araç içindekilere "var mısınız" dediğimde, hepsi de vardı. o geziyle ilgili son not: bir busun içinde 3,5 aylık deniz bebek de bizlerleydi. ezcümle, 'isterseniz' olur arkadaşlar. bugüne kadar böyle geziler oldu, oluyor, olacak da. zaman geçmeden, ömür tükenmeden, sıcağa soğuğa bakmadan, bazı şeyleri biraz da hesaplamadan, komşunun kıyılarını, selanik'ini, volos'unu, mora'sını gezmelisiniz.

hüseyin abi'nin 2 yıl önce yazdığı adriyatik yazısında ve daha sonra karşılaştığım yazılarındaki asprovalta'yı ben de çok görmek istiyordum. dönüş yolunda bir günü asprovalta'ya ayırmamıza rağmen, plan değişikliği ile pas geçmek üzereydik. bi anda yakıtımın çok azaldığını, öndeki arkadaşlardan da koptuğumu farkettim. kafamı kaldırdığımda asprovalta çıkışı vardı tabelada. "kısmet" deyip girdik. yaklaşık 1 saat asprovalta'da geçirdik. gerçekten dalgalar, karavanlar, suların kıyıya çıkması, tatlı esinti ile asprovalta çok farklı bir yer. aklıma sokan hüseyin abi'ye tekrar teşekkürler. bir sonraki serüveni sabırsızlıkla bekleyenlerdenim.

hüseyin abi bu gün salı 27.09 2011 saat23.00 saat 20.00 de başladım daha yeni bitti.Bir macara romanı gibi helede resimli çok dikkatle okudum yazılarınızı.ve değerli yorumcu arkadaşlarımın da.çok çok güzel bir karavan gezisi düzenlemişsiniz.bende çok arzuluyorum böyle bir yurt dışı gezizi ama ben yinede.bir kaç karavancı dostlarımla bereber olarak bır bırımıze yollarda yardımcı olarak. gıderek güven verır.inşallah böyle bir oranize olur gıderiz..haldun kardeşim bu işe bıraz daha uygun o toparlar gurubu..çok teşekkür ederim bu gezinizi bizle paylaştığınız ,için hanım efendiye de saygılarım sunuyorum..

Sayin Ruzgar;
Sizlerin UFK dan Gezenbilir'e transfer oldugunuzu bilmiyordum,bundan dolayi seyahat yazilarinizi okuyamadim.Ellerinize saglik gene dokturdunuz.Ben de sayahat notlarimi
Kampcilik bulokuna yazdim,eger bilseydim bu sutuna yazardim,saglicikla kaliniz,cok selamlar

Yolculuğumuza katılan arkadaşlarıma çok ama çok geç döndüğüm için hepsinden özür diliyorum.
Araya 2011 Karadeniz, Yunanistan, Ege gezilerim girince atlamışım açıkçası...

*** "Aliço" her zamanki gibi beğenilerini kısa ve öz cümle ile belirtmiş. Kendisine teşekkür ediyorum.

*** "berkcantp" bize sağlıklı gezmeler dilemiş.Biz de bu dileğini gerçekleştirerek 2011 i sağlıklı gezilerle geçirdik. Biz de size sağlıklı günler diliyoruz.

*** "chatlak" yurt dışı gezilerin "tedirginlik eşiğini" irdelemiş...Gerçekten de insan evinden uzaklaştıkça bu tedirginlik kilometrelere bağlı olarak derece derece artıyor.Hele bir de araya yabancı ülkeler girerse..Ama şunu da düşünün ki size bir yabancı turist gelse ve ve bir derdini söylese o na yardım etmek istemezmiydiniz. Tabii Türk insanı ile yabancı ülke insanı tam da eşit olamıyabiliyor bu yardım konusunda ama sonuçta az çok bir yardım mutlaka görüyorsunuz.
Sizin Yunanistan gezinizi okumuştum o zamanlar...Hemen bütün sanayi çarşılarını tanımıştınız neredeyse... :D Ama arabalarda eski modeldi ve bu durum kaçınılmazdı ..Eski arabalarda ne kadar bakımlı olursa olsun bilemeyeceğiniz metal yorulma arızaları çıkabiliyor maalesef. Örneğin eski bir aracın aks keseceğini nereden tahmin edebilirsiniz ki ?
Şu pozitif enerji de yabana atılmaması gereken bir olgu.En azından insanı bir arıza karşısında daha moralli kılıyor.
Asprovalta ya gelince 2011 yazında artık karavanları kıyı şeridine park ettirmiyorlardı.Gün boyu yolda durabiliyorsun ama geceleri büyük otoparka yönlendiriyor polis sizi..Yani eski tadı yok Asprovalta'nın...

*** "nevzat" Anlatım diline hayran kalmışsınız .Çok teşekkür ederim..Hay dillimi seveyim.. ;D

*** "58ayhan"a bir macera romanı sunabildiğim için mutluyum. Size de dilediğiniz gibi küçük bir gurupla güvenceli, neşeli bir gezi diliyorum.
Kabin amirim de saygılarını sunuyor bu vesile ile...

*** "Ercüment Özbek" UKKf den bu geçiş transferden ziyade bir gereklilik oldu malumunuz. Orası bir mektepti aslında. Yurt geneline açık belki bir orta mektep ama devam mecburiyeti vardı, belirli bir çerçevesi, prensipleri vardı... bilirsiniz. ;D
Şimdi burada devam ediyoruz karınca kararınca. Sizin de uzuuun gezilerinizi ve kıyıda köşede kalmışlar dahil kampinglere ait değerli bilgilerinizi bekliyoruz.
Sağlıkla...

Pelepones yolculuğumuz aslında bitti ve de araya koca bir kış girdi, giriyor... Ama baharın ilk kıpırtılarının Pelepones'i yattığı kış uykusundan uyandıracağına, yeniden bizlerle birlikte olacağına inanıyorum.
Hoşça kalın..

RÜZGAR' Alıntı:
Asprovalta ya gelince 2011 yazında artık karavanları kıyı şeridine park ettirmiyorlardı.Gün boyu yolda durabiliyorsun ama geceleri büyük otoparka yönlendiriyor polis sizi..Yani eski tadı yok Asprovalta'nın...
Bu haber çok kötü. Herhalde sürekli kalanlar için düşündüler ama her gece böyle bir uygulama yapıyorlarsa, kesinlikle tadı kaçmış. :'(

Syn Rüzgar,

Yazılarınızı büyük bir keyifle okuduk.Gerçekten keyifli bir gezi olmuş.Daha nice gezileri elemsiz ve sağlıkla yapmanızı dilerim.

Bir sorum olacak yurtdışı gezilerinde beynelminel şoför ehliyeti almaya gerek varmı?Yunanistan mecbur tutuyormuş diyorlar doğrumu?malumunuz bir ehliyete 300 tl istiyorlar.Bana çok fazla insafsızca geliyor.

selamlar....

İrfan Toprak.

Yunanistan girişinde dört şeye bakılıyor.
a- Pasaport
b-Aracın ruhsatı (artık triptik yok)
c- Green Card (Yurt dışı sigorta)
d-Uluslararası ehliyet.(Eskisini getirene indirimli)

Selamlar,

Sn. Rüzgar ;

Siteyi çok sık ziyaret etmiyorum, acaba yazınızın 2. bölümü yayınlanmışmıydı, değilse bekliyoruz. Yoksa nereden ulaşabiliriz.

Güzel bilgilendirmeleriniz için teşekkürler

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.