Haydi Pelepones'e

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan RÜZGAR Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 177
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 41,519

RÜZGAR

Kamp III
Rahmetle Anıyoruz...
Yer
İstanbul
Sonbahar Leylekleri

Çimenlere uzanmış üzerimde dolanan sonbaharın hüzün veren göçüne hazırlanan leyleklerine bakıyorum. Gökyüzünü neredeyse kaplayan kocaman bir daire çizerek toplanıyorlar, dönüyorlar, dönüyorlar, döndükçe büyüyorlar neredeyse gökyüzü görünmez oluyor binlerle kanatlı meleklerle. Sanki gidecekleri yere karar verememişçesine bir telaş bir kararsızlık içinde dönüyorlar....
Düşünüyorum da bir kararsızlık içindeyim ve de nereye gideceğime bir türlü karar veremiyorum şu güzelim ılık sonbahar günlerinde. Tıpkı tepemde dönen devasa Eylül girdabı gibi. Şu ılık sonbahar gününde nerelere gidilebilir ki. Peşlerine takılıp gitmek, denizler soğumadan yazı uzatmak, ılık sulara son bir defa daha dalmak, geçiyor içimden.
Kararsız göçmen kuşlar gibi bir süre daha hayallerim dönüp duruyor taa yukarılarda kaynaşan buluta bakarak yattığım yerden.
Nerelere gitsem acaba ?
Sonra bir karabasandan silkinip uyanmışçasına aniden doğruluyorum yerimden...
Tamam buldum..haydi diyorum, haydi davran, zamanıdır şimdi.
Haydi Pelepones’e..

* * * *

Haydi Pelepones’e

Birinci Bölüm

İstanbul’u gerilerde bırakalı epeyce oluyor. Yavaş yavaş güneş de iniyor artık. Keşan kavşağından direkt ileriye doğru geçmenin inanılmaz zevki ile heyecanlıyız. Günlerden 25.Eylül.2010 ve İpsala kapısındaki TURİNG e uğrayıp gren- card’ımızı alıyoruz. Gezimizi on beş gün düşünmekle birlikte €140 tutan kart parasına € 45 fark verip € 185 ödüyoruz ve bir aylık yaptırıyoruz yurt dışı sigortamızı. Tam da seyahatin güzel yerinde bitmeye yüz tutar şu nalet yeşil renkli kağıt parçası. Böler insanın gezme, görme zevkini, Ondan sonra uzatabilirsen uzat elin gavur bankalarında sigortalarında, uzatamazsan koştur Allah koştur, gününde gümrüğe yetişeyim diye.
Neyse ki o koca koca sarı sayfalı triptik istenmiyor artık. Uluslararası ehliyetimizi ise yaz başında Avrupa’ya çıkarken yenilemiştik.
Vizelerimiz ise 90/180 multi schengen önceden hazır. Üç ay öncesinin Avrupa gezisinden artan kısmını kullanacağız bu defa.
Duty- free ye uğrayıp Selma nın sigara stokunu yapıyoruz. Üçerli altı kartondan eder 180 paket sigara. Yarı fiyattan çarpınca bayağı bir destek oluyor harcama bütçesine. Nasıl olsa içiyor diye avunuyoruz bu Ali- dibo hesabına.
Yanına biraz da sert içecekler ve de sadece bir paket after-eight çikolata. Kesmez ama kestiği kadar.Yıllarca yediğimize, içtiğimize sayalım artık.
Sonrasında Yunanistan’ın Kipi kapısından bir çabukta çıkış ve ver elini Alexandraupoli...

1.Bölümün Rotası
İstanbul-İpsala-Alexandraupoli (kd)-Kavala-Asprovalta (3kd)
Not: (k) kamping de konaklamayı, (kd) kamp dışında konaklamayı (X) ise kalınan gün sayısını gösteriyor.(

1-01 1. Bölümün Haritası

[attachment=1]

Birkaç zamandır otoyoldan erken çıkıp havaalanı tarafından eski yoldan giriyoruz beldeye. Şehre girince dosdoğru limandaki büyük otopark a giriyoruz. Yerimiz hazırlanmış silinip süpürülmüş belki geliriz diye kimsecikler park ettirilmemiş yerimize !.

1-02 Limandaki yerimiz.

[attachment=2]

Duşumuzu aldıktan ve biraz dinlendikten sonra hava iyiden iyiye kararmaya başlıyor ve de kendimizi biraz ilerideki merdivenlerden yukarı piyasanın ortasına atıyoruz. Ama o da ne...Okullar açılalı beri o güzelim piyasa yok artık...Taa seneye Hazirana kadar, güzeller resmi geçidine ara veriliyor.

1-03 Alexandraupoli de tenha bir akşam

[attachment=3]

Kıyıda biraz yürüyüş de deniz havası alıyoruz. Meyhaneler de son bir kaç müdavimini bekliyor umutla.

1-04 Meyhaneler bekliyor

[attachment=4]

Her zaman ilk gecemizi değerlendirdiğimiz en baştaki Müloz restaurant kapatmış. Boş ver...Bir başka meyhaneye yanlıyoruz bu akşam. Gelsin Gavros’lar, greek saladlar buzlu biralar...Tıngırdatıyoruz kadehleri... Biraz moral sallantısına uğruyoruz daha ilk geceden ama rotamızın bu en kuzey doğu noktası. Biz boydan boya Yunanistan’ı geçip bin km. uzaklara güney batıya, Pelepones e gidiyoruz. Oralarda hayat devam ediyordur nasıl olsa.
Haydi devam eden hayata diyoruz, haydi Pelepones’e içelim...

1-05 Haydi devam eden hayata...

[attachment=5]

1rota

1 02Limandaki yerimiz

1 03 Alexandaupoli detenha bir akam

1 04 Meyhaneler bekliyor

1 05 Haydi devam eden hayata

Etiketler
Ynt: Haydi Pelepones'e

Seyyar sokak laternacsı tıngırdatıyor tezgahını... Dinliyoruz bir süre.. Anımsıyorum ’75 in Bodrum’unun Laterna lı restaurantını.Birkaç “yurocuk” ile gülümsetiyoruz yüzlerini.
1-06 Laternacı

[attachment=1]

Sabah güneşli bir güne uyanıyoruz. Karavanın camını açıp uzun bir kahvaltı ve çay sohbetinde birkaç gün Asprovalta da takılıp denize girmeyi, sonbaharın bu güzel anlarının tadını çıkarmayı düşünüyoruz.

Kavala ya geldiğimizde otoyoldan çıkıp varyantda ki seyir terasında biraz mola veriyoruz. Mola da “kuşluk” olarak karışık meyve ikram ediliyor kaptana. Önceleri buradaki tabelada Kıbrıs harekatını proteto eden kanlı bir Kıbrıs Haritası ve “unutmayacağız, unutturmayacağız” tarzında bir de yazı vardı altında. Gide gele gelişen dostluk ziyaretleri sonucunda kaldırdılar bu levhayı.

1-07 Kavala da mola

[attachment=2]

Bu arada yakınımızda mola veren Bulgar plakalı bir arabadan çıkan gençlerden birinin sandaletine zift gibi bir şey yapışmış...uğraş uğraş çıkaramıyorlar.Bütün içme sularını bitirdiklerini görünce yardıma yetişiyorum. Önce spatula ile kazıma, ardından CİF ile temizleme, ardından basınçlı bol su ile son temizlik ve en ardından sabunlu su ve kağıt havlu ile el yüz yıkama servisi ile problemlerini kökünden çözüyoruz. Bir karavana rastlamanın ne denli şans olduğunu öğreniyorlar böylece. Nasıl teşekkür edeceğini bilemiyor genç hanım...Bir ara “buyur teşekkür et” diye yanağımı uzatmayı düşünüyorum ama hemen toparlanıyorum!...Öyle herkese yanak uzatırsam yanak mı kalır yüzümde !... Bu arada fotoğraf çekmeye de vakit kalmıyor.
Kavala’ya girip şehrin içinden batı tarafına doğru Nea-Peramos’a yollanıyoruz. Bu küçük belde bir bakıma Kavala nın dış mahallesi gibi bir yer. Bir süre önce burada onların en büyük bayramı (hasat, bereket tarzında bir bayram) olan 28.Ekim bayramlarına denk gelmiştik. Ülkemizde 19 Mayıs gösterilerine kızlar ile erkeklerin birlikte katılımının yarattığı (sanılan) cinsel tahriklerin tartışıldığı bir tarihte, sanırım 2003 de, en önde papaz, arkada mini etekli kızlar, sonra oğlanlar filan neşeli bir resmi geçit izlemiştik orada. Sonra ardından şarap ve lokum ikram etmişlerdi herkese ve de bizlere.

1-08 Liseli kızlar tören geçişinde.

[attachment=3]

Hey anam heeyy diyorum, anlayış farkına bak. Aramızda öyle dağlar ovalar yok. Yunanistan’dan bizim memleket 50 km. nin içinde, seslensen duyulacak mesafeler bunlar !...
Bizdekilerin kafasına göre böyle gösteriler Vatan Caddesinde başlar, doğum evinde son bulur !..

Bir saate kalmadan eski yoldan Asprovalta dayız. Kıyı boyunca sıranlanmış karavanların arasında uygun bir yer bulup giriyoruz.
“Uygun yer” plaj duşlarına 20 m. mesafe içindeki yer anlamına geliyor. Su takviyesi için bulundurduğumuz katlanabilir bez hortumumuz ancak bu kadara yetiyor.

1-09 Asprovalta da yerimiz

[attachment=4]

Birkaç gün denize girip, çevrede yürüyüş yapıp dinlenmeyi düşünüyoruz.
Etrafımızda yaz günleri kadar olmasa da epeyce karavan var. Geçtiğimiz yıllarda hiç görülmeyen Bulgar, Romen, Çek karavanlar artık çoğalıyor. Bulgaristan yakın. 20 km. kadar geride Seres kavşağı var ve Bulgar sınırı çok yakın. Eh, vize mize de olmayınca yakınlarda oturanların deniz kıyısına kavuşmaları kolaylaşıyor .

1-10 Kıyı boyunca karavanlar

[attachment=5]

1 06 Laternac

1 07 Kavala da mola

1 08 Liseli kzlar tren geiinde

1 09 Asprovalta da yerimiz

1 10 Ky boyunca karavanlar

Selma nın canının sıkılması gibi bir derdi yok. TV ye haberler dışında pek takılmaz. Takılma ne kelime, dizilere mizilere karşıdır bile. İnsanın sürekli görsel bombardımanlar ile düşünme, olayları özümseme, yorumlama yeteneklerinin ellerinden alındığını düşünür. Tek eksiğimiz memleketten haberler. O nu da iyi bir radyo ile hallederiz nasıl olsa.

1-11 Selma makale döşeniyor.

[attachment=1]

Yediğimiz basit yemeklerden sonra çevremizdeki dostlara her zaman bir şeyler bulunuyor. Ama biz patates yemişsek bu ızdırabı onlara da çektirmeye hakkımızın olmadığının da bilincindeyiz. Kol kırılıp yen içinde kalması söz konusu olduğunda hiç olmazsa bir ton balığı açılıyor elin kibar Hellenistik dostlarına.

1-12 Dostlara da her zaman bir şeyler bulunur

[attachment=2]

Asprovalta gecelerinde biraz gezindikten sonra bir meyhaneye çökülüyor ve de Ege’nin tadlarına bakılıyor. Gide gele yiyebildiğimiz mezeleri az çok gözümüze kestirdik ama canımızın çektiği daha bir çokları garsonların ellerinde etrafımızda uçuşuyor. Mis gibi kokan kızartmalardan yiyemedikçe sofra da öylesine oluyor ama pek de şikayetimiz yok napalım .Eee..yediğimize içtiğimize sayıyoruz artık..

1-13 Ege nin tadlarından bir demet.

[attachment=3]

Yunanistanın lokal biralarından Mythos yanı sıra biraz da import takılıyoruz artık. Heineken, Vergina da masamızı şenlendiriyor yavaş yavaş.

1-14 İmport kardeşler

[attachment=4]

Gezi anılarımızı genellikle küçük not defterlerine alıyoruz ama bazen de bunları temize çekmek gerekiyor.

1-15 Gezi anıları için notlar alınıyor

[attachment=5]

Üç gün kalıp güzelce dinlendiğimiz, bol bol denize girdiğimiz Asprovalta dan kararan bulutların “haydi artık yolcu yolunda gerek” uyarısı ile ayrılma zamanı. Öyle ya önümüzde Volos’uyla, Athina’sıyla uzun bir yol , Naflio’suyla, Gythio’suyla, Kalamata’ sıyla koca bir Pelepones var.

Birinci Bölümün Sonu

1 11 Selma makale deniyor

1 12 Dostlarada bireyler bulunur

1 13 Ege den tadlar

1 14mport kardeler

1 15 Gezi anlar iin notlar aln

Sn.Rüzgar,
Bu sene uzun soluklu gezi planlarımızı seçim tarihi ile ilişkilendirmiştik. Ancak bu sabah gezi yazınızı okuduktan sonra, Aganta!Burina!Burinata
diyerek yollara çıkasım geldi. Size sağlık ve neşeli yeni geziler dilerim.

Günaydın.
Ne kadar güzel bir gezi yazısı olmuş.
İçim açıldı, yollara düşesim geldi.
O kadar bunaldım ki bu İstanbul' un karmaşasından bu aralar.
Bir de bu bitmek bilmeyen soğuklar ve kasvetli hava.
İlaç gibi geldi yazınız.
Günüme tebessüm getirdiğiniz için çok teşekkür ederim.
Ne olur bizi fazla bekletmeyin diğer bölümler için.

"Aliço" açılışı yaptı.Teşekkür ederim. 12.Haziran seçimlerini iki elimiz kanda olsa (Cannes de değil tabii ki) gitmeliyiz.
Deniz de zaten anca ısınmış oluyor.Aganta Burina Burinata için iyi vakit.
Bu yıl gezi anılarınızı bekliyorum.Her nerede ve nasıl geçecek ise.
Haydi adaş bastır bakalım,

Rüzgar

SEVAL' a nazik desteğinden dolayı teşekkür ediyorum.
İçinizi açacak bir yazıyı kaleme alabildiğim için mutluyum.
Diğer bölümler için fazla bekletmeyeceğim tabiiki ama bölümleri bir haftalık periyotlarla yayınlamayı düşünmüştüm. Yani yaza kadar birlikteyiz.
Bayılana gazoz gibi gelir umarım. ;)
Sevgiler,
Rüzgar

Fisirin'lere teşekkür ederim.
Katılımının tüm yazı boyunca süreceğini umud ediyorum.
Sen de bir yerlere kaçarsın umarım. Senin "zeynep" de içeriden homurdanıyordur kesin. Ben ev kızı değilim, beni yollara vurun artık diye... :D
Sevgiler,
Rüzgar

Yazı yalnızca ilgi çekmiyor, tahrik de ediyor; amaca ulaşıyor yani... :smiley:

Cavid Sezen

Rüzgar hocam yazınızı şimdi Levent hocamın işaretiyle gördüm yalnızca yorumları okudum,yazınızın da yalnızca ismine baktım,bu keyif i akşama eve gidip ayaklarımı uzattığımda çıkarmak istiyorum.Çok teşekkürler.

RÜZGAR' Alıntı:
Fsirin'lere teşekkür ederim.
Katılımının tüm yazı boyunca süreceğini umud ediyorum.
Sen de bir yerlere kaçarsın umarım. Senin "zeynep" de içeriden homurdanıyordur kesin. Ben ev kızı değilim, beni yollara vurun artık diye... :D
Sevgiler,
Rüzgar
Şu işten güçten bir fırsat bulduğum anda Küheylan'a yine kalk gidelim diyeceğiz tabi. Artık kısmet yurt dışı mı olur yurt içi mi olur. ::smiley:
Bu mazot fiyatlarıyla, yurt dışı sanırım daha avantajlı gibi. ;D

Güzel anlatımınız ve bu anlatımı süslediğiniz fotoğraflarınızdaki tanıdık mekanları görünce kıpıdanmamaya başlamak elde değil.
Yazınız biraz da; yaz yaklaşıyor haydi bakalım artık hareketlenin der gibi.
Keyifle takip ediyoruz.

Hepimizin icini ısıttınız...... Yuzumuze bir tebessum yerlestirdiniz....ve ardindan derin bir ahhhhhhh cektirdiniz.. Simdi devamini bekliyoruz merak ve heyecanla....elinize yureginize saglik..... İlknur-mahir

Hüseyin abi hep böyle yapıyorsun, ortalığın durgunlaştığı, ellerin klavyelere az gitmeye başladığı anda okyanustaki dev fırtınalar gibi öyle bir çıkış yapıyorsun ki tam da "Rüzgar"a yakışır cinsten. Ama buna rüzgar demek yetmez bu bir Bora!
Şimdi yine yurdumun bir çok gezgininin evinde bu bora patlamış durumda! hepimiz bizleri yerimize mıhlayan güncel sıkıntılarımızı üzerimizden bir hamlede yırtıp atmak, gücümüz tükeninceye kadar durmadan gitmek, gitmek, gitmek istiyoruz...
İyi ki varsınız, sen ve kıymetli eşin sayesinde bu akşam da güzel geçiyor. Bu güzel yazı dizisinin devamını merakla bekliyor olacağız.
Teşekkürler :smiley: :smiley: :smiley:

Hüseyin ağabey farkı bu, olacak o kadar.. :smiley: "Demedi" demeyin.. kimbilir içimizi ısıtacak neler neler bekliyor daha?.. Ah bir fırsatını bulup biz de uzanabilsek oralara. Çok mu zor, değil tabi. Ama biz taze karavancıların Türkiye'de gezip göreceği o kadar çok yer var ki.. Eşime kalsa hemen yarın çıkalım der. Yalnızca Yunanistan mı? Daha bir sürü yer. Buraları bitirmeden benim pek içime sinmiyor sanki. Ama sözüm söz, ilk çıkışımda ilk mythosumu Hüseyin ağabey ve değerli eşi Selma hanımefendi'nin şerefine kaldıracağım. ;)

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.