Haydi Kendimiz Yapalım..... ;)

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan ozntan Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 28
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 8,565
ya o krikolu sisteme bayıldım aslında ölçülerle ilgili bir sıkıntı yok alt ayakları arac altına takılmadan girecek kadar uzun yaparsan yer ile teması fazla olduğu için bir terslik ile karşılaşmazsın ancak ayaklar kısa olursa sıkıntı yaratır istersen ben bir hesaplamaya çalışayım çıkan sonuçtan biraz daha uzun birşey yaparsan sorun yaşamazsın sonuçta kütlenin taşınması için tutan malzemenin bir ters kuvvet yaratması gerekecek yani ne one ne geriye doğru yatmaması lazım....

Çok işlevsel ve portatif birşey üst kol yerinden sökülebiliyor bizim gibi kendin yap isteği olupta yer sorunu olanlar için tamda. Maliyet çok düşük. Müsait bi zamanda abi sende hesaplamaya çalış bi bende bi bakıcam. Ölçü ve hesap çıkartabilirsek paylaşalım burda mutlaka birilerinin ihtiyacı olur.

Bu arada kayıpsın abi bi süredir özlettin kendini.

Son derece basit ve kullanışlı tek sıkıntı ölçüler :(
Bir şey geldi aklıma. Yerde duran bir motoru nasıl kaput üstüne kadar kaldıracağız bu aletle? Malesef kaldırmaz da indirmez de:( Doldur boşalt yapmak için araya sehpa ister bu tasarım.

Ceraskaldan şaşmam arkadaşlar. Ceraskal herşeyi her mesafede kaldırır. Ben olsam bu tasarımdan krikoyu atıp, oraya yandan pimli bir genel açı ayarı koyup, kancanın ucuna ise 250 kg.lık minik bir ceraskal koyarım. Ceraskal krikonun yapamadığını yapar; yerden alıp örneğin 130-140 cm. yukarı kaldırabilir, veya yukarıdan alıp yere koyabilir. Tek seferde ve araya sehpa istemeden.

Kriko ile o kol yukarı doğru kalkıyor sabit değil ki .Bu şekilde.

Engine crane diy 06

Sanayide seri imalat yapılmışlarını kullanıyor tamirciler. Onlar bile kancanın ucuna bir ceraskal bağlayıp kullanıyor. Çünkü dediğim gibi hocam yerde duranı kaput üstü hizaya kaldıramıyor. Hareket mesafesi kısa yani. Ucun ucun bir mesafe. Ceraskalsız kullanan tamirciler yere değil de yere üst üste koydukları paletlerin üzerine indiriyor malzemeyi. Mesafe kısa gelebildiği için. Sanayide gördüklerimden anladığım bu tasarımın raconu şu, bir de tekerlekli kallavi sehpa olacak ve motorları yere değil de direk sehpaya alacaksın. Bunun daha büyüğü, mesafe sıkıntısını yoketmek için, kriko olduğu halde kancaya ceraskal takıp kullanan birçok usta gördüm.

Gerçi şunu da eklemek lazım, sanayide bahsettiğim sıkıntıyı binek otomobillerde hiç gözlemlemedim. Daha büyük ve motor seviyesi daha yüksek araçlardı.

Ölçüleri bizim araçların yüksekliği göz önünde bulundurarak yaptığımızda sorun olacağını sanmıyorum. Dediğiniz gibi bi salıncak kuruk caraskal ile çekmek birden fazla amaçla kullanılabileceği içinde uygun fakat yer problemi mevcut.

2,5 benzinli series aracım ruhsatta 2000 motor yazıyor bunu gercekten 2000 motorla değiştirmek istesem motor önerisi ve yaptığıma değermi

Motor kaldırma vinci projesi olan var mı elinde basit yapabileceğim. Kriko veya caraskal ile çalışan ?

Baktım fakat çizim olarak var şuan bilgisayarımda indirip ölçecek bir 3d çizim programı yok acaba et kalınlığı uzunluk vb ölçüler gerçek boyutlu mu ?

SM-G935F cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Baktım fakat çizim olarak var şuan bilgisayarımda indirip ölçecek bir 3d çizim programı yok acaba et kalınlığı uzunluk vb ölçüler gerçek boyutlu mu ?

Siz beğendiğiniz modelin linkini gönderin. Kalan konularda yardımcı olmaya çalışırım.
En azından pdf olarak teknik resmini hazırlayabilirim.
Not: Yanlış anlaşılma olmasın ticari beklentim yoktur.

Teşekkür ederim bilgisayar başına geçeyim beğendiğimi göndereyim size.

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,435
Kayıtlı Üye Sayımız
172,086
Kaydolan Son Üyemiz
Ertuğrul Ocaktan

Çevrimiçi üyeler

SON KONULAR