Haydi Kendimiz Yapalım..... ;)

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan ozntan Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 28
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 8,543

ozntan

Kamp III
Yer
izmir
değişik internet sitelerinde bizim araçlara uygulanacak çok değişik aksesuarlar var bazıları türkiyede de yapılıyor ya yokluktan ya aç gözlülükten fiyatlar uçuyor....

bu konudan duyduğum rahatsızlık sonucu yapabileceğim herşeyi kendim yapmaya karar verdim...

yaptıklarım la ilgili maliyetleri fiyatlandırıp burada yazacağım yapmak istediklerimle ilgili de görselleri koyup satış fiyatlarını yazacağım... isteyen gitsin satın alsın isteyen otursun kendisi yapsın haydı herkese kolay gelsin.... :smiley:

* çok basit

** basıt

*** kolay

**** zor

***** çok zor

Son düzenleme:

500 DOL 782 1

güzel bir mutfak tezgahı kamlarda da çok işlevsel olabilir diye düşünüyorum

arka çamurlluk üzerine bağlantı için braket yapılıp sabitleniyor ve tekerin yanına inen tek bir bacakla destekleniyor.... yolculuk sırasında da ister aracın uzerindeki sepette ister araç içinde taşınabiliyor

yapılabilirlik seviyesi * yıldız

500 hi lift 1

500 hi lift 2

stepne demiri üzerinde hi jack taşımak için braket

lazer kesim yapılması gerekiyor bunun dışında kaynak işçiliğini kendiniz de yapabilirsiniz....

bağlantı civataları civatacıdan alınacak hi jack üzerinden ölçü alınıp metalin biraz çekiçlenmesi gerekiyor....

yapılabilirlik derecesi

** yıldız

500 hi lift 3

500 hi lift 4

500 hi lift 5

Ekli dosyayı görüntüle 6501
Ekli dosyayı görüntüle 6501

Ekli dosyayı görüntüle 6502

lazer kesim yapılması gerekiyor bunun dışında kaynak işçiliğini kendiniz de yapabilirsiniz....

bağlantı civataları civatacıdan alınacak hi jack üzerinden ölçü alınıp metalin biraz çekiçlenmesi gerekiyor....

yapılabilirlik derecesi

** yıldız

Ekli dosyayı görüntüle 6502

yapılabilirlik derecesi

** yıldız
Araç üstünde güzel görünen hi-lift ler bazı güvenlik problemleri çıkarıyor. Geçen sene başımdan geçen bir olayı sizle paylaşmak istiyorum. Arkadaşımın defender ı ile yüksek bir tepeye çıkarken araç patiye kaldı geri geri inerken frene rağmen kaydı ve eğime dik dönerek taklı attık.
Çok büyük bir taklı olmamasına rağmen araç tavanı üstüne ters durdu. Ön kaputtan benzin akmaya başlayınca aracı hemen terketmek istedik kapılar ezildiği için ve bildiğiniz üzere defender ların kapıları sürekli problemli olduğundan ve biraz da panikle açamadık. Tavanda yürüyorduk en iyi seçenek arka kapı gibi göründü oraya rahatlıkla eriştik fakat kapıyı bir türlü açamadık. Daha sonra bir arkadaş camı açtı fakat çıkarken cam krikosu araç ters durduğu için tutmayıp cam üstüne düştü. Sonra arka sol kapı camını kırdık ve o şekilde çıkabildik. dışarı çıktığımızda hi-lift in yere saplandığını gördüm. Kapıyı bu sebeple açamamıştık. Şimdi düşününce özellikle series 3 88 kulanan biri olarak tek kaçış yolu arka cam gibi görünüyor. Bu tip aletleri arabaya yatay tutmakta fayda var.

10*10 kalastan aşağıdaki gibi motor kaldırma yapma düşüncem var. Talep olursa yabancı site ve forumlardan ölçüleri paylaşırım. Kafamın takıldığı nokta ise şu oldu bir adet caraskal alsam ölü yatırım olacak. Acaba 10 tonluk çırçırlı spanzet ile motoru kaldırmam mümkün olur mu? Sonuçta gerdirme kuvveti 10 ton ama aynı şekilde kaldırma yapabilir miyim yada normal güç ile yükü kaldırır mı onun ikileminde kaldım.

858978

10*10 kalastan aşağıdaki gibi motor kaldırma yapma düşüncem var. Talep olursa yabancı site ve forumlardan ölçüleri paylaşırım. Kafamın takıldığı nokta ise şu oldu bir adet caraskal alsam ölü yatırım olacak. Acaba 10 tonluk çırçırlı spanzet ile motoru kaldırmam mümkün olur mu? Sonuçta gerdirme kuvveti 10 ton ama aynı şekilde kaldırma yapabilir miyim yada normal güç ile yükü kaldırır mı onun ikileminde kaldım.

Ekli dosyayı görüntüle 51806
Ağaç kullanma bence. Ağaç saygıdeğer ve nazlı bir malzeme, hem de o işin malzemesi kutu profil. (Kaynak makinan yoksa al derim, makina ve kullanım deneyimi de bu işten sonra yanına kâr kalır ve makinayı ileride de kullanırsın.)
Sevgiler, selamlar.

Ağaç kullanmayı hem maliyetten hem işleme kolaylığından düşündüm. Kaynak makinesi tedarik etmem kolay aslında ama metalle ilgili elimde ölçü ve proje yok malesef

SM-G935F cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Ekli dosyayı görüntüle 51806
(Fotograftaki ceraskal tahminim 500kg. , olsun olsun 1 tonluk. Motor kaldırmak için fazla bile 500-1000 kg. Çin malları var, gayet iyi ve pahalı değil. Ayrıca hurdacılarda çıkmaları da bulunur; ceraskal sorun çıkartan bir alet değil, sorun çıkartabilmesi için aylarca yıllarca hiç nefes almadan çalışmış olması gerek, ikinci eli yarı fiyatına olmak koşuluyla kullanılmış alınabilir.)
Ağaç kullanma bence. Ağaç saygıdeğer ve nazlı bir malzeme, hem de o işin malzemesi kutu profil. (Kaynak makinan yoksa al derim, makina ve kullanım deneyimi de bu işten sonra yanına kâr kalır ve makinayı ileride de kullanırsın.)
Sevgiler, selamlar.

Ağaç kullanmayı hem maliyetten hem işleme kolaylığından düşündüm. Kaynak makinesi tedarik etmem kolay aslında ama metalle ilgili elimde ölçü ve proje yok malesef

SM-G935F cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi
Ölçüler çıkartılır o kolay. Eğer profil kullanmaya karar verirsen derim ki, kesme işiyle hiç uğraşma bir demir doğramacıya veya profili keserek de satan bir malzemeciye kestir ve hazır ölçülerde kesilmiş olarak al malzemeyi. Belki birkaç da matkapta delik deldirmek gerekecek birleştirmeye başlamadan önce. Malzemeyi kesmek zordur, demir kullanmaya niyet edersen gerisi hallolur.

Asıl niyetim aşağıdaki gibi bir şey yapmak yönünde hem bi daha kullanmayacağım bir parça için para harcamamış olurum fakat ölçüler ve açılar kısmı güvenlik açısından çok önemli.

Engine crane diy 12

Asıl niyetim aşağıdaki gibi bir şey yapmak yönünde hem bi daha kullanmayacağım bir parça için para harcamamış olurum fakat ölçüler ve açılar kısmı güvenlik açısından çok önemli.

Ekli dosyayı görüntüle 51832
Güzelmiş. Evet mantıklı. Tam hatırlayamıyorum ama 5-6 yıl önce sanırım Abd forumlarında bu modele çok benzeyen, iş bittikten sonra katlanıp kapının arkasına duvara yaslanabilen bir model de görmüştüm internette sanki. Hatırlayamıyorum:(

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,383
Kayıtlı Üye Sayımız
172,041
Kaydolan Son Üyemiz
İsmail.s

Çevrimiçi üyeler

SON KONULAR