Hayatı İdame Teknikleri

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan VitaEsMorte Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 329
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 246,540

Etiketler
Ynt: Hayatı İdame Teknikleri

ActionMan*' Alıntı:
Civelek otu'nun yaprağını, ellerinizin içinde top şekline getirip suyunu vucudunuzun açıktaki bolgelerine sürerseniz sivrisinekleri kovucu özelliği devreye girer.

Doğada civelek otunu görüp tanıyabilecek biri zaten doğada hayatta kalma sorunu yaşamaz! o nedenle bu tür bilgilerin pratikte faydası yoktur arkadaşlar. Bence bu başlık altında gerekli gereksiz fazla detaya giriliyor. Hayatta kalma işi gerçek anlamda zaten başlı başına bir uzmanlık işidir. Bizim için önemli olan bence basit anlamda bir vatandaşın tüm yaşamı boyunca belkide milyonda bir ihtimalle başına gelme olasılığına karşı bir ön bilgisi ne olmalıdır şeklinde olmalıdır. Kayak yaparken, piknik yaparken, kar tipi altında araç içinde kalma vb durumunda ne yapılması gerektiği önemlidir. Bu çerçevede derlenmiş bir bilgi verilirse sanırım daha faydalı olacaktır.

1-Yön bilgisi çok önemlidir. Küçük yaştaki çocuklarınıza ilkokul çağında yön kavramlarını bir oyunla öğretin. Mesela oynaması için basit bir pusula alın, güneşin hareletlerini anlatın. Otomobille şehir içinde giderken oyun şeklinde hangi yöne gidiyoruz diye sorun. Çocuk güneşe bakarak tahminlerde bulunsun, bu işlemi her manevranızda tekrarlayın. Böylece çocuğunuz yol boyunca hem sıkılmaz hemde yön kavramını öğrenir. İkinci aşamada bu işlemi aldığınız pusalyla yapın, pusula ibresini kullanmayı öğrenecektir. Benim evde 7 yaşında bir kızım var. Evin içindeki eşyaları temsil eden kroki hazırlayıp eline veriyorum, sakladığım objeyi bulmasını istiyorum bu oyunu 5 yaşında beri yapıyoruz. Daha sonra pusula yardımıyla aynı krokiyi kullanmasını öğrettim, kabaca yönleri kağıda sembollerle çizip sakladığım oyuncak tavşanını bulmasını sağlıyorum. Kızım şuanda 7 yaşinda ve yön bulma, pusula kullanma becerisi bir yetişkinden daha fazla.

2-Çocuğunuza yüzmeyi mutlaka öğretin...Önemini İstanbul'un göbeğinde meydana gelen sellerde bile gördük.

3-Mangal ateşi yakarken çocuğunuzu yanınıza alın ve ona ateş yakmanın mantığını öğretin, ince daldan kalın dala odun dizmenin nedenini, kurudan ıslak oduna dizimin nasıl yapılacağını gösterin. Kibritle gazeteyle Mangal tutuşturamayan bir çocuk hayatta kalma becerisini nasıl bilebilir? Mangalda pekişen bilgileri doğada daha ileri aşamalara taşıyın. Örneğin büyüteçle odaklamak suretiyle ateş yakmayı gösterin, bunun gözlük camları ve sabırlı olunduğu taktirde şişe ve kutu kola dibiyle de yapılabileceğini anlatın.

4-Su her zaman en alçak yerde bulunur, en alçak yerde ve en kuytu köşede !!! Ben bir su olsam bereye doğru akardım sorusunu kendinize sorun, suya ulaşacaksınız.

5-En önemli konu fener kullanma, çocuklarınıza 3 uzun ve 3 kısa sinyalin fenerle nasıl verilebileceğini öğretin. Bu alıştırmaları oyun şeklinde evinizin salonunda bile yapabilirsiniz. Karşılıklı iki fenerle işaretleşirseniz önce o 3 sinyal yakacak ardından siz cevap vereceksiniz. Çocuk ışıkla işaretleşmenin anlamını anlayacaktır.

6-Soğuktan korunmanın temel mantığını mutlaka öğrenin en çok karşılaşılan hayatta kalma sorunudur.

7-Alışveriş merkezi ve sinemalarda olası bir yangında nasıl hareket edileceğini bilin ve çocuklarınıza öğretin, bir mekana girdiklerinde ilk bakacakları şeyin mağazalar değil çıkışların yerini bilmek olduğunu öğrensin. zamanla bunu bilinç altında otomatik yapmaya başlayacak. Bence bu olayın bir insanın başına gelme riski doğada zorda kalma ihtimalinden 100 kat daha fazla.

Bu konu gerçekten çok ayrıntılı ve uzun bir konu, bence seviyelere ayrılıp şehir, doğa ve deniz koşulları diye ayrılması gereken bir başlık. Kimyasalı şöyle doldur ateş yanar, dere otu topla diş ağrına iyi gelir gibi bilgilerin pratikte uygulanma şansı hiç yoktur. Kişisel tecrübelerimle bunu söylüyorum, boşuna vakit kaybı sadece saygılarımla...

beagle' Alıntı:
Doğada civelek otunu görüp tanıyabilecek biri zaten doğada hayatta kalma sorunu yaşamaz! o nedenle bu tür bilgilerin pratikte faydası yoktur arkadaşlar. Bence bu başlık altında gerekli gereksiz fazla detaya giriliyor. Hayatta kalma işi gerçek anlamda zaten başlı başına bir uzmanlık işidir. Bizim için önemli olan bence basit anlamda bir vatandaşın tüm yaşamı boyunca belkide milyonda bir ihtimalle başına gelme olasılığına karşı bir ön bilgisi ne olmalıdır şeklinde olmalıdır. Kayak yaparken, piknik yaparken, kar tipi altında araç içinde kalma vb durumunda ne yapılması gerektiği önemlidir. Bu çerçevede derlenmiş bir bilgi verilirse sanırım daha faydalı olacaktır.

1-Yön bilgisi çok önemlidir. Küçük yaştaki çocuklarınıza ilkokul çağında yön kavramlarını bir oyunla öğretin. Mesela oynaması için basit bir pusula alın, güneşin hareletlerini anlatın. Otomobille şehir içinde giderken oyun şeklinde hangi yöne gidiyoruz diye sorun. Çocuk güneşe bakarak tahminlerde bulunsun, bu işlemi her manevranızda tekrarlayın. Böylece çocuğunuz yol boyunca hem sıkılmaz hemde yön kavramını öğrenir. İkinci aşamada bu işlemi aldığınız pusalyla yapın, pusula ibresini kullanmayı öğrenecektir. Benim evde 7 yaşında bir kızım var. Evin içindeki eşyaları temsil eden kroki hazırlayıp eline veriyorum, sakladığım objeyi bulmasını istiyorum bu oyunu 5 yaşında beri yapıyoruz. Daha sonra pusula yardımıyla aynı krokiyi kullanmasını öğrettim, kabaca yönleri kağıda sembollerle çizip sakladığım oyuncak tavşanını bulmasını sağlıyorum. Kızım şuanda 7 yaşinda ve yön bulma, pusula kullanma becerisi bir yetişkinden daha fazla.

2-Çocuğunuza yüzmeyi mutlaka öğretin...Önemini İstanbul'un göbeğinde meydana gelen sellerde bile gördük.

3-Mangal ateşi yakarken çocuğunuzu yanınıza alın ve ona ateş yakmanın mantığını öğretin, ince daldan kalın dala odun dizmenin nedenini, kurudan ıslak oduna dizimin nasıl yapılacağını gösterin. Kibritle gazeteyle Mangal tutuşturamayan bir çocuk hayatta kalma becerisini nasıl bilebilir? Mangalda pekişen bilgileri doğada daha ileri aşamalara taşıyın. Örneğin büyüteçle odaklamak suretiyle ateş yakmayı gösterin, bunun gözlük camları ve sabırlı olunduğu taktirde şişe ve kutu kola dibiyle de yapılabileceğini anlatın.

4-Su her zaman en alçak yerde bulunur, en alçak yerde ve en kuytu köşede !!! Ben bir su olsam bereye doğru akardım sorusunu kendinize sorun, suya ulaşacaksınız.

5-En önemli konu fener kullanma, çocuklarınıza 3 uzun ve 3 kısa sinyalin fenerle nasıl verilebileceğini öğretin. Bu alıştırmaları oyun şeklinde evinizin salonunda bile yapabilirsiniz. Karşılıklı iki fenerle işaretleşirseniz önce o 3 sinyal yakacak ardından siz cevap vereceksiniz. Çocuk ışıkla işaretleşmenin anlamını anlayacaktır.

6-Soğuktan korunmanın temel mantığını mutlaka öğrenin en çok karşılaşılan hayatta kalma sorunudur.

7-Alışveriş merkezi ve sinemalarda olası bir yangında nasıl hareket edileceğini bilin ve çocuklarınıza öğretin, bir mekana girdiklerinde ilk bakacakları şeyin mağazalar değil çıkışların yerini bilmek olduğunu öğrensin. zamanla bunu bilinç altında otomatik yapmaya başlayacak. Bence bu olayın bir insanın başına gelme riski doğada zorda kalma ihtimalinden 100 kat daha fazla.

Bu konu gerçekten çok ayrıntılı ve uzun bir konu, bence seviyelere ayrılıp şehir, doğa ve deniz koşulları diye ayrılması gereken bir başlık. Kimyasalı şöyle doldur ateş yanar, dere otu topla diş ağrına iyi gelir gibi bilgilerin pratikte uygulanma şansı hiç yoktur. Kişisel tecrübelerimle bunu söylüyorum, boşuna vakit kaybı sadece saygılarımla...

bu yazıklarınız cok guzel.

fakat bu yazıklarınızı ben bılmeden cocuguma nasıl öğretebılırım ,ilk önce benım, hatasız bır sekılde konuya hakım olmam lazım, ben konuya hakım olmadan cocuguma ogretırsem kaldıgı faleket ıcınde benım yanlıs ogrettımden dolayı belkı hayatından olacak

bu tarz başlıklarda pratık ve teorık olarak gorsel ve dıger sekıllerde bilgi paylaşımda bulunmamız ve bunlar ıcın yapılan egıtımlere katılmak lazım

dıye dusunuyorummm .....

mserdemir' Alıntı:
bu yazıklarınız cok guzel.

fakat bu yazıklarınızı ben bılmeden cocuguma nasıl öğretebılırım ,ilk önce benım, hatasız bır sekılde konuya hakım olmam lazım, ben konuya hakım olmadan cocuguma ogretırsem kaldıgı faleket ıcınde benım yanlıs ogrettımden dolayı belkı hayatından olacak

bu tarz başlıklarda pratık ve teorık olarak gorsel ve dıger sekıllerde bilgi paylaşımda bulunmamız ve bunlar ıcın yapılan egıtımlere katılmak lazım

dıye dusunuyorummm ...

Şuan mütevazi bir kitap yazma çabası içerisindeyim, o nedenle ailemden ve işlerimden arta kalan zamanımın büyük kısmını bu kitap çalışması alıyor. Ancak bu başlık altıdaki "hayatta kalma teknikleri" konusunda birşeyleride siz çok değerli arkadaşlarımla paylaşmak en büyük arzum. Kişisel olarak yarım yamalak, işeyaramayacak, sırf hava olsun diye teknik şişirme sözcüklerle dolu şeylerde yazmak istemiyorum. Çünkü bu platformun amacı gerçekten işe yarar şeyleri aktarmak olmalı bence !!! Ancak şunu özellikle belirtmek zorundayım ki her "hayatta kalma tekniği" her olası senaryoya göre değişen aslında çok geniş bir konudur. O nedenle bence açılan bu başlık, birden fazla temel başlık altında belli bir sistemde bölündükten sonra kalem kalem ve tek dosya olarak aktarılması gerelmektedir. Çünkü bir arkadaşın verdiği güzel bir bilginin altına birçok gereksiz cevap veriliyor ve tek satır faydalı bir bilgi için yüzlerce gereksiz cevap okunmak zorunda kalınılıyor. Ayrıca konu her zaman ölüm kalım değildir. Bazen biraz konfor içinde bazı özel teknikleri bilmenin faydası vardır. 2003 yılında Kara Kuvvetlerinde kriko olmadan bir jeep'i krikoya almanın yaklaşık 200 sayfada farklı tekniklerle anlatıldığı bir kitabı okuma fırsatım olmuştu. Yani sadece krikoya alma tekniklerinin 200 sayfa aldığını düşündüğümüzde, hayatta kalma teknikleri yelpazesinin ne kadar geniş ve ne kadar yaratıcılığa açık olduğunu varın siz düşünün... Aslında sadece bu konuda ciltllerce kitabın rahatlıkla yazılabileceğini düşünüyorum. Hayatta kalma teknikleri öncelikle 1-İlkyardım bilgisi 2-İz sürme 3-İz sürücülere iz bıraklma 4-Çevre imkanlardan faydalanma vb... gibi uzayan başlıklarla ilerler 5-Coğrafya bilgisi 6-Temel astronomi bilgisi vb diye devam eden bilgiler bütünüdür. Bu işin içine gerçekten girdiğinizde konunun ne kadar geniş olduğunu göreceksiniz... konu keşke sadece bir mesajla anlatılabilse ama sanırım herkesin katıkısıyla metodik bir ortak program hazırlamak daha doğru olacaktır. Önce ana başlıklar belirlenir ve daha sonra herkes bu başlıkların altına bilgisini paylaşır sonra tüm veriler derlenir toparlanır ve tek bir doc.pdf dosyası yapılarak kullanıcı arkadaşlara sunulur... En doğru yolun bu olduğu kanısındayım...

Herkese merhaba!
Hazırda şimdiye dek üzerinde konuşulmuş, tartışılmış hususlara girmeden bu konuda bilgisi az ama ilgisi çok arkadaşlara bir fikir vermesi açısından kendi “doğru” bildiklerimi sizlerle paylaşmaya çalışacağım. Bu fikirler, uygulamalar ve tavsiyeler sadece belli, kısıtlı ve olaya sadece bazı (tümü değil) açılardan bakan bir tecrübenin ürünüdür.
Benim için “Hayatta Kalma Teknikleri” bir önlemden veya hazır olmaktan öte hobi haline gelmiş bir durumdadır. Ve yine kendi tecrübelerim doğrultusunda iki ana temel olgu bu konudaki hazırlığınızı veya duruma göre hayatta kalmanızı belirlemektedir. Bunlardan birincisi “Gerekli ve Yeterli Bilgi” diğeri ise “Gerekli ve Yeterli Ekipman”. Bunlara sahip olmanız durumunda içinde bulunduğunuz duruma göre hayatta kalma şansınızı (beraber bulunduğunuz diğer kişilerin de şansı buna dahildir) daha yüksek oranlara çekebileceğiniz inancındayım. Yalnız vurgulamadan geçemeyeceğim bir husus daha var; “Bilgi” ve “Ekipmana” sahip olsanız dahi bu ikisini her fırsatta birleştirmeniz ve uygulamalarla belli bir “Tecrübeye” ulaşmanız da gerekmektedir.
Belli bir sistematik içerisinde Hayatta Kalma konularına başlamak istiyorum.
1. Hayatta Kalma Kitleri
Çok çeşitli olabilirler. Yüzlerce değişik şekilde ve onlarca duruma göre hazırlanabilirler. Ben genellikle 4 ana gerekliliği sağlayacak şekilde hazırlıyorum kitlerimi. 4 ana gereklilik nedir diye sorarsanız? 1. Su 2. Ateş 3. Barınak 4. Yiyecek
a. “Hiç Yoktan İyidir” Hayatta Kalma Kiti
En basitlerinden biridir. Adı üstünde “hiç yoktan iyidir” görevini en iyi şekilde üstlenecek bir yapıda olması yeterlidir. Ben “naneli şeker kutusunda” taşıyorum. İçerik azaltılabilir veya çoğaltılabilir.

IMG 18881

IMG 18901

IMG 18911

"Hiç Yoktan iyidir" Kitinin içeriği;
1. Mini Çakı
2. Mini El Feneri
3. Su Temizleme Tableti
4. Katı Yakıt Tableti
5. Çakmak
6. Çengelli İğne
7. Ağrı Kesici
8. 10-15 metre Misina (Çengelli İğne Üzerinde sarılıdır)
9. Olta İğnesi

Devam edecek....

bende kendimce bir barınak yapmıştım daha sonra altına hamak gibi yatılacak bir yer daha ekledim ama onun fotoğrafları yok

çok basit ( /\ ) şeklinde iki tane karşılıklı kalın dallar birleştirdikten sonra ortaya bir dal hop üzerine bir örtü tabii bu başlangıç kim bilir
kaç farklı barınak yapabilirsiniz doğadaki imkanlarla

sizlerde her doğayla buluşmanızda pratik yapmakta fayda var

maalesef sadece bear grylls yada serdar kılıç izlemekle bitmiyor iş

P1010842

P1010843

P1010847

Bu gazlı çakmakları araç içinde ya da benzeri sıcak ortamda saklarsanız kendinden geçip boşalıyorlar. Maalesef tecrübeyle sabit. Bu tür hayati idame araç gereci bir kenara konduktan sonra uzun süre "o" günün gelmesini bekleyebilmektedir. İçine ömürlü şeyler koymak gerek. Örneğin kutuya parafin mum koyduysanız bir gün bir bakmışsınız ki erimiş, her yere bulaşmış...

Çakının cebe takma seyini sökerseniz biraz yer kazanabilirsiniz. Hatta yeterince yeriniz var gibi görünüyor az daha uzun bir çakı da sığar gibi.

Kutuya pusula koyun. Hem çok faydalı hem de kutuya sığan bir nesne.

Kutuya düdük ve ufak bir parça ayna koyun. Bu ikisi yardım istemek için çok işe yarar. Gerçi kutu kapağı çok çok kötü de olsa ayna niyetine kullanılabilir. Eğer met-par gibi bir şeyle kapak içini parlatırsanız daha iyileşebilir.

Kutuya tel ve ip koyun. Bir faydası olur.

Bulabiliyorsanız kutuya firesteel koyun.

Kutuya ufak bir kurşunkalem koyun. Kalem olarak faydası yanında yontulduğunda ateş başlatmada da işe yarar. Kutuya eğer firesteel koymuşsanız faydasını görürsünüz.

Kutudaki boş alana koyacak hiç bir şey kalmadıysa pamuk koyabilirsiniz. Eğer ki kutuya firesteel koymuşsanız pamuk kolay yanışından dolayı faydalı olur.

Son olarak kutunun ağzını elektrikçi bantı vb. ile bantlarsanız kutu içeriğini nemden biraz daha korursunuz.

arkadaşlar vermiş olduğunuz bilgiler için çok teşekkür ederim..hepsi birbirinden faydalı ve hayatı idame ettirmesi bakımından da gerekli bilgiler.emeğinize ve bilginize sağlık..

deserteagle' Alıntı:
Bu gazlı çakmakları araç içinde ya da benzeri sıcak ortamda saklarsanız kendinden geçip boşalıyorlar. Maalesef tecrübeyle sabit. Bu tür hayati idame araç gereci bir kenara konduktan sonra uzun süre "o" günün gelmesini bekleyebilmektedir. İçine ömürlü şeyler koymak gerek. Örneğin kutuya parafin mum koyduysanız bir gün bir bakmışsınız ki erimiş, her yere bulaşmış...

Çakının cebe takma seyini sökerseniz biraz yer kazanabilirsiniz. Hatta yeterince yeriniz var gibi görünüyor az daha uzun bir çakı da sığar gibi.

Kutuya pusula koyun. Hem çok faydalı hem de kutuya sığan bir nesne.

Kutuya düdük ve ufak bir parça ayna koyun. Bu ikisi yardım istemek için çok işe yarar. Gerçi kutu kapağı çok çok kötü de olsa ayna niyetine kullanılabilir. Eğer met-par gibi bir şeyle kapak içini parlatırsanız daha iyileşebilir.

Kutuya tel ve ip koyun. Bir faydası olur.

Bulabiliyorsanız kutuya firesteel koyun.

Kutuya ufak bir kurşunkalem koyun. Kalem olarak faydası yanında yontulduğunda ateş başlatmada da işe yarar. Kutuya eğer firesteel koymuşsanız faydasını görürsünüz.

Kutudaki boş alana koyacak hiç bir şey kalmadıysa pamuk koyabilirsiniz. Eğer ki kutuya firesteel koymuşsanız pamuk kolay yanışından dolayı faydalı olur.

Son olarak kutunun ağzını elektrikçi bantı vb. ile bantlarsanız kutu içeriğini nemden biraz daha korursunuz.

Tavsiyeleriniz için teşekkür ederim. Ama kutunun boyutu nedeni ile ne magnezyum çubuğu, ne biraz daha uzun çakı ne de küçük bir saat pusulası koyulabilir durumda. Kutunun boyutu büyütebilir mi ? Bu bizi daha da büyük kutulara yönlendirir diye düşünüyorum. Daha önce de belirttiğim gibi bu kitin adı "Hiç Yoktan İyidir". Mutlaka bu ekipmandan daha etkin ve daha kullanışlı malzemeler vardır. Ama bu kit sanırım başlangıç olarak kullanabilir. Diğer malzemelere yönelik olarak;
1. Pusulanız olması ama haritadan yoksun olmanız size sadece bir yöne gitme imkanı sağlar ki, hazırda diğer teknikler ile yön bulunabilir. Bu yüzden küçük bir pusulaya ihtiyaç duymadım. Ama ihtiyaç duyanlar için küçük bir saat pusulası konulabilir.
2. Kalemden elde edebileceğim talaşı sanırım doğadan elde edebiliriz diye düşündüm. Bıçağınız olduğu sürece tabi. İşaret bırakmak için ateşden elde edebileceğiniz kömür parçaları kullanılabilir.
3. Tel ve ip yerine misina kullanılabilir diye düşünüyorum.
4. Bu malzemeyi kullanma durumunda malzemeyi kutudan öte yanımda taşıyacağım düşüncesi ile çakının klipsini çıkarma bana çok uygun görünmüyor. (Çok çakı kaybetmiş biri olarak söylüyorum)
5. Diğer saydığınız malzemeler (pamuk, ayna v.b.) çok faydalı ekipman ama dediğim gibi küçük bir kutu içerisinde öncelik ve hacim önem kazanıyor.

Sadece tecrübelerin paylaşılması adına yazılmış bir cevabi yazıdır. Bahsettiğiniz ekipmanı sırt çantamda taşıdığım başka bir kitte taşımaktayım. İmkanım olursa onun da fotoğraflarını paylaşacağım.

ishak77' Alıntı:
bende kendimce bir barınak yapmıştım daha sonra altına hamak gibi yatılacak bir yer daha ekledim ama onun fotoğrafları yok

çok basit ( /\ ) şeklinde iki tane karşılıklı kalın dallar birleştirdikten sonra ortaya bir dal hop üzerine bir örtü tabii bu başlangıç kim bilir
kaç farklı barınak yapabilirsiniz doğadaki imkanlarla

sizlerde her doğayla buluşmanızda pratik yapmakta fayda var

maalesef sadece bear grylls yada serdar kılıç izlemekle bitmiyor iş

Sevgili genç arkadaşım,

Eğer doğada bu tarz bir barınak kurmayı düşünüyor isen en uygun malzemelerden birisi de "panço" olarak nitelendirilen askeri yağmurluktur. Piyasada 30 tl gibi uygun fiyatlara satılmakta. Sırt çantanda taşıyacağın ip veya ahtapot lastikleri de kullanarak bu malzeme ile kendine uygun bir barınak yapabilirsin. Panço'nun kullanımı ile ilgili internetde birçok resim ve video mevcut. Bendeki mevcut resimleri de ekliyorum.

Pano Kullanm

B. SIRT ÇANTASI HAYATTA KALMA KİTİ
Bu kiti genellikle sırt çantamda taşıyorum. Ailemle birlikte kamp alanından ayrılıp yürüyüşlere çıktığımız zamanlarda ihtiyaç halinde kullanmak için bulunduruyorum. Sırt çantasında yer kaplamamakla birlikte, acil durumlarda kolayca erişebileceğim bir gözde saklıyorum.Bu kitin "Hiç Yoktan İyidir" hayatta kalma kitinden farkı biraz daha fazla malzeme ihtiva etmesi, 4 ana gereklilik (su,ateş,barınak,yiyecek) için daha fazla opsiyon sunması, ilk yardıma daha fazla yönelik olması ve kutusunun arazide ateş üzerinde kullanılabilmesidir. Daha önce belirttiğim gibi kendi tecrübelerim ve uygulamalarım ışığında oluşturulmuş bir kittir. Üzerine konulabilir veya içerik azaltılabilir. Genellikle üzerimde taşıdığım malzemeler ile uyumluluk gösterir. Üzerimde taşıdığım malzemeleri daha sonra fırsat bulduğumda belirteceğim.

Sırt Çantası Hayatta Kalma Kiti
1. Mini Çakı (Ateş, Barınak, İlk Yardım)
2. Mini Fener (Genel)
3. Katı Yakıt Tableti (Ateş)
4. Magnezyum Çubuk (Ateş)
5. Kalem (İşaret Bırakma)
6. Pamuk (İlk yardım, Ateş)
7. Metal Ayna (İşaret)
8. Su Temizleme Tableti (Hijyen)
9. Et Bulyon Tableti (Yiyecek)
10. Ağrı Kesici (İlk Yardım)
11. Mini Hayatta Kalma Pusulası
12. Mum (Ateş)
13. Yara Bandı (İlk Yardım)
14. Sabun (Hijyen)
15. Plastik Eldiven (İlk yardım)
16. Düdük
17. Mini Dikiş Seti (İlk Yardım)

IMG 1892

IMG 1893

IMG 1894

Yanımızda panço var ! Hayatta kalma kiti var. Demekki geriye hiçbir sorun kalmıyor :smiley:)

1-Öncelikle yukarda eklenen panço'dan güneşlik barınağı, sadece plajda işe yarar. Doğada daha basit yöntemlerle ve sadece doğadaki malzemeleri kullanarak zahmetsizce çok daha kullanışlı, yağmura, güneşe, soğuğa ve vahşi hayvanlara karşı korunaklı barınak yapılabilir.

2-Hayatta kalma kiti hoş bir fikir. Ama bence olaylar öyle gelişmeyebilir. Mesela size kendi hayatımdan basit bir örnek vereyim.

Sanırım 1994 yılıydı ve Ölüdenizde tatil yapıyordum. Daha sonra otomobilimle Antalya şehir merkezine arkadaşlarımın yanına geçmeye karar verdim. Ölüdeniz-Antalya klasik yolu yerine, daha farklı bir güzergah izleyerek hoş bir turla Antalya'ya gitmek arzusu içindeydim. İzlediğim rotada Fethiye'den saat sabah 10:00'da çıktıktan sonra, sonradan adını çok iyi öğreneceğim Kargı köyüne 4 km kala mesafede ilerliyordum. Yolun sağ alt tarafında derin bir vadi içinde, hoş bir dere akıyordu. Bu derenin karşı duvarı yaklaşık dereden 60m yukarı uzanıyordu ve dümdüzdü. Adeta bir jeoloji harikasıydı. Taş katmanların renkleri, taş devri burada ! buzulçağ işte bu katman ! işte burada da dinazorlar yaşadı! diyordu adeta. Bende otomobilimi yolun dışına aldım ve manzarayı seyretmek için durdum. Şimdi bu noktaya dikkatinizi çekmek istiyorum. Buraya kadar anlattığım herşey normal bir yaşamda herkesin başına gelen şeyler. Anormal hiç bir durum yok. Otomobilimin bagajı bir dünya tatil malzemesi ile dolu full+full tam hayatta kalma kiti anlayacağınız. Bakalım daha sonra neler geldi başıma...

İzninizle devam ediyorum... Bu manzaraya karşı bir sigara içilir dedim kendi kendime, bir sigara ve çakmak aldım indim araçtan. "Hayatta kalma kiti çakmak yanımda :smiley:" Sigaramı yaktım ve vadi yamacının kenarına kadar geldim. Sigaradan bir nefes çektim. Dere ağağıda nazlı nazlı akıyor. Kaya katmanını inceliyorum -vay beee diyorummm.... Sigaradan bir nefes daha derken... Ayağımın altındaki tüm toprak blok birden koptu... Meğer üzerinde durduğum yer, yol genişletme çalışması nedeniyle dökülmüş yığma toprakmış !!!!! Sanırım benimle otomobilim arasındaki 1m ve sağım ve solumda uzanan 20 m hat boyunca tüm toprak benimle beraber aşağı gitti... Rabbin yüce lütfudur bu kuluna ki ! Aşağı doğru kütleyle birlikte sürüklenirken, toprak beni içine almaya kalktıkça birşey beni tekrar sürüklenen toprağın üzerine atıyordu. Bu düşüş esnasında şunu diyebilirim ki hayatta kalma için yapabileceğim hiç birşey yoktu. Olayların gelişmesine etkim sıfır diyebilirim. İçinde, üzerinde ve yarı altında olduğum toprak, "düşüş boyunca konumum değişiyordu çünkü" dereye kadar büyük bir hızla indi...Arkadan gelen ve hala inişini tamamlamamış kayalar, Rab yukarda yemin ediyorum ki sekerek zıplıyor birdaha toprağa vuruyor ve üzerimden tekrar zıplayıp......Şofttttttttt diye dereye düşüyordu. Kaç kaya parçası bu şekilde sağımdan solumdan indi ve beni es geçti bilmiyorum.. Sanki bir koruma kalkanı içine alınmış gibiydim...Derken herşey durdu...hışırtıyla son toprak akışıda kesildi... Kalbim yerinden fırlayacak gibi atıyordu.. Ölmediğime ve hayatta olduğuma inanamıyordum... Doğrulmak için hamle yaptım ama sağ veya sol bacaklarımdan birinde korkunç bir acı hissettim. Ayak bileğim korkunç derecede ağrıyordu... Bileğimi görmek için açtım..Dış kırık ve kanama yoktu.. Hemen soğuk kompres niyetine buz gibi dereye soktum yarım saat öylece kaldım. Derin bir vadinin içinde hapsolmuştum...Sonra toparlandım ve tırmanmaya çalıştım ancak bunun imkansız olduğunu anladım. Üstelik bunu yapmak dahada tehlikeliydi. Aynı yükseklikten bir daha düşersem şansımın olmayacağını biliyordum... Otomobile doğru tırmanmaktan vazgeçerek derenin akış istikametinde ilerlemeye karar verdim... Velhasıl uzatmayacağım tam 3-4 km sonra vadi genişlemeye ve açılmaya başladı. Dere iki kola ayrıldı. İki dere kolu arasında kalan ordadaki yeşil adacıkta bir koyun sürüsü gördüm... Talih bana gülecek ya ! İlk kangal köpekleri üzerime koşturmaya başladı... Birşey ters giderse hep öyle gider derler !! Bu lanet yerde koyunlar başıboştu... çoban moban göremiyordum ve köpeklerden kaçmam imkansızdı... Çobannnnnnnnnnn !!!! veya ona benzer haykırışlarım vadi içinde yankılanıp bana dönüyordu... Birden koyunlar içinden kepeneğiyle birinin doğrulduğunu hayal mayal seçer oldum ve adamın bir ıslığıyla köpekler geri döndü. Adam aksadığımı görünce yanıma koştu ve beni dere kıyısında kurulmuş o sevimli Kargı köyüne ulaştırdı...

Özetle efendim diyeceğim şudur ki hayatta kalma kiti elbette yanınızda olsun !!! Ama kit var hayatta kalacağım derseniz yanılırsınız.... Kitsiz mitsiz temel becerilerle hayatta kalmak bence daha önemlidir. Kit olsa zararı varmı ? Asla mutlaka fazlasıyla katkısı olur. Ama benim yaşanmış örneğimde olduğu gibi malzemlerinizle aranızdaki bağınızda beklenmedik bir anda kopabilir. Ben yatıp kalkıp dua ediyorum ki o Kargı köyü yakındaydı.. Eğer o dere bir köye doğru değilde, daha derin bir vadinin içine doğru aksaydı, başıma neler gelecekti, bu satırları yazabilecekmiydim veya daha yapıcı ve farklı bir tecrübe sizle paylaşabilir miydim bilemiyorum. Ayağım sağlam olsaydı kesinlikle hayatta kalma sorunum olmazdı diye düşünüyorum. Yaz ayıydı ve dere içinden ve kenarından ilerledim. Ama kış olsaydı veya ayağımda dış kırık meydana gelseydi %90 ihtimalle ölebilirdim. Her ikisi aynı andan gerçekleşseydi sanırım kurtulma şansım hiç olmazdı...

Uzun bir yazı oldu, özür diliyorum ve affınıza sığınıyorum. Herşeye rağmen doğayı ve hayatı seviyorum...

Doğada malzemesiz barınak şöyle yapılır;

1-Yüksek bir noktada (sel hattının üzerinde) bir iki kişinin girebileceği bir girinti içine, zeminine bulunabilecek her türlü, ot, dal, yapraklı dallardan bir döşek yapılır. Giriş bir taşla, bilek kalınlığındaki dallarla örülebiliyorsa, mevsimine göre vahşi hayvanlara karşı iyi olur. Mevsim ilkbahar veya yaz ayıysa, vahşi hayvandan korkmanıza gerek yoktur. Bu mevsimde vahşi hayvanlar doğada bolca yiyecek bulduklarından insanoğluna bulaşmazlar. Kafanızı koyun ve yatın gitsin...

2-Orman içindeyseniz canlı kalın bir ağaç gövdesi seçilir. Bildiğimiz dikili ağaç yani !! Bu ağaç barınağımızın merkez sütunu olacaktır. Sonra bu ağacın etrafına 45 derece açıyla 2 m uzunluğunda dallar yaslanır. Ağacın tüm çevresine veya tek kişiyseniz yarım daire kadar. Diyelim bu şekilde yarım daire için 8 dal diktiniz. Bu dalların bir ucu ağaca yaslanmış, diğer uçları ise yere oturtulmuş. Sonra daha ince dallarla bu dallar arasında bir üst, bir alttan giderek çarpraz sepet şeklinde örün. Ara boşlukları yapraklı dallarla örün ve üzerini bol yapraklı dalla destekleyin. Zeminide ince yapraklı dallarla besleyin mis gibi barınak olur.

3-Sahil kenarında bir koy içinde kalıyorsanız; sahiller genelde geceleri esintili olur. Esinti almayayacak bir yer seçmeye çalışın. Sonra kum zemini 1,80 m uzunluğunda 40 cm eninde ve 20 cm derinliğinde kazın. Durun acele etmeyin ve hemen çukurun içine yatmayın :smiley:) Genelde kış mevsimlerinde deniz daha çalkantılıdır. Böyle dönemlerde dalgalar sahil derinliğine daha fazla sokulurlar, bu sokulma esnasında bolca deniz yosununu sahilin derinliğine taşırlar. Deniz daha sonra havalarla birlikte dinginleşince bu yosunlar kıyıda kalır ve kurur. Bu kuru yosunlardan toplayabildiğiniz kadar toplayın. Çoğu ıssız sahilde kamyonlarca dolusu kuru yosun toplayabilirsiniz. Bu yosunları bu çukura doldurun !!! Çukur tamamen dolunca 1,80 m boyundaki tüm yosunu her yerden tutuşturun. yosun yanmaya başlayınca üzerini tamamen kumla örtün. Bu kum örtüsü yaklaşık 5-10 cm kalınlığında olabilir. Yosun hacimli olduğu için ateşiniz kumun altında yeterli hava bulacak ve yosunlar ağır ağır için için yanacak. Bu ateş kumun altında yaklaşık 10 saat canlı kalacaktır. Eğer ısınmak içim yosunu toplayıp, toplayıp kamp ateşi şeklinde yakmaya kalkarsanız bu ateş en fazla 5 dk canlı kalır. Sürekli yeni yosunlarla desteklenmek ister. Bu durumda tüm gece tam bir eziyete dönüşür. Gözünüze uyku girmez, kalk, otur getir, götürden bitkin düşersiniz. Ateş rüzgarla sağa sola uçuşur durur. Ama dediğim teknikle yakılan ateşin üzerinde misler gibi yatın. Sabaha kadar sanki hamamda ki göbek taşında yatıyormuşcasına içten ısıtmalı bir ateş yatağınız olacak. Vucudunuzu rahatsız etmeden tatlı tatlı ısıtacak...Göreceğiniz tatlı rüyalar da benden size hediye olsun. Aynı ateş yatağını toprak zeminde de ağaç dallarıyla da yapabilirsiniz. Sadece biraz zamana alır ve zahmet verir. Böyle bir durumda sırtınızı yaslayabileceğiniz bir yer bulun ve kalçanızı koyacağınız yere 30 cm çapında bir çember kazın ve sadece kalçanızı zeminden ısıtın. Bu uyurken ısı kaybınızı azaltacaktır. Ayrıca siz uyurken ateşinizin sönme riski yoktur.

beagle' Alıntı:

Geçmiş olsun. Çok kıymetli tecrübeleri bizle paylaştınız, sağolun.

Koskoca bıçakları survival bıçağı diye görmenin yanlışlığına paralel bu yaşanan. Her an üstünüzde taşıyamadığınız şeyler survival anlamında işe yaramazdır mantığı işlemiş yine.

Size bir soru sorayım. Bu kaza yaşandıktan kurtulana kadar hangi temel alet ya da eşyanın eksikliğini hissettiniz?

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,425
Kayıtlı Üye Sayımız
172,071
Kaydolan Son Üyemiz
kalenbuk

Çevrimiçi üyeler

Geri