Hayatı İdame (survıval)

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan ecemete Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 0
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 7,398

ecemete

Sea Wolf
Yer
Balıkesir
Web
dogayakacis.com
Doğada kaybolmak kolaydır. Referans noktalarınızı kaybettiğinizde, (sis, tipi, ormanlık alanlar, yüksek kayalık bölgeler, çöller vb.) çok kısa sürede yön duygunuzu yitirebilir, tam aksi istikamette gidebilirsiniz. Gece çadırdan kalkıp tuvalete giden ve dönüşte çadırı bulamadığı için 1-2 gün kaybolan dağcılar, doğa yürüyüşçüleri vardır.

Gerçi bizim ülkemiz gibi yerleşim yerlerinin çok ve bir birine yakın olduğu yerlerde, 5-6 saatte bir yerleşim yerine büyük ihtimalle ulaşılır. Ancak bazen bu süre bile, özellikle kötü hava şartlarında, yaşamsal sorunlar ortaya çıkarabilir.

Bundan kaçınmanın en kolay yolu kaybolmamaktır. Ancak bir gün başımıza gelirse de neler yapabileceğimizi bilmekte büyük faydalar vardır.

Doğada tek başımıza kaldığımızda 3 temel ihtiyacımız vardır.

1. Barınak
2. Su
3. Yiyecek

Buna bir de morali katabiliriz.

Mevcut imkanlar ile, kendimize bir barınak yapabilmeli, su ve yiyecek temin edebilmeliyiz. Aslında bir canlı türü olarak hepimizde doğal olarak bulunan bu yetenekleri, kentlerde oturarak, ihtiyaçlarımızı marketlerden sağlayarak kaybetmişiz. Bugün, kentte doğmuş büyümüş birinin, doğada uzun süre hayatta kalabilmesi imkansız gibi.

O nedenle, yapabileceğimiz basit şeyleri öğrenmekte ve doğaya çıktığımızda zaman zaman denemekte büyük fayda var. Bu aynı zamanda kendinize güveninizi de arttırır.

Ben kendi bildiklerimi www.dogayakacis.com adlı blogda zaman zaman paylaşıyorum. İlgilenen arkadaşlar inceleyebilirler.

Bu konuda bilgisi olan pek çok arkadaşımın olduğunu düşünüyorum. Bu başlık altında bilgilerini paylaşırlarsa doğa sporlarının ülkemizdeki gelişimine de katkı vermiş olurlar.

Etiketler
Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,383
Kayıtlı Üye Sayımız
172,041
Kaydolan Son Üyemiz
İsmail.s

Çevrimiçi üyeler

SON KONULAR