Hasankeyf

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan penguen Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 9
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 18,098

penguen

Zirve
Diclenin kıyısında, zamanında medreseler, rasathane, darüşşifa ve diğer eğitim kurumlarıyla bölgenin ilim ve kültür merkezi olan Hasankeyf, ulaşım yolları ve ticaret merkezlerinin yer değiştirmesiyle günümüzde önemini yitirmiştir.

Hasankeyf1

Kale'den Dicle Nehri, Eski Köprü ve Modern Köprü

İlçe, sahip olduğu zengin tarihsel yapılar nedeniyle 1981 yılında bütünüyle sit alanı ilan edilerek koruma altına alınmıştır. GAP projesi kapsamında bulunan Ilısu Barajı nedeniyle bu tarihsel yapılar bütünüyle sular altında kalacaktır.Bu konuda çalışmalar Kültür Bakanlığı ve DSİ Genel Müdürlüğü tarafından yürütülmektedir.

Hasankeyf2

Hasankeyf'te Bir Caminin İç Kubbesinden Görünüş

Tarihçe:Hasankeyf'in ne zaman kurulduğu tam olarak bilinememektedir.Şehrin jeopolitik yapısı çok eski bir yerleşim merkezi olduğu ihtimalini kuvvetlendirmektedir.Bugün bile zaman zaman bazıları mesken olarak kullanılan çok sayıdaki mağaralar, insanların çok eski çağlarda burada yerleştiklerini göstermektedir.

Hasankeyf3

Kale Başı Eski Şehir Hasankeyf

Mevcut bilgilere göre, Hasankeyf kalesinin kurulması,MS. 4'üncü yüzyıla rastlamaktadır.Bu yüzyıl ortalarında, Diyarbakır çevresini ele geçiren Bizans İmparatoru Konstantinos, bölgeyi korumak amacıyla iki sınır kalesi inşa ettirmiştir.Bu iki kaleden birisi Hasankeyf Kalesidir.

Hasankeyf4

Yeni ve Eski Şehir Hasankeyf Bir Arada

Kale, Sasanilere karşı siyasi bir önem kazanınca, daha sağlam bir şekilde yeniden tahkim edilmiştir.Hasankeyf, MS. 639 yılında Emeviler tarafından fethedilmiştir.Bu tarihten sonra;Abbasiler, Hamdaniler, Mervaniler, Artuklular, Eyyubiler ye Osmanlılar hakimiyet kurmuşlardır.Hasankeyf en parlak dönemini Artuklular döneminde yaşamıştır.Merkezde bu dönemden kalan pek çok tarihi eser mevcuttur.

Hasankeyf5

Kale Genel Görünümü

İklim: Bölgeye hayat veren Dicle Nehri, yörenin iklimini de etkilemektedir.Nehir kış aylarının ılıman geçmesini sağlamaktadır. Ortalama sıcaklık 25° C olup en yüksek ortalama ısı 40-43° C, en düşük ortalama ısı 6-8° C arasında değişmektedir.

Hasankeyf6

Kale Genel Görünümü

Ulaşım: Hasankeyf'e gitmek için Mardin'den minibüsle Midyat'a, ordan yine minübüs ile Hasankeyf'e gidilebilir.

Hasankeyf7

Dünyanın İlk ve Tek Açılır ve Kapanır Taş Köprüsü

Etiketler
Ynt: Hasankeyf

Hasankeyf8

Sarp Kayalar Üstüne Kurulan Şehir

Hasankeyf9

Sağ Tarafta Taş Köprü Sol Tarafta Hasankeyf

Hasankeyf10

Akşam Üzeri Taş Köprü

Hasankeyf11

Taş Köprü ve Kale

Hasankeyf12

Taş Köprü Ayağından Bir Görünüş

Hasankeyf14

Kayalara Oyulmuş Mağaralar ve Minare

Hasankeyf15

Dünyanın İlk ve Tek Açılır ve Kapanır Taş Köprüsü

Hasankeyf16

Hasankeyf Genel Görünümü

Hasankeyf17

Harabe Haline Gelen Sultan Süleyman Camii, Minaresi

Hasankeyf18

Bizanslılara Ait Kayalara Oyulmuş Mezarlar

Hasankeyf19

Mağara Kilise

Hasankeyf20

Doğal Bir Kaya Figürü

Hasankeyf21

Mağaralar Ve Hasankeyf Kalesi

Hasankeyf23

Kayalara Oyulmuş 5000 Mağaradan Birkaçı

Hasankeyf24

Dicle Nehri Kenarında Kurulmuş Yeni Hasankeyf

Hasankeyf25

8 Mihraplı Hz.Ali Camii

Hasankeyf26

Kaleden Hasankeyf Genel Görünümü

Hasankeyf27

Kale Başındaki Eski Şehir Hasankeyf

Hasankeyf28

Ulu Camii Kale Başı Hasankeyf

Hasankeyf29

Kaleden Dicle Nehri ve Köprü Görünümü

İlk fotodaki manzaranın olduğu tepeye çıkmak, özellikle yaz zamanı ve öğle vakti ise her babayiğidin harcı değil.ben yarı yolda ayılıp bayılmıştım.Aman yiğitler beni burda bırakın siz tepeye varın demiştim.neyse ki dostlar beni yarı yolda bırakmadılar tepeye kadar çıkardılar.Dünya gözüyle Dicleye tepeden bakmış olduk.Biz özel araçla gitmiştik Şırnaktan, ama zannediyorum Batman merkezden dolmuşlarla ulaşım var buraya.

ayrıca dicle kıyısında alabalık ta yiyebilirsiniz.

iş vesilesi ile batmanda idim bir kaç gün önce banada oraları görmek nasip oldu tarihi ve manzarasıyla muhteşemdi.

Son ziyaretimizde maalesef çardaklar bölgesine giremedik.Heyelan yüzünden ziyaretçilere yasaklanmıştı.Dikkat ettiğim bir diğer nokta da bayrağın dikildiği koca kayalıktaki çatlak büyümüştü ve tehlike arzediyordu.Anlaşılan "birileri ılısu barajını engellemek istiyor" diyenler sırf ılısu barajı yapılsın diye koca tarihi ve doğayı hiçe sayıyor,yıkıma ve yokolmaya terkediyor.HASANKEYF YOK OLMASIN!.....

IMG00173 20100807 1704

IMG00175 20100807 1704

IMG00184 20100807 1708

IMG00159 20100807 1652

IMG00167 20100807 1701

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.