Harmanköy - Bilecik Kanyonu

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan alp rıza şimşek Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 34
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 34,513
Ynt: Harmanköy - Bilecik Kanyonu

Selam değerli arkadaşlar

29-30 mayıs 2010 günü harmanköy kanyonunda bir faaliyet gerçekleştirdik. EDGE Ekstrem doğasporları ve gezi ekibi olarak yaptığımız bu faaliyet çok yararlı geçti. Gurubumuza yeni katılan genç kanyoning'çi arkadaşların 2. arazi çalışması niteliğinde geçen faaliyetimiz 2 gün sürdü. Cumartesi öğleden sonra başlayan faaliyetimiz havanın kararmasıyla birlikte, kanyonun tek çıkış verdiği noktanın altında gece kampımızla ilk gün faaliyetimiz sonlandı. sabahın ilk ışıklarıyla 2. gün faaliyetimiz başladı. ilk şelaleye geldiğimizde yeni arkadaşların çanta aktarımı iniş için istasyon noktası keşfi ve iniş hattının kurulması için istasyon kurma çalışmaları ile devam etti. ilk ip inişi 24 metre olarak ölçüldü. direk suya yapıla bu inişin hemen ardından 5 metrelik küçük bir çağlayandan atlayarak iniş yapıldı. 2 iniş noktasına ulaştığımızda zorlu bir yan geçiş beklemekteydi bizi. burada daha önceden çakılı olduğunu bildiğim 2 bolttan emniyet alarak güvenli bir duvar geçişi yapılıp 11 metre lik küçük bir inişle ana istasyona ulaştık. burada kurulan istasyonla üstü örtülü diye tabir ettiğimiz yere 18 metrelik bir iniş gerçekleştirdik. burada kaya izerine iniş yapılıyor. daha sonra dar ve uzun bir koridordan geçip kanyonun çıkışına doğru ilerledik. son bir su düşüşü ile karşılaşılsada bu düşüşü yandan paş geçerek suya inilmesi işimizi çok kolaylaştırdı. ekibin kalabalık ve havanın kararması yaklaştığı için hızlı bir çıkış gerçekleştirdik. başımıza gelen bir aksiliktir ki kanyonda acele ile karar verilmemesini arkadaşlarımıza öğretti. bu acele yüzünden bir arkaaşımız kanyonda çantasını bu son inişin yapıldığı noktada unuttu.
19 haziranda çantayı almaya gittiğimizde kanyona tersten girip çıkışa 50 metre mesafede unutulan çantayı almaya gittik. çok basit ve kolay bir ilerleme ile çantanın unutuılduğu yere vardık ama maalesef çanta alınmıştı. Bulamadık. Neopren kıyafet olmadan yaptığımız bu çanta kurtama operasyonundan ise sol baldırımda küçük bir su yılanı ıssırığı ile geri döndüm. Türkiyede zehirli su yılanı olmadığını bildiğim için fazla bir telaşa kapılmadan istanbula döndük. dönüşte yaptığım araştımalarda bölgede ki su yılanlarının bir eşek arısından daha zehirli olmadığını öğrendim.
Faaliyet yapmayı düşünen arkadaşların kesinlikle kolları ve bacakları örten full body bir neopren kullanmasını şiddetle öneririm. Çünki su yılanlarının dişleri kara yılanları gibi uzun ve deriyi delip kas kütlesine girecek kadar uzun ve keskin değillerdir. ısırılma söz konusu olduğunda ise yarayla fazla oynamadan derhal sudan çıkıp temiz su ve bol sabunla yara üzerini yıkamaları ve kesinlikle yarayı sıkıp yada emerek kan boşaltmamalarıdır. bir kaç gün kaşınıp kızarık kalmasının dışında yan etkisi bende görülmedi. dönüşte ise en yakın sağlık kuruluşuna konu aksettirmeniz sağlığınız açısından faydalı olacaktır.
SAygılarımla

Etiketler

??? :smiley: maalesef tek kare fotoğraf yok elimizde. tüm fotolar o kaybolan çantadaydı. ama 537 adet toplamda 30 gb. video var. fotolar gitti ama videoları kurtardık. buraya nasıl video eklenir bilemiyorum. isteyen olursa bir sunum hazırlayıp izlete bilirim

arkadaşlar yağmur yüzünden kayada iyi bir tırmanış yapamadım ama civar fotoları atıım

7516 274593065297 272736170297 9006087 6192872 n

7516 274595120297 272736170297 9006129 5243959 n

26565 1235070645318 1485761950 616856 5044519 n

26565 1235070765321 1485761950 616859 4506061 n

DSC03488

normalinde gezi bölgesi karahasan tarafından iniş burdan başlıyor.ben harmanköy tarafından başladım yol ters akan suyun dibinden gider..benim amacım askıda bi kaç mağra vardı onlara tırmanma için uğraşacaktım oda olmadı yağmurdan,, çavlanlara zaten inmedim yakında tekrar giderim..kusura bakmayın şimdilik olmadı görüşmek üzere.

[attachment=1]şöyle uzaktan bakış [attachment=2][attachment=3]tepenin üstü danagöz noktasından bakış[attachment=5][attachment=4] yaw şahane bi yer açıklaması yok..

110

7516 274825595297 272736170297 9010548 1652297 n

26386 351113101443 694461443 3721689 3991527 n

26386 351113111443 694461443 3721690 4754508 n

DSC00440

MERHABALAR :smiley: BEN BİR HARMANKÖYLÜ OLARAK HER YIL 2 YADA 3 HAYVANIN YILANLAR TARAFINDAN YENİLDİĞİNİ DUYMADIM.İÇİNİZ RAHAT OLSUN ;)
AYRICA RESİMLERDEKİ HARMANKÖY VE HARMANKAYA FOTOĞRAFI KENDİ OBJEKTİFİMDEN ÇIKMIŞTIR..BURADA FOTOĞRAFIMI GÖRMEK GURUR VERİCİ DEMEKKİ GÜZEL FOT. ÇEKMİŞİM ;)
SAYGILARIMLA HERKESE İYİ EĞLENCELER..

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,382
Kayıtlı Üye Sayımız
172,041
Kaydolan Son Üyemiz
İsmail.s

SON KONULAR

Geri