Harmanköy - Bilecik Kanyonu

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan alp rıza şimşek Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 34
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 34,541

alp rıza şimşek

impossible is nothing!!!
Yer
eskişehir
merhaba arkadaşlar uzun süre sonra nete kavuştum hemen yaptığımız bi faaliyeti sizlerle paylaşıcam daha önce budak, trekist bide sanırsam atlas dergisinin girdiği yenipazar karahasanlar köyünün ordan girip harmanköyden çıkılan bilecik kanyonuna gittik raporu atıyorum şimdi 2 gün içindede fotoları paylaşıcam bence herkesin gitmesi gereken mükemmel bi yer

Yenipazar Harmanköy -Bilecik - kanyon faaliyeti
tarih:25.06.2008
faaliyet yeri: giriş Yenipazar Karahasanlı köyü , çıkış harmanköy Bilecik
ekip rehberi: Hüseyin dönmezoğlu
ekip lideri : kamil özkasap
faaliyete katılanlar:Sedat telçeken , rıza şimşek , azim vega ilbay, Burak akyol , gizem şentürk , Ceyhun yetişkul , doğan saral , ırmak aydoğdu
faaliyette kullanılan malzemeler : 1 tam ip , emniyet kemeri, kask , perlon , friend, iniş malzemeleri

25.06.2008 Çarşamba sabah 11:30 da Anadolu Üniversitesi Cumhuriyet kapısından okulun verdiği araçla hareket edildi. 13:30 da Bilecik’in Yenipazar ilçesinin Karahasanlar köyüne ulaşıldı. Teknik malzemenin dışında kalan eşyalarımızı araçta bıraktık. Araç bizi kanyonun çıkışında, Harmanköy’de beklemesi üzerine plan yaptık. Son hazırlıkları tamamlayıp 14:00 de kanyona giriş yaptık. Karahasanlar köyü tarafından (akıntı yönünde gidilerek) kanyonu geçmeye başlayarak; 25m lik 1. şelaleye kadar olan kısım en fazla 1,5-2 m lik küçük şelalelerden oluşan bir etaptı. 2m lik şelalede su derinliği boyu geçiyor. Yüzmeyi bilmek şart. Diğer bölümlerde su derinliği 100-150 cm arasında. Kanyon ilk olarak 5-6 metre genişliğinde başlıyor, ilerledikçe genişlik 5 metreyle 50 cm arasında değişmekte. Yer yer gökyüzü görünmüyordu. Yaklaşık 1km sonra şelalenin bulunduğu bölgeye gelip, şelalenin solundan 50 m yan geçiş yaptık. Bu geçişten sonra kanyondaki 25m lik iniş kısmına geldik. Burada istasyon olarak kullanılabilecek 2 ağaç var. Perlon yardımıyla ağaçlardan ve kaya çatlağında friend kullanılarak istasyonu kurduk. Ilk istasyonu toplayıp inişi yaptığımızda saat 18:15’ti. Yola devam ettik. Kanyon boyunca 2-3 metrelik şelaleleri geçtik. Diğer ikinci 15m lik iniş kısmına geldik. Burada istasyon olarak kullanabileceğimiz 1 adet bolt var. (BUDAK 2007 GEÇİŞİNDE BOLTLAMIŞ.) Boltu iniş istasyonu olarak kullandık. Burada ki inişten sonra istasyon toplanmadan aynı ip üzerinden 5 m sonra karşımıza çıkan 4m lik inişide gerçekleştirdik. İkinci istasyonu toplayıp inişi yaptığımızda saat 21:15’ti. Hava karardığı için kafa lambası yardımıyla yola devam ettik. Saat 22:15 te kanyondan çıktık. Sol taraftan patikayı takip ederek köye vardık. Köye vardığımızda saat 00:15 ti. Biraz dinlenip, köylülerle sohbet ettikten sonra saat 01:00 de aracımızla dönüşe geçtik. 03:00 de Eskişehir’e döndük.

NOT: Yedek ayakkabı alınması iyi olur. Erken saatlerde kanyona giriş yapılması özellikle kalabalık ekipler için iyi olur.

yazan: Vega İlbay , Rıza Şimşek

Etiketler
Ynt: Harmanköy - Bilecik Kanyonu -

bence çok güzel bir faaliyet oldu.Yaptığımız diğer kanyonlara nazaran faaliyetin gece bitmesi ona ayrı bir güzellik ve macera kattı.Bencede gidilmesi ve görülmesi gerekn bir kanyon.Karanlığa kalınmak istenmiyorsa ve rotaya ilk kez girilecekse faaliyete erken başlamakta fayda var :D

Arkadaşlar Siz Uzun Bir Ayrılıktan Sonra Tekrar Burada görmek Sevindirici. Dün Telefonda Hüseyin le Konustum O Faalyetı Uzun Uzun Anlattı Bana. Hüseynin Kurduğu Heyecan Veric Kelmelerden Anladığım kadarıyla süper Faaliyet Olmuş. Hepinizi Teprik Ederm. AMAAAA Rızacığım biliyorusun Bu İşlerin Tadı Fotoğrafsız Cıkmıyor. Hadi Bakalım En Kısa Zamanda Fotograflarıda Ekle :D

bu arada gözünüz aydın ;D

Bu gün 25 Temmuz , 27 Haziran üzerinden neredeyse 1 ay geçmiş hala fotoğraflar ortada yok , hani 2 gün sonra yüklenecekti ??? nerede kaldı acaba, merak ettim ::smiley:

alp rıza şimşek' Alıntı:
merhaba arkadaşlar uzun süre sonra nete kavuştum hemen yaptığımız bi faaliyeti sizlerle paylaşıcam daha önce budak, trekist bide sanırsam atlas dergisinin girdiği yenipazar karahasanlar köyünün ordan girip harmanköyden çıkılan bilecik kanyonuna gittik raporu atıyorum şimdi 2 gün içindede fotoları paylaşıcam bence herkesin gitmesi gereken mükemmel bi yer

yazan: Vega İlbay , Rıza Şimşek

Güzel bir kanyon. Ben de geçmiştim fakat sormak istediğim bir nokta var. İkinci şelalede BUDAK'ın çaktığı bolt dan emniyet aldıktan sonra hiç istasyonu toplamadan ikinci inişi de yapıp ipi nasıl topladınız? http://209.85.135.104/search?q=cache:ZhKlamxEEwYJ:www.enduroclub.org/forum/showthread.php/harmankoy-kanyonu-gecisi-25haziran-2008-bilecik-2073.html+harmank%C3%B6y&hl=tr&ct=clnk&cd=8 bu linkde sizinle aynı ekipde olan arkadaşlarınızın fotoğraflarına baktığımda kullandığınız ipin "dinamik bir ip" olduğunu düşündüm. Özellikle dinamik bir iple ve ikinci etabıda aynı istasyonun, yani boltun emniyetiyle inerseniz ip birinci şelalede sıkışır kalır. Biz statik bir iple inerken dahi sorun yaşayacağız korkusuyla boltdan ipi çıkararak şelalenin devamını öyle inmiştik.

Selam Alp Rıza Bey:
Sorumun üzerinden 4 ay geçmiş olmasına rağmen cevap alamadım. Kanyon tanımlaması hem sansarak hem de harmankaya için kullanılabilir. Siz de biliyorsunuz Sansarak kanyonunu geçerken uygulanan yöntemler ile Harmankaya yı geçerken kullanılan yöntemler faklıdır. Sizden sonra aynı faaliyeti yapmak isteyenlere aydınlatıcı ve rotayı kolaylaştırıcı bilgiler verirseniz isabet olur kanısındayım.

Ynt: Harmanköy - Bilecik Kanyonu

Hala resim yok.
Mod arkadaşlara bire soru bu forumda üyelerin es son online olduğu tarihi gösteren bir yer var mi?

RedlinE' Alıntı:
Hala resim yok.
Mod arkadaşlara bire soru bu forumda üyelerin es son online olduğu tarihi gösteren bir yer var mi?
üyelerin kullanıcı adlarının üzerine tıklarsan orada en son aktif olma zamanı yazıyor.

Teşekkürler
Peki bir soru daha mod ve arkadaşlarınız olduğuna göre resim gelme şansı var mi?
Yoksa forum dahilinde video ve resim olan bir topik linki verebilirmisiniz.

Tebrikler arkadaşlar. Benim de 2008 yazında geçtiğim çok keyifli ve heyecan verici bir kanyon du burası. esasen 2009 faaliyet takvimime aldığım ama kamplı faaliyet yapmayı düşündüğüm bir yer. 2009 içinde burya en 3 veya 4 kez gelip kanyoning'e yeni başlayan arkadaşlara burada yapılacak uzun faaliyetlerin provasını yaptırmayı planlıyorum. Uzun kamplı faaliyetlere katılmak isteyenler olursa bahadiremin@haotmail.com adresimden bana ulaşabilirller. iyi ve başarılı faaliyetler dilerim.

bu kanyonda ve kaya yamalarında 3-4 metrelik yılanların varlığından bahsediyorlar çobanlar her yaz 2-3 keçi kaptırdıklarını beyan ediyor..
artı bölge yakınında çekilmiş bir yılan videosuda var biz tırsdık. .videoyu bilecikte dev yılan diyerek google'da bulabilirisiniz.

Videoyu izledim. Umarım uzmanlar bunu araştırır. Kanyonun resimlri de olsa iyi olurdu ama :smiley:

Neyse internetten bulduğum bir iki resim ekleyeyimde bir fikrimiz olsun :smiley:

Harmankoy09

Harmankoy

tonozturgut' Alıntı:
bu kanyonda ve kaya yamalarında 3-4 metrelik yılanların varlığından bahsediyorlar çobanlar her yaz 2-3 keçi kaptırdıklarını beyan ediyor..
artı bölge yakınında çekilmiş bir yılan videosuda var biz tırsdık. .videoyu bilecikte dev yılan diyerek google'da bulabilirisiniz.

Videoyu az önce izledim.Bu yılanlar değil 2-3 keçi bir sürüyü bile bitirebilirler doğrusu.Tırsmamak mümkün değil.

bu pazar kanyondayım harbiden süper bi yer resimlersem mutlaka paylaşırım sağsalim dönersem..sakat bi tırmanış olcak gibi malzemem eksik ... :(

omarkarachay' Alıntı:
bu pazar kanyondayım harbiden süper bi yer resimlersem mutlaka paylaşırım sağsalim dönersem..sakat bi tırmanış olcak gibi malzemem eksik ... :(

Aman Omar Bey yılanlara dikkat :smiley: .. kolay gelsin..

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,435
Kayıtlı Üye Sayımız
172,082
Kaydolan Son Üyemiz
Tsow

Çevrimiçi üyeler

Geri