Hangisi Amerikan Hangisi Avrupa?

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan ADU Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 7
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 5,263

ADU

Yeni Üye
Yer
İSTANBUL
Öncelikle Merhaba,

Formdan takip ettiğim kadarıyla Explorer'lar Amerikan ve Avrupa için üretilenler arasında iç göğüs ve donanım farkı olduğunu, Amerikan olanın ise Avrupa üretimine göre daha kaliteli olduğu söylenmişti. Arayışlarda olduğum bu aralar internetten baktığım ilanlarda bir kaç explorer'ın direksiyon simidinin de farklı olduğunu gördüm. Acaba bu da Amerikan ve Avrupa ayırımı ile mi ilgili diye takıldı kafama... ???(1.sorum)

Ayrıca, yükseltme kiti v.b uygulamaların yapıldığı bir araç görememiş olmam da biraz şüphelendiriyor beni. Gerçekten bu uygulamaları yapacak malzeme ve usta bulmak çok zor mudur?(2.sorum) ::smiley:

Şİmdiden teşekkürler....

Etiketler
Ynt: Hangisi Amerikan Hangisi Avrupa?

beyefendi bende sizinle aynı şeyleri merak eiyorum ama malesef bu konuda cevap yazan hiç yok
bu arada izmir torbalı daki araç benim aracım

Emre Bey,

Sizin aracınızı incelemiştim (sanırım satışta şu anda), gayet güzel toplamışsınız,elinize sağlık.

Kime sorsam aman uzak dur! parça, usta sıkıntısı var, yakıtı da emsallerine göre fazla gibi yorumlarla karşılaşıyorum. Bizim sitelerde de fazla bilgi olmayınca ABD'de ki yorumlara baktım ama, tabiki, tüm yorumlar bizimkinin aksine...

Genel kullanımla alakalı bir kaç şey paylaşabilirseniz güzel olur. Yakıt tüketimi,( çok farklı değerler konuşuluyor çünkü) parça temini v.b. gerçekten çok mu vahim ???

Merhaba arkadaşlar,

Ben de 2000 Ford Explorer Limited kullanıyorum. Bu araçların avrupa üretimi ya da US üretimini aracın ön camında bulunan VIN koduna bakınca zaten görebiliyorsunuz. Bununla birlikte bazı ufak tefek değişiklikler mevcut tabiki araçta. Ama bunlar direksiyon simidi ya da cruze control tuşları veya bir kaç tefek ayrıntı. Ama aslı olan aracın yürür aksamında bulunan ayrıntılardır. Bunlar da genel yapı aynı kalmakla birlikte 4.0 V6 ve 5.0 V8 de de birbirlerine neredeyse benzer yapılar olarak ortaya çıkmaktadırlar.

Aynı kasa yapısında yıllara göre motor ve tork gücü ile araç boyutlarında değişiklikler vardır. 1998 e kadar bariz değişiklikler olmamakla beraber face-up uygulaması geçiren araçlar 1998 den sonra iç kontrol paneli kapı içleri döşemelerde ve tuşlarda değişiklikler olmuş dışta ise en büyük göresel değişiklik! arka bagaj kapak yapısı kargo alanı içi yapısal değişiklikleri plakalık yeri değişimi olarak daha bariz ortaya çıkmıştır.

1998 den sonra V6 beygir gücü artmış ve 5 ileri otomatik sanzımana sahip olmuştur. Yine aynı şekilde üretime devam edilen V8 4 ileri otomatik şanzıman ve 4*4 ü bağımsız olarak ayrılabilen tuşa sahiptir. 2000 yılından sonra V8 de ki bu bağımsız ayırma tuşu iptal edilmiş ve araç her daim 4*4 ve tam arazi yeteneğine sahip olarak üretime devam etmiştir.

Yine bizde indirme-kaldirma diye adlandırılan fakat Ford'da işlemi aracın kupası ile şasesi arasındaki boşluğu her daim ölçen ayrıca aynı işlemi arazidede otomatik olarak ayarlayan bir air-matic sistemine sadece arka kısımda bulunmaktadır. Bu sistem diğer araçlarda olduğundan daha farklı bir çalışma ortamı sunmaktadır ve araç kupası her daim yüksekte kalmaktadır. Buna elle içeriden müdahale mümkün değildir. Sadece arka lastikler değişirken bu sistem devre dışı bırakılmaktadır.

Ford Explorer şu ana değin dünya üzerinde yaklaşık 6 milyon adet satmış bir SUV dur. Bu aracın satış grafiğine bakmanız bile neden en çok tercih edilen araç olarak listelerde yer aldığını düşünmeniz için bir seçenektir size.
Diğer taraftan Ford Explorer özellikle her daim 4*4 olanlar gerçekten de hızla girilen virajlarda savrulmadan yoluna devam edebilen bir SUV dur. Yol tutuşu gerçekten de iyidir. İç yapı olarak sadece ihtiyaç duyulan tuşlar yerli yerindedir.

Müzik sistemi sizin ne kadar ne istediğinizle orantılı olarak değişen bir yapıya sahiptir araç içerisinde. Ve buna bağlı olarak da direksiyon üzerinde kullanım tuşları yer almakta veya almamaktadır. Direksiyon üzerinde bulunan en kötü tuş takımı yapısı kullanılan materyalden ötürü Cruze Control düğmeleridir. Araç içi exstra aydınlatmalar digital pusula, ses kayıt cihazı ve otopark kumandası gibi özellikler bu araçta Limited versiyonunda bulunmaktadır.
Arazi de nasıl bir araçtır sorusuna bu aracın bizzat kullanıcısı olarak cevap vermek istiyorum. V8 gücünü arazide zorlanmadan ilerlemenize olanak sağlamaktadır.

Kumda,çamurda ve özelikle de karda araç gerçekten izinde ilerleyebilen ender araçlardan biridir. Arazi koşullarınd askıda ya da yüksek eğim iniş ve çıkışlarında ve aynı parkurlarda çamurlu kaplı yoldada neredeyse hiç saplanmadan devam edebilen bir araçtır.
Mekanik olarak oldukça sağlanm bir yapıya sahiptir. Arazi takviyesi ve motor olarak zaten bunu her fırsatta hem kullanım sırasında size göstermekte hem de kullanımın ardından gelen bakım maliyetlerinde bunu çok daha net görebilmektesiniz.

PArça fiyatları Türkiye de aracın satış grafiğinin az olması ile doğru orantılı olarak yüksek seyir etmektedir. Ama en güzel tarafı da bu dez avantajına rağmen Türkiyede neredeyse tüm parçalarına çok rahat ulaşabiliyor aolmanızdır.
Yedek parçada US menşeli sitelerde çok ama çok uygun fiyata parçalara erişmeniz mümkün ve aracın son kullanıcısı olarak (2 yıl boyunca aracı satmıyor olamnız lazım) nerdeyse tüm parçalarını USA den oradaki fiyata getirip araç üzerine takmanız mümkündür.

Ben 130000 bin bakımını yaptırdım aracımın. Size örnek olarak bir kaç fiyat vermek istiyorum.
Buji: 2 dolar
Buji kablo seti 60 dolar
Hava ve yağ filtresi 5 dolar
Rot başı ve alt tabla burçları takım halinde 55 dolar.
Triger Zincir seti ve temir takımı 210 dolar (V8 çift zincir ön/arka)
Fren Balataları ön/arka 21 dolar
Arka cam silecek motoru 70 dolar
Ön far / arka stop 55/15 dolar

Çeşitli web sayfalarından bunlara ulaşabilirsiniz. Ben büyük bir kısmını Ebay ve Amazon .com sayfalarından aldım.

Bu arada aracın teknık verı kullanım kıtapçıklarında 200000 km de Triger kontrolu ve gerekıyorsa değişimi der. Bujıler kullanım omru ise bu aracta 80000 km de bir denilmekte. Ateşleme (bobin yedekte bulunduruyorum) buji kablosunu ise ben değiştirdim.
Buji, buji kablosu hava filtresi yakıt ve yağ filtrelerinin düzenli değişimini sağlar iseniz bu araç her daim fabrika verisi yakıt giderlerini karşılamaktadır.
1 lt benzin şehir içinde 5,5 km - soğuk havalarda ise bu 4,7 km olarak ölçülmekte
Şehirler arasında ise bu oran 85/90 kmh sabit hızla giderseniz 8 km 110/115 kmh ile giderseniz 7 km olarak ortaya çıkmaktadır.
Aracımı her gün kullandığım için bu değerler de gözle görülen bir sapma olmadığını söyleyebilirim.

Kullanımı çok güzel bir araçtır. Özellikle her daim 4*4 ün kullanımını virajlı dağ yollarında viraj giriş ve çıkışlarındaki sriliği ve ksanın stabil kalmasına hayran olursunuz. Diğer Amerikanlarda ise bunları sağa ya da sola yatma hafif arkayı bırakma veya kafadan kayma olarak gözlemleyebilirsiniz. Kullandığınız aracın sınırlarını bilirseniz, tam bir keyif aracıdır Ford Explorer hele ki o güzel çalışma sesi ile. Ama aracın sınırları yerien kendi sınırlarınız zorlarsanız altınızdaki hangi araç olursa olsun her daim risk altındasınızdır.

Kısacası Ford Explorer a benim gibi araştırarak severek sahip olanların önünde ileriki safhada iki seçenek vardır. Ya daha yeni bir Explorer ya da Expedition.
Mehmet Zahit KUTLU - MERSİN

Mehmet Bey elinize sağlık, verdiğiniz aydınlatıcı bilgiler için teşekkürler...

Mehmet abicim yazılacakların çoğunu yazmış zaten.
Lakin düzeltme babında yazacağım şey vites durumudur.
97 model usa modeller 5 ileri şanzımana sahiptir. Şanzıman kodu 5r55e dir. OD tuşu ile 4 e düşürülür.
Parça konusunda da kesinlikle korkmayın. Ucuz :D

Merhaba Hakan,
Dediğin vites oranı 4.0 için doğrudur. Lakin 5.0 larda 4 ileri ve AWD durumu mevcudiyetini korumaktadır. Bu arada hafta sonu karda çok zevkli bir gezi yaptık. Sizin oralar nasıl kar yoğundur sanırım. Biz de sadece yüksek yaylalarda kar mevcut.

IMG 3127

Maşallah abi zevk vermiştir :smiley:
Kar yağsa ben de çıkacağım da zerre kar yok bizim buralarda. Aşırı yüksek dağlarda. Oralarda da hiç yol yok :(

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,425
Kayıtlı Üye Sayımız
172,072
Kaydolan Son Üyemiz
egedeba

Çevrimiçi üyeler

Geri