Hangi Psa

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan burak-TB2NGJ Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 10
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 7,259

burak-TB2NGJ

Yeni Üye
Yer
Kocaeli
Herkese merhaba,
İçini kendim yapacağım 15m3 bir araç almak üzereyim. Ancak kafamı karıştıran, psa grubundaki araçlardan aynı yaş ve aşağı yukarı aynı kilometrelerdeki modele göre fiyat farklılıkları yani 2005 model bir ducato ile boxer 350LH ve master arasında 4-5 bin TL fark var. Renault master ya da boxer almak beni ne derece etkiler? Ducato çok mu konforlu da böyle bir fiyat farkı var? Bilgisi olan varsa paylaşırsa sevinirim.

Etiketler
Konuya uzun zamandır bir cevap yazılmamış ancak bizim gibi yeni başlayacaklara ve araç alma arifesinde olanlara yol göstermesi ve yaşanan tecrübelerin diğer çaylak :smiley:smiley:smiley: üyelere aktarılması kapsamında anlamlı buluyorum. Tecrübeli arkadaşlarımızın ve abilerimizin kıymetli yorumlarını ben de bekliyorum. Saygılarımla.

PSA grubu (Ducato, Jumper, Boxer) araçlar kasa olarak aynıdır. Kendi içlerinde farkı, Ducato'lar İveco motoru kullanırlar, Boxer ve Jumper ise Ford Puma motoru kullanır (2007 model ve sonrası için geçerlidir, bu yazdıklarım). İveco motorları dayanıklıdır ama yakıt anlamında Puma ya göre bir miktar daha fazla yakar. Ford Puma motoru ise yakıt konusunda biraz daha cimridir.

İlk mesajda yazılan PSA grubu araçlar ile master arsındaki farka gelecek olursak, Renault Master/İveco Daily/ Opel Movano/Mercedes Sprinter/Volkswagen LT&Crafter gibi araçların eni PSA grubu araçlara göre daha azdır. Kamper karavanlarda yatak yerleşimi genelde araçta enlemesine konulduğu için karavan camiasında PSA grubu araçlar daha çok tercih ediliyor. Bir de üreticiler bu araçları gözleri kapalı bildikleri için onlarında en çok yöneldiği araçlar bunlar oluyor.

Panelvan olarak yine fiyatlarının farklı olması, genişlik, tamirci/servis in daha bulunur olması, parça fiyatı/bulanabilirlik, tercih edilebilirlik gibi kriterlere göre değişiyordur.

Ducato nun fabrika yakit verileri boxer ve jumperdan daha dusuk. Bazi forumlarda daha az yaktigina yonelik yorumlarda okudum. 2.2 puma motoru transitlerde kullaniliyor ford. Transitlerin genelde ducatolardan daha fazla yaktigi soyleniyor. Tra sitlerin dayanikli ve yakit tuketiminin fazla oldugu ikinci elinin kuvvetli oldugu konforunun daha az oldugu soykeniyor.
Bende kismet olursa yapmak istedigim 15 m3 camper icin arac arastiriyorum. Ducatilarin psa lar ucerisinde en az yakit tuketen arac oldugunu dusunuyorum daha dogrusu saniyorum. Tecrubesi olan arkadaslarin yorumlari faydali olacaktir.

Ducato nun fabrika yakit verileri boxer ve jumperdan daha dusuk. Bazi forumlarda daha az yaktigina yonelik yorumlarda okudum. 2.2 puma motoru transitlerde kullaniliyor ford. Transitlerin genelde ducatolardan daha fazla yaktigi soyleniyor. Tra sitlerin dayanikli ve yakit tuketiminin fazla oldugu ikinci elinin kuvvetli oldugu konforunun daha az oldugu soykeniyor.
Bende kismet olursa yapmak istedigim 15 m3 camper icin arac arastiriyorum. Ducatilarin psa lar ucerisinde en az yakit tuketen arac oldugunu dusunuyorum daha dogrusu saniyorum. Tecrubesi olan arkadaslarin yorumlari faydali olacaktir.
Ducato her koşulda daha fazla yakıyor. Boxer 9 - 10 litre yakarken Ducato 11 - 12 litre yakıyor. Ama Reno master dahada az yakıyor. Bende iş icabı şu an 3 arabayıda kullanıyorum.

SM-N920C cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

avrupada yılın karavanı seçilen dukato her yönden karavan için doğru seçimdir yakıt konusu kullanıcının kullanma şekli .yük .yol .yakıt. bakım .parça vs etkenlerle belirlenir ticaretle uğraşanların tercihine bakmak sanırım yardımcı olur ticaret yanlış yatırımı affetmez

Selam dostla ,Ducato 17 M3 bakınıyorum düşük km.hırpalanmamış.Ancak 2013—2014 Model yıllarında 2.3 ,120 Beygirden başka motor seçeneği göremiyorum.Bu yıllarda tek motor hacminde mi çıktı bu makinalar. Ve ternatifi yoksa el mahkum bu 120 likleri mi almak zorundayız.Bu motor dolu bir camper için sıkıntılı olmaz mı?Saygılar

Selam dostla ,Ducato 17 M3 bakınıyorum düşük km.hırpalanmamış.Ancak 2013—2014 Model yıllarında 2.3 ,120 Beygirden başka motor seçeneği göremiyorum.Bu yıllarda tek motor hacminde mi çıktı bu makinalar. Ve ternatifi yoksa el mahkum bu 120 likleri mi almak zorundayız.Bu motor dolu bir camper için sıkıntılı olmaz mı?Saygılar

dolu kamper , olsun olsun en fazla 1500 kg + 2000 = 3500 toplam ağırlık olur .

motor niye zorlansın ki , OFFROAD mu yapacaksınız ?

kaldı ki bunu ticari yükle , tam kapasite de kullanıyorlar .

endişeniz yersiz !

Ducato her koşulda daha fazla yakıyor. Boxer 9 - 10 litre yakarken Ducato 11 - 12 litre yakıyor. Ama Reno master dahada az yakıyor. Bende iş icabı şu an 3 arabayıda kullanıyorum.

SM-N920C cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi
2008 ducato 11.5 M3 kamper karavanımla , bu yaz 4100 km yol yaptım . Şehir içi + şehir dışı olmak üzere ortalama 9 Lt yaktı . Ducato hesabınız yanlış mı acaba ?

Not : şehir içi 600 km yaklaşık kalan 3500 km şehir dışı

SM-G920F cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

2008 ducato 11.5 M3 kamper karavanımla , bu yaz 4100 km yol yaptım . Şehir içi + şehir dışı olmak üzere ortalama 9 Lt yaktı . Ducato hesabınız yanlış mı acaba ?

Not : şehir içi 600 km yaklaşık kalan 3500 km şehir dışı

SM-G920F cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Rakamlarla kesin bir çıkarımım yok ama genel olarak gerek kullanıcılar ile yapmış olduğum konuşmalardan gerekse forumlarda konu aralarında bölük pörçük yazılardan edindiğim izlenim Jumper ve Boxer'ın Ducato'ya göre daha az yaktığı idi. Kendimce bunun sebebi (15/17 m3 araçlar üzerinden konuşuyorum), Ducato'larda 2,2/2,3 HDİ 120 ve 130 bg motorlarının Iveco motor olması, Jumper ve Boxer'larda ise Ford Puma motor bulunması. Ve yine çıkardığım diğer izlenim Iveco motorlarının, Ford Puma motoruna göre bir miktar fazla yakmasına rağmen biraz daha uzun ömürlü olması.
Sizin aracınız özeline gelecek olursa, 2,2 Multijet aracınız 100bg lik motora sahip ise Ford Puma motorlu, 120bg lik motora sahşip ise Iveco motorlu diye biliyorum.

yukarıda yazdıklarım hep benim çıkarımlarım ama yakıt konusunda motorlar/Ducato-Boxer ayrımları kadar önemli olan diğer konular,
- Yolun durumu (yokuş,iniş, dur kalk)
- Hava durumu/sıcaklığı
-Sürücünün kullanım alışkanlıları vs

9 lt ortlama aracının için Ş.İ /Ş.D güzel bir ortalama bence, karavanınızla keyifli geziler.

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,383
Kayıtlı Üye Sayımız
172,041
Kaydolan Son Üyemiz
İsmail.s

Çevrimiçi üyeler

SON KONULAR