Hangi Pajero 3.0 v6 - 3.5 v6 ya da Hangisi ?

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan ercumentoflas Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 90
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 51,248

Etiketler
Ynt: Hangi Pajero 3.0 v6 - 3.5 v6 ya da Hangisi ?

discovery-V8' Alıntı:
Var ama almaya paran yetmez ;D her bir çiziği için ben yııllarımı verdim bedelini kimse ödeyemez o çiziklerin.

Ben çok şaşırdım Disco II olup dökük olan araca ben hiç rastlamadım,(istanbul u bilmiyorum ama genelde ankaralılar istanbul, antalya, izmir gibi yerlerden araba almaz.) Disco I de temiz bulması zordur doğru.
Yavuz ben çok aradım.
kafama göre içi olana raslayamadım.1999-2002 arası
pardon araç için İstanbula kadar gitmeme rağmen,Ankarada bir tane 3,9 buldum 63,000 km
fiyatta pazarlığa bile oturduk.
ama tüp koysam bagaj bana yetmiyecek.
şöför koltuğuna geçtiğimde arkama ancak ufak çocuk sığabilecek
vergisi pajeroya göre bir dilim yukarda
yakıtta pajeronun değelerine ulaşamıyacak.
gibi nedenlerden almadım çok temiz bir arabaydı hala aklım dan çıkmıyor desem yeridir.

Disco II nin içi gördüğüm kadarıyla çabuk dökülüyor.
eğer koltuklar yarı deri ise hemen tiftikleniyor.
direksiyondaki deri bölüm hepsinde döküktü.
yan kapı iç kaplamalar hepsinde tiftiklenmişti.
sözün özü kalitesiz bir deri ve kumaş malzemesi kullanılmış.

birde arka kapı yokmu ,defne bile zor iner binerdi.

yazargezeryolçizer' Alıntı:
Yavuz ben çok aradım.
kafama göre içi olana raslayamadım.1999-2002 arası
pardon araç için İstanbula kadar gitmeme rağmen,Ankarada bir tane 3,9 buldum 63,000 km
fiyatta pazarlığa bile oturduk.
ama tüp koysam bagaj bana yetmiyecek.
şöför koltuğuna geçtiğimde arkama ancak ufak çocuk sığabilecek
vergisi pajeroya göre bir dilim yukarda
yakıtta pajeronun değelerine ulaşamıyacak.
gibi nedenlerden almadım çok temiz bir arabaydı hala aklım dan çıkmıyor desem yeridir.

Disco II nin içi gördüğüm kadarıyla çabuk dökülüyor.
eğer koltuklar yarı deri ise hemen tiftikleniyor.
direksiyondaki deri bölüm hepsinde döküktü.
yan kapı iç kaplamalar hepsinde tiftiklenmişti.
sözün özü kalitesiz bir deri ve kumaş malzemesi kullanılmış.

birde arka kapı yokmu ,defne bile zor iner binerdi.

3.9 değildir 4.0 dır o, aslında bunun hikayeside komik , 3.9 diye bişey yok, vergi dilimini düşürmek için 3.95 litrenin altında bir hesap yapıyorlar, hesap şaşıyor sonradan düzeltiyorlar 4.0 olarak, Disco I ile arasındaki fark ECU ve akışmetrede , THOR diye bosch un bir sistemi var , bizdekiler Lucas. Thor da ateşleme elektronik bizde distribütör var, Disco II 4.0 daha hızlı devirlenir suya dayanıklıdır ama parça fiyatı (akışmetre) pahalıdır. ikisindede ecu falan kolay kolay arıza yapmaz, akışmetre eğer sıralı sistem lpg takmazsan rahmeti olabilir yoksa bozması çok çok zordur.

Disco I ve II wheel base i 100 " ama disco 1 deki bagaj eksikliğini gidermek için kupayı uzatıyorlar, arka kapıyıda daraltıyorlar, arka koltukları öne çekiyorlar.

Arka kapıdan girip çıkması ve arkadaki diz mesafesi Disco II de daha dar ama bagaj disco 1 den 20-25 cm daha uzun. Bagaj yüksekliği 10 cm kadar alçak. Fakar her halükarda Bagaj hacim olarak pajerodan az değildir, kısadır ama yüksektir.

Ben birkaç tane incelemiştim çok temizlerdi, Gerçekten şaşırdım, full deri olanını bulmak lazım ozaman.

3.9 - 4.0 olayında benim kafam çok karışmıştı.Olayı şimdi anladım.
Evet full deri olanı daha mantıklı.
bide Landrover armalı bir kumaşı var o sağlam.
bagaj konusuna gelince hacim olarak pajeroya ulaşabilirmi bilmiyorum.
ama taban alanı olarak pajeroya ulaşabileceğini zannetmiyorum.
60 Lt tüp-odin-ve devrilmemesi gereken malzeme beraber yolculuk edebiliyoruz.;D
gerçi elde ne varsa o kullanılıyor.Vitaram olsa onada bi şekilde sığardım.:smiley:
şimdi sende paşa da var bakalım ne yapacaksın.:smiley:

Yahu bu köpeciğin adı yüzünden bizimde başımız belaya girecek zaten Ankaranın her tarafını kazıp duruyorlar, adınada alışmış ne yapacağız valla bilmiyorum ;D

Bagaj olayını ben çözdüm, alüminyum sandık aldım port bagaj için onu tavana koyunca , tüm offroad malzemeleri içine girecek, tüp zaten çok küçük baya bir boşalıyor, birde dog guard düşünüyorum bagaja, o zaman tam süper olacak. ;D

köpecik.;D daha yavru ama odin kadar var.
yol yakınken adını değiştir.kıyafet araç telsiz bide paşa isimli köpecik evin altını üstüne getirirler.;D
köpeğin ismi kolayda aracı polo görünüşüne nasıl çevirirsin bilemem.;D
dog guard çok yararlı olur.
yoksa koltuk ısıtmanın yanında bide ense ısıtma da olur araçta.;D

yazargezeryolçizer' Alıntı:
köpecik.;D daha yavru ama odin kadar var.
yol yakınken adını değiştir.kıyafet araç telsiz bide paşa isimli köpecik evin altını üstüne getirirler.;D
köpeğin ismi kolayda aracı polo görünüşüne nasıl çevirirsin bilemem.;D
dog guard çok yararlı olur.
yoksa koltuk ısıtmanın yanında bide ense ısıtma da olur araçta.;D

;D ;D ;D Arbamın değeri artar "Ense Isıtmalı Disco" ;D ;D

Pajero 3.0 V6 LWB kullanıcısıyım.Aracı 9 ay önce aldım.9 ayda 25 000 km. yaptım.Türkiye'nin 3/5 ini Pajeromla turladım.(Karadenizin tamamı, Sarp-İğneada,Toroslar,Trakya,Ege.....) Aynı gün deniz seviyesi ve ardından 2700mt.leri gördüm.Değil arıza yapmak,öksürmedi bile.Bunun dışında günlük olarak da bir binek oto gibi İst.trafiğinde kullanmaktayım.Pajeroya hayranlığım her geçen gün bir kat daha artıyor hatta ona aşığım diyebilirim.
Diğer yandan hard offroadcu olmamama rağmen, birçok S.U.V un aklından bile geçiremeyeceği dere-tepe-kar-çamur....arazi şartlarındaki Pajeronun performansı beni büyülemeye devam ediyor.Öte yandan düz-asfalt yoldaki güvenlik ve konforu da 5 yıldızı hak ediyor.Bana göre tek dezavantajı ; rampalarda bayılması,soluksuz kalması.Bunun da sebebi kasanın oldukça ağır olmasından. 3.5 V6 24 V.de bu sorunun yaşanmayacağını tahmin ediyorum.
Velhasıl; temiz bir Pajeroyu herkese tavsiye ederim,alan kesinlikle pişman olmayacaktır....

Merhabalar,
Biri konuyla alâkasız, diğeri alâkalı 2 sorum olacak.
Yavuz bey aşağıdaki mesajınıza istinaden size soruyorum,
Zarges'in Eurobox serisi için fiyat almıştım bir kaç ay önce. Çok pahalı gelmişti bana. Siz nasıl bir sandık aldınız? Paylaşabilir misiniz?

discovery-V8' Alıntı:
Bagaj olayını ben çözdüm, alüminyum sandık aldım port bagaj için onu tavana koyunca , tüm offroad malzemeleri içine girecek, tüp zaten çok küçük baya bir boşalıyor, birde dog guard düşünüyorum bagaja, o zaman tam süper olacak. ;D

Bu başlıkta bir Discovery kullanıcısı bulmuşken ikinci sorum da şöyle;
Doğrusunu söylemek gerekirse son 1,5 yıldır filan hayalimdeki araç '97 '98 model Discovery I ancak, şu araç muayenelerindeki zorluklar sebebiyle gönlüm standart donanımlı Pajero'ya doğru kaymaya başladı. Ayrıca küçük araçtan da bıkmaya başladım yavaş yavaş.
Bir yandan Yavuz beyin Discovery'nin bakım ve işletim masraflarının ucuzluğuyla ilgili yazdığı mesajlar, diğer yandan da Pajero kullanıcılarının "aracın arıza yaparsa ayvayı yedin" tadındaki mesajları kafamı kurcalıyor. Pajero'larda özellikle hangi model ve sene tercih edilmekte? Araştırırken hangi özelliklere dikkat etmek gerekir? Benim pajero ile ilgili yazışmalardan şu ana kadar ki tespitlerim; 3,5 V6'nın yokuşlarda üzmediği, montero modellerinde arka diferansiyel kilidinin olmayabileceği, uzun şasenin off-road'ta ve şehirde dezavantajlı olduğu şeklinde.
Ancak bunlara rağmen '99 3.0 V6 LWB üzerine hayaller kurmaktayım.

Şenol bey,
Pajero tespitleriniz doğru,
Disco ile farklarına gelince konuya 2 aracada hakim olanlar cevap verebilir.
1999 sonrasını bilmiyorum.( genel kanı yakıt yakışı dışında fazla bir sorun çıkarmadığı.)
Bilgim dahilinde olan 1999 ve öncesi herhangi bir yıldan pajero alınablir.( sağlamlık açısından.)
3.0 lar yüksek süratte dik rampalarda biraz bayılıyorlar,şehir içi kullanımda sorunları yok.
Kasa büyük ,sokakta araçlar arasında yer ararken daha iyi anlıyorsunuz.;D
99 pajero aramıazda şişik kasa diye tabir ediliyor,satışta kasa görüntüsü bakımından daha tercih edilir,

eğer araziye çıkacaksanız.araçta arka kilit olmasına dikkat edin.

Kerim bey,
Cevap için teşekkürler.
Bir tek montero'larda arka diff-lock olmayabileceği izlenimi edinmiştim yazılanlardan.
Yanılıyor muyum?
Ön ve arkayı birbirine bağlayan merkez diferansiyel kilidi, tüm modellerde standart herhalde.

Şenol bey selamlar.
baktığınız araç ikinci kuşak pajero (1991-1999 )
1998-1999 yılı olanlar kasa makyajlı ( çamurlukları şişirmişler.) ve 3.0 ları 24 valf li.
Türkiyede 1998 model kasası düz olanlar da var,( çamurluklar düz iniyor.) Belki Türkiye giriş tarihleri yüzünden böyle bir karışıklık oluyordur.

Montero ,Pajeronun -ABD ve İspanyolca konuşulan ülkelerdeki satış adıdır.
Araçlarda mil-km kadran farkları ,geri stop farlarındaki ışıkların yer değişimi vb haricinde çok fazla bir değişiklik yoktur.
Bir arkadaşımızın almış olduğu 3.5 Monteroda arkada 100/100 kilit olmayışı ,beni şaşırtmıştı.
Gerçi 2 inci kuşak, montero ve pajerolarda, kilitsiz gördüğüm tek araçtır.

ABD de 4*2 Cherokee XJ ve Suzuki Vitara olduğunu biliyorum.
Kilitsiz olması veya araçların 4*2 olması,sadece asfalt ve kırda gezecekler için ucuz araç satış politikasından olabilir

Kerim bey ben yaptığım pajero araştırmalarında 3.5 ların 3.0 vede 2.8 lerden az yaktığı izlenimine kapıldım.Böylemidir?

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,434
Kayıtlı Üye Sayımız
172,080
Kaydolan Son Üyemiz
yusuf75

Çevrimiçi üyeler

SON KONULAR