Hangi Land Cruser ?

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan becasse Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 27
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 18,555

becasse

Kamp I
Yer
Sakarya
Herkese merhaba,
Aranıza katılmaktan mutluyum. '98 model vitaramı yeni sattım ve gönlümdeki aslan için"LC" karar veremiyorum. '99 veya '00 vx 80 mi,vx 100 mü.Sanki 100 daha ağır basıyor ama sizinde görüşlerinizi almak istiyorum.Ayrıca aracı alırken nelere dikkat etmem gerekiyor.Şimdiden herkese teşekkürler...

Etiketler
Ynt: Hangi Land Cruser ?

becasse' Alıntı:
Herkese merhaba,
Aranıza katılmaktan mutluyum. '98 model vitaramı yeni sattım ve gönlümdeki aslan için"LC" karar veremiyorum. '99 veya '00 vx 80 mi,vx 100 mü.Sanki 100 daha ağır basıyor ama sizinde görüşlerinizi almak istiyorum.Ayrıca aracı alırken nelere dikkat etmem gerekiyor.Şimdiden herkese teşekkürler...

hoşgeldiniz aramıza, LC derken ,( 80, 100) , nerede hangi amaçla kullanacaksınız , bütçeniz ne kadar ,yılda kaç km yapıyorsunuz, offroad bunun ne kadarını kapsıyor , kısacası biraz daha açıklama yaparsanız sorularınıza mutlaka cvp gelir saygılar

cihanülker' Alıntı:
hoşgeldiniz aramıza, LC derken ,( 80, 100) , nerede hangi amaçla kullanacaksınız , bütçeniz ne kadar ,yılda kaç km yapıyorsunuz, offroad bunun ne kadarını kapsıyor , kısacası biraz daha açıklama yaparsanız sorularınıza mutlaka cvp gelir saygılar
Off-road derseniz tarz ile alaklıdır.Avcılık yaptığım için yeterince off-road yol alıyoruz.Hafta sonlarımız ormanlarda geçiyor.Ama bu vitara için geçerli.Donanımlı bir Land Cruser için sizin organizasyonlarınızıda göz önüne alırsak aracın hakkını veririm herhalde.Araştırınca sade bir aracın 35.000 40.000 lira gibi değeri var.Modifikasyonlarınıda yavaş yavaş yapabilirim. Bildiğiniz gibi imkanınız ne kadar varsa o kadar yol alıyorsunuz.Km ise 15.000 20.000 oluyor.Herhalde eski aracımla 1.000 km yapmışımdır.

becasse' Alıntı:
Off-road derseniz tarz ile alaklıdır.Avcılık yaptığım için yeterince off-road yol alıyoruz.Hafta sonlarımız ormanlarda geçiyor.Ama bu vitara için geçerli.Donanımlı bir Land Cruser için sizin organizasyonlarınızıda göz önüne alırsak aracın hakkını veririm herhalde.Araştırınca sade bir aracın 35.000 40.000 lira gibi değeri var.Modifikasyonlarınıda yavaş yavaş yapabilirim. Bildiğiniz gibi imkanınız ne kadar varsa o kadar yol alıyorsunuz.Km ise 15.000 20.000 oluyor.Herhalde eski aracımla 1.000 km yapmışımdır.

yani ben VX 100 kullanıyorum ve yılda 40-50 bin km yapıyorum ,kampta ,dağda ,kumda ,çamurda bol bol kullanıyorum sorunsuz bir araç sadece vergi sıkıntısı var yüksek yani , VX 80 bazı modellerinde difransiyel kilitleri standart olarak üzerinde var ( ön+orta+arka) bu bakımdan arazide çok iyi iş yapıyor , tercih sizin , standart bir aracı ,araziye uyarlamak için yaklaşık 10 ila 17 lirayı harcamak lazım ,aklınızda olsun ,toyotanın parçaları başka markalara göre biraz pahalıdır ama ,parçanın uzun ömrü ile ,başka markaları cebinden çıkarır saygılar

cihanülker' Alıntı:
yani ben VX 100 kullanıyorum ve yılda 40-50 bin km yapıyorum ,kampta ,dağda ,kumda ,çamurda bol bol kullanıyorum sorunsuz bir araç sadece vergi sıkıntısı var yüksek yani , VX 80 bazı modellerinde difransiyel kilitleri standart olarak üzerinde var ( ön+orta+arka) bu bakımdan arazide çok iyi iş yapıyor , tercih sizin , standart bir aracı ,araziye uyarlamak için yaklaşık 10 ila 17 lirayı harcamak lazım ,aklınızda olsun ,toyotanın parçaları başka markalara göre biraz pahalıdır ama ,parçanın uzun ömrü ile ,başka markaları cebinden çıkarır saygılar
peki aracı alırken nerelerine dikkat etmem gerekir.Mesela kapaorta önemli değil yürüyeni önemli gibi bir öneride bulunabilirmisiniz.

80 kasa artıları:
-sabit aks
-diff kilitleri
-offroad modifiyesi daha bulunabilir ve abartılabilir derecede
-toyota sağlamlığı ve sorunsuzluğu

100 kasa artıları:
-kesinlikle daha konforlu
-yeni nesil v8 motor
-iç hacim
-yakıt 80 ile aynı hatta biraz daha düşük
-ilkalımının 80 lerle nerdeyse aynı fiyatlarda olabilmesi
-toyota sağlamlığı,konforu ve sorunsuzluğu

80 kasa eksileri:
-yakıt yüksek
-sağlam ama eski nesil motor (düz altı silindir 4500)
-95-97 modellerde vergi yüksek
-ilkalım fiyatları yüksek (parça fiyatlarıda yurtdışından getirme imkanı yoksa, ucuz değil)

100 kasa eksileri
-(göreceli olmakla birlikte) 80 den daha çok daha konforlu olmasının nedeni olan ön torsiyon sistemi -sabit aksa göre daha hassas ,yükseltme işi daha komplike ,parça adedi ve bozulacak parça sayısı fazlalığı,akselerasyon zayıflığı
-2001 modelden sonrası vergi yüksekliği
-şahsi fikrim başkada eksi bir durumu yok.

insanlarda birde 100 kasa daha elektronik bir düşünce var ama 2001 modele kadar alacağınız 100 kasa ile 80 in elektronik durumu nerdeyse aynıdır.100 kasada artı olan sadece yükseltme alçaltma durumudur..(tabi burda bahsettiğim 95-97 arası fzj80 kasalardır.)

80 veya 100 alırken dikkat etmeniz gerekenler ise sadece motor ve şanzımandan emin olmanız.onun dışında olabilecek sorunların hepsinin akılcı ve makul şekillerde çözümü vardır..
düzgün bakılan bir 80 veya 100 kasada motorda 350-500 bin sorunsuz gitmek gayet mormal hallerdir.zamanında yağı filtresi değişen otomatik şanzımanda rahatlıkla 500 bin ve daha fazlası götürebilir sizi..elektroiğinden hiç korkmayın zaten sorun açmaz.
şasede sorun olmadığı sürece kimi parçaları boyalı vs.vs.önemli değildir bana göre.
emin olmanız gereken yegane mevzu motor ve şanzımandır.yeni motor yapımı 5 ila 10 bin şanzıman yenilenmesi ise 3 ila 6 bin arasında değişebilir..
aracı alacağınız zaman 80 kasa ise bu kilitlerin olmasına dikkat edin.100 kasalarda arka ve orta kilit vardır.

sonuç olarak modifiye işine çok kafa yormak istiyorum derseniz 80 kasa,
daha konforlu ,ilkalımı daha hesaplı ,daha büyük ve sessiz derseniz 100 kasa.

becasse' Alıntı:
peki aracı alırken nerelerine dikkat etmem gerekir.Mesela kapaorta önemli değil yürüyeni önemli gibi bir öneride bulunabilirmisiniz.

oğuzhan bey , LC lerde ,yürüyen ,şanzuman , ve difransiyel en önemli konular ,kaporta bir şekilde halledilir ama şanzuman dedinizmi ,rakamlar bir anda tavan yapar , onun için önemli olan bence bunlar ,maslak atatürk sanayide , vecihi usta ve oğlu suta var ,mutlaka alacağınız aracınızı onlara gösterin kolay gelsin

Çağlar bey ilginize ve verdiğiniz bilgiler için teşekkür ediyorum.Bu durumda 100 kasa daha mantıklı geliyor.Vergi konusunu bildiğim için 99 veya 2000 model bakıyorum.İnşallah,sahibinden sitesinde 2-3 adet araç var bakalım hayırlısı.saygılar

cihan abi özledik seni bilesin.

80 ve 100 ün standart ve modifiyeli halleri, zevke kalmış gerisi ;D ;D

80 kasa fabrikasyon

80 kasa gzel mod

80 kasa mod

100 fabrikasyon

100 gzel mod

becasse' Alıntı:
Çağlar bey ilginize ve verdiğiniz bilgiler için teşekkür ediyorum.Bu durumda 100 kasa daha mantıklı geliyor.Vergi konusunu bildiğim için 99 veya 2000 model bakıyorum.İnşallah,sahibinden sitesinde 2-3 adet araç var bakalım hayırlısı.saygılar

rica ederim çorumdaki 160 bin kmdeki araştırılabilir.

100 kasa mod

Selamlar Oğuzhan bey,

Bende sizin gibi avcılıkla ve balıkcılıkla uğraşıyorum.Aynı sizin gibi bir arayış içersinde uzunca zaman araştırma yapıp sizin konunuza yorum getiren Çağlar beyden bile bizzat yardım istedim.Bizim yaptığımız spor genelde off road yapılan bölgelerin sonunda hatta artık aracın çıkamayacağı yerlerde vuku buluyor.Örneğin bir keklik avı veya çulluk tabi örnekler baya çoğalabilir.Bu gibi durumlarda biz araç içerisinde köpek taşımadan tutunda artık diğer arkadaşlarınızın aracının gitmediği yerlerde 7 - 8 kişi bir araca doluşup av yerine en yakın noktaya çıkmaya kadar.Şimdi özellikle bizim off roaddan şu gibi bir ayrımımız var ava gittiysek ve gerçektende avlanmak istiyorsak mutlaka o araç belli noktaya kadar gidecektir binevi buna mecburdur:smiley: Bu mecburiyete en iyi cevabı verecek olan araç kanaatımca vx 80 kasa olacaktır.Neden ? Fii tarihinde vx 100 araçla ava çıktık.Konfor mükemmel,sessizlik harika,kabiliyet on numara ve bakışlar daima üzerinde....Ama dağda sanırım elektronik bir problemden dolayı şimdi ismini hatırlayamadığım bir arza açtı.Arkadaşlarım tamirci arıyacak ama Dağın başına ne o tamirci gelebilir nede gelse yapabilir.Dolayısı ile bu aracı çekiciye yükleyip servise götürdük ama çekiciye yükleyene kadar çektiğimiz eziyet gerçekten zordu.Bu olaydan iki konu çıkıyor ortaya.Vx 100 ün kesinlikle tartışılmaz olduğunu söyleyebiliriz,ama off road a gitmeyip ava giilecekse vx 80 derim.Off road ta yanınızda olan araçlar olacaktır ama av yerinde sizden başka bir araç olmuyor genelde.Vx 80 bence daha mekanik bir araç olduğu için biraz daha bizim işimize göre elverişli.En azından bir parçasına birşey olsa ve sen bunu bilebilirsen bir tamircinin o parçayı alıp gelme olayı ( yerine göre)olabilir Sakın bu arada araç kötülüyor diye düşünmeyin ben yaşadıklarımı anlattım.Sözün kısası av aracı olacak ve ben ava aşığım çok gidiyorum diyorsanız vx 80 ama ben ava sezonda 10 defa giderim genelde şehirdeyim diyorsanız vx 100.

Saygılarımla.

mustafa bey slmlar ,VX 100 ile VX 80 arasında elektronik olarak nerdeyse hiç bir fark yoktur , yaşamışı olduğunuz talihsizliğe üzüldüm , bende vx 100 var her yerde her şartta kullanıyorum , elektronik olarakta şu ana kadar hiç bir arıza göstermedi , yani yola bırakmadı ,hatta çağlar kardeşimde gayet güzel açıklamış konuyu saygılar

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,438
Kayıtlı Üye Sayımız
172,090
Kaydolan Son Üyemiz
senarif1

Çevrimiçi üyeler

SON KONULAR