Hangi Köpek Irkını Neden Tercih Edersiniz?

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan rechargeable Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 85
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 53,438
Ynt: Hangi Köpek Irkını Neden Tercih Edersiniz?

Hayatımın 10 yılını evimde kaniş/terrier melezi beyaz bir tüy yumağı ile paylaştım. Böyle belalı, problemli bir ırk özellikle tercih edeceğim bir ırk olmamasına rağmen ilk karşılaşmamızdaki sıcaklık, gözlerindeki o anlamlı bakışlar beni tavlamaya yetmişti. Ben aşık olduğumu sanmıyorum ama sanırım o bana vurulmuştu. Çocuk sahibi olamamış problemli bir dişi olarak hayatı boyunca tek aşkı olarak kaldım.
Fazlasıyla zeki ve anlayışlı olmasına rağmen ırk özelliği olarak aşırı duygusal, yaygaracı ve agresif olan köpeğim deyim yerindeyse hayatımın 10 yılını yedi. Birileri gelip de kapı zilimizi çalmasın diye dua ederdik. Arabada arka koltukta asla oturmaz, ön koltukta kafasını pencereden çıkarmaya çalışarak kollarımızı tırmalaya tırmalaya yolculuk ederdi. Yanımıza tanımadığımız kimseler asla yaklaşamaz, kimse elimizi sıkmaya cesaret edemezdi. Parkta bahçede motorsiklet, bisiklet, koşan çocuklar görüp de kovalayacak diye tasmasız dolaştıramazdık. At, eşek, kangal, doberman farketmez ne görürse boyuna posuna bakmadan kovalardı.
Tuvalet eğitimi olmasına rağmen bize kızdığında halının orta yerine yapardı. Koltuklardan, halılardan, ağzımızdan, burnumuzdan tüyleri eksik olmazdı.
Bizimle yaşamaya o kadar alışmıştı ki, anlayabildiği komutları saymaktan sıkılmış, normal kelimelerle konuşmaya başlamıştık. O da ciddi ciddi dinler ve konuşmaların çoğunu anlar, isteklerimizi yerine getirirdi. Bir sıkıntımız, hastalığımız olduğunda hisseder, bizimle birlikte acı çekerdi. Geceleri yastığına kafasını koyup, üzerine örtüyü çekerek uyurdu.
Onun beni sevdiği kadar olmasa da, ben onu çok sevdim.
10 yılın sonunda elimizde olmayan nedenlerden dolayı sahiplendirmek zorunda kaldık. Şu an akibetini bilmiyorum. Ama köpeğimi çok özlüyorum.
Bu deneyimimden sonra evde köpek beslemeye çok sıcak bakmıyorum. Köpekler hiç büyümeyen çocuklar gibi. Onu düşünmeden hiçbir şey yapamazsınız. Tatil programınızı, hatta gideceğiniz günübirlik ya da akşam gezilerinizi bile ona göre planlamak zorundasınız. Kısacası özgürlüğünüzü elinizden alır.
Tekrar köpek sahibi olmak isteseydim, sokaklarda kendi başına dolaşıp başının çaresine bakabilecek, başı sıkıştığında gelip sığınacağı bir sahibi olduğunu bilen bir köpek edinmek isterdim. Bunun mümkün olması için de metropollerde yaşamamak gerekiyor sanırım. Küçük bir yerleşim yerinde ya da bir köy evinde mümkün olabilir.
Irk olarak özellikle bir tercihim yok. Kanımın ısınması kaydıyla sokak köpeği bile olabilir.
Özellikle bir tercih yapmak gerekecekse Jack Russel terrier olabilir. Zeki, hareketli, oyuncu, çevik, kendini ezdirmeyecek,koruyabilecek kadar becerikli. Seviyorum o hayvanları. Hele boyunun neredeyse 10 katı yüksekliğe sıçramaları yok mu.. Bayılıyorum.
Kişinin kendi karekteri ve tercih edilen ırk arasında bazı bağlantılar olduğunu düşünüyorum. Şöyle ki:
Aşırı korumacı, annelik ( ya da babalık) içgüdüleri gelişmiş, aşırı duygusal ya da içe kapanık insanlar genelde küçük ve sevimli ırkları tercih ediyor.
Bastırılmış saldırgan davranışları olan, ya da korunmaya ihtiyaç duyanlar ise iri ve saldırgan ırkları.
Köpeğin bir fonksiyonu, görevi olması gerektiğini düşünüp, bekçilik, avcılık, çoban köpeği olarak besleyenler ise köpeklerine çok değer vermelerine rağmen fazla duygusal ilişkiye girmiyor.
Genelleme yapmak yanlış olabilir ve istisnalar elbette mevcuttur ama genelde gözlemlerim bu yönde.
Bana göre öncelikle köpek özgür olmalı. Doğal ortamından ve onu mutlu edecek şeylerden uzak kalmamalı. Yalnızca gözlerinin rengine vurulup bir Husky'yi Antalya sıcağında beslemek, çok beğendiği için kangalı eve hapsetmek, sağı solu karıştırıyor, çiçekleri kırıyor diye bir ingiliz seterini bahçeye bağlamak ne kadar doğru olabilir ki?
Sahiplenmek, sorumluluğunu almak, dost olmak ve esir almak arasında büyük farklar vardır.
Esir almak istemiyorsanız köpek dışarıda kendi başının çaresine bakabilecek yeterlilikte olmalı. Yok ben öyle düşünmüyorum, her ihtiyacını onu üzmeden karşılarım diyorsanız, o sizi esir alır bilmiş olun.
Son olarak:
Tüm köpüşler güzeldir. Hepsinin, her ırkın, hatta sokak köpeklerinin bile ayrı ayrı o kadar üstün özellikleri var ki.. Yeter ki görmesini bilelim, dillerinden anlayalım..

Etiketler

Sokak veya barınak köpeği tercih ederim cinsi hiç önemli değil. Çünkü en çok onların bize ihtiyacı var.

Buda Sokak ve Barınak köpeğimiz Hürrem, bugün çektim fotogafını, aldığımızda sokakdan uyuzdan ölemk üzere bir deri bir kemikdi, vucudunun büyük kısmı yara kaplıydı. 1 sene sonra şimdiki hali bu
:smiley:

[attachment=1]

Hrrem

çok güzel bi köpek bu.

ben de de sokak köpeği var full eğitimli. kendim eğittim.

ama şimdi bir iskoç koli arıyorum. yavru verecek olan varsa alabilirim. koli alıp onların içgüdüsel çobanlık yeteneklerini hayvanları olanların yanına gidip seyretmek istiyorum. tabi oyun da oynamalıyım. benimki bunları yapmak istemiyor :smiley:

her ırkın yetenekli olduğu bazı işler var eğer amaç iş köpeği yapmaksa tabiki. Ama evimize bir dost , arkadaş arıyorsak cins olması olmaması hiç farketmez o zaman en güzel tercih barınaklar ve sokak köpekleri.

Hatta cins köpek takıntısı olanlar için bile, mesela bu hafta üsküdar barınağından iki köpek alıp ankarada bir fabrikaya bekçi köpeği olarak verdik. Birisi Boxer, birisi Rottweiler üstelik bedava :smiley:

Tempus' Alıntı:
her ırkın yetenekli olduğu bazı işler var eğer amaç iş köpeği yapmaksa tabiki. Ama evimize bir dost , arkadaş arıyorsak cins olması olmaması hiç farketmez o zaman en güzel tercih barınaklar ve sokak köpekleri.

Hatta cins köpek takıntısı olanlar için bile, mesela bu hafta üsküdar barınağından iki köpek alıp ankarada bir fabrikaya bekçi köpeği olarak verdik. Birisi Boxer, birisi Rottweiler üstelik bedava :smiley:

yavruyken yetiştirirsem daha çok tanıma imkanım olur. erişkin köpeğin eski yaşantısını bilmediğimden bana uygun değil.çocuklara diğer canlılara davranışı hep üzerinde gözlem yapmam gereken şeyler. ve asla güvenlikten emin olamam.çünki atıyorum şapkalı bir adam kötü davrandıysa şapkalı birini ısırabilir.

bekçilik yapması için cins ya da kırma farketmez psikolojisi bozuk köpekler tercih edilebilir.sonuçta saldırgan olması istenir. ben bunu istemiyorum . bu yüzden yavruyken sosyalleştirerek yetiştirmek isterim.
sokak köpeğim zaten var collie bu yüzden istiyorum.

rechargeable' Alıntı:
Birçok insan köpek seçiminde farklı ırklara yönelir. bunun altında birçok sebep olabilir. sizin tercihinizi belirleyen sebepleriniz nelerdir?
dedemin köpeği vardı adı dumandı beyaz akbaş Anadolu bekçi ve çoban köpeği,babamın vardı ve ben 53 yaşındayım akbaş karbeyaz bekçi ve çoban köpeğim var tercihimi belirleyen sebep gelenek ve bu Anadolu ırkının güvenilirliği çok memnunum

hava karardığında pamuk tezgahın altında pusuda bekliyor karşısında kümes var tilkiyi tuzağa düşürmeye çalışıyor bende takipteyim

Grnt1272 800x600

Grnt1273 800x600

Grnt1274 800x600

Grnt1275 800x600

Grnt1276 800x600

Bizim evdede bir kırma Teriyeriimiz var.Bizim Teriyer almamızın sebebi evde beslemesi kolay olduğu için.

AKAZ41' Alıntı:
Bizim evdede bir kırma Teriyeriimiz var.Bizim Teriyer almamızın sebebi evde beslemesi kolay olduğu için.
iyi etmişsiniz en azından evin yemek artıkları çöpe gitmez bir dostu besler sevap kazanırsınız birde şöyle düşünmek lazım eve bekçi tutsanız sizin ışıklar söndümü bekçi patron yattı bende kestireyim der uyur köpeğin fıtratından uyuma sorunu olmaz köpekler sahipleri uyuduğunda uyanıktır sabah namazı susarlar siz evden çıkana kadar uyur sizden sonra tekrar uyanıktır yıllardır takip ederim bunun aksini görmedim iyi akşamlar

Tempus' Alıntı:
Sokak veya barınak köpeği tercih ederim cinsi hiç önemli değil. Çünkü en çok onların bize ihtiyacı var.

Buda Sokak ve Barınak köpeğimiz Hürrem, bugün çektim fotogafını, aldığımızda sokakdan uyuzdan ölemk üzere bir deri bir kemikdi, vucudunun büyük kısmı yara kaplıydı. 1 sene sonra şimdiki hali bu
:smiley:

[attachment=1]

tebrikler kürşad bey. . . çok güzel ve düşünceli bir davranış. . .
inş durumum olursa o barınaklarda (çoğuna barınakta demek istemiyorum dışarda kalsalar daha iyi ) gözlerine baktığınıza ne kadar acı çektiğini anlayabileceğiniz o hayvanları oralardan kurtarmak, sizin yaptığınızı yapmak çok isterim. . .
şu an bir tanıdığımın alıpta bakamam dediği bir rottweiler'a elimden geldiğince bakmaya çalışıyorum. . . şimdilik ev yemeği vermeyi düşünmediğimden ve aşılarına özen gösterdiğimden ,mama ve veteriner giderleri zorlasada ( öğrencilik zor zanaat :D ) onun birkere üstüme atlayıp suratımı yalaması herseyi unutturuyor :smiley: adı: MÜDÜR 4 aylık ama maşallahı var :smiley:

n_y_c_b' Alıntı:
tebrikler kürşad bey. . . çok güzel ve düşünceli bir davranış. . .
inş durumum olursa o barınaklarda (çoğuna barınakta demek istemiyorum dışarda kalsalar daha iyi ) gözlerine baktığınıza ne kadar acı çektiğini anlayabileceğiniz o hayvanları oralardan kurtarmak, sizin yaptığınızı yapmak çok isterim. . .
şu an bir tanıdığımın alıpta bakamam dediği bir rottweiler'a elimden geldiğince bakmaya çalışıyorum. . . şimdilik ev yemeği vermeyi düşünmediğimden ve aşılarına özen gösterdiğimden ,mama ve veteriner giderleri zorlasada ( öğrencilik zor zanaat :D ) onun birkere üstüme atlayıp suratımı yalaması herseyi unutturuyor :smiley: adı: MÜDÜR 4 aylık ama maşallahı var :smiley:
oğlum köpek veya bir canlı beslemek insana iyi gelir barınak işini bilmiyorum ama bizim buralarda başıboş köpeklerin durumu iyi değil yine çinliler gelmiş termik santral inşaatında çalışmaya birara yine geldiler ortalıkta gezen köpek kalmamıştı şe....ler hayvanları tutup kesip yiyorlarmış bizde belediyelermi yok ediyor diye düşünüyorduk

küçük ağa' Alıntı:
oğlum köpek veya bir canlı beslemek insana iyi gelir barınak işini bilmiyorum ama bizim buralarda başıboş köpeklerin durumu iyi değil yine çinliler gelmiş termik santral inşaatında çalışmaya birara yine geldiler ortalıkta gezen köpek kalmamıştı şe....ler hayvanları tutup kesip yiyorlarmış bizde belediyelermi yok ediyor diye düşünüyorduk

yok artık ! ! ! abi ciddi olamazsın . . . tenhada kıstırıp bizde onları keselim . . .
ben eskişehirde okuyorum burda sokak köpeklerinin çoğu cins... genelde öğrenciler , veya sevgilisine hiç sonrasını düşünmeden köpek hediye edip 1 ay sonra sokağa atan zihniyet yüzünden bunlar.
barınağa gittiğimde en az 3-4 çeşit 20 kadar yavru gördüm ve kış günü kafeslerini basıncı suyla temızlyorlar kolay oluyo ya suyu bas pislik öbür taraftan aksın ama hayvancağızlar soğuktan donsun kimin umrunda ! yavrular üstüste yatıyorlardı ısınmak için ve temizlikçiden başkada görevli yok koca büyükşehirin sözde barınağında . . .
bizim parkımızda 2 adet dişi husky var dı mahalleli çok iyi bakıyorlardı 1 yaşını yeni geçmiş 2 husky ve 2-3 tanede kırma köpeğe fakat şimdi hiçbiri yok ortada . . .

küçük ağa' Alıntı:

Abi bu ciddiyse, bu olayı belgeler yada kanıtlarsanız ben orayı onların başına yıkarım

Tempus' Alıntı:
Abi bu ciddiyse, bu olayı belgeler yada kanıtlarsanız ben orayı onların başına yıkarım
oğlum beni tanıyorsun tabiki ciddi köpekler birbir kaybolunca arkadaşların dikkatini çekiyor önce belediyelerden şüphelendik adamlarımıza sorduk iş makinesi operatörlerine köpekleri öldürüp gömme işimi yapıyorsunuz diye yok dediler iş öyle ortaya çıktı birde yakalayıp parayla satan varmış ama belgelemek zor benim açımdan dahada zor beş dakika biryerde dursam yanıma bin kişi gelip abi nasılsın diye sorarlar bazılarınında işine geliyor köpeklerin kaybolması talebe ayarladık birkaç tane onlar takip ediyorlar birde hepsi birbirine benziyor

küçük ağa' Alıntı:
oğlum beni tanıyorsun tabiki ciddi köpekler birbir kaybolunca arkadaşların dikkatini çekiyor önce belediyelerden şüphelendik adamlarımıza sorduk iş makinesi operatörlerine köpekleri öldürüp gömme işimi yapıyorsunuz diye yok dediler iş öyle ortaya çıktı birde yakalayıp parayla satan varmış ama belgelemek zor benim açımdan dahada zor beş dakika biryerde dursam yanıma bin kişi gelip abi nasılsın diye sorarlar bazılarınında işine geliyor köpeklerin kaybolması talebe ayarladık birkaç tane onlar takip ediyorlar birde hepsi birbirine benziyor

Abi sen bu mevzunun olduğu bölge ve bunların çalıştığı firma, şantiye konusunda , bunlara parayla köpek satan hişinin ismini bana özelden yazarsan ben orayı bir karıştırayım.

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,425
Kayıtlı Üye Sayımız
172,070
Kaydolan Son Üyemiz
cipokko

Çevrimiçi üyeler

Geri