Hangi Köpek Irkını Neden Tercih Edersiniz?

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan rechargeable Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 85
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 53,440

rechargeable

Kamp III
Birçok insan köpek seçiminde farklı ırklara yönelir. bunun altında birçok sebep olabilir. sizin tercihinizi belirleyen sebepleriniz nelerdir?

Etiketler
Ynt: hangi köpek ırkını neden tercih edersiniz?

Eleye eleye son 3 köpek ırkına kadar düşmüştüm. Labrador, Rotweiler ya da Dogo Argentino.

Evde besleyecektim ve Rott'ların salya problemi vardı. Dogo'yu da bulmak çok zordu ve çok pahalıydı. Labrador en uygunlarıydı; zeki, duygusal, çok fazla taranması gerekmeyen bir köpek olması vs.

o zaman başlıca kriter ev için uygun olup olmaması sanırım.

üçünün de karakter ve fiziksel açılardan farklı farklı özellikleri var.. üçü de orta ya da üstü fiziğe sahip. aslında ebatları ve ihtiyaçları açısından üçü de ev için uygun değil ama şehirde de başka çare kalmıyor çok kişi için.

dogo zaten yasaklandı. sıkıntı olabilirdi. üçü içinden labrador ev için en uygunu olmuş diye düşünüyorum.

bahçemde sokaktan alma köpek beslemek daha çok işime geliyor. hem bir tanesine yuva kazandırmış oluyorum, hem de köpeklerimi uysal yetiştirdiğimden ırk olması durumunda çalınma korkusu yaşamıyorum. .

kangal çünkü en asil ırk
ve her türlü meziyet olması
bizim buralarda kırsal da olsun mahalle arasında olsun cocuklara saldırmayı bırakın havlayıp korkutmaz bile

ben illa şu ırk olsun diye bişe düşünmem genelde yavrulayan arkadaşlarımın yavrularından seçerim ama sokak köpeğinede baktım :smiley:) son olarak pittbuul besledim ama 10 kedinin bile içiden geçse dönüp bakmazdı :smiley: yeterki kanım ısınsın ve sadece köpek beslerim :smiley:

terrano' Alıntı:
bahçemde sokaktan alma köpek beslemek daha çok işime geliyor. hem bir tanesine yuva kazandırmış oluyorum, hem de köpeklerimi uysal yetiştirdiğimden ırk olması durumunda çalınma korkusu yaşamıyorum. .

bahçem olsa neler neler beslerdim :D

Ynt: Hangi Köpek Irkını Neden Tercih Edersiniz?

Hiç köpeğim olsun diye düşünmedim. Ben 13 sene Rottweiler istedim :smiley:
Allah'ın yarattığı tüm canlıları severim, hepsinin iyi şartlarda yaşamasını umut eder elimden geleni yapmaya çalışırım.
Ama iş evimde benimle hayatı paylaşmaya geldiğinde bu istisnasız Rottweiler.
16 yıl evvel erkek arkadaşımın Rottweiler'ı vardı. Ben bir köpeğin bu kadar zeki, bu kadar vakur, bu kadar sevgi dolu olabileceğini bilmezdim. Adı Face'di.. Bana aşıktı :smiley: Bende ona.. Biz ayrılıp onlar Amerika'ya döndükten sonra yıllar içinde hep bir gün sahip olacağım Face'in hayalini kurdum.
Kolay değil evin içinde 50 kg luk bir köpekle yaşamak. Ona hakettiği yaşamsal şartları sağlamak.Sorumluluğunu almak.
Allah 3 yıl önce nasip etti. Tüm şartlar uygundu. Ve Face ailemize katıldı.
Zeka sıralamasında ilk 100 de 9. sırada geçer ama bana göre çok da doğru bir sıralama değil bu.
Bahçede bakılan ilk 5 sıradaki köpekten çok daha zeki olabiliyor evin içinde sahip ile sürekli birlikte kalan köpek.

Bizde kısa komutlar yok. otur yat kalk gibi.. Oturmasını istersem "annecim lütfen.." der gözüne bakarım o annecimin otur demek olduğunu anlar. gideceksek yine "annecim.." der kafamı gider gibi işaret ederim. o gitmektir anlar. :smiley:

Velhasıl herkesin evladı kendine iyi kendine güzel. Tüm köpekler güzel. Ama benim için Rottweiler ayrı özel...
Bu arada Face'e sahip olduktan sonra önce Rottweiler Irk derneğini kurdum. Sonra dernek olarak Köpek ırkları ve köpek bilimleri federasyonu kurucu üyesi olduk :smiley: Face vatana millete ve hemcinslerine de hayırlı bir köpek oldu böylece :D

Kangal Çoban Köpekleri cünkü ;çok cesur, gayet hızlı ve çeviktirler.Kangal köpeğinin en belirgin özelliği ise sahibine duyduğu aşırı sadakat ve buna bağlı olarak sahibine ait olduğunu düşündüğü şeyleri korumaya yönelik kuvvetli içgüdüsüdür. Bu nedenle çok iyi bir dövüşçüdür. Kurt, çakal gibi yabani hayvanlara karşı çok etkin bir muhafız olmakla beraber aile fertlerine ve özellikle de çocuklara karşı hiçbir tehdit oluşturmazlar. Dünyada kurt boğabilen tek köpek ırkıdır.[attachment=1]

Mamis

yucesan' Alıntı:
Dünyada kurt boğabilen tek köpek ırkıdır.

Bu böyle ise aklıma takıldı, domuz boğabilen Dogo neden kurt boğamaz? ???

Dogoargentino 01

Ha bu arada Alman Çoban Köpekleri (yanlış bilinen adıyla kurt köpeği - German Shepherd) ve Colie (Lessie cinsi olan :D ) zekilik sırasında ilk ikiyi alırlar.

german-shepherd-dog.JPG

339538533 43aa62495f

kangal geniş arazi isteyen içgüdüsel olarak da iyi ve dayanıklı bir çoban köpeğidir. ancak kurtlar konusunda her kangal aynı tavrı göstermez ve dünyada kurt boğan tek ırk olması da doğru değildir. ayrıca eğitim ve itaat konusunda da ırklar arasında ön sıralarda yeralmaz. çobanlık ve bekçilik dışında pek iş yapmaz. arama kurtarma,iz sürme, narkotik arama vs işlerde kullanılması pek mümkün değildir ama geniş çiftlik ve hayvancılıkla uğraşan birinin ilk sırada seçmesi gereken ırklardan biri olmasına katılıyorum.

Her zaman aklımda bir Schnauzer olmasına rağmen,
1985 yıllarında bir arkadaşımızın bakamayıp bize bıraktığı,
Tommy ( Alman çoban köpeği ) yüzünden,bu ırka duyduğum sevgi üst düzeylere geldi.

PrometheusTR' Alıntı:
Bu böyle ise aklıma takıldı, domuz boğabilen Dogo neden kurt boğamaz? ???

Ha bu arada Alman Çoban Köpekleri (yanlış bilinen adıyla kurt köpeği - German Shepherd) ve Colie (Lessie cinsi olan :D ) zekilik sırasında ilk ikiyi alırlar.

dogo arjantinde sürüleri büyük kedilerden :smiley: korumak için türetilmiş. dağ aslanı avlayan bi hayvanın kurt boğmaması diye bir şey olmaz. kurtlara karşı başarılı tek köpek ırkının kangal olması da doğru bir bilgi değildir. yurtdışında yetiştirilen bütün çoban köpekleri benzer davranış özellikleri yani kurtlardan korumak için yetiştirilir.diğerlerinden örneğin bloodhound tazısı bir av köpeğidir ama kurtlara karşı da agresif olarak bilinir. ama dogo değişik bir hayvan sakın bulaşmayın derim ben :smiley:

terrano' Alıntı:
dogo arjantinde sürüleri büyük kedilerden :smiley: korumak için türetilmiş. dağ aslanı avlayan bi hayvanın kurt boğmaması diye bir şey olmaz. kurtlara karşı başarılı tek köpek ırkının kangal olması da doğru bir bilgi değildir. yurtdışında yetiştirilen bütün çoban köpekleri benzer davranış özellikleri yani kurtlardan korumak için yetiştirilir.diğerlerinden örneğin bloodhound tazısı bir av köpeğidir ama kurtlara karşı da agresif olarak bilinir. ama dogo değişik bir hayvan sakın bulaşmayın derim ben :smiley:

National Geographic'in bir belgeselinde, "doğada vahşi olduğu kadar evde uysaldır" diyorlardı Dogo için. İnsanoğlunun kendi ürettiği en hatasız ırkmış ayrıca :smiley: Bahçeli bir evim olsaydı ne yapar ne eder bir de safkan bir Dogo alırdım :smiley: (safkan olmazsa beni ısırabilir belki :D )

PrometheusTR' Alıntı:

Değil :smiley: İlk sıra Border Collie'ye ait. Lessie dediğimiz Collie ırkına değil :smiley: Çoban köpekleridir. İnanılmaz zekidir.

a_Border_Collie_Dog_2.jpg

İkinci sırada tiplerinden hiç belli olmasa da Kanişler var :smiley:

Poodle.jpg

üçüncü sıra Alman Çoban Köpeği

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,425
Kayıtlı Üye Sayımız
172,072
Kaydolan Son Üyemiz
egedeba

Çevrimiçi üyeler

Geri