Hangi İzolasyon Malzemesi?

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan buralpdi Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 101
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 133,971
Ynt: Hangi İzolasyon Malzemesi?

Merhaba,

İzolasyon için rulo halinde satılan iki tarafı alüminyum folyo kaplı hava baloncukları (iz-alümer) diye bir malzeme var. Daha önce bir kulübe izolasyonunda kullandım çok pratik ve ucuz bir ürün (hafifliğide avantaj) ama karavan uygulaması var mı bilmiyorum
Kalınlık 7-8mm ağırlık 350g/m2, ısıya çok dayanıklı değil 90°C bu malzemeyi bilen veya kullanan var mı

Tekrar olmuş kusura bakmayın :(

Yansitici izolasyon 5

Etiketler

Selam

Ben kullandım. Arkadaşım aracını kaplarken gördüm, acele etmedim, biraz kullanmasını bekledim sonuçlar bana göre iyi çıkınca kullanmaya karar verdim. Arkadaşım aracın tamamını bu malzemeden kullandı ben yan gövdelere taş yünü döşedikten sonra üstüne bu ürünü kapladım. Tavanımın tamamına ise bunu kullandım, şu an için bir sıkıntım yok gayet memnunum. Arkadaşımdan da bir şikayet olduğunu duymadım. Dikkat edilecek tek şey kaplamayı yaparken arka yüzdeki alüminyum yüzeyin diğer yüze birleşmemesi. Yani köşeleri kıvırarak birleştirmeyin.Isı diğer yüze aktarılabiliyor.

Uygulama fotolarını bu konuda görebilirsiniz.

http://www.gezenbilir.com/index.php?topic=98607.20

terdogan' Alıntı:
Merhaba,

İzolasyon için rulo halinde satılan iki tarafı alüminyum folyo kaplı hava baloncukları (iz-alümer) diye bir malzeme var. Daha önce bir kulübe izolasyonunda kullandım çok pratik ve ucuz bir ürün (hafifliğide avantaj) ama karavan uygulaması var mı bilmiyorum
Kalınlık 7-8mm ağırlık 350g/m2, ısıya çok dayanıklı değil 90°C bu malzemeyi bilen veya kullanan var mı

Tekrar olmuş kusura bakmayın :(

Eger onceki sayfalari okuduysaniz bu tarz malzemelerin tek basina yeterli olmasi zor. Belki baska izolasyon malzemeleri ile birlestirilerek kullanilabilir.

Merhaba. Aşağıda linkini verdiğim cellibor ürünü hakkında bilgisi olan var mı? Karavan yalıtımında kullanılabilir mi? Görüşlerinizi paylaşırsanız sevinirim. Selamlar.

http://www.celluboryalitim.com/index.php?sayfa=sayfalar&s=73

Önceki defenderıma bitüself ile komple izolasyon yapmıştım ama bir işe yaramamıştı ama bu sefer böyle bir malzeme ile yalıtım yaptım sonuç beni memnun etti açıkcası

IMG 4019

IMG 4018

IMG 4017

mabirsen' Alıntı:
Merhaba. Aşağıda linkini verdiğim cellibor ürünü hakkında bilgisi olan var mı? Karavan yalıtımında kullanılabilir mi? Görüşlerinizi paylaşırsanız sevinirim. Selamlar.

http://www.celluboryalitim.com/index.php?sayfa=sayfalar&s=73

Isi yatimindan ziyade fiyat performansina bakmak gerekli gordugum kadari ile buyuk hortumlarla puskurtulerek uygulaniyor. Bu yuzden karavanlarda uygulamanin zor ve pahali olabilecegini dusunuyorum.

Yeni dusunceler aramak tabiiki guzel fakat tum dunyada yillardir en iyi ureticilerin uyguladiklarri standartlar var ve bunlari takip etmenin daha yerinde olacagini dusunuyorum. Baska bir baslikda Mesut bey detayli bu konuya deginmisti. Bence ulkemizde uygulanabilecek en ekonomik ve kolay yalitim polyetilen yalitim kopogu (yada sungeri) diye gecen malzeme ve bunun uzerine sikistrilmis yogun strafor levha. Eger arada hic bosluk kalmasin istiyorsaniz ara bosoluklarina poliuretan isi yalitim kopugu sikarak doldurabilirsiniz. Yan ve tavan kontralarini kapladiktan sonra cevresini slikonla kapatmakda isi sizdirmazligamkatki saglar dusuncesindeyim.

Bu malzemeleri bulmasi kolay, masraflari az ve uygulamasi kolay. Ayrica yeni urunlerin insan sagligina zararlari bilinmiyor bu yuzdende ridk tasidigi icin kullanimina sicak bakmiyorum. Yillarca evimizde tefal tencereler kullanildi ve hala kullaniyoruz fakat bu maddenin kansorejen bir yapisinin oldugunu yillar sonra ogrendik ki hala bilmeyen binlerce insan vardir.

Sent from my iPad using Tapatalk

huseyinyilmaz' Alıntı:
Önceki defenderıma bitüself ile komple izolasyon yapmıştım ama bir işe yaramamıştı ama bu sefer böyle bir malzeme ile yalıtım yaptım sonuç beni memnun etti açıkcası
malzemeyi nerden temin ettiniz acaba ? koctas gibi yapi marketlerinde bulamadim ben.

iPhone 'den Tapatalk aracılığı ile gönderildi

Cellibor denilen malzeme fiyat olarak 200TL/m3. Ben kendi aracımda 1.2 m3 kullanım alanı hesapladım. 240 TL ye mal oluyor. Ca yününden pahalı taş yününden ucuz. Malzeme soluma konusunda güvenli. Yangın direnci yüksek. En önemli avantajı eksiz montaj imkanı. Aracımı uygulayıcıya gösterdim. Rahat yaparız cevabını aldım. Ama sizin de söylediğiniz gibi klasik yöntemlerin yanında acaba bu riske değer mi? İki şey beni endişelendiriyor. Birincisi dışarıdan ısıl işlem yapılırsa (Basit Kaporta tamiratları) vereceği tepki. Önceden uygulanmış alanlara ısı uyguladık formunda bir değişim olmadı. İkinci husus ise araç hareketli olduğunda dökülme olabilir mi? Bu konuda uygulayacak bayii dökülme olmayacağını belirtiyor. Yani kararsız kaldım...

araç içi müzik sistemleri montajı yaparken kullandığımız bir izalasyon malzemesi vardı ki hala var bu ürünün araç toplanırken motor arkasına gelen bölümlerde ısının izolasyonu için kıllanılan modelleri de vardı bu malzeme ile ne gibi sonuçlar alınabilir....

benim montaj yaptığım araçlarda kullanıcıların yazın klimanın daha az çalışması kışın iç ısının daha geç soğuması gibi tepkiler almıştık aslında biz bu malzemeyi sesten dolayı oluşan titreşimleri azaltmak için kullanıyorduk... aracın döşemesini komple söküp taban tavan kapı içlerine montajını yapıyorduk fakat karavan için uygun olur mu bilemiyorum tecrübeli arkadaşlarımın mümkün zamanda malzemeyi incelemesi ve yorumlarını bekliyorum.

benim tahminim bu malzemenin kesin sonuç vermesinden çok bir yardımcı malzeme ile mükemmel sonuca yaklaşabiliriz yardımcı malzemenin daha ince kullanılmasına olanak tanırsa hafiflik olarakta dönüşü olabilir...

teşekkür ederim ....

http://www.dynamat.com/

Bir cok avrupali uretici ve kullanicinin yaptigi gibi katmanlar halinde yapilan yalitimlarda, ilk katman olan polietilen deliksiz sunger yerine kullanilip denenebilir. Fakat burada maliyet devreye giriyor. Cunku bir karavan yada kampervan yaparken cok buyuk yuzeyler kapladiginiz icin polietilen sunger ve bu malzeme arasinda ki fiyat farki dusukse denebilir.

Yalıtımı iyi olan bir karavanın içerisi soğuk havalarda genellikle dışardan biraz daha sıcak oluyor (ısıtıcı çalışmadan). Yazın güneşte duran aracımız´da (yan pencereler kapalı üst pencereler açık) durum tamamen ters. Karavanın içi dışardan daha sıcak. Konuyu incelediğim bir çok forumda bu durumun nedeni olarak ön cam ve pencereler gösteriliyor. Forumlardaki açıklamalara göre pencere camlarından geçen ışınlar değdikler yerleri sobaya çeviriyorlar. Böylece karavanın içi dışardan daha sıcak oluyor.

Huseyin bey tespitleriniz cok yerinde. Ozellikle kalin camlar mercek etkisi yaratiyor. Daha once oturdugum evlerin birinde kalin cam kullanilmisti (isi yalitimi icin). Normal pimapen caminin 2 kati kalinliktaydi ve birde ev guney cephe olunca kisin tshirtle geziyorduk fakat yazin evin icinde durulmuyordu.

Bu yuzden aslinda karavanlarda mumkun olan en az cam yuzeyi kullanmak ve kesinlikle pilexi karavan cami kullanmak gerekir. Cunku pilexiler daha az mercek etkisi yaratiyor. Aracin on camlari icinse yapilacak tekp sey var ki o da durdugunuzda camlarin perdesinin kapatmak. Artik bir cok uretici on ve yan camlara katlanir stor perde monte ediyor. Fakat olaya mantikrn baktigimizda gunes camla bulusup cami isittiginda bir isi olusturuyor. Bu bir nevi soba gibi ve icerden perde cekseniz bile bu isi gelmeye devam edecektir. Bu yuzden ben sahsi olarak aracin disindan ortulen gunes yansitici folyo ile kaplanmis perdelerin daha kullanisli olacagini dusunuyorum.

Sent from my iPad using Tapatalk

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,424
Kayıtlı Üye Sayımız
172,070
Kaydolan Son Üyemiz
cipokko

Çevrimiçi üyeler

Geri