Hangi İzolasyon Malzemesi?

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan buralpdi Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 101
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 133,879
Ynt: Hangi İzolasyon Malzemesi?

Alıntı

--------------------------------------------------------------------------------

"Cam elyafı veya yünü, ile aspest farklı ürünlerdir, işlevleri benzer ama yapıları çok ferklıdır.."
Atilla,dikey alan deken aracın yan duvarlarını kastetmiştim.duvara döşenenler bir süre sonra çökme yaparmı.

Etiketler

Rifat abi tavandaki karkasların kalınlığı 2.5cm döşediğimiz cam yünü açık halde 8cm kalınlığında uygulama yapıp kontrayı kapayınca o cam yünü zaten bayağı sıkışmış oluyor ayrıca karkaslar arası kısa mesafeler olması sebebiyle akıp biryerlere toplanması zor gibi,ayrıca bütün kontra tabakaların arasından o tozun çıkması sonradan yapılan mastik uygulamasından sonra mümkün görünmüyor.

IMG 8440

IMG 8443

IMG 8444

IMG 8397

arkadaşlar gördüğüm kadarıyla iç taraftan ısı izalasyonu hakında çok iyi bilgi ve örnekler var forumda .2. el aldıgım çekme karavanın duvarlarında kabarma ve ıslaklıklar farkettim . dışarıdan su girişini engelleyebilecek ne önerirsinz mastikmi, silikonmu

yılmaz hasan' Alıntı:
arkadaşlar gördüğüm kadarıyla iç taraftan ısı izalasyonu hakında çok iyi bilgi ve örnekler var forumda .2. el aldıgım çekme karavanın duvarlarında kabarma ve ıslaklıklar farkettim . dışarıdan su girişini engelleyebilecek ne önerirsinz mastikmi, silikonmu

mastik kullansanız daha iyi olur

Bence ne mastik ne de silikon.Araçların altlarında ve eteklerinde kullanılan pütür dediğimiz malzeme dış çepheler için daha iyi. İsmini hatırlayamadım. ;D

Yalıtım malzemesi olarak bütün tartışmalar bitmiştir,pazarcı ağzıyla söylersek ''alemin kralı geldi''Bu ürünü yaklaşık 1-2 sene önce Türkiye satıcısı getirmişti tanıştık,özellikleri inanılmaz,daha önce formda bilgi vermiştim,ürün çok pahalı idi şimdi de pahalıdır ama artık kurumsal bir firma getiriyor sanırım fiyatları daha makul seviyelere inmiştir.

Bu ürünü bir nasa mühendisi buluyor bulduğu gibide ayrılıyor zaten,ürünün aklımda kaldığı kadarıyla %90 dan fazlası su.1 mm si bile çok etkili.

http://www.aspenaerogels.com.tr/markets/cases.html

[attachment=1][attachment=2]
[attachment=3]

Aspen Aerogels Flame n Finger

Aerogel

Aerogel1 f

Bülent, bu madde ses ve sıvı yalıtımı da sağlıyor mu?

Aerojel malzemesinin özelliklerinde :

* Flexibil olduğu yazılı fakat basınç altında kalıcı form değişikliği gösterip göstermediği ile ilgili hiçbir bilgi yok.
* Hidrofob ama buhar geçirgenliği var! Böylelikle paslanmaya yataklık ediyor.
* Yapıştırılabile özeliğinden hiç bahsedilmemis. Panelvanlarin iç yüzeyine mutlak yapıştılabilmesi açısından bu nokta oldukca önemli.
* Ses izolasyonu ile hiç bir veriye raslamadım.!
* Uygulamada sağlık açısından özen gösterilmesi gerekli !
* Fiatı hakkında bir bilgi bulamadım ama sanırım polietilen yada latex bazlı malzemelerden daha pahalı olmalı.

Bence panelvanlarda kullanılması oldukca tartışmalı. :-\

Bu sorularınızla ilgili gerekli bilgiler sanırım işyerinde ki dökümanda var yarın baktığımda söylerim.Bir bilgiyi yanlış vermişim hala aynı kişilerin sattığı bir ürün ben el değiştirdiğini zannediyordum.
Ürünün iki çeşidi var hem sıcak hemde soğuk için.
Yapıştırılmıyor koruyucu bir kılıf dikiliyor,bir nevi elbise gibi yere göre uygun malzeme içine dikiliyor.
Panelvan da eğer çizik yoksa yani boyasında hiç bir sorun teşkil etmez ama pas varsa yürür gider tabi ki.
sitede şöyle bir sunum var OEM ler için
'' OEM uygulamaları için aerojel yalıtımın avantajları:
Geleneksel yalıtım malzemelerinden 5 kata kadar daha iyi ısıl performans.
Dar alanlarda daha fazla hacim yaratmaya ve çok yönlü tasarımlara imkan tanıyan olağanüstü ince profil.
Kalıp kesimi, laminasyon, kompozit katmanlama ve diğer seçeneklerde kolay uygulama.
Aerojeller çevreye hiçbir kimyasal etkide bulunmayan kum içeren silisten oluşur
Yangın sıçramasına ve duman geçirgenliğine karşı mükemmel koruma.
Var olan diğer yalıtım malzemelerinden daha hafif.
Aerojeller, neme karşı üstün derecede geçirmezliğe sahiptir.''

Bu ürünün nasanın uzay araçlarında ve kıyafetlerinde soğuğa ve sıcağa karşı kullanıldığını biliyorum ama dediğim gibi dökümanlara bakmak lazım.
Ses yalıtımı konusunda bilgim yok.
Evet çok pahalı hatta yanlış hatırlamıyorsam metrekaresi 30 dolar civarındaydı ama hangi kalınlığının hatırlamıyorum.

http://www.dinamik-izmir.com/index.php?option=com_content&view=article&id=81&Itemid=1
Arkadaşlar bu adresi inceleyip izolasyon hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz

mayıstosböce' Alıntı:
Bu sorularınızla ilgili gerekli bilgiler sanırım işyerinde ki dökümanda var yarın baktığımda söylerim.Bir bilgiyi yanlış vermişim hala aynı kişilerin sattığı bir ürün ben el değiştirdiğini zannediyordum.
Ürünün iki çeşidi var hem sıcak hemde soğuk için.
Yapıştırılmıyor koruyucu bir kılıf dikiliyor,bir nevi elbise gibi yere göre uygun malzeme içine dikiliyor.
Panelvan da eğer çizik yoksa yani boyasında hiç bir sorun teşkil etmez ama pas varsa yürür gider tabi ki.
sitede şöyle bir sunum var OEM ler için
'' OEM uygulamaları için aerojel yalıtımın avantajları:
Geleneksel yalıtım malzemelerinden 5 kata kadar daha iyi ısıl performans.
Dar alanlarda daha fazla hacim yaratmaya ve çok yönlü tasarımlara imkan tanıyan olağanüstü ince profil.
Kalıp kesimi, laminasyon, kompozit katmanlama ve diğer seçeneklerde kolay uygulama.
Aerojeller çevreye hiçbir kimyasal etkide bulunmayan kum içeren silisten oluşur
Yangın sıçramasına ve duman geçirgenliğine karşı mükemmel koruma.
Var olan diğer yalıtım malzemelerinden daha hafif.
Aerojeller, neme karşı üstün derecede geçirmezliğe sahiptir.''

Bu ürünün nasanın uzay araçlarında ve kıyafetlerinde soğuğa ve sıcağa karşı kullanıldığını biliyorum ama dediğim gibi dökümanlara bakmak lazım.
Ses yalıtımı konusunda bilgim yok.
Evet çok pahalı hatta yanlış hatırlamıyorsam metrekaresi 30 dolar civarındaydı ama hangi kalınlığının hatırlamıyorum.

Elimde bu ürün ile ilgili oluşturulmuş 40-50 sayfalık döküman var,baktığımda su iticiliğinin çok iyi olduğunu anlatan bir bölüm var bu bölümde suyu geçirmediği ama su buharını dışarı saldığı yönünde fotoğraflı bir görsel bir anlatım da yapmışlar, ayrıca sağlık konusunda fazla detay yapmamış,yalnızca hoş olmayan cümle şudur,kansere yol açan riskler beklenmemektedir.Gerçi ondan önce ki cümle de şu 'toksisite ve mutajeniteye sahip değildir'

Burada yazılanları okuduktan sonra, alerjik bünyem nedeniyle (ve Yaybek kadar iyi toz izolasyonu yapabilecek beceriye sahip olduğuma emin olmadığım için) polietilen veya elastomerik kauçuk kullanmaya karar verdim. (Sn. Evliyaçelebi2'ye katkılarından dolayı teşekkür ederim). Bu sektördeki ürünler üzerine bir kısmı Internet, bir kısmı satıcılarla doğrudan görüşerek biraz fiyat araştırması yaptım. Sonunda İzocam'ın Armaflex ürünü kullanmaya karar verdim. Ekli tabloda göreceğiniz üzere kullanmayı düşündüğüm alüminyum folyolu ve kendinden yapışkanlı üründe İzocam'ın fiyatı, polietilen ürünlerle dahi rahatça rekabet edebilecek düzeyde görünüyor.

Uygulama için düşüncem, yan duvarlarda 19mm kullanmak. Tabandaki çıkıntıların arasını önce 9 mm ile doldurup bütün yüzeyi yaklaşık aynı seviyeye getirmek. Sonra hepsinin üzerine bir kat daha 9mm geçip toplam izolasyon malzemesini 18mm'e çıkarmak. Tabii kontra öncesi karkas ve Yaybek örneğindeki gibi elektrik kanalı döşeyi unutmadan. Tahminen iki top 9mm, iki top 19mm kullanmak yetecek sanırım.

Başkalarının da işine yarayabilir düşüncesiyle topladığım bilgileri bir tablo haline getirip bu mesaja ekleyeceğim.

Sevgiyle,
BKA

[attachment=1]

Ekli dosyalar

• Ä°zolasyon fiyat listesi.doc
    47.5 KB · Görüntüleme: 476

Bu mesajı yazdıktan sonra sipariş vermek için İstanbul'daki bazı İzocam bayileriyle görüştüm. Internet'te bulduğum liste fiyatıyla uzaktan yakından alakası olmayan fiyatlar verdiler. Word dosyasındaki rakam üzerinden yüzde 37.5'a varan iskonto gibi!!! İnanılır gibi değil!

İzolasyon olarak Yusuf normal folyosuz cam yünü kullandı, ben aynı cam yününün bir yüzü alüminyum folyolu olanını kullandım, cam yününü yerlerine yerleştirdikden sonra gri bant ile alüminyum folyolu yüzü dört tarafından çepeçevre saca bantladım, böylece can yünü partükülleri içeride hapsoldu...
Cam yününün bir avantajı, aracın kaporatasında kazalar sonucu oluşabilecek ezilmelerde oksijen kaynağı ve puntolu çektirme kullanarak düzeltmeye izin vermesi, cam yününden başka bir izolasyon malzemesi kullanılırsa, kaza sonucu oluşabilecek eziklerin düzeltilmesinde eziğin olduğu bölgedeki karavanın içini komple sökmek zorundalar veya ezik ne kadar olursa olsun sadece çelik macun ile doldurarak tamirat yaptırabilecekler...
Yinede tercih kişiye özel bir şeydir...

Puntolu çektirme kauçuk ya da benzeri malzemeleri tutuşturabilir gibi bir sonuç anlıyorum. Doğru mu?

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,383
Kayıtlı Üye Sayımız
172,041
Kaydolan Son Üyemiz
İsmail.s

Çevrimiçi üyeler

SON KONULAR