Hangi GPS Cihazı?

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan ercumentoflas Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 63
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 29,246

ercumentoflas

** insan hayatta şanslı olacağına şansız olmasın
Yer
İSTANBUL
Navturk mü yoksa daha kapsamlı bir GPS m sorusuna cevabım ikiside oldu . Navtürkmüz var ancak birde kısmetse gideceğim yerlerde rotaları kaydebileceğim ve bunları GE ve diğer kanallarla paylaşabileceğim cihaz incelemesi içinde boğuldum. Fiyat fayda ilişkisi içinde hangisi? Yardımlarınız için şimdiden teşekkürler.

Etiketler
Selamlar,
kapsamli bir GPS her zaman daha pahaliya geliyor.. zira, extra anten, harita vs. vs. .. ama bence en guvenilir cihazlar hala GPS cihazi.. hele hele memory karti olanlar tam bir blackbox mantigi ile calistigindan bana daha cok sevimli gorunuyor..sakiz ayni... "temel ihtiyaciniza baglii".. eger "temel ihtiyac" adres bulma ise Navturk.. yok "temel ihtiyac" yon bulma ise GPS cihazi bence.. reha

Ynt: Hangi GPS Cihazı?

%100 katılıyorum zaten navtürküm var yön bulmak rota kaydetmek için garmi mi magellanmı 500 avro bütçe ile düşündüğümüzde

Magellan Explorist XL tavsiye ederim. Suya toza ve darbeye dayanıklı kasa, renkli ve 3.5" ile el tipi cihazlarda halen var olan en büyük ekran...

http://www.gpsturk.net/index.php?pid=18&sid=product&cat=34&id=34

XLh.gif

Selamlar,
bende Garmin 60Csx onerecegim ;-) Hem Garmin, Magellan'i döver demek isterdim .. ama palavra olurdu tabii... Saka bir yana, bilinen bir gercek Garmin ve Magellan arasinda bariz bir fark olmadigi ve bu secimin Canon/Nikon secimine benzer olduğu (tabii, Canon da Nikonu döver) ...

Ben ce en doğrusu..
1) Çevrenizdeki arkadaşlarınız ne kullanıyor? (Harita, program, bilgi alış/verişi için)
2) Şöyle bir "Alıcı" gözü ile baktığınızda hangi model size daha güzel görünüyor?

benim aklıma gelen seçim kriterleri... sanırım fiyatları da birbirine yakın.. iyi günler dilerim, reha

Bende yön bulmak için Garmin kullanıyordum (basit bir cihaz) Asus P535 PDA alınca, windows tabanlı bir çok programı kullanabilme özgürlüğüne kavuştum. Adres bulmak için IGO, yön bulmak ve kend haritalarımı hazırlayıp kullanmak için GPS Utilities gibi.

yol' Alıntı:
Magellan Explorist XL tavsiye ederim. Suya toza ve darbeye dayanıklı kasa, renkli ve 3.5" ile el tipi cihazlarda halen var olan en büyük ekran...

http://www.gpsturk.net/index.php?pid=18&sid=product&cat=34&id=34

XLh.gif
bilmediğim için soruyorum bu önerdiğiniz 600 modelinden üstün gözüküyor ancal altimetre barometre falan yok

Barometre yok ama altimetresi var. Ayrıca yüksekliği barometreden değil de uydulardan hesapladığı için hava basıncıyla (barometreyle) ölçen cihazlar gibi sürekli kalibre etmenize gerek kalmaz, hatasız kesin rakamları alırsınız. Barometreyi referans alan altimetreler, aynı yerde dursanız bile hava basıncı değiştikçe yüksekliğinizin de sürekli değiştiğini gösterir.

Reha abinin dediklerine aynen katılıyorum :smiley: Garmin veya Magellan, ikisi de aynı işi yapıyor. Ama benim bu cihazı tavsiye etmemin tek sebebi ekranının büyük oluşu ve malesef başka hiçbir markada (-PDA değil- el tipi, su geçirmeyen dayanıklı gövdeye sahip) 3,5" ekran olmayışı. Yoksa bu cihazın yaptıklarının aynısı yapan modeller Garmin'de de var ;)

bana göre garmin60csx cihazı kullanım olarak çok işlevsel.kronometresi var.yol odometresivar metre cinsinden gösteriyor.navigasyonu fena sayılmaz.magelan exp.xl cihazınıda yeni aldım fakat ekranı büyüklüğünün dışında ve ışıklandırma özelliklerinin dışında garmin 60csx ten fazla bir yanını göremedim.ama eksiklerini gördüm

Odometre ve metre cinsinden gösterme neredeyse tüm gps cihazlarında mevcut ;) Garmin 60CSX ile Magellan Explorist XL arasında gözlemlediğiniz farkları bizleri de bilgilendirmek amacıyla sıralayabilirseniz seviniriz.

görmüş olduğum farklardan en barizi şu.navi haritası ile topografik haritayı garmin 60csx aynı anda aktif edebiliyor vede aynı anda kullanabiliyorsun.magellan xl de sadece birini aktif edebiliyorsun.bu avantaj size rahatça navigasyonu her yerde yaabilme şansı veriyor.ikinci gördüğüm fark ise garmin de harita ayarlarından istediğin yazıları büyültüp küçültebiliyorsun.macellanda bu özellik yok.avantajı ise sokak isimlerini çok rahat seçebilmek.bir diğer fark gidilen yolu garminde metre cinsinden(bir metreye kadar) görebiliyorsun macellanda 10 ar metrelik periyotlarla ancak görebiliyorsun.garmindeki topografik tr haritası 600mb üstünde iken macellanda ancak 67mb civarı.buda ne anlama gelebileceğini anlatıyor sanırım.macellan xl nin en üstün yanı ekranı.gerçekten mükemmel çözünürlükte.gittiğin yerlerin iz kayıtlarını alıyorsun.daha sonra rahatça referans olarak kullan.sd karta dilediğin kadar iz kaydı yap rota çiz.sınırsıza yakın (sd kartın hafızasına bağlı)su geçirmezlik ve dayanıklılık avantajları var.cihazın uydu kaybetmek gibi bir lüksü yok.kapalı ortamlarda test edilmiştir tarafımdan.doğru koordinat ve datum ayarlarını yaparsan mükemmel olarak işini yapmaktadır.hem waas hemde yerine göre egnos uydularına bağlanarak hassa ölçümler yapabilmektedir.

Verdiğiniz bilgiler için çok teşekkür ederim. Diğerleri çok önemli olmamakla birlikte yeri geldiğinde lazım olabilir ama en önemlisi topografik haritada navigasyon yapabilmek... İki cihaz arasındaki farklılıklar kişisel ihtiyaçlara göre tercih sebebi olacaktır...

Bu arada Reha abi inanmıyor ama işte bir şahit daha :D Benim Magellan Platinum pansiyon odasının içinden bile çekmişti ;)

http://www.gezenbilir.com/index.php?topic=50.msg564#msg564
http://www.gezenbilir.com/index.php?topic=50.msg8747#msg8747

Selam Sedat,
niye inanmayayim be yahu... odanin konumuna gore alabiliyor/almayabiliyor.. Oda numarasi kac idi bakiim? ama , Garmin cihazi Magellan'i hep dove r;-) cunki o sevecen bir cihaz ;-) reha

Not: Zaten Canon'da Nikon'dan daha iyidir...

Selam Sedat,
;-) soyle diyelim istersen, "hem ihtiyaclar, hem hissiyat hem de birazcik da duygusal($$)" .. zaten bunlar olmasa bu kadar cesit araba, fotograf makinasi, banka markasi olurmuydu.. hem de ne kadar sıkıcı olur idi ;-) ...

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,425
Kayıtlı Üye Sayımız
172,070
Kaydolan Son Üyemiz
cipokko

Çevrimiçi üyeler

Geri