Halk Otobüsünden Karavan Olurmu?

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan goose_camping Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 102
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 42,426
Aslında size değil dremre arkadaşa yazdım.O sabit bir proje düşünüyormuş.Adı farklı olabilir ama tekerlekli konteyner var diye biliyorum.
5.5 dönüm arsa üzerine, eğer imar izni yok ise, sadece trafiğe tescili olan bir araç koyabilirsiniz. Tekerlekli veya tekerleksiz bir fark yok. Bazen farklı kaynaklarda bu tür arazi üzerine konteyner konulabilir (özellikle bir kısım kötü niyetli emlakçılar tarafından) şeklinde açıklamalar oluyor ama onların hepsi yasadışı. Karavanın harika bir avantajı da, uygun fiyata bir arsa alıp orada yaşayabilmek.

Etiketler

Tiny house işi de patlayabilir. Önce O2 belgesi olan şase üzerine ev yapıyorlar, sonra da her yıl muayene olamayacağını bildikleri için trafikten cekiyorlar.Belediyeler her an ceza kesip, kaldırılmasını isteyebilir trafiğe tescilli olmadığı için. İmarlı arsaya da belediye ruhsat verirse konabilir. Ruhsat ücreti de normal ev ile hemen hemen aynı.
Ben de O2 belgeli römork üreticisini aradım, senden römork alıp , üzerine konteyner koyarsam ve römorka çekme belgesi alsam ne olur dedim. Adam güldü sadece, direk konteyneri arsaya koy , farkı yok dedi.
Arkadaşin dediği gibi trafiğe tescil şart dedi.

Son düzenleme:

Aslında size değil dremre arkadaşa yazdım.O sabit bir proje düşünüyormuş.Adı farklı olabilir ama tekerlekli konteyner var diye biliyorum.
beyzero bey torumunuz için teşekkürler,imar olmadığı için trafik tescilli bir araç olması daha garantili olacaktır diye bir kannate varmıştım da araştırmalarımda o yüzden otobüs en son kkararım oldu,plakalı bir tır dorsesi üzerine 40 lık gemi konteyneri düşünüyordum aslında önceleri eski bir tır dorsesine 30 bin isteniyor,yaklaşık 15 bin de bir konteyner ediyor 45 bin ,50 bine mercedes otobüz alıp içine banyo tuvalet yaptırsam küçükte bir mutfak nasıl olur acaba diyorum :smiley:

Uzun süre sabit kalmak istemiyorum, uzun süre kalacağım tek yer İzmir, zaten İzmirde yaşıyorum. Ben inşaat mühendisiyim, tekerlekli konteynır hiç görmedim, sizin kast ettiğiniz sanırım "lowbed" olarak geçen araçların üzerindeki konteynırlar, onlarda zaten sadece karayolunda taşıma esnasında kullanılıyorlar.
Çok güzelmiş goose camping ,bende bu otobüslerle şehirlerarası otobüs arasında kaldım,sanki şehirlerarası otobüslerin yalıtımı daha iyi olur hem yüksekler bagaj alanınıda bir çok amaçla ve depo amacıyla kullanabilirim diye düşündüm,siz ruhsat açısından bunu tercih ettiniz galiba,

Çok güzelmiş goose camping ,bende bu otobüslerle şehirlerarası otobüs arasında kaldım,sanki şehirlerarası otobüslerin yalıtımı daha iyi olur hem yüksekler bagaj alanınıda bir çok amaçla ve depo amacıyla kullanabilirim diye düşündüm,siz ruhsat açısından bunu tercih ettiniz galiba,
Sizin yerinizde olsam seçebildiğim kadar büyük araç seçerdim, siz sadece bir yerde kalacağınızdan mobilite size sorun olmaz. Ben böyle bir otobüs seçsem benim hareketimi çok kısıtlar diye düşündüm, seçtiğim araçla Bursa' da yaptığımız test sürüşlerinde aracın oldukça dar alanlardan rahatça geçtiğini gördüm. Benim seçimim o yüzden ara modelde oldu, aracım 9 metre uzunluğunda.

Sizin yerinizde olsam seçebildiğim kadar büyük araç seçerdim, siz sadece bir yerde kalacağınızdan mobilite size sorun olmaz. Ben böyle bir otobüs seçsem benim hareketimi çok kısıtlar diye düşündüm, seçtiğim araçla Bursa' da yaptığımız test sürüşlerinde aracın oldukça dar alanlardan rahatça geçtiğini gördüm. Benim seçimim o yüzden ara modelde oldu, aracım 9 metre uzunluğunda.
nereye yaptıracaksınız acaba bende sizi takipte olacağım,ekonomik ve pratik bir şey yapmak istiyorum aslında ,sonrasında param oldukça ekleme yapabileceğim bir şekilde alt yapıyı hazırlayıp banyo mutfak yapsam şimdilik uyeterli olacak benim için

5.5 dönüm arsa üzerine, eğer imar izni yok ise, sadece trafiğe tescili olan bir araç koyabilirsiniz. Tekerlekli veya tekerleksiz bir fark yok. Bazen farklı kaynaklarda bu tür arazi üzerine konteyner konulabilir (özellikle bir kısım kötü niyetli emlakçılar tarafından) şeklinde açıklamalar oluyor ama onların hepsi yasadışı. Karavanın harika bir avantajı da, uygun fiyata bir arsa alıp orada yaşayabilmek.
Bilgilendirme için teşekkürler.Sayenizde öğrenmiş oldum.

Tiny house işi de patlayabilir. Önce O2 belgesi olan şase üzerine ev yapıyorlar, sonra da her yıl muayene olamayacağını bildikleri için trafikten cekiyorlar.Belediyeler her an ceza kesip, kaldırılmasını isteyebilir trafiğe tescilli olmadığı için. İmarlı arsaya da belediye ruhsat verirse konabilir. Ruhsat ücreti de normal ev ile hemen hemen aynı.
Ben de O2 belgeli römork üreticisini aradım, senden römork alıp , üzerine konteyner koyarsam ve römorka çekme belgesi alsam ne olur dedim. Adam güldü sadece, direk konteyneri arsaya koy , farkı yok dedi.
Arkadaşin dediği gibi trafiğe tescil şart dedi.
Evet çok yanlış bilgilendirmeler var peki aracı trafikten çekmeden muayeneye de götürmesek ne gibi sıkıntılar başımıza gelebilir ,sigortasını ödesek yıllık ,yada trafikten çektirsek arazide otobüsün park edili durması yasal bir sıkıntı yaratır mı acaba

Birde ilanlarda yabancı plakalı görünen yada plakasız karavanlar var 60-65 bin civarı 6 mt lik onlar da da herhengibir belge falan yok galiba sözleşmeyle satılıyormuş onlar da sıkıntılı olacaktır zannımca ,ne dersiniz

Birde ilanlarda yabancı plakalı görünen yada plakasız karavanlar var 60-65 bin civarı 6 mt lik onlar da da herhengibir belge falan yok galiba sözleşmeyle satılıyormuş onlar da sıkıntılı olacaktır zannımca ,ne dersiniz

5.5 dönüm arazinizin herhangi bir tarafından kadastral yol geçiyorsa ve birkaç tane ağaç varsa ev yapabiliyorsunuz zaten 50 bin üzeri bir bütçeyi gözden çıkarmışsınız prefabrik yapın rahat edin. 5 dönüm üzeri araziye dediğim şartlara uyuyorsa yasal olarak ev yapma hakkınız var.

Belediyelerin imar kanununa göre, 5dönüm üzerinde bir arsanız var ise, kadastral yola sınırınız varsa ve bu sınır 50 metrenin üzerindeyse, o arsanın üzerinden yüksek gerilim hattı geçmiyorsa, arsa özel çevre kanunu ile korunmuyorsa, şehrine göre değişmekle birlikte bazı ağaç türleri arazide çok yok ise (zeytin gibi), belediye aracılığıyla tarım il müdürlüklerinin olurunu alırsanız ev yapabilirsiniz. Ancak diyelim 100m2 ev yapacaksınız, arazi en az 5dönüm+100m2 olmalı.

Diğer sorunuz içinse, bunu ben kendim yapacağım, kimseye yaptırmayı düşünmüyorum. Bakım, kaporta tamirat, araç dış boya işleri, Elektrik malzemesi ve bağlantı şemalarının yapılması, otogaz LPG işlemlerini dışarı yaptırıyorum. Karavanımı özellikle kendim yapmak istedim, tatil esnasında içerideki ekipmanlara bir tamirat gerekirse diye. Öyle bir durumda araki usta bulasın, ustayı buldum diyelim ustanın geliş maliyeti, beklenen süreler, ustanın gerçekten usta olup olmadığı :smiley: vs

5.5 dönüm arazinizin herhangi bir tarafından kadastral yol geçiyorsa ve birkaç tane ağaç varsa ev yapabiliyorsunuz zaten 50 bin üzeri bir bütçeyi gözden çıkarmışsınız prefabrik yapın rahat edin. 5 dönüm üzeri araziye dediğim şartlara uyuyorsa yasal olarak ev yapma hakkınız var.
evet kadastral yol geçiyor,bir adım önümden elektrik su,doğalgaz da geçiyor her iki yanımdaki araziye zamanında kaçak ev yapıp imar barışından faydalanılmış her iki tarafımda yapışık arazilerde doğalgaz elektrik su var,ancak belediyeye gittiğimde söyledikleri biz 20 dönüm üzerinde izin veriyoruz oldu ve üzerine birşey yapılamaz oldu o yüzden düşünüp duruyorum nasıl yağmurda çamurda güneşte girip dinlenebileceğim yemek yapıp yiyebileceğim belki haftada bir gün kalabileceğim bir yer nasıl yaparım.

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,383
Kayıtlı Üye Sayımız
172,041
Kaydolan Son Üyemiz
İsmail.s

Çevrimiçi üyeler

SON KONULAR