Hair

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan XtrmPrgrmmr Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 9
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 2,774

XtrmPrgrmmr

Yürür de yürürüm...
Yer
İzmir
Web
xtrmprgrmmr.blogspot.com
Hair

[attachment=1]

Tür : Müzikal
Yönetmen : Milos Forman
Senaryo : Michael Weller , Gerome Ragni (Kitap) , James Rado (Kitap)
Görüntü Yönetmeni : Miroslav Ondricek
Müzik : Galt MacDermot , Gerome Ragni , James Rado
Yapım : 1979, ABD , 121 dk.

Oyuncular

John Savage , Nicholas Ray , Treat Williams (Berger) , Beveryl D'angelo (Sheila)

Çek asıllı ünlü yönetmen Milos Forman'ın Guguk Kuşu'nun ardından çektiği bu ünlü sahne müzikali, 60'lı yılları irdeleyen görsel ve işitsel bir şölen güzelliği taşıyor.

Beyaz Saray önünde Vietnam savaşını protesto eden binlerce insanın görüntüleriyle birlikte sunulan "Let the Sun Shine in - Bırak Güneş içeri Girsin" şarkısı bir görüntü ve ses olarak sinemaseverlerin hafızasından silinmeyen bir sahnedir.

Hair 1960'ların şarkılarını, danslarını ve ruhunu yansıtması bakımından da bugün için bir bellek tazeleme özelliği sunuyor sinemaseverlere.

Alıntı: http://beyazperde.mynet.com/film.asp?id=161&kat=zaman​

Hair

Etiketler
Ynt: Hair

Bir de yorum yazacak olursak;

İşte size tam bir kült film...
Aslında bir müzikalden alıntı bildiğim kadarıyla, fakat bir müzikal ancak bu kadar sinemaya uyarlanabilir sanırım. Sonuçta tüm tiyatro/vb. eserlerin sinemaya aktarılmasında yoğun problemler yaşanır ve hep bir yönü eksik kalır. Bu filmde yönetmen başarısı mı diyelim yoksa oyuncuların çabası mı veya uyarlamada çalışan senaristler mi? Sonuçta biri veya hepsi çok farklı çalışmışlar ve Hair'in anlatmak istediği herşeyi anlatmayı başarmışlar...

Hair size 68'leri anlatmaya çalışıyor. 68'lerde yaşananları, 2 farklı grubun (klasikler ve yenilikçiler diyelim de hafif olsun :smiley: ) neler düşündüğünü, nasıl yaşadığını, neyi, neden yaptığını anlatıyor. Bazen gözünüzden yaşlar geliyor, bazen kahkahalarla gülüyorsunuz. Genel olarak bir zeka oyunu çözer gibi aslında. Sürekli metaforlar kullanılmıyor belki ama özellikle 68'i gerçekten yaşamamış bizler için izlediklerinizi çözümlemek de gerekiyor ve çözdüğünüz her gerçekte döneme biraz daha hakim oluyor, daha da gururlanıyorsunuz...

Sonunu söylemeye gerek yok, hatta ayıp da olur ama en azından sondan sonrasını söyleyeyim. Soracağınız sorunun cvabı şu; Evet, filmin tüm müzikleri Soundtrack albümü olarak satılıyor ve Evet, sadece dinlerken bile filmdeki zevki alıyorsunuz...

Sonuçta tabiki çok tavsiye...

Klasikler ve yenilikçiler fazla hafif olmuş :smiley: Filmi izlerken yapılan kıyaslamalar (en basitinden kendimizle :smiley:) insanı manik depresif bir hale sokuveriyor. Bir kuşağın mükemmel bir dille anlatımı. Amerika'nın kendi kendine ve kendi yarattığı sistemine karşı en güzel özeleştirilerden biri denilebilir. Nerden nasıl bulunur da izlenir bilemiyorum ama en azından film festivallerinde kesinlikle kaçırılmaması gereken ve müzikallerden sıkılanların bile zevkle izleyebileceği bir müzikal.

Trailer

http://www.dailymotion.com/video/xc0ea_trailer-hair_events

İşte "Let the sunshine" Filmi izlemeyenler için çok birşey ifade etmeyebilir ama izleyenler yine hüzünlenecekler ;) Filmin finali...

http://www.dailymotion.com/video/x5w005_hair-let-the-sunshine-in_music

@yol,

Fazla hafif kalacağını söylemiştim zaten :D Özellikle de izleyenler ve anlayanlar için... :smiley:

Dediğinize son derece katılıyorum. Hatta şöyle küçük bir ek yapayım; Filmi izleyenler değil, belki de düşünebilen herkes için hüzünlendirici olacaktır. İzleyenler ise (Hem sinema perdesinde, hem de gerçek hayatta) ne duygularla seyrederler hayal bile edemem tabi ki. Ancak deneyebilirim.

Ayrıca nereden bulunabilir'e cevap; Birkaç yıldır uğradığım D&R'larda DVDsini görüyorum. Çok da pahalı değil. Arşivlenmesi gereken bir parça olduğunu düşünürsek, bulumu da kolay. Sanırım tüm vcd/dvd alınabilen yerlerde bulunabilir...

Saygılar...

Ben şu anda bile olanları tahmin etmeye düşünmeye çalıştığımda kötü oluyorum. Ucundan kıyısından yaşamış olsaydım, sanırım izleyemeyebilirdim bile... :(

Not: Bu arada cümlemi "artık" bulunabilir olarak düzelteyim bari. Malum artık epey dvd geliyor Türkiye'ye...

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,437
Kayıtlı Üye Sayımız
172,086
Kaydolan Son Üyemiz
Ertuğrul Ocaktan

Çevrimiçi üyeler

SON KONULAR