Güney Ve Orta Amerika - Peru

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan srpc Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 0
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 6,690

srpc

Ana Kamp
Yer
İzmir
Web
bilinmeyenasya.blogspot.com
Cusco 29 Nisan 2014

Önceki gün akşam Copacabana’ dan 18.30 da bindiğim otobüs dün sabah saat 04.30 da Cusco’ ya vardı. Yolculuğun kaç saat olduğunu sormamıştım, bu kadar erken geleceğimi bilsem belki sabah hareket eden bir otobüsle gelirdim, neyse. O saatte hostelde uyanık birileri olmayacağını düşünerek iki saat terminalde bekledim. Hava soğuk olmasına rağmen terminalde içecek sıcak birşeyler satan dükkan yoktu. Yerliler Bolivya’ da olduğu gibi burada da battaniye taşıyor, terminalde battaniyeye sarılıp yatanlar vardı. Saat yediye doğru güneş doğup şehir iyice aydınlanınca çantaları sırtlanıp dışarı çıktım. Taksicileri atlattıktan sonra bir polise Plazanın nerede olduğunu sordum, kalacağım hostel oraya yakındı. Polis bana hangi otobüsün o istikamete gittiğini ve nereden binebileceğimi tarif etti ama sabah kalabalığında sırt çantalarıyla otobüslere binmek mümkün değildi. Şehir üzerinde çok güzel bir ışık vardı, Cusco da fotoğraf çekmek için en iyi saatler gün doğumunda, çünkü güneş akşam üzeri tepelerin ardından çok çabuk kayboluyor. Bir kaç dakika taksi bekledim, geçenlerin hepsi doluydu ben de yürümeye karar verdim. Bu arada taksi ücretinin çok ucuz olduğunu belirtmeliyim, otobüs terminalinden Plaza denilen merkez sadece 3.5 TL tutuyor.

Cusco’ nun tek bir fotoğrafını görmüştüm ve daha o zaman içim ısınmıştı, şehirdeki ilk saatlerimde de hissiyatım değişmedi. Sabahın ilk saatlerinde işe yetişmeye çalışan ya da hızlı adımlarla çocuğunu okula götüren insanları izlemek çok hoştu. Gittiğim istikamete doğru hafif bir yokuş vardı ama iki haftadır yüksek irtifada yaşadığım için zorlanmadan yürüyebiliyordum. Şehrin merkezinden etrafa dağılan çok sayıda dar sokak var, sora sora yarım saatlik bir yürüyüşle hosteli buldum. Sokaklar dar ama küçücük kapılar açıldığında arka tarafta geniş avluları görebilirsiniz, bazan küçük bir kapıdan içeri doluşan okul öğrencilerini görene kadar orada bir okul olabileceği aklınızdan bile geçmez. Benim kalacağım hostel de öyle bir yerdi. Yola bakan cephesi küçüktü ama asıl odaları avluya bakan iki katlı kerpiç bir yapıydı. Evet yanlış yazmadım, kaldığım hostel bu şehirdeki bbinaların çoğunda olduğu gibi kerpiçten; zeminde bir metre kadar taş duvar var, üzeri ise kerpiç, ancak duvarlar boyalı olduğundan ilk bakışta belli olmuyor. Zeminler ahşap ve birisi yürüdüğünde fena halde ses çıkartıyor. Bu hostelle ilgili tek kötü bilgi internetin çalışmıyor olduğuydu, hostel sahibi çok hızlı bir internet bağlandığını yazsa da hala çalışmıyor. Elli metre ileride çok ucuza internet kafe olsada kendi bilgisayarınızla rahat bir ortamda bağlanmanın yerini tutmuyor ve de notlarımı bloga aktaramıyorum. (Nihayet 2 Mayıs günü internet bağlandı)
.

Dün, öğlene kadar uyuduktan sonra şehri dolaşmaya çıktım, ilk göze çarpan çok sayıdaki dev kilise binalarıydı. Cusco, İnka inanışının merkezi olduğundan misyonerler buraya bütün gücüyle saldırmış, psikolojik baskı yaratıp yerlilerin kendi inanışlarını itibarsızlaştırmak için her şeyi yapmışlar; maalesef başarılı da olmuşlar. Avrupalılar kendileri bir medeniyet yaratamadıkları gibi dünyanın ilk görkemli medeniyetlerinden birini yerle bir etmekte sakınca görmemişler.
Şehrin merkezi kilise binaları ve turzim acenteleriyle dolu, onlardan kalan yerlerde hediyelik eşya satan mağazalar var.
Bu gün öğlene doğru çıkıp dolaşmaya başladım, hava yağacak gibi göründüğünden şehrin yakınındaki eski yerleşim yerlerine gitmekten vazgeçtim. Öğle yemeği için kapalı pazar yerine gittim, adı “Mercado San Pedro” Hava birden soğumuştu o yüzden önce girişteki mağazalardan sekiz liraya alpaga yününden kaşkol ve altı liraya yün eldiven aldım, gerçekten de çok ucuz. Sonra diğer uçtaki yemek pişirilen bölgeye gittim, (Aşağı inen merdivenlerin hemen solunda) bir çorba söyleyip uzattıkları tabureye çöktüm. Aşçı kadınlardan birisi önündeki büyük kazandan tencere büyüklüğündeki bir kaseye et ve sebze doldurdu, üzerine et suyu döküp uzattı. Soğuk havada ilaç gibi geldi, burada yemek yiyen pek turist olmadığından yanımda yemek yiyen Perulu bayanlar epey ilgilendiler, yemeği beğenip beğenmediğimi sordular. Bu yemeğin fiyatı 3.78 TL, kendim yapsam hem daha pahalı olurdu hem de bu kadar lezzetli olmazdı, yolunuz buraya düştüyse lokantaları düşünmeyin bile. Aynı yerden veya Süper Marketten çok ucuza et alıp hostelde de pişirebilirsiniz, etin kilosu on lira civarında.
İkinci durağım yine özel bir içecek olan Chicha de Qinua satılan yerdi, yerliler kısaca “Çica” diyor. İçeride birçok meyve suyu satılan yer var, onları da deneyebilirsiniz. Chicha de Qinua qinua, mayis, aros, mani, garbanço ve şeker karışımından oluşuyormuş, bunların ne olduğu hakkında hiç bir fikrim yok. Tadı ve rengi bozaya çok benziyor,yerlilerin çok rağbet ettiği bu içeceğin kocaman bir bardağı yetmiş beş kuruş, sudan daha ucuz. Ertesi gün yine çorba içmeye gittim ama öncekinden farklı bir çorba verdiler, adını yazmayı unuttum, dördüncü gün yine farklı çorba vardı, işin ilginci herkes aynı çorbayı yapıyor. Bu defakinin adı “Lisas moraya triga” içinde bu yöreye özgü iri taneli mısır parçası, et, buğday, soğan ve patates var. Tadı buğday keşkeğine çok benziyor, kıvamı biraz sulu, tam benim sevdiğim gibi. İnkaların torunlarının ev yemekleri bizimkilere çok benziyor, bir yerlerden tanışıyoruz herhalde.

Merkezden kenar mahallelere doğru uzanan, her türden eşyanın satıldığı sokaklarda dolaştım, gördüğüm kapalı alışveriş merkezlerini, gezdim. Öğleden sonra sıkı bir yağmur başladı, dinene kadar bir saçak altında bekledim, burada hava çokdeğişken ve hep yağacakmış gibi görünüyor.

Akşam hostelin mutfağında iki isveçli ve üç Arjantinli gençle tanıştım, İsveçliler Machupicchu’ ya en ucuz nasıl gidileceğini anlattı. Ben henüz nasıl gideceğime karar vermedim, çünkü güzergahı tam olarak kafamda canlandıramadım, Arjantinlilerle gidişi müzakere edip belki onlarla giderim. Elbette birçok tur firması Cusco’ dan hareket eden çeşitli turlar düzenliyor ancak bu turlar oldukça pahalı, üstelik onların programına uymaktan başka seçeneğiniz kalmıyor. O yüzden daha çok araştırma yapmam gerekiyor.

Cusco’ da eksik malzemelerinizi ve giyim eşyalarınızı tamamlayabileceğiniz bir yer var adı “Molino Market” otobüs terminalinin çok yakınında, San Francisco Kilisesinin önünden midibüslerle 0.80 Sol, taksi ile 4 soles (1 TL= 1.32 Sol) orada sırt çantası, kamp malzemeleri, giyecek, elektronik ve her türlü ihtiyaç maddesini bulabilirsiniz.

30 Nisan 2014 Cusco
Bu gün şansıma bir tur şirketinin elemanı hostelde idi, Arjantinlilere iki günlük tur pazarlıyordu, bana da kendi turunu ve diğer seçenekleri harita üzerinde ayrıntılı olarak anlattı. Ben de, sizler burada kara kara düşünmeyin diye ayrıntılı olarak anlatacağım. Okurken harita üzerinden takip ederseniz rota kafanızda çok daha kolay şekillenecektir.
.
1. Seçenek: Kendi güzergahınızda özgürce yol alın.
a. Cusco – Santa Maria. Şehirler arası terminalden değil de çevre kasabalara otobüs ve minübüslerin kalktığı terminalinden otobüsle gidilecek. Bunun ücreti 25-30 Soles, sabah erken yola çıkmakta yarar var.

b. Santa Maria – Santa Teresa. Bunun ücreti 10-15 Soles. Burada bir gece konaklayabilirsiniz, çünkü ertesi gün 2 – 2.5 saatlik bir yürüyüş yolu var. Eğer erken geldiyseniz ve yorgun değilseniz başka bir araçla Hidroelectrica’ ya yani Tren İstasyonuna gitmeniz gerekiyor, oradan tren yolunu takip ederek Aguas Calientes’ e varacaksınız ve orada geceleyeceksiniz. Bu yürüyüşü yapmanın nedeni tren ücretinin çok pahalı olması ve o güzel vadide yürüme imkanı vermesi, tercih sizin, ben en ucuz ulaşım şeklini anlatıyorum. Vaktiniz çok ise gece Santa Teresa’ da kalabilir, ertesi gün dinlenmiş olarak Aguas Calientes’ e kadar yürüyebilirsiniz. Diğer gezginlerle kontak kurup birlikte yürüyebilirsiniz, kendi tempomda yürümek istiyorum diyorsanız yalnız da yürüyebilirsiniz.

C. Santa Teresa – Hidroelectrica – Aguas Calientes. Burada bir gece konaklayıp ertesi gün sabah erkenden yola çıkmak iyi bir seçenek, konaklama yeri bulmakta sıkıntı çekmezsiniz, çok sayıda hostel var, ilk gördüğünüze dalmayın, önce fiyat sorun.

d. Aguas Caliente – Machupicchu. Giriş ücreti 128 Soles – yaklaşık 100 TL. Yerleşim yerine yolcu taşıma işini bir firmaya vermişler ve gidiş dönüş 19 USD. Yolu yürümek mümkün, ya da araçla gidip yürüyerek dönebilirsiniz. Konuştuğum gezginler sabah ilk kalkan otobüs ile gitmemi çünkü sonraki saatlerde çok sayıda turistin bölgeye dolduğunu söyledi. Günün ilk ışıklarında orada olmak fotoğraf çekmek için de önemli, o gün havanın nasıl olacağını kontrol etmekte fayda var, yağışlı ya da çok bulutlu bir havada gitmektense açık bir hava için iki bün beklemeyi tercih ederim ben.

Machupicchu yerleşim yerinin karşısındaki sivri kayalık tepenin adı “Wayna Pichu” oraya geçmek için artı 10 USD ödeyeceksiniz. Sabah erken giderseniz iki bölgeyi de bir gün içerisinde gezmek mümkün.
Bu yol güzergahı uzun ama yüksek dağlar aşıldığı için güzel manzaralar seyrederek yolculuk yapıyorsunuz ve çok daha fazla yer görmüş oluyorsunuz. Bu bölgede sadece Macchupichu yok, başka İnka yerleşim alanları da var. Bu rotayı takip ederseniz (Tren dışında başka güzergah yok) Cosco – Santa Teresa arası 7-8 saat sürüyor.

2. Seçenek: Tur ile 2 gün 1 gece
Tur aracı sizi Cusco dan alıyor ve Hidroelectrica’ ya bırakıyor, oradan rehberle Aguas Caliente’ ye yürüyorsunuz. Gece orada kalıp sabah erkenden Machupicchu’ ya çıkıyorsunuz. Orada öğlene kadar bile vaktiniz yok, çünkü Aguas Calienteye dönüp yine yürüyerek saat 14.30 da Elecrtonica’ ya dönmeniz gerekiyor, tur aracı sizi oradan alıp Cusco’ ya geri götürecek.
Bu turun ücreti herşey dahil 140 USD. Tur ile gittiğinizde istediğiniz yerde istediğiniz kadar kalma imkanınız ortadan kalkıyor.

Tur şirketinin ikinci teklifi yalnız ulaşımı sağlamaktı, Cusco – Santa teresa ve Hidroelektrico – Cusco. Bunun ücreti 75 Soles. Dönüşü bir gün önceden haber vermek kaydıyla istediğiniz kadar uzatabilirsiniz. Telefonla haber verme olayı biraz sakat görünüyor ama toplamda daha ucuza gelebilir. Bunun dışında 3-4-5 günlük turlar da var, Kanadalı arkadaş 4 günlük turla gitti.

Sonuç
Ben, turu kendim planlayıp uygulamaya karar verdim, beğendiğim yerde kalacak yer varsa konaklayacağım Büyük çanta olmadan yolculuk yapmak keyifli olacak.

Bu turda yanınıza mutlaka uzun bir yağmurluk alın, hava durumu raporlarına fazla güvenmeyin. Hava açık olduğunda da öğle saatlerınde güneşten korunmak için şapka ve güneş kremine ihtiyacınız olacaktır, bu irtifada güneş fena yakıyor. 3 Mayıs için hava durumu raporları gündüz 21-22 derece gece ise 6-7 derece gösteriyor. Cosco dan daha alçakta olduğu için hava biraz daha sıcak.

Akşam yemek için dışarı çıktım, hostelin bulunduğu dar sokak üzerinde ev lokantaları var, yerliler bizdeki kahvehaneler gibi buralarda toplanıyorlar, içeriden müzik ve kahkalar yükseliyor. Bir defa denedim, yemeği beğenmedim. Plazaya doğru yürürken ana cadde üzerindeki lokantaların fiyatlarına baktın 7-12 Soles arası yemek var, çoğunluk tavuk kızartması satıyor. Ben bir yerlerde mangal ateşi tütüyor olabileceğini hayal ederek yürümeye devam ettim, Av.Del Sol ün başladığı yerde köşede bir kadının büyük bir mangalda birşeyler pişirdiğini gördüm ve derhal yanına gittim.
Bambu şişlere takılmış çeşitli etler ve şişin ucunda bir patates vardı. En baştaki şişi göstererek yemeye başladım. O sırada yanıma gelen iki turist genç kız yediğimin ne olduğunu sordu “Hiç bir fikrim yok” dedim. Gerçektente tuhaf bir etti ve ne olduğunu sormadım bile. Sonra bir kırmızı bir de tavuk etinden şiş yedim. Etler pişerken kadın üzerlerine sulu bir şey sürüyor et kurumuyor, yanındaki acılı yeşil sosla harika oluyor, lokantada asla bu tadı bulamazsınız.

Akşam Cusco sokakları oldukça canlı, meydanları turistler doldurmuş, şehir geceleyin de güzel görünüyor. Hava oldukça soğuktu, atkımı boynuma sarıp eldivenleri giyince iyice ısındım.

01 Mayıs 2014 Cusco : Bu gün Arjantinli gençlerlegörüştüm, Cumartesi sabahı tur şirketinin aracı ile gideceklermiş, yalnız ulaşımı satın almışlar “Beraber gidelim” dediler; hiç düşünmeden kabul ettim, bu durumda Santa Teresa’ da kalmam gerekmeyecek, anı gün Aguas Caliantes’ e ulaşabileceğim. Arjantinli arkadaşlar çok içten gençler, akşama barbekü partisi düzenlemeyi düşünüyorlarmış, ben de katılacağımı ve elimden gelen yardımı yapacağımı söyledim. Güzel bir parti oldu, adını yazdıran sekiz kişi vardı ama masadakilerin sayısı yirmi kişiyi geçti.
Mangal olayının en kötü tarafı üzerinizdeki her şeye is kokusu sinmesi ve bunun yıkamadan çıkmayacak olması; ertesi gün sabah bütün giyecekleri yıkama servisine verdim.

06 Mayıs 2014 Cusco
Dün akşam Machupicchu’ dan döndüm, her şey umduğumdan da iyi geçti, işte size bu kısa maceranın hikayesi.
Hostelde tanıştığım Arjantinli gençler Genaro, Santiago ve Alberto’ ya aynı turda iki Arjantinli, iki Brezilyalı ve bir Şilili arkadaş katıldı ve büyük bir grup olduk. Büyük sırt çantalarını hostelde bırakıp yanımıza iki gün yetecek kadar giyecek ve yol için kumanya aldık. San Pedro Marketten tüm yiyecek ihtiyacınızı ucuza alabilirsiniz. Tur aracına yalnız gidiş için 38 Soles ödedim, oldukça hesaplı. Sabah saat 06.30 da hareket etmemiz gerekiyordu ancak araç gecikince söylenenden bir saat geç hareket ettik. Benim dışımda minübüstekilerin tamamı Güney Amerikalı idi, Genaro en öne oturdu, telefonunu aracın müzik sistemine bağladı ve rock müzikle yola çıktık. Cusco’ nun rakımı 3 375 m, yol tamamen dağların eteklerinden ve yüksek geçitlerden aşılarak ilerliyor, yolun tamamında çok güzel manzaralar var. Yol üzerindeki ilk şehir Urubamba, iki tarafı çok dik dağlarla çevrili bir vadinin zeminindeki düzlüğe kurulmuş, bir tarafından nehir akıyor, vadi zemininde ılıman bir iklim hakim olduğundan tarım için çok elverişli bir yer. Bir sonraki kasaba Ollantaytambo, burada rakım 2 850 m. Buradan sonra tırmanış başlıyor, yola bir saat geç çıkan ve saat 14.30 da Hidroelectrica’ da olması gerekn şoförümüz gaza öyle basıyordu ki araçtaki herkesin içi dışına çıktı, arkadaşların protestoları da işe yaramadı. Dağ geçidinin yüksekliği 4 350 m. Sonra iniş başlıyor, yine bir sağa bir sola yatarak gidiyoruz, en arkada oturan Brezilyalılardan birisi fenalaşınca beş dakikalığına durduk, en arkadakiler önlere sıkışıp oturdu. Önce Santa Luiz, sonra Santa Maria’ yı geçtik. Dört bin metre yükseklikte dağlar tamamen otla kaplı ve tüm manzaraya dik yeşil yamaçlar hakim. Bu yükseklikte az da olsa yaşayan var, her yerden dereler akıyor, gerçekten güzel manzaralar var.
Santa Teresa’ da rakım 1 500 m. Ye kadar düşüyor. Burada da ılıman bir iklim var, Cusco’ dan daha sıcak, dağların yamaçlarında vadi zeminine yakın yerlere muz bahçeleri kurulmuş, bazı yerlerde narenciye yetiştiriliyor. Buradan Hidroelektrica’ ya yani kurulmakta olan Hidroelekrik Santralına kadar yol toprak ve dağ yamacında gidiyor. Dağdan akan bir derenin çamur akıntısına dönüşmesi neticesinde yol kapanmış ve yarım saat te burada kaybettik. Demiryolunun başladığı yere vardığımızda saat 15.30 olmuştu. Şimdi, önümüzde iki saatten fazla sürecek bir yürüyüş vardı, gruptakiler başlangıç noktasında kurulu küçük dükkanlardan meyve ve su aldı, sekiz kişilik grubumuz atıştırmaya başlayan yağmur altında yürüyüşe başladı. Yağmur biraz hızlanınca ben de hem üst hem de alt yağmurluğu giydim. Bir süre sonra yağmur dinince yağmurlukları çıkartıp rahatça yürümeye başladık.

Yazının devamı için: http://guneyamerikanotlari.blogspot.com/p/blog-page_8.html

.

Machupicchu1

Machupicchu3

P1020472

Cusco1

Machupicchu5

Etiketler
Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,383
Kayıtlı Üye Sayımız
172,041
Kaydolan Son Üyemiz
İsmail.s

Çevrimiçi üyeler

Şu anda çevrimiçi üye yok.