Güneş Paneli Kapatma Yöntemleri

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan Bedirhan93 Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 17
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 11,029

Bedirhan93

Ana Kamp
Birçok karavancıda olduğu gibi benim karavanımın üzerinde de güneş paneli var. Siz bu panelleri korumak ve güneş ışığından saklamak amaçlı neler yapıyorsunuz? Bildiğim kadarıyla güneş panelinin iki haftada bir ışık alıp akü doldurması en sağlıklı olanı. Sizin fikirleriniz yada uygulamalarınız neler? Bu konu altında bunları paylaşalım.

Etiketler
Panelleri sürüş esnasında korumak çizilmesini engelleyebilir(bence gerekli) ancak diğer yazdığınız kısmı anlamadım. 2 haftada bir güneş görmesi kısmını nereden öğrendiniz??

güneş panellerin bakımı yok ,aküler dolu olduğunda güneşten aldığı enerjiyi depola yamayacağı için o enerji boşa gider bunun panele zararı yok , galiba şundan kafanız karıştı 25 yıl kullanım da paneller %80 verime düşebilir .
bu kısımda varsayım kanıtlanmış bir durum değil.

Değerli cevaplarınız için teşekkür ediyorum. Peki akü sisteminin bağlandığı sigorta devresi sizce açık mı olmalı ? Yoksa kullanmazken aküye giden enerji kesilmeli mi?

Değerli cevaplarınız için teşekkür ediyorum. Peki akü sisteminin bağlandığı sigorta devresi sizce açık mı olmalı ? Yoksa kullanmazken aküye giden enerji kesilmeli mi?
sorunuzu tam anlamadım
1.panellerden akulere giden hat ise akulere akım olmaz .ben bu hatta sigorta kullanmadım doğrudan aku jarz cihazına bağlı sigorta kullanılırsa panellerden akulare akımın rahat akışını kısıtlar diye biliyorum ,buraya sigorta konulması konusunda bir şey okumadım bilmiyorum.
2.akulerden karavana enerji akımında kesinlikle sigorta olmalı ve kullanılmadığında ben kapalı tutuyorum.

8f3bf050a37c3ff9d4b6ffd70eb415b1

Benim devrem şu şekilde. Resim ile desteklemek istedim. Sigortam açık ve aküye sürekli akım geçişi var. Yani akü sürekli olarak doluyor. Sanırım bunu kapatmak gerek kullanmazken doğru mudur?
Güzide cevabınız ve ilginiz için minnettarım. Sağ’olasınız :smiley:
Not: turuncu cihazı da akülerimi şebeke geriliminden şarj etmek için almıştım.

Ekli dosyayı görüntüle 512982
Benim devrem şu şekilde. Resim ile desteklemek istedim. Sigortam açık ve aküye sürekli akım geçişi var. Yani akü sürekli olarak doluyor. Sanırım bunu kapatmak gerek kullanmazken doğru mudur?
Güzide cevabınız ve ilginiz için minnettarım. Sağ’olasınız :smiley:
Not: turuncu cihazı da akülerimi şebeke geriliminden şarj etmek için almıştım.

Kısaca cevaplayım, Hayir kullanilmazken kapatmaniza gerek yok. Orta ve üstü kaliteli solar şarj cihazları akü dolduysa ve kullanılmıyorsa uygun bir biçimde beslemeye devam ediyorlar zarar vermeden.

Ben herzaman.Güneş panellerin çıkışı ve Aku girişine ben doğrudan şartel olmadan bağladım, şartel mantıklı geliyor fakat bunun dez avantajı veya yararı var mı bilemedim

Ben herzaman.Güneş panellerin çıkışı ve Aku girişine ben doğrudan şartel olmadan bağladım, şartel mantıklı geliyor fakat bunun dez avantajı veya yararı var mı bilemedim.

sorunuzu tam anlamadım
1.panellerden akulere giden hat ise akulere akım olmaz .ben bu hatta sigorta kullanmadım doğrudan aku jarz cihazına bağlı sigorta kullanılırsa panellerden akulare akımın rahat akışını kısıtlar diye biliyorum ,buraya sigorta konulması konusunda bir şey okumadım bilmiyorum.
2.akulerden karavana enerji akımında kesinlikle sigorta olmalı ve kullanılmadığında ben kapalı tutuyorum.
Yaşam aküsünden sonra kısa bir kablo ile 1000 w inverter bağlı , sigortayı inverter çıkışından sonrayamı bağlıyalım , öncesinemi bağlayalım

Son düzenleme:

Yaşam aküsünden sonra kısa bir kablo ile 1000 w inverter bağlı , sigortayı inverter çıkışından sonrayamı bağlıyalım , öncesinemi bağlayalım

Evde sigorta kullanımından aklınız gelsin.
Buzdolabı,çamaşır makinası prizleri için sigorta kutusunda nasıl ayrı ayrı sigorta takılmışsa,araba içinde tüketim kaynağı oluşturacak her cihaz için öncesinde sigorta ile koruma altın alınmalıdır.
İnverter girişine( yada başka deyişle de yaşam aküsü çıkışına) uygun yere sigorta takılması yararlı olacaktır.
isterseniz inverter çıkışında ayrıca sigorta bağlayabilirsiniz.

Evde sigorta kullanımından aklınız gelsin.
Buzdolabı,çamaşır makinası prizleri için sigorta kutusunda nasıl ayrı ayrı sigorta takılmışsa,araba içinde tüketim kaynağı oluşturacak her cihaz için öncesinde sigorta ile koruma altın alınmalıdır.
İnverter girişine( yada başka deyişle de yaşam aküsü çıkışına) uygun yere sigorta takılması yararlı olacaktır.
isterseniz inverter çıkışında ayrıca sigorta bağlayabilirsiniz.

Peki ben biraz daha detayı sorabilir miyim? DC tüketim cihazları için yaşam aküsü çıkışının yakınına sigorta kutusu yapılıyor 6-8-12'li falan, her bir cihazın/hattın sigortası orada mevcut ve oradan kablolar cihazlara gidiyor. Arabalardaki sistem gibi yani, o yüzden bana mantıklı ve ayrıca düzenli geliyor.

Ancak yabancı bir kaynakta "aslında sigorta güç tüketen cihaza ne kadar yakın yerleştirilirse o kadar iyidir" diye birinin yorumunu okumuştum. O yüzden sigorta kutusu yerine kablo üzerinde cihaza yakın konumlandırılmış sigortaları tavsiye ediyordu. Hatta bu sebeple bazı karavan üreticilerinin de sistemlerini bu şekilde tercih ettiklerini söylemişti (ki doğru birçok karavanlarda hat üstü sigorta kullanılıyor).

Bu konuda bir yorumu olan var mı acaba?

.....

Ancak yabancı bir kaynakta "aslında sigorta güç tüketen cihaza ne kadar yakın yerleştirilirse o kadar iyidir" diye birinin yorumunu okumuştum. O yüzden sigorta kutusu yerine kablo üzerinde cihaza yakın konumlandırılmış sigortaları tavsiye ediyordu. Hatta bu sebeple bazı karavan üreticilerinin de sistemlerini bu şekilde tercih ettiklerini söylemişti (ki doğru birçok karavanlarda hat üstü sigorta kullanılıyor).

Bu konuda bir yorumu olan var mı acaba?

Eğer sigortayı cihaza yakın monte ederseniz yani besleme kablosunun tüketiciye yakın konumuna, kabloda oluşacak bir kısa devrede, sistemi koruyacak sigorta olmayacağından riskli durumlar yaşanabilinir.
Sigorta besleme kablonun ilk ucuna (yaşam aküsü yakınına) bağlandığında ,kablodaki bir kısa devreden dolayu oluşacak aşırı akım sebebiyle sigorta açarak riskli durum yaşamazsınız.

-Güneş panelleri üzeri kapatılmamalı
-Panel üzerine uzun süre gölge dahi düşmeyecek şekilde olması arzu edilir, hücrelerin foto elektrik üretiminde dengesizlikler meydana gelir.
- Panel sonrası + kutup veya her iki kutup DC özellikli sigorta(solar kontrol cihazı girişi)
- Solar kontrol cihazı çıkışı + kutup veya her iki kutup DC özellikli sigorta ( batarya girişleri) sistem kapasitesine uygun olarak sigortalar tesis edilmelidir.
- Batarya veya gruplarının panellerden gelen enerjilerini hiç bir şekilde kapatmayın,sistem uygun olarak tesis edildi ise ;solar kontrol cihazı tarafından otomatik devreye girip çıkıyor olacaktır.(Akülerin ensesinden asla şarjı eksik etmeyin)
- Batarya veya gruplarından sisteme (tüketime giden ) enerji uygun amper değerinde bir şalter ile tedbir amaçlı veya arıza sırasında kapatılabilir.
- AC ve DC elektrik devreleri için ayrı özellik ve değerlerde anahtarlama ve sigortalar seçilir kullanılır.
Özetle sistemimizin yapı ve özelliklerine uygun hesaplama ile değerlerinde belirlenecek ürün ve ekipmanları kullanmanız yararlı olacaktır.
Unutmayın araçlarda çıkan yangınların bir çoğu kısa devreler sonucunda, açığa çıkan ısı ve alevlenme sonucunda yaşanmaktadır.
Günleriniz güzel geçsin, herkese kolay gelsin...

-Güneş panelleri üzeri kapatılmamalı
-Panel üzerine uzun süre gölge dahi düşmeyecek şekilde olması arzu edilir, hücrelerin foto elektrik üretiminde dengesizlikler meydana gelir.

Kısmi gölge olabilir mi kastettiginiz? Bu paneller sonucta kapalı kutularda uzun süre depolanıyor. Hareket halinde iken cizilmelere karşı üstünün kapatılma fikri hala mantıklı geliyor bana.

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,424
Kayıtlı Üye Sayımız
172,070
Kaydolan Son Üyemiz
cipokko

Çevrimiçi üyeler

Geri