Güneş Enerjisi mi Akü mü?

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan hanvan Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 29
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 6,733
20/30/40 bu cihazların AMP değerleri sizinki hangisi? Resimde göremedim hatalı bir şeyde yazmak istemiyorum, arkasında cihaz bilgileri yazılı olabilir etiketinde.20 gibi görünüyor ??
Kontrol cihazı 20 ampermis. Sizce bu sorun oluşturur mu daha yüksek degerde bir cihazla değiştirmeli miyim? Bir de kontrol cihazindaki liquid/gel seçeneklerinden liquid secili ve önerilen olarak geçmekte kullanım klavuzunda.

Etiketler
Kontrol cihazı 20 ampermis. Sizce bu sorun oluşturur mu daha yüksek degerde bir cihazla değiştirmeli miyim? Bir de kontrol cihazindaki liquid/gel seçeneklerinden liquid secili ve önerilen olarak geçmekte kullanım klavuzunda.
Solar kontrol cihazı mevcut sistemde 30 AMP veya üzeri değerde olacak, sistem değeri 20 amper üzerinde olduğundan 20 amperlik cihaz 340 watt panel,12 volt bağlantıda uygun değildir.
Batarya şarj parametresi cihazın set ayarlaması GEL seçeneğinde olacak.

Bende 100 amper jel akü ve 600 watt sinüs inverter almaya karar verdim sadece. Bu akü beni 1 gece 2 gündüz götürsün yeterli. 220 volt buzdolabı, 2-3 lamba başka da birşey olmayacak. Bittikce inverter vasıtasıyla evden doldurmayı düşünüyorum.

Bu konuda uzman olan arkadaşlar mantıklı olup olmadığı konusunda bilgi verirlerse memnun olurum.

Bu yazacağımı mutlaka daha önce düşünen ve belli nedenlerden dolayı uygulanmasını doğru bulmayanlar vardır ama ben genede sormak istiyorum.
Karavanlarda sıkıntı ağırlık ve bu ağırlığın toplamında yaşam akülerinin etkisi oldukça fazla.
Şöyle bir kabul ile yola çıksak;
Karavanımızın üzerinde yaşam akü/akülerini besleyecek panellerimiz mevcut. Jel aküleri neden seyahat aşamasında çekici aracımızın bagajında taşımıyoruz. İndir kaldır, yükle ağırlık oalrak zor olabilir, kabul ama park anında aküleri yerine monte ederek sistemi devreye alabiliriz, diyeceksiniz ki, seyahat aşamasında buzdolabı vs çalışmıyacak mı.
Çok doğru, bu aşamada besleme kablolarının boyunun uzaması (bagajdan - karavana) bize ne kadar bir kayıp yaşatır.
Benim buradaki mantığım dolu akü ile, seyahat halinde karavan ağırlığını azaltmak, karavan içerisindeki elektrik ihtiyacını bagajdaki aküden sağlamak, ama bu aşamada yaşam aküsünü şarj edememek.
Park pozisyonuna geçince de aküyü karavan içindeki yerine alarak yaşama devam etmek.
Benim aracımda yer müsati olduğu için bunu sağlayabilirim.
Bu her araç için uygun olmayabilir. Hatta abartıp, ikinci bir şarj dinamosu bağlayıp, bagajdaki aküyü seyehat halinde bile şarj edebilirim.
Maliyet mi, evet mutlaka ek maliyet olacaktır ama, değer mi? Tartışılır diye düşünüyorum.

Selamlar, saygılar....
Burak

Bende 100 amper jel akü ve 600 watt sinüs inverter almaya karar verdim sadece. Bu akü beni 1 gece 2 gündüz götürsün yeterli. 220 volt buzdolabı, 2-3 lamba başka da birşey olmayacak. Bittikce inverter vasıtasıyla evden doldurmayı düşünüyorum.

Bu konuda uzman olan arkadaşlar mantıklı olup olmadığı konusunda bilgi verirlerse memnun olurum.
600 lük invertör buzdolabını çalıştırmaz
İlk çalışma esnasında çok enerji harcar
En az 1000 olsun
Ben olsam aküyü 200 amper alırdım,kafan rahat olur
CPH1941 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

600 lük invertör buzdolabını çalıştırmaz
İlk çalışma esnasında çok enerji harcar
En az 1000 olsun
Ben olsam aküyü 200 amper alırdım,kafan rahat olur
CPH1941 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi
Merhabalar. Referans olması açısından kendi kullanım değerlerimi yazayım.
1200W inverter kullanıyorum ve kılavuzunda şöyle bir ifade var: " P işareti ekrana geldikten sonra görünen rakam inverterin yük oranını yüzdelik olarak göstermektedir. 1000W inverter kullanılıyor ve ekranda 10 rakamı görünüyorsa, inverter 100W yüklü demektir."
Ben 220v ofis boy bir buzdolabı kullanıyorum. İlk çalıştırmada, inverterin ekranında şimdiye kadar 4 ve 6 rakamlarını gördüm. Burada hesap yaparken kafam karıştı o kısmı size bırakıyorum :smiley:
Hesabı da şuraya ekleyeyim:
1000w P10 ise 100w
1200w P6 ise X
> 1000×10×X=1200×6×100
X=72w buzdolabının ilk çalıştırmada çektiği enerji

IMG 20200514 102348

Son düzenleme:

.
Burak bey,
Tasarımınız teorikde doğru. Pratikde, sanmasam da belki uygulayıcıları olabilir, hatta aracınıza bakarak sizin kamp tarzınıza göre böyle bir çözüme yatkınlığınızı tahmin edebiliyorum.

Beraberce düşünelim;
* Akünüzün ağırlığı ve kapasitesi önemli . Bu çözüme madden en uygunu (vinç için de kullanabileceğiniz) Optima 75Ah aküler. Fakat kapasiteleri buzdolabı için sınırda. LFP aküler ise orantısız pahalı.

* Tasarımınızda kablo kesitlerini oldukça büyütmeniz gerekeceğini unutmayın.

* Açıkcası araca aldığınız yaşam aküsünün yolda çekme karavanınızdaki tüketicilere bağlanması gereksiz. Çünkü yapacağınız en fazla yol evden ana hedefinize kadar. Dönüşte buz dolabınıza zaten fazla gereksinimiz olmayabilir. Aradaki etaplar da fazla olmamalı. Her durumda buz aküleri ya da ötektik aküler çözüm sunmakta. Panellerinizin olduğunu yazmıştınız.

* Alternatif olarak; bence araca aldığınız yaşam aküsü için alternatörden faydalanmayı atlamayın derim. Bu şekilde akım kazanırken araya sadece Pako şalter koymanız yeterli olurdu. Bağlantıyı yaptıktan sonra şalteri unutacağınızı sanmıyorum.
Böyle bir sistemde kısa devre tehlikesi de azaltılmış sayılmalı ? Üstelik arkaya bağlayacağınız kablolara da gerek kalmamış olurdu.

Fakat bence iki tarz da konforlu çözüm sınıfında değil.
Ama galiba siz zaten zoru seviyorsunuz ? :p
.

Son düzenleme:

.
Burak bey,
Tasarımınız teorikde doğru. Pratikde, sanmasam da belki uygulayıcıları olabilir, hatta aracınıza bakarak sizin kamp tarzınıza göre böyle bir çözüme yatkınlığınızı tahmin edebiliyorum.

Beraberce düşünelim;
* Akünüzün ağırlığı ve kapasitesi önemli . Bu çözüme madden en uygunu (vinç için de kullanabileceğiniz) Optima 75Ah aküler. Fakat kapasiteleri buzdolabı için sınırda. LFP aküler ise orantısız pahalı.

* Tasarımınızda kablo kesitlerini oldukça büyütmeniz gerekeceğini unutmayın.

* Açıkcası araca aldığınız yaşam aküsünün yolda çekme karavanınızdaki tüketicilere bağlanması gereksiz. Çünkü yapacağınız en fazla yol evden ana hedefinize kadar. Dönüşte buz dolabınıza zaten fazla gereksinimiz olmayabilir. Aradaki etaplar da fazla olmamalı. Her durumda buz aküleri ya da ötektik aküler çözüm sunmakta. Panellerinizin olduğunu yazmıştınız.

* Alternatif olarak; bence araca aldığınız yaşam aküsü için alternatörden faydalanmayı atlamayın derim. Bu şekilde akım kazanırken araya sadece Pako şalter koymanız yeterli olurdu. Bağlantıyı yaptıktan sonra şalteri unutacağınızı sanmıyorum.
Böyle bir sistemde kısa devre tehlikesi de azaltılmış sayılmalı ? Üstelik arkaya bağlayacağınız kablolara da gerek kalmamış olurdu.

Fakat bence iki tarz da konforlu çözüm sınıfında değil.
Ama galiba siz zaten zoru seviyorsunuz ? :p
.
Üstad,
Bu düşüncemi yazarken zaten öncelikle, kendime "mutlaka bunu birileri daha önceden düşünmüş ve belli sebeplerden dolayı uygunsuz bulmuştur" demiştim.
Benim düşüncem aracımın üzerinde bulunan 105 Amper varta akünün haricinde, karavan tarafı için 100 amper jel akü takviyesi. Ana araç aküsünü solar ile desteklemeyi, kendi standartlarım içinde uygun bulmuyorum.
Benim hedefim, kış ve sonbahar gezileri, hali ile güneşin verimliliğinin az olduğu dönemler, belki hesaplamalar sonucunda çıkar, 100 amper tek akü yeterli olmayacaktır. Araç ile kat edeceğim mesafeler, en çok 3 veya 4 saatlik yollar olacaktır. Daha uzun mesafelere bu araç ile dayanacak enerjide değilim. Hali ile konaklama aşamasına kadar ikinci bir alternatör bana mutlaka destek verecektir.
İki akü koysam bunlar muhtemelen 70x2 :1 40 kg eder, ki bu da karavan için sağlam yük.
O yüzden bagajda sağda ve solda olmak üzere taşımak bana çok daha mantıklı geliyor. Bunları park halinde karavan yerine almak ise, mutlaka bir sorun yaratır ama, ona da pratik bir çözüm ancak yaşanarak bulunabilinir.
Yaşamadan bilinmez derim hep:smiley:
Evet son derece haklısınız, zorluklarla hayat boyu mücadele etmek ve bunları aşmaya çalışmak benim neredeyse hobim olmaya başladı :smiley::smiley::smiley:

Sıfır karavan tecrübem , az bilgim ile karavan siparişini verdim. Temmuz sonu teslim alıyorum. Fakat kafamı kurcalayan noktalar var, yardımcı olursanız sevinirim.

Karavanda su pompası , LED aydınlatma , buzdolabı ve webasto için gerekli olan enerji ihtiyacını güneş paneli ile mi saglamaliyim? Yoksa 12 voltluk buzdolabı alıp yüksek amperli akulerle mi saglamaliyim?

Burda iki sorun var, birincisi güneş enerjisi olursa (karavan 750 kg alti bir karavan ve sınıra yakın ağırlıkta) kilogram sınırını aşarım, ikincisi akü olursa bu ihtiyaçlar için günlük kaç amperlik akü ihtiyacim olur? Ve akü bitince nasıl şarj edebilirim?

Maddiyata gelince güneş enerjisi seti + 220 volt buzdolabı 7000 TL, 12 volt buzdolabı + 100 amperlik akü 4000 TL. Tabi 100 amperlik iş görür mü, görürse ne kadar görür bilemiyorum.
Karavanınız hayırlı olsun. Ben de sizinle aynı durumdayım sayılır. Karavanım haziran sonu gibi gelecek. Karavanda 50 lt buzdolabı 12 volt musluklar ve 12 volt led ler mevcut. Ben bu elektrik işlerine yabancı olduğumdan bir 100 amper bir akü alıp araç hareket halindeyken şarj ederim ve 1-2 haftalık turlarda enerji ihtiyacımı bu şekilde gideririm diye düşünmüştüm kendimce. Ama öyle olmuyormuş. Bu yüzden buzdolabından vazgeçtim. Sadece aydınlatma ve musluklar için küçük bir akü işimi görür dedi üretici. Kampa ya da tura çıkmadan bir gece önce karavanı evin elektriğin bağlayıp şarj cihazı vasıtasıyla aküyü şarj etmeyi düşünüyorum. Bu sırada da 220 volt buzdolabı da soğumuş olacak. (Evde elektrik kesilince buzdolabı iki gün daha içindekileri soğuk tutuyor) O şekilde beni bir iki gün götürür. Ayrıca geçen hafta 30 lt kale termos da aldım. O da ilave olacak. Bu şekilde benim kullanım tarzıma göre işimi görür diye düşünüyorum. Uzun turlarda konaklamak için kampinglere girersem oradan da 220 desteği sağlarım.

Herkese merhaba,

İster çekme, ister motorlu olsun araçlarımız 12 veya 24 V DC ile dizayn edilmiş durumda. Günlük hayatımızda evlerde kullandığımız tüm cihazlarda ülkemizde 220 V AC. Evimizdeki rahatlığı genelde karavanlarımızda da aradığımızdan dolayı karavan içinde de 220 V AC ihtiyacı doğuyor. Evlerde kullanılan 220 V AC cihazları aşağı yukarı hepsinin 12-24 V DC benzerleri var ancak aradaki yüksek fiyat farkları çoğumuzu 220 V AC seçmek zorunda bırakıyor.

Besleme kaynaklarına bakınca güneş enerjisi veya araç alternatöründen direk DC temin edilirken, jeneratör, dış kaynak veya DC kaynağı invertör ile çevirerek de AC temin ediliyor. Her içi akım tipini temin ederken dikkat çeken husus AC kaynak için ilave para ödenmesi veya invertör kayıplarının oluşması.

Kişisel görüşüm, eldeki imkanlar oranında olduğunca DC ile çalışan cihazlara yönlenip, mecbur kalmadıkça AC cihaz bulundurmamak. Burada öne çıkan problem ise genelde buzdolabı oluyor. Buzdolabı almadan veya dönüştürmeden önce kanımca şunlar bilinmeli:

1-Ev, ofis için yapılmış buzdolapları karavanda kullanılacak ise yol alırken kullanılması doğru değildir. Bunun nedeni kompresörlerinin sarsıntıya uygun dizayn edilmemesidir. Kısaca araç durup sabitlendikten sonra çalıştırılmalıdır.

2-İnvertör üzerinden çalıştırılan ev, ofis tipi buz dolapları büyük çoğunlukla önden kapaklı olup, kapağı açıldığında içindeki soğuk havanın büyük kısmını kaybeder.

3-Buzdolabını beslemek için çalışan invertör buzdolabı tarafından çekilen gücün üzerine yaklaşık çekilen gücün %10-20 sini sarf eder.

Bu durumda kullanılacak buzdolabı seçimi için karavanın genelde nasıl kullanılacağı belirlenip yatırımı ona uygun yapmak doğru olacaktır düşüncesindeyim. Özetle, genelde enerji temin edilen kamp alanlarında kalcaksam 220 V AC tercih ederim, invertör vb koymam. Kamp dışı alanda 2 veya üzrei günler kalacak isem invertör koyar ve yine 220 V buzdolabı alırım. Ne yapacağım belli olmaz, yolda da çalışsın, bu gün burada yarın şurada diyorsam da 12-24, gazlı vb karavan buzdolabı alırım.

Sevgi ve saygılarımla.

Karavanınız hayırlı olsun. Ben de sizinle aynı durumdayım sayılır. Karavanım haziran sonu gibi gelecek. Karavanda 50 lt buzdolabı 12 volt musluklar ve 12 volt led ler mevcut. Ben bu elektrik işlerine yabancı olduğumdan bir 100 amper bir akü alıp araç hareket halindeyken şarj ederim ve 1-2 haftalık turlarda enerji ihtiyacımı bu şekilde gideririm diye düşünmüştüm kendimce. Ama öyle olmuyormuş. Bu yüzden buzdolabından vazgeçtim. Sadece aydınlatma ve musluklar için küçük bir akü işimi görür dedi üretici. Kampa ya da tura çıkmadan bir gece önce karavanı evin elektriğin bağlayıp şarj cihazı vasıtasıyla aküyü şarj etmeyi düşünüyorum. Bu sırada da 220 volt buzdolabı da soğumuş olacak. (Evde elektrik kesilince buzdolabı iki gün daha içindekileri soğuk tutuyor) O şekilde beni bir iki gün götürür. Ayrıca geçen hafta 30 lt kale termos da aldım. O da ilave olacak. Bu şekilde benim kullanım tarzıma göre işimi görür diye düşünüyorum. Uzun turlarda konaklamak için kampinglere girersem oradan da 220 desteği sağlarım.

Teşekkür ederim, sizinki de hayırlı olsun. Bende şimdilik 60 amperlik bir akü alıp su pompası ve aydınlatmayı 2-3 gün idare edebilmeyi umuyorum. Fakat 190 wattlik bir panel koyup onunla şarj ederim diyordum.

Nasıl bir şarj cihazı bu evden elektrik ile şarj edebileceğiniz?

Buzdolabım 220volt ve kampdışındayken invertör vasıtası ile çalışır.
Ama benim karavanım çok uzun süre kampta durup,
Sadece başka bir yere geçerken kamp dışında konaklarım.
Eğer dolabımı 12 'ye çevirsem bu kez kamp yerinde ekstra sıkıntı yaşarım.
Bir de kamp yerinde kullanmak için karavanımda 220 kettle bulunduruyorum.
Sürekli içtiğim şeyleri ocakta kaynatmak tüp israfına neden oluyor.
220'nin olduğu durumlarda tüpü harcamaya gerek yok.
Hatta eski tecrübeli karavancılardan yanında kampa girince kullanmak için,
Tek göz elektrikli ocak bile bulunduranlar da var.
Yani enerjiyi bol bulunca kullanmak fena fikir değil.
Selamlar.

Teşekkür ederim, sizinki de hayırlı olsun. Bende şimdilik 60 amperlik bir akü alıp su pompası ve aydınlatmayı 2-3 gün idare edebilmeyi umuyorum. Fakat 190 wattlik bir panel koyup onunla şarj ederim diyordum.

Nasıl bir şarj cihazı bu evden elektrik ile şarj edebileceğiniz?
Akü şarj cihazı. Evin elektriğine bağlayınca aküde şarj olacak. Üretici bağlantılarını o şekilde kuracak

sadece 2-3 lamba ise tüketiminiz ve bunlarda led olursa bu sistem sizin ihtiyacınızı fazlasıyla karşılar

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,422
Kayıtlı Üye Sayımız
172,069
Kaydolan Son Üyemiz
KorayG

Çevrimiçi üyeler

Geri