Grand Vitara’mı Aldım

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan lucias Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 14
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 5,871

lucias

Gerçekçi ol, imkansızı iste...
Yer
Mersin-Taşucu
Merhaba dostlar. Sonunda ilk Suzuki aracımı alarak aranıza katıldım. Daha önce 4x4 olarak Dacia Duster, Ssangyong Kyron kullanmıştım. Şimdi 2007 model Grand Vitara JLX-AL modelini aldım. Bakalım ilerleyen günlerde aracı değişik modifikasyonlar uygulamayı düşünüyorum imkanlar dahilinde. Herkese iyi akşamlar dilerim
7A7D6B81 457A 444F A5CC F5BCA4ECDB9B
3C2E67BD D6FD 424D 98A3 0082610DE33B
AFBC4DB7 359D 44F6 B6D8 AC9CEEE752A5

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

Etiketler

Hayırlı olsun, kazasız belasız güle güle kullanın.
Benim de alıp almama konusunda kararsız kaldığım araç. Kullandıkça tecrübelerinizi paylaşır mısınız

Merhaba hayırlı olsun ben de 2006 model, 2.0 motor GV aldım. Aldığımda 150 bin kilometredeydi. Şu an 153 bine ulaştım. Batı'dan Doğu'ya doğru geziniyorum şimdilik. Ancak arabayı aldığımda fark edemediğim iki problemle karşı karşıyayım. Birincisi otomatik vites kutusunun altından 60 km/sa hızdan sonra "gır, gır, gır, gır" ses gelmekte.. İkinci problemim ise arabamın yine altından gaza basınca uğultu gelmekte " wuuuuu" sesi gibi.. Sanki otobüsün en arka koltuğuna oturmuşsunuz ve motorun uğultusu sizi rahatsız eder ya işte öyle bir şey.. Ya da uçak motorunun kalkış sırasında wuuu'laması gibi.. Bu problemleri yaşayan Suzuki severler bana destek olursa çok mutlu olurum..

Tekrardan merhabalar. Öncelikle iyi dilekleriniz için teşekkür ederim. Aracın 1,5 haftalık kullanım sonucu tecrübelerimi paylaşmak isterim;
-Araçta kışlık lastikler takılı olmasına rağmen ses izalasyonu çoğu Japon üretimi araca göre iyi
-Yol tutuşu çok güzel
-Yakıtı daha tecrübe ediyorum ama dün ölçtüğüm son değere göre şehir içi normal trafikte LPG'de 0,53 krş yakmış durumda (LPG lt fiyatı 3,15 TL), diğer bir ifade ile 100 km/16,96 lt LPG tüketimi var ki bence böyle sürekli 4x4 kıymetli bir arazi aracı için gayet makul, uzun yol deneyimlerini kısmetse yılbaşı tatilinden sonra paylaşacağım. Tabi araçta kışlık lastik takılı olduğu için yakıt sarfiyatına %5 etkisi var, normal lastikler ile daha az tüketecektir.
-Süspansiyonlar başarılı ve orta sertlikte ama ben yükseltme kiti uygulamayı düşünüyorum, büyük ihtimalle daha da sertleşecektir.
-Sağ ön taraftan torpido bölgesinden sebebini anlayamadığım bir tıkırtı gelmekte, zaman bulabilirsem onu da servise göstereceğim hafta sonu
-Direksiyonda da hafif tıkırtı geliyor bozuk yolda, bu durum maalesef Japon araçlarda genel olarak oluşuyor, direksiyon milinin kaza anında katlanma mekanizması bu sesi yapabiliyor zamanla ama çözüm bulacağım buna da zira araçtan ses gelmesi en sevmediğim konudur sırf ses geliyor diye sıfır almış olduğum Dacia Duster aracımı 3 ay içerisinde satmışlığım vardır.
-Bagajda LPG tankı olduğundan maalesef bagaj problemimiz var, onu da tavana sepet takarak çözmeyi düşünüyorum veyahut da çeki demiri taktıracağım yaza doğru, onun üstüne montaj olan TowBox tarzı bir ürün ile sorunu aşmayı planlıyorum.
-Aracımın daha önceki iki sahibi gayet temiz kullanmışlar sağ olsunlar, içerisinde sigara içilmemiş, deri koltuklar temiz ve yırtıksız durumda, sunroof sorunsuz çalışıyor (ama onunda drenaj deliklerini temizleyeceğim) hız sabitleyici, ön far yıkama vs vs herşey çalışıyor şimdilik.
-Servis kayıtları mevcut, düzenli olarak servise girmiş rutin bakımları aksatılmadan yapılmış
-Daha stepne ve kriko takımı orjinal olarak yerlerinde durmakta.
-Her tam otomatik vites ve atmosferik motorlu araçta olduğu gibi dik rampalarda araç sürekli vites küçültüp bağırıyor, bu sorunun çözümü için yokuşun dikliğine göre vites konumunu 2 veya 3'e alabilirsiniz, keza rampa aşağı inerkende bu seçenekleri kullanabilirsiniz (Hatta dik bir yokuştan inerken veya karlı-buzlu bir rampadan inerken L konumunu tercih edebilirsiniz)
-Bu araçları almak isteyenlere öneri olarak mutlaka ESP'li modelleri tercih edin derim (güvenlik açısında) ben öyle yaptım, arcımda ESP mevcut ve virajlara daha emin ve rahat giriyorum.
-Otomatik klima gayet stabil çalışıyor

Şimdilik aklıma gelenler bunlar farklı konularda yine yazmaya devam edeceğim.

Son düzenleme:

Merhaba hayırlı olsun ben de 2006 model, 2.0 motor GV aldım. Aldığımda 150 bin kilometredeydi. Şu an 153 bine ulaştım. Batı'dan Doğu'ya doğru geziniyorum şimdilik. Ancak arabayı aldığımda fark edemediğim iki problemle karşı karşıyayım. Birincisi otomatik vites kutusunun altından 60 km/sa hızdan sonra "gır, gır, gır, gır" ses gelmekte.. İkinci problemim ise arabamın yine altından gaza basınca uğultu gelmekte " wuuuuu" sesi gibi.. Sanki otobüsün en arka koltuğuna oturmuşsunuz ve motorun uğultusu sizi rahatsız eder ya işte öyle bir şey.. Ya da uçak motorunun kalkış sırasında wuuu'laması gibi.. Bu problemleri yaşayan Suzuki severler bana destek olursa çok mutlu olurum..

Size de merhabalar ve aracınız hayırlı olsun. Ülkemiz insanları ve özellikle ustayım diye geçinen arkadaşlar (gerçekten işini doğru dürüst yapanlar ayrı tabi ki) maalesef her türlü olayı ciddiye almadıkları gibi araç bakımını sadece yağını filtreyi değiştir, haydi yolun açık olsun mantığı ile hareket etmektedirler. Aracın kullanım kılavuzunda belirtilen zaman aralıklarında gereken bir takım yağları vardır, şanzuman, diferansiyel vb. gibi. Ama ne yazıkkı bu yağ değişimleri ya zamanında yapılmaz yada kullanım kılavuzunda belirtilen kriterleri karşılamaktan uzak hatta zarar veren yanlış yağlar kullanılır. Durum böyle olunca da şanzumanda ve diferansiyelde ses gelme olayları baş gösterir. Gelelim şimdi sizin araca, öncelikle belirteyim aracınızın km'si çok değil. Zaten kullanım kılavuzunda şanzuman yağı değişimi 165.000 km olarak belirtilmiştir, tabi ki aracı normal yol koşullarında ve zorlamadan kullandıysanız. Aksi durumda bu km'ye ulaşmadan değiştirmek gerekir. Benim size naçizane önerim bir an önce şanzuman, transfer kutusu, ön ve arka diferansiyeller, fren ve direksiyon hidroliklerinizi değiştirmenizdir. Bence sizin sorununuz zamanında değiştirilmeyen bu yağlardan kaynaklanıyordur. Gelelim şimdi asıl meseleye, tamam bu yağlar değişecek ama hangi yağlar ile? Bu konuda maalesef yetkili servisler bile sırf kendi karları için yanlış yağ koyabiliyorlar, mesala ben geçtiğim gün aracın şanzuman yağını değiştirmek için servisle (Hem Adana hem de Mersin) görüştüğümde Mersin servis değişim yağlarının markası olarak biri petrol ofisi ATF-II, Adana ise Castrol Dexron III kullandıklarını söyledi, iki marka/model yağda tamamen yanlış bir seçim ve şanzuman için aşırı zararlı. Suzuki mühendisleri bu durumun önüne geçmek adına kullanım kılavuzunda en üç yerde ve de son olarak ATF yağ gösterge çubuğunda da sarı uyarı etiketiyle uygun olan yağın sadece SUZUKİ ATF-3317 kriterlerine sahip yağlar ile Mobil ATF 3309 ürünü kullanmamız gerektiğini belirtmişler. Şanzuman Japon AISIN marka klasik tork konvektörlüdür. Aslında uzun ömürlülüğü ile ünlüdür ama yanlış yağ kullanımı bu şanzumanın düşmanıdır. İşin vahim olan yanı ise bu durumda servislerin bile vurdumduymaz davranmasıdır. Siz siz olun kesinlikle aracınıza bakım yaptıracağınızda yanından ayrılmayın ve hangi ürünlerin kullanıldığına dikkatle bakın, kullanılan yağlar ve filtreler orijinal mi? yağların üretim ve son kullanım tarihleri nedir (Genelde son kullanım tarihi yazmaz, ama hemn tüm yağların maksimum kullanım süresi üretim tarihinden itibaren 3 yada 5 yıldır). Diferansiyel ve aktarma kutusu yağlarında ise API GL-5 SAE 80w-90 kriterlerine sahip hipoid dişli yağı kullanınız. Diferansiyel yağlarınında iyisi Castrol ve Mobil'dir, ama ben çok aradım bu özelliğe sahip yağ kolay bulunmuyor, bulunduğunuz yerde Mercedes Kamyon veya BMW servisi varsa buralardan açık olarak alabilirsiniz. Sakın ha sakın başka tipte yağlar kullanmayın. Şanzuman yağı kapasitesi (yağ tamamen değiştiğinde) 7,3 lt alır, Transfer kutusu 1,6 lt alır, ön diferansiyel 1,1 lt, arka diferansiyel de 0,9 lt yağ alır. Mobil ATF 3309 pahalı olduğu için muadil ürün olarak Castrol transmax Z aldım, dişli yağında da servisin kullandığı Petrol Ofisi 80W-90 kullanacağım. Değişimler Mersin'de yetkili serviste yapılacak. Bundan sonra da her 45.000 km'de bu yağları değiştirmenizi öneririm. Aracınızı kazasız belası iyi günlerde kullanmanız dileklerimle.

Size de merhabalar ve aracınız hayırlı olsun. Ülkemiz insanları ve özellikle ustayım diye geçinen arkadaşlar (gerçekten işini doğru dürüst yapanlar ayrı tabi ki) maalesef her türlü olayı ciddiye almadıkları gibi araç bakımını sadece yağını filtreyi değiştir, haydi yolun açık olsun mantığı ile hareket etmektedirler. Aracın kullanım kılavuzunda belirtilen zaman aralıklarında gereken bir takım yağları vardır, şanzuman, diferansiyel vb. gibi. Ama ne yazıkkı bu yağ değişimleri ya zamanında yapılmaz yada kullanım kılavuzunda belirtilen kriterleri karşılamaktan uzak hatta zarar veren yanlış yağlar kullanılır. Durum böyle olunca da şanzumanda ve diferansiyelde ses gelme olayları baş gösterir. Gelelim şimdi sizin araca, öncelikle belirteyim aracınızın km'si çok değil. Zaten kullanım kılavuzunda şanzuman yağı değişimi 165.000 km olarak belirtilmiştir, tabi ki aracı normal yol koşullarında ve zorlamadan kullandıysanız. Aksi durumda bu km'ye ulaşmadan değiştirmek gerekir. Benim size naçizane önerim bir an önce şanzuman, transfer kutusu, ön ve arka diferansiyeller, fren ve direksiyon hidroliklerinizi değiştirmenizdir. Bence sizin sorununuz zamanında değiştirilmeyen bu yağlardan kaynaklanıyordur. Gelelim şimdi asıl meseleye, tamam bu yağlar değişecek ama hangi yağlar ile? Bu konuda maalesef yetkili servisler bile sırf kendi karları için yanlış yağ koyabiliyorlar, mesala ben geçtiğim gün aracın şanzuman yağını değiştirmek için servisle (Hem Adana hem de Mersin) görüştüğümde Mersin servis değişim yağlarının markası olarak biri petrol ofisi ATF-II, Adana ise Castrol Dexron III kullandıklarını söyledi, iki marka/model yağda tamamen yanlış bir seçim ve şanzuman için aşırı zararlı. Suzuki mühendisleri bu durumun önüne geçmek adına kullanım kılavuzunda en üç yerde ve de son olarak ATF yağ gösterge çubuğunda da sarı uyarı etiketiyle uygun olan yağın sadece SUZUKİ ATF-3317 kriterlerine sahip yağlar ile Mobil ATF 3309 ürünü kullanmamız gerektiğini belirtmişler. Şanzuman Japon AISIN marka klasik tork konvektörlüdür. Aslında uzun ömürlülüğü ile ünlüdür ama yanlış yağ kullanımı bu şanzumanın düşmanıdır. İşin vahim olan yanı ise bu durumda servislerin bile vurdumduymaz davranmasıdır. Siz siz olun kesinlikle aracınıza bakım yaptıracağınızda yanından ayrılmayın ve hangi ürünlerin kullanıldığına dikkatle bakın, kullanılan yağlar ve filtreler orijinal mi? yağların üretim ve son kullanım tarihleri nedir (Genelde son kullanım tarihi yazmaz, ama hemn tüm yağların maksimum kullanım süresi üretim tarihinden itibaren 3 yada 5 yıldır). Diferansiyel ve aktarma kutusu yağlarında ise API GL-5 SAE 80w-90 kriterlerine sahip hipoid dişli yağı kullanınız. Diferansiyel yağlarınında iyisi Castrol ve Mobil'dir, ama ben çok aradım bu özelliğe sahip yağ kolay bulunmuyor, bulunduğunuz yerde Mercedes Kamyon veya BMW servisi varsa buralardan açık olarak alabilirsiniz. Sakın ha sakın başka tipte yağlar kullanmayın. Şanzuman yağı kapasitesi (yağ tamamen değiştiğinde) 7,3 lt alır, Transfer kutusu 1,6 lt alır, ön diferansiyel 1,1 lt, arka diferansiyel de 0,9 lt yağ alır. Mobil ATF 3309 pahalı olduğu için muadil ürün olarak Castrol transmax Z aldım, dişli yağında da servisin kullandığı Petrol Ofisi 80W-90 kullanacağım. Değişimler Mersin'de yetkili serviste yapılacak. Bundan sonra da her 45.000 km'de bu yağları değiştirmenizi öneririm. Aracınızı kazasız belası iyi günlerde kullanmanız dileklerimle.
Teşekkürler.

Herkese merhaba
Bir süredir ben de suzuki grand vitara bakıyorum. 45-50 bin arası bir nakit param var. Ama netten bulabildiğim araçların hemen hemen hepsi ağır hasarlı veya tamamen boyalı ve değişmeyen yeri kalmamış. Bu fiyat aralığında bildiğiniz ve ya duyduğunuz bir araç olursa ve bilgi verirseniz sevinirim. Şimdiden teşekkürler

Merhabalar. Ülkemizdeki vergi sistemi, döviz kur yüksekliği ve herşeyden önemlisi insanların aç gözlülüğü sebebiyle ikinci el araç piyasası mahvolmuş durumdadır. Bir süredir internet üzerinden araç fiyatlarına bakıyorum gerçekten dudak uçuklatan rakamlardan söz diliyor, öyle ki bazı marka ve modellerde ikinci el fiyatı sıfırını geçmiş durumda. Bunun sebebi de bayilerde sıfır araç yok, arıyorsunuz size en erken iki üç aya sıra yazıyorlar ve yeni gelen zamların fiyata yansıtılacağını söylüyorlar. Hal böyle olunca araçlar karaborsaya düşüyor. Lafı fazla uzatmayayım, işiniz zor üstadım. Allah yardımcınız olsun. Bahsi geçen fiyatlara maalesef ölmüş-cılkı çıkmış araçları veriyorlar. Aman dikkat edin, bu araçları aldıktan sonra sanayide geçecek zamanınızı ve harcayacağınız bütçeyi düşünün. Benim tavsiyem, eğer araç sizin için elzem değilse ulaşım sorununuzu bisiklet, motosiklet veya toplu taşıma ile çözün. Nasıl olsa önümüzdeki günlerde bir şekilde dizginlenir bu ikinci el piyasası. Mutlu günler dilerim...

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,383
Kayıtlı Üye Sayımız
172,041
Kaydolan Son Üyemiz
İsmail.s

Çevrimiçi üyeler

SON KONULAR