Grand Vitara Xl 7 ?

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan gokdogan Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 13
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 17,543

gokdogan

Kamp I
Selamlar arkadaşlarlar. eski bir vitara kullanıcısıyım. fakat xl 7 yi merak ediyorum nasıl bir araç. hiç modifiye edilmiş halini falan görmedim. hiç arazi görüntüsü yok. bu araç 2.0 dizel. kaç beygir vb bilen arkadaşların yorumlarını bekliyorum.
şimdiden katkılarınız için teşekkür ederim

Etiketler
Ynt: Grand Vitara Xl 7 ?

mesala bu linkteki araç XL 7

http://www.sahibinden.com/ilan/vasita-arazi-suv-pick-up-suzuki-rahatina-duskun-olanlar-xl7-171256878/detay/

Merhaba açıkçası bu başlık tam bana göre olmuş bu aralar o araçlarla ilgileniyorum ama araçlar hakkında hiç fikrim ve bilgim yok kullanan veya kullanmış arkadaşlar görüşlerini paylaşırlarsa çok iyi olur.

2006 model XL7 kullaniyorum. 109 hp ve dizel motor, 2000 cc.
Oldukca buyuk bir arac. Bagaji kocaman. Tum kamp malzemelerim sigiyor :smiley:

Seval hanım benimde kampa dağa kıra bayıra (amiyane tabirimi mazur görün)aynen öyle büyük bagajlı bir dizel bir araca ihtiyacım var.Yakıtı parçası sürüşü nasıl ağır offroad yapmıyacağım için çok fazla modifiye yapmayı düşünmüyorum.Ancak yükseltme yapmayı şnorkel ve vinç takmayı düşünüyorum ama bunları nasıl ve nereden yapabilirim bilmiyorum ancak bu konuları öğrenirsem alacağım bu araçtan bir tane.

Bir depo mazot ile (60 litre) 700 km gidiyor.
Parca ile ilgili henuz sorun yasamadim. Sadece on far degisti. O da 700 TL civarindaydi.
Bu araclari Mehmet Becce "Zor Yollar" programinda kullanmisti. Saniyorum programin ilk yillariydi. Youtube' dan videolarini izleyebilirsiniz.
Onlar modifiyeli aracti.
Modifiye yapacaksaniz Mehmet Becce' nin urunlerini tavsiye ederim.

Yaşar Hoca'mın da dediği gibi Mayıs ayında alalı 2 sene olacak.
İlhami Hoca!mın tavsiyesine uyup modifiye etmeden kullanıyorum. Sadece 225-75-16 lastik taktım. Orjinal ebada göre çap yaklaşık %7 büyüdü. Bu durum ilk kalkışları etkilemekle birlikte benim gibi asvaltta sakin kullanmayı seven biri için sıkıntı oluşturmuyor. Derin kasislere çapraz yönllü girince bir miktar lastik çamurluk içine sürtse de hafif arazi ve asvaltta yükseltme olmadan kullanılabilen bir ebat.
Bu süreç içinde eski JLX te olduğu gibi hafif off road şartlarına girdiğim bile söylenemez. Ancak ara sıra ciddi çamur ve kar olan kısa mesafeli bölgelere girip çıkmışlığım var. Zemin engebeli olmadıkça çamurda gidişi JLX ten iyidir.
Asvalt kullanımı Oğuz Abi'nin söylediği gibi şehirlerarası bir otobüs gibi konforlu. Yol tutuşu güzel. Benim araç 120 ye kadar rahat 120 den sonra 150 ye kadar biraz zorlanarak maz 150 hıza çıkabiliyor düz yolda. İç hacimin oldukça geniş olması yolcular ve bagaj için büyük rahatlık.
Aracı 125 binde ağır bakımları yeni yapılmış olarak yetkili servisten almıştım şu an 175 bin civarında.
Bu süreçte bir kere kızdırma bujilerini değiştirdim yanlış hatırlamıyorsam 100 TL civarıydı. Daha sonra ön fren balataları değişti onlar da 50 TL civarındaydı. Bir ara da EGR valfinden dolayı arıza ışığı yaktı, fakat valf açılıp iç körüğü değişerek 60 TL ye tamir oldu. Forumlarda sık bahsedilen kronik sorunları yaşamadım şimdilik.
Ben oldukça sakin sürmeyi seven biriyim 70-75 hızlarda 6 lt civarı yakıyor. Ancak genel seyir hızı olan 100-110 civarı 8-9 lt arası tüketimi var.

kızdırma bujileri vaktinde değişmezse sökerken ucu motorun içinde kalıyor . tornacı cesaret edip alırsa alır yoksa silindir kapağı sökülüyor . çok dikkat edin . bujiler patlarsa hemen değiştirin . enjektörler kapağa kaynıyor evet . enjektörü kolay bozmaz ama bozarsa size çıkma yada sıfır enjektör lazım . sökerken dikkat kapağa zarar vermeyin . buda yaşanıyor . egr iç lastiğinin nasıl değiştiğini anlatırmısınız .

bu araçlarda 2 tane yakıt basınç müşürü var pompada ve rail de onlarda arıza yapabiliyor . motor peugeut 407 ve bazı citroenler ile aynı . parça sorunu yaşanacağını sanmıyorum

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,424
Kayıtlı Üye Sayımız
172,070
Kaydolan Son Üyemiz
cipokko

Çevrimiçi üyeler

Geri