Grand Cherokee ZJ 4.0 LPG İle Ne Yakar?

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan inna Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 32
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 55,266

inna

Yeni Üye
ÖNCELİKLER HERKESE MERHABA. ASLINDA ÇOK FAZLA ARAZİ ARACI İHTİYACI OLAN BİRİSİ DEĞİLİM. JEEP LERE OLAN HAYRANLIĞIM ÇOCUKLUĞUMA KADAR DAYANIR. KENDİME SUZUKİ VİTARA ALMAYI DÜŞÜNÜRKEN AKLIMA JEEP GELDİ. ZJ LERİN 4.0 OLANLARI LPG İLE ORTALAMA NE YAKAR? HER NE KADAR AYRI KLASMANLARDA ARAÇLAR OLSADA SUZUKİYİMİ TERCİH ETMELİYİM YOKSA JEEP Mİ?
SUZUKİNİN TEK SEVMEDİĞİM YANI BAKTIĞIN ZAMAN KENDİSİNİ GÖSTEREN BİR OTOMOBİL DEĞİL. ARAZİ ARACI OLDUĞUNU GÖRÜNÜŞÜYLE KANITLAYAMIYOR.
EĞER YARDIMCI OLURSANIZ ÇOK SEVİNİRİM.

Etiketler
Ynt: Grand Cherokee ZJ 4.0 LPG İle Ne Yakar?

Öncelikle hoşgeldiniz . Gerek vitara gerek jeep almak sözkonusu ise öncelikle forumları baştan sona okumanızı tavsiye ederim . Zira aklınıza takılan birçok konu forumda var . Bu arada Büyük yazmak bağırmak anlamına geldiğinden Küçük harflerle yazın lütfen .

Zj nin yakışı kullanıma göre değişkendir her araç gibi . Herkesin kullanım stili farklıdır . Dolayısıyla yakış miktarı sürücü , trafik durumu , aracın sağlık durumu gibi birçok değişkene bağlıdır . Mesela ben ortalama 30 kuruş yakıyorum şehiriçinde LPG ile . Ama gayet sakin kullanırım . Şehir Ankara .

Vitara mı ZJ mi kıyaslaması çok göreceli bir kavram . İki tarafıda okuyup iki aracı test ettikten sonra karar vermeniz doğru olur diye düşünüyorum .

gücü 5.2 veya 5.9 dan az olsada performansı çok kötü değildir.... 4.0 ların 4x2 özelliği ile kullanılması tabiki yakıtı olumlu etkiler

1995 e kadar olan motor 1995 den sonraki motora göre daha eski teknoloji olup yakıtı biraz daha fazla tüketir ama ikiside dayanıklı makinedir....

yakıt tüketimine gelince

1995 e kadar olan motorların 14lt 100 km yakıt sarfiyatı tabi ki 90km/h sabit hızda buda size 16.8lt lpg olarak yakıt sarfiyatı olarak döner ...

1995 sonrası içinde 13lt 100 km olarak geçmekte buda size 15.6lt lpg sarfiyetıdır ...

(benzin lpg oranı 1.2 dir yani 1Lt benzin = 1.2 Lt lpg)

Selamlar ,

Benim bildiğim 4.0 Motor XJ ile aynıdır . Yalnız Bazı eski model XJ ler 4.0 160 küsur beygirdir . Bu durum 93-95 yılına kadar kadardı sanırım . Bunların arasında da Highoutput olanlar güncel 190 beygirlik makinadır .

ZJ de ise 160 beygirlik versiyon yoktur . Bunların tamamı 190 beygirlik ve üretimi bitene kadar ZJ de kullanılan 4.0 motordur . Hatta muhtelif varyasyonları başka JEEP lerde de kullanılır I6 motorun .Kalkıp Zj ye 160 HO olmayan bir motor atmışlardır sonradan ayrı konu ...

kullanılan 4.0 lt motorların kullanım şekli aşağıdaki gibidir...

xj de kullanılan ve bahsi geçen 160hp olan model farklı bir modeldir zj lerde o motor hiç kullanılmadı

ZJ 4.0 lt motorların modelleri ve kullanım yılları

1993–1995 4.0 L (242 CID) AMC I6 190 hp (142 kW) 225 lb·ft (305 N·m)
1996–1998 4.0 L (242 CID) AMC Power Tech I6 185 hp (138 kW) 225 lb·ft (305 N·m)

motor besleme sistemi değişikliği olmuş 1996 yılında yakıt tüketimide daha düşük olduğu yazmakta verilerinde

Tamam şimdi anladım . 95 modele kadar olanlar diye ayırınca Acaba HO motorlardan mı bahsediliyor diye düşündüm . Doğrudur 96 da kasada makyaj geçirdi zaten ZJ de . Yapılan değişiklik değişiklik bile sayılmaz aslında . Emisyon değerlerini bir miktar uygunlaştırmak için güçten biraz kısıp emisyonu düşürmüşler .

Ben 97 4.0 ile kendi aracım arasında yakıt tüketimi açsından bir fark göremedim . Ki bir süre arkadaşla baya ölçümler yaptık hem motorun sağlığı hakkında bilgi sahibi olmak için hemde meraktan :D ...

Bildiğim kadarıyla parça açısında da aralarında bir fark yoktur .

Özetle benim görüşüm Temizini bulduktan ve vergi diliminide hesaba kattıktan sonra kafasına yatan modeli tercih edebilir arkadaş :smiley:

Saygılar , Selamlar ...

Yardımlar için teşekkür ederim. Bu otomobillerde beni en çok korkutan yakıt sarfiyatı. Vergisi vs o kadar sorun değil açıkcası. Özellikle 5.2 kullanan bir arkadaştan duyduğum rakamlar beni ürküttü. Lpg ile 0.50 kuruşlardan bahsediyor. Tabii böyle otomobillerde bir kere alınır ve ha deyince de elden çıkartılmaz. Alıp pişman olmak beni üzer. Suzuki Vitara daha önce kullandım ama çok keyif vermiyor. Arazi aracı kullandığını hissettirmiyor. İçide çok dar.

Gezenbilire hoşgeldiniz,

Bahsetmiş olduğunuz arkadaşınızın 5.2 G.Cherokenin yakıt tüketimi çok yüksek. Benim 98 ZJ 5.2 şehir içinde 30 krş uzun yolda 25 kuruş yakıyor. 2 gün evvel Ankara-Denizli gittim geldim. hatta 24 kuruş yaktı. Genellikle düz yolda cruise ile 110 km/sa. ortalama . (LPG ile)

Tabii sağlıklı bir motor ve yürüyen aksamla beraber kullanım şekli ile yakıt tüketimi çok değişmektedir.

Konu başlığını takip ederek forumu okursanız çok daha detaylı bilgilere ulaşabilirsiniz.

Selamlar,

Hoşbulduk... Bende başlıklardan takip ediyorum gerçekten çok yararlı bilgiler edindim. Sanırım daha da bilgi edineceğim. Konuda bilgisi olan yardımcı olmaya çalışan herkese çok teşekkür ederim.
Otomobiller konusunda sütten ağzım yandığı için yoğurdu üfleyerek yiyorum.

walla yakıt olayı motoru bakımlı modellerde lpg kit ile korkutucu seviyeden makul seviyelere inmekte

kullanım şeklide yakıtı etkilemekte tabi arazide söylenen yakıt miktarından daha fazla yakmanız zaten kabul edilir....

parça bakımından zj lerin 4.0 motorlarında çok fark yok her iki makineninde parçası bulunur

vergi deyip geçmeyin inceleyin derim maliyet pek düşük kalmıyor bazen.....

Sanırım 94 ve öncesi modellerde 4.0 için 785 TL civarında senelik vergisi var. 5.2 için 1105 TL... Bu rakamlarda biraz oynama olabilir. Benim için 0.35 KRŞ kabul edilebilir bir rakam. Zaten şu anda kullandığım 1.6 opel ile uzun yolda 0.15 KRŞ Şehir içinde de 0.18 KRŞ yakmaktayım. 0.35 Kabul edilebilir bir rakam:smiley:

Ynt: GRAND CHEROKEE ZJ 4.0 LPG İLE NE YAKAR??

inna' Alıntı:
Sanırım 94 ve öncesi modellerde 4.0 için 785 TL civarında senelik vergisi var. 5.2 için 1105 TL... Bu rakamlarda biraz oynama olabilir. Benim için 0.35 KRŞ kabul edilebilir bir rakam. Zaten şu anda kullandığım 1.6 opel ile uzun yolda 0.15 KRŞ Şehir içinde de 0.18 KRŞ yakmaktayım. 0.35 Kabul edilebilir bir rakam:smiley:

1.6 opel ile jeeplerin yakıtını kıyaslamak ilginç bir duygu olsa gerek :smiley:
Laboratuvar ortamında test etmek lazım :smiley:

0.35 lira size makul geliyorsa kullanmanızda sakınca olmayan bir araç güle güle kullanın inşallah

Ynt: GRAND CHEROKEE ZJ 4.0 LPG İLE NE YAKAR??

bilalr' Alıntı:
1.6 opel ile jeeplerin yakıtını kıyaslamak ilginç bir duygu olsa gerek :smiley:
Laboratuvar ortamında test etmek lazım :smiley:

Karşılaştırma yok:smiley: Demek istediğim iki katına kadar razıyım... Ama daha fazlası ve çevreden duyduğum ürkütücü rakamlar korkuttu beni. Sonuçta alacağımız araç broadway değilki satalım iki üç güne. Sanırım üç dört ay içinde alacağım ama içimde de korku yok desem yalan olur:smiley::smiley: Hakkımda hayırlısı.

selamlar,
0,35 cok dıyorsanız ben yandım demekkı :D benım 1997 XJ country yaklasık olarak 0,40 ve uzerı gıbı yakıyor ????

2fast4u' Alıntı:
selamlar,
0,35 cok dıyorsanız ben yandım demekkı :D benım 1997 XJ country yaklasık olarak 0,40 ve uzerı gıbı yakıyor ????

kullanım şekli etkiler yakıtı birde motor bakımlarınız

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,435
Kayıtlı Üye Sayımız
172,085
Kaydolan Son Üyemiz
Ertuğrul Ocaktan

Çevrimiçi üyeler

SON KONULAR