Grand Cherokee İçin 4x4 Lastik Ebatları ?..

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan Zakof Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 76
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 62,783
Ynt: Grand Cherokee İçin 4x4 Lastik Ebatları ?..

Alfonse' Alıntı:
Tayfun abi, büyük lastik herzaman arazide avantaj.... Ama, mevcut olana göre, 1inch büyük "tam çap" takmak çokta farkettirmez kanımca....
Hatta, standart çapa yakın kullanmak yürüyende, dönende ve yakıtta daha iyi. Lastiğin diş yapısı agresif olsun, varsın 30 olsun varsın 31... Kullanımda farketmez. Ama hisssetmesi bariz olmasa da avantajdır ve çamurluk içi daha çok dolduğundan görsel açıdan süper olur....

Ben bu konuyu çok araştırdım ve hala peşindeyim... Sana telde ve buradaki mesajlarımda anlattığım gibi kabul edilebilir limit ve şartlarda sürtmesinde sakınca yok. Benim gibi titiz bi adamın lafına güven......

Senin aracı 2 inch yükselteceğiz ve benim alacağım, sanada tavsiye edeceğim, hatta birlikte alacağımız lastikler az bişey sürtçek biyerlere, öyle gözüküyor, kullanışlılığı en büyük olan ebat olacak yani, bazı yerlere bazen sürtse bile. Merak etme. Sana neden ve nasılını anlatacağım, tatmin olacaksın ve bilerek kullanacaksın... 4 5 kişi için makul şartlarda bagajıda istediğin gibi atacaksın bagaja....

Hatta karar verdim gibi, 1 2 haftaya netleşirim en geç....

Saygılar...

Sevgili Alfonse büyük lastiğin her zaman avantaj kısmına girmiyicem,büyüklükten ne kastedildiği önemli ki uzarda uzar :smiley:
Ama üstüne basarak şöyle bir tavsiyede bulunayım izninle.
Lütfen ama lütfen lastiğin sürtmemesine dikkat edin.Ne olursa olsun,ne kadar olursa olsun,az-çok farketmez seyir esnasında sürtmemesi gerekiyor.

Etiketler

arkadaşlar ilginçdir, şöyleki; bugün marshall buldum 225/70/16 MT ne iş fiyatı 238 TL ama ebat dikkatimi çekdi acaiiipde methettiler valla 8)

CDM-SUBARU' Alıntı:
Birşeyi merak ediyorum;
Şimdi üşendim baştan sona okumaya :D
Sürten araç ne,yükseltme yapılmadan önce yada şöyle söyliyim,orj lastik ebadı ne ve böyle bir değişimde ne zaman ve neresi sürtüyor.Merak ettim :smiley:
Çünkü 255/70 R 16 ile 255/65 R 16 arasında yaklaşık 13 mm fark var.

Birde bu son cümleyi biraz açabilirmiyiz.Doğru anladıysam;
Dişler yüzünden oluşacak yükseklik farkı çokta önemli olmaması lazım.
Haa ama şeyde yanılıbaliriz,oda,bazı firmalar "çalışma şartı altındaki max yükseklik" şeklinde ifade ederki evet,buda verilen değerle normaldeki çıkan değer arasında bir fark oluşturur.
Ama dişler yüzünden oluşacak fark emin olmamakla birlikte hiçte önemli değil.
Haa ama, X markası M/T 10 mm Y markası M/T 20 mm gibi saçma bir fark varsa bilmiyorum.
Marka marka,model model diş derinliklerine bakmak lazım :smiley:
Kurcalamak lazım :smiley:

Bahi geçen araç Grand Cherokee ZJ.... Konu başlığı da bu zaten....

Orjinal ebatlar 225/75-15 yazar araç içinde v.s. yerlerde... Veya 96 ve üstlerinde 16 jant muadili....

Seyir halinde sürtmeyen, ama tam direksiyon çevirmelerinde ve arka tam artikilasyonda sürtme anlarını yazmıştım yukarıya..... İlgili alıntısı bu...
Alfonse' Alıntı:
....
..............................
Nadiren arka çamurluğun karşı içine, lastiğin içi kısmını sürtebilirsiniz
+
Ön alt kolun arkasına tam çevirmede sürter...
+
Bide ön çamurluğun alt ağzındaki davlumbaz köşesine sürter, o da makasla kesiliyor.
.............................

CDM-SUBARU' Alıntı:
........................oda,bazı firmalar "çalışma şartı altındaki max yükseklik" şeklinde ifade ederki evet,buda verilen değerle normaldeki çıkan değer arasında bir fark oluşturur.
Ama dişler yüzünden oluşacak fark emin olmamakla birlikte hiçte önemli değil.....
demişsiniz, benim aklıma yattı, keşke hepsi verse bunu, alman bi site var, çok ünlüymüş, bazı lastiklerin gerçek değerlerini veriyor diyebiliriz, ama bu değerlerin ne şartlarda ölçüldüğünü yazmıyor...
http://www.offroadreifen.com/index.php

Mesala bu sitede Cooper Stt 30 9.5 15 için gerçek değerler verilmiş... Ama 255 70 16 ile kıyas yapmak istiyorum mesala, olmuyor. Aynı model lastikte 255 70 16 ebat için bu reel değerler yok.. Bazısında var, bazısında yok...

30. 9.5 152 in, yanlış hesaplamadıysam kağıt üstünde karşılığı, 241mm genişliğe, %79 kesit oranı..
Ama bunların reel ölçümlerinde taban genişliği 245 mm. Demek ki diş kalınlığı, derinliği önemli....
[attachment=1]

Bide lastik fabrikalarını gezen birinden, lastiğimn önce tam üretildiğini, sonra dişlerin üzerine kesilerek açıldığını duymuştum. bu doğruysa mümkündür bunlar...

2 inch yükseltme ile 255 70 16 bahsettiğim şartlarda sürttü arkadaşta... Cooper STT
Ama aynı ebatta bi asfalt lastiğinin hiç sürtmediğini duymuştum bi arkadaştan. Hatırlamıyorum marka model... Asfalt (yağmur) lastiği olduğu içinde pek ilgilenmemiştim. Şimdi kaybettim üyeyi...
2 inch yükseltme ile 31 10.5 15 Marshall KL71 aynı şartlarda sürtme yapıyor bi arkadaşta İstanbul' da. Direksiyonu tam çevirmeden kullanıyorum artık diyor. Zten tam çevirmek powerada zararlı. Arazide tam artikilasyon sırasında da zırt :smiley: diye bir iki kere ani sürtmüş... Bişey olmadı diyor. Aracı bayağı yüklü şekilde otobanda hızlıda kullanmış, yol esnemelerinde felan o kadar artikilasyon olmadığı için sürtmüyor diyor kendisi, ama ben hoşnut değilim bu sürtme meselesinden. Yabancı bi site 2 inch yükseltme için, bu araçlara 30 9.5 15 diyor.... Sürtmez yazıyor. Ama lastik markası veya MT gibi bişey belirtmemiş. 1 inch çap, yarçapta 1.25 cm eder. Bence bu kadar az pozitif fark sürtme riskini göze almaya değmez diyedüşünüyorum diyorum...

Aklım federalde, hala araştırıyorum, 30 9-5 15 fedaral Mt dişeri yüüznden büyüse bile, 31 10.5 15 marshall kl71 kadar büyümaz zannedersem.

30 9.5 15' in 16 jantta karşılığı nedir acaba?

30 9.5 15 federal mt ile, 235 75 15 Bridgestone AT arasındaki reel ve kağıt üstündeki fark nedir acaba?

Birde, size şunu sorabilirmiyim....

İki çok tecrübeli abimden öğrendiğim kadarıyla, aynı markanın x x x ebattaki at lasiğini yere yatırıp 40 hava basalım, çapı reel ölçelim 30 inch çıktı diyelim. Aynı markanın gene aynı x x x ebattaki MT lastiğini yere yatırıp 40 hava bastığımızda ölçtüğümüz reel rakam 30 incten farklı çıkıyormuş. Bu maximum ne kadar farklı olabilir ki diye düşünüyorum. yukarıda bahsettiğim sitede bu reel değerleri bütün model lastikler için vermiyor, kıyaslayamıyorum. o sitden sadece böyle farklar olabildiğini anlamıştım yani.... sizin bu konuda görüşlerinizi öğrenebilir miyim? Bahsettikleri değerler araç lastik üstüne basınca oluşan, çalışma sırasındaki değerler olsa, sabit alınacak araç ağırlıkları ve sapit basınç değerleri verleri gerekmez miydi...

Bilginiz benim için önemli...
Teşekkür ederim...

Yeni Bit Elem Resmi 3

Alfonse' Alıntı:
Tel konuştuk, Marshall MT834 dedi Tayfun abi....

Alla allaa,bi yanlışlık var :smiley:
225/70 R 16 bırakın şu model, bu model M/T üretimi yok bu markanın.225/75 R 16 olmasın sakın ;)

Alfonse' Alıntı:
Bahi geçen araç Grand Cherokee ZJ.... Konu başlığı da bu zaten....

Orjinal ebatlar 225/75-15 yazar araç içinde v.s. yerlerde... Veya 96 ve üstlerinde 16 jant muadili....

Seyir halinde sürtmeyen, ama tam direksiyon çevirmelerinde ve arka tam artikilasyonda sürtme anlarını yazmıştım yukarıya..... İlgili alıntısı bu... demişsiniz, benim aklıma yattı, keşke hepsi verse bunu, alman bi site var, çok ünlüymüş, bazı lastiklerin gerçek değerlerini veriyor diyebiliriz, ama bu değerlerin ne şartlarda ölçüldüğünü yazmıyor...
http://www.offroadreifen.com/index.php

Mesala bu sitede Cooper Stt 30 9.5 15 için gerçek değerler verilmiş... Ama 255 70 16 ile kıyas yapmak istiyorum mesala, olmuyor. Aynı model lastikte 255 70 16 ebat için bu reel değerler yok.. Bazısında var, bazısında yok...

30. 9.5 152 in, yanlış hesaplamadıysam kağıt üstünde karşılığı, 241mm genişliğe, %79 kesit oranı..
Ama bunların reel ölçümlerinde taban genişliği 245 mm. Demek ki diş kalınlığı, derinliği önemli....
[attachment=1]

Bide lastik fabrikalarını gezen birinden, lastiğimn önce tam üretildiğini, sonra dişlerin üzerine kesilerek açıldığını duymuştum. bu doğruysa mümkündür bunlar...

2 inch yükseltme ile 255 70 16 bahsettiğim şartlarda sürttü arkadaşta... Cooper STT
Ama aynı ebatta bi asfalt lastiğinin hiç sürtmediğini duymuştum bi arkadaştan. Hatırlamıyorum marka model... Asfalt (yağmur) lastiği olduğu içinde pek ilgilenmemiştim. Şimdi kaybettim üyeyi...
2 inch yükseltme ile 31 10.5 15 Marshall KL71 aynı şartlarda sürtme yapıyor bi arkadaşta İstanbul' da. Direksiyonu tam çevirmeden kullanıyorum artık diyor. Zten tam çevirmek powerada zararlı. Arazide tam artikilasyon sırasında da zırt :smiley: diye bir iki kere ani sürtmüş... Bişey olmadı diyor. Aracı bayağı yüklü şekilde otobanda hızlıda kullanmış, yol esnemelerinde felan o kadar artikilasyon olmadığı için sürtmüyor diyor kendisi, ama ben hoşnut değilim bu sürtme meselesinden. Yabancı bi site 2 inch yükseltme için, bu araçlara 30 9.5 15 diyor.... Sürtmez yazıyor. Ama lastik markası veya MT gibi bişey belirtmemiş. 1 inch çap, yarçapta 1.25 cm eder. Bence bu kadar az pozitif fark sürtme riskini göze almaya değmez diyedüşünüyorum diyorum...

Aklım federalde, hala araştırıyorum, 30 9-5 15 fedaral Mt dişeri yüüznden büyüse bile, 31 10.5 15 marshall kl71 kadar büyümaz zannedersem.

30 9.5 15 federal mt ile, 235 75 15 Bridgestone AT arasındaki reel ve kağıt üstündeki fark nedir acaba?

İki çok tecrübeli abimden öğrendiğim kadarıyla, aynı markanın x x x ebattaki at lasiğini yere yatırıp 40 hava basalım, çapı reel ölçelim 30 inch çıktı diyelim. Aynı markanın gene aynı x x x ebattaki MT lastiğini yere yatırıp 40 hava bastığımızda ölçtüğümüz reel rakam 30 incten farklı çıkıyormuş. Bu maximum ne kadar farklı olabilir ki diye düşünüyorum. yukarıda bahsettiğim sitede bu reel değerleri bütün model lastikler için vermiyor, kıyaslayamıyorum. o sitden sadece böyle farklar olabildiğini anlamıştım yani.... sizin bu konuda görüşlerinizi öğrenebilir miyim? Bahsettikleri değerler araç lastik üstüne basınca oluşan, çalışma sırasındaki değerler olsa, sabit alınacak araç ağırlıkları ve sapit basınç değerleri verleri gerekmez miydi...

Teşekkür ederim...

Evet,bahsi geçen aracın 225/75 R 15 ten 16" dönüşümü;(XJ 97- için )
215/70 R 16 yada 225/70 R 16 işte burda,bu ebatlarda M/T sıkıntısı varki bunuda ancak cetvelin dışına çıkarak çözmek mümkün ki yükseltme v.s varsa sorun olmaz diye düşünüyorum.
WJ/WG 99- sı için ise 225/75 R 16...245/70 R 16... 245/75 R 16 ...235/70 R 16...255/70 R 16...255/65 R 16 takılabiliyor.
Yani işin ebat kısmı o kadar zor değil,bi şekilde halledilir.
Sürtme işi ayrıca kurcalanır ki buda sıkıntı değil.

Yok buyrun,Almanlar o ünlerini haketmemiş diyelim o zaman.Şimdi vereceğim bilgiler bakımından biz çok ama çok daha bilgili bir oluşumuz.
Almanlar nasıl,neye göre vermiş bu bilgileri bilmiyorum ama,şimdi vereceğim bilgi daha net ve anlaşılır olucak inşallah.
Lastiğin genişliği takılan janta göre değişir,bu yüzden verilen 245 mm lik değer tam oturmuyor,çünkü;
Genişlik verilirken optimum ljant takılı olarak hesap edilir.Bu lastik için optimum jant ise 7.5" tir ve buna göre genişliği 249 mm civarıdır.
744 mm lik yüksekliğe karşılık ise 754,38 mm lik bir yükseklik sözkonusudur ki burda dediğim gibi "max çalışma şartı altında" ilkesi çalışmış olabilir.

30X9.50 R 15 ila 255/70 R 16 kıyası ise şöyle ;

30X9.50 R 15 in;
Jant aralığı ...6.5 - 8.5 optimum 7.5"
Genişlik ... 249 mm civarı
Toplam yükseklik ...754.38 mm
Diş derinliği... 14 mm civarı (kendim ölçtüm,ufak sapma olabilir )

255/70 R 16;
Jant aralığı ... 6.5 - 8 optimum 7.5"
Genişlik ... 268.22 mm
Toplam yükseklik ...769,87 mm
Diş derinliği ... 14 mm civarı (kendim ölçtüm,ufak sapma olabilir )

Farklar bunlar,atladığım bişey varsa söyleyin lütfen.Reklam yapalım :D Gezebilir'de bilgi bankası daha geniş,Almanlara nispet :D

Dişlerin kesilerek açılması ise;
Bu tip lastikler için ilk defa duyuyorum.Evet bazı özel amaçlı lastiklerde manuel diş açma oluyor hatta kendim bizzat açtım ama bunlar yarış lastikleri idi.
Kesin konuşmak istemiyorum ama,ben ilk defa duydum.

Yoruldum,bi çay içiyim sürtme işine ise 3-5 dakka sonra giriyim,klavyeden zor oluyor.5 dakka mola ;D

Alfonse' Alıntı:
...

Teşekkür ederim...

Bu sürtme meselesinde bi çok değişken vardır.
Aracın ayarlarının kaymış olması,jant aplikasyonlarındaki farklılıklar,yükseltme kitlerindeki standartların birbirini tutmaması gibi liste uzarda uzar.İşte bu yüzden,bu sürtme konusunda net bişey söylemem çok zor,yanıltıcı olabilir.Birda kullanıcının dikkati (sürtüyordur ama adamın haberi yoktur.Bu örnek sizin arkadaşınız için değil yanlış anlaşılma olmasın ama böyle çok örnek var ).
Bunun dışında,birazdan belirteceğim lastik tiplerinden kaynaklı yükseklik farkları olabilir.Ama bu farkların sürtmeye etki edicek kadar olması ise iyice kurcalanması gereken bişey ki bunada bakarız birazdan.

30 X 9.50 R 15 (29.7" )in 16" karşılığı
225/75 R 16(29.53") ... 245/75 R 16(30.7" ki 31 e denk gelir nerdeyse ) ... 255/70 R 16 (30.31")...265/70 R 16 (30.86 ki buda 31" e gelir )

Ben kendi adıma,direk lastik marka ve model adı kullanarak farklar v.s gibi konulara girmiyorum.
Çünkü dayanamayıp işin performans etkilerinede giriyorum ki buda polemik konusu oluyor.Bu yüzden bu konuda af diliyim ben :smiley:

Evet,bu dediğiniz M/T A/T farkı normal,hani aynı hava aynı ebat ama farklı tip lastik.
Bir örnek veriyim 285/75 R 16 olsun
M/T nin yüksekliği 840.74 mm iken
A/T nin yüksekliği 828.04 mm dir.

Burda,işin malzeme kısmı devreye giriyor.Kullanım amacına yönelik kullanılan malzemenin yapısı ve tabiki diş derinliğide bunlarda etken.Haa işte bu toplam farkların araca etkisinin sürtme konusunda ne kadar etkin olduğunu tartışmak lazım.

Çok teşekkür ederim,

Ebat konusunda, MT ve 2 inch lift için, sayenizde netleştim...

30 9.5 15 üstüne çıkmayacağım. Önceden yazdığım gibi, Marshall MT834 31 10.5 15' te sorun yaşayan arkadaşımız oldu. Ben titizim, taşımak istemiyorum o derdi.
Ama mecbur kalırsam, bulamazsam istediğim ebadı, belki biraz büyüğü kullanırım.
Bu USA sizement' nın avrupa karşılığı 245 75 15 veya 80 gibi. zaten böyle ebatlar yok ;D
En yakınını bulup takacağız artık... ;D

16 jant kullananlar içinde bu çap ve kalınlıkların muadilini tavsiye ederim. Bunların üstüne çıkıldığında sürtme yapacak ve canınızı sıkacaktır.
225/75 R 16(29.53")... 255/70 R 16 (30.31")... veya 235 75 16 olabilir.

Alamanlarıda sayenizde geçtiğimiz doğrudur ;D

Önceden size bizim jantlarımızın ET değerini sormuştum. 2.5 olabilir demiştiniz, yanlış hatırlamıyorsam
Bazı stock jant ebatlarına ulaştım...

WHEELS AND TIRES ZJ-SPECIFICATIONS-WHEEL DESCRIPTION

WHEEL LUG NUT : 1/2 X 20 with 60 Cone yazıyor. Bunlar bijonlar olması lazım, açıklayabilir misiniz lütfen?

WHEEl DISCRIPTION : "15 X 7 Spoke Argent" der: 15inch jant çapı, 7inch kalınlığı di mi?
Bolt pattern : "5 X 4.5inch" der : 5 bijon adedi, 4.5inch bijonaralıkları mı? Ben bijon aralıklarını 114.3 mm biliyorum. Tutuyor..
Offset: " 1.25'' " yazıyor. Bu ET değeri: +1.25 inch mi demek? Yani ET +3.175 mm mi....?

Bijonların ortasındaki deliğin nasıl bi önemi var. Ölçülendirmesi nasıl?

Yoruyorum sizi....
Teşekkürler...

Alfonse' Alıntı:
Çok teşekkür ederim,

Ebat konusunda, MT ve 2 inch lift için, sayenizde netleştim...

30 9.5 15 üstüne çıkmayacağım. Önceden yazdığım gibi, Marshall MT834 31 10.5 15' te sorun yaşayan arkadaşımız oldu. Ben titizim, taşımak istemiyorum o derdi.
Ama mecbur kalırsam, bulamazsam istediğim ebadı, belki biraz büyüğü kullanırım.
Bu USA sizement' nın avrupa karşılığı 245 75 15 veya 80 gibi. zaten böyle ebatlar yok ;D
En yakınını bulup takacağız artık... ;D

16 jant kullananlar içinde bu çap ve kalınlıkların muadilini tavsiye ederim. Bunların üstüne çıkıldığında sürtme yapacak ve canınızı sıkacaktır.
225/75 R 16(29.53")... 255/70 R 16 (30.31")... veya 235 75 16 olabilir.

Alamanlarıda sayenizde geçtiğimiz doğrudur ;D

Önceden size bizim jantlarımızın ET değerini sormuştum. 2.5 olabilir demiştiniz, yanlış hatırlamıyorsam
Bazı stock jant ebatlarına ulaştım...

WHEELS AND TIRES ZJ-SPECIFICATIONS-WHEEL DESCRIPTION

WHEEL LUG NUT : 1/2 X 20 with 60 Cone yazıyor. Bunlar bijonlar olması lazım, açıklayabilir misiniz lütfen?

WHEEl DISCRIPTION : "15 X 7 Spoke Argent" der: 15inch jant çapı, 7inch kalınlığı di mi?
Bolt pattern : "5 X 4.5inch" der : 5 bijon adedi, 4.5inch bijonaralıkları mı? Ben bijon aralıklarını 114.3 mm biliyorum. Tutuyor..
Offset: " 1.25'' " yazıyor. Bu ET değeri: +1.25 inch mi demek? Yani ET +3.175 mm mi....?

Bijonların ortasındaki deliğin nasıl bi önemi var. Ölçülendirmesi nasıl?

Yoruyorum sizi....
Teşekkürler...

Lastiğin,ebadı,tipi kolay kısımlar.
Ben almanların yerinde olsam hemen bunu alır,almancaya çevirirdim ;D
Sizin jatların aplikasyon bilgileri;(size gönderdiğim mesajın kopyası )

5*114,3
göbek 67,1
1/2 unf somun
ET değeri 12-20 arası
12-20 arası diyorum,çünkü;
Jantın markasına modeline bağlı olarak Et değeri oynıyabilir.Bu tamemen jantın modelinin yapısı ile ilgilidir.
Ama yanılmıyorsam fabrika yada referans değeri olarak ET 15 tir.

Verdiğiniz yeni jant bilgileri ile ilgili olarak ise;

Evet,ilk satır hangi jant ise,takılması gereken bijon-somunun bilgisini veriyor.
1/2 somunun kalınlığını 20 ise kafayı gösteriyor olmalı ama,20 kafa olmaz diye biliyorum.(aslında en iyisi,o bilgiyi gösteren linki bana bir atın,birden ordan bakıyım ben )
Evet, 7x15 ise..... 7" jantın genişliğini 15" ise jantın çapını temsil eder.
Evet,5*4,5" ise bildiğimiz 5*114,3 ü temsil eder,yani delik sayısı ve aralıklarını...
offset ise... 1,25" ise 31,75 mm ye mukabil gelir,yani ET 32 değerine denk gelir.(eğer başında ( - ) yoksa )

İşte burda önemli bişey var,eğer jant üreticisi sizin araç için bu model için bu aplikasyonları verdiyse sıkıntı yok.Çünkü benim yukarda referans olarak veridğim bilşgi evet önemli ama,burda asıl olan jantın modelidir.Yani jantın modeline göre ET değerleri oynıyabilir.Fakat 32 likl bir değerde az değil.Tekrar ediyorum,üretici bu jant için olur verdiyse sorun yok.

"...Bijonların ortasındaki deliğin nasıl bi önemi var. Ölçülendirmesi nasıl?"

Bu cümleyi anlamadım ben,nasıl yani.Bijonda deliğin ne işi var,bijonla somunu karıştırmış olmıyasınız sakın?
Yoksa janttaki deliklerdenmi bahsediyosunuz.Ben bişey anlamadım,kusra bakmayın :smiley:

Yormak ne demek,rica ederim.
Eğer, biraz olsun katkım olduysa ne mutlu bana

Çok teşekkür ederim....

Bende 95 Grand Cherokee 5.2 için servis kılavuzu var...
Bu jant bilgileri ordan. Sayfanın linkini kaybettim, bulamıyorum. Zaten pdf idi, bilgisayarıma indirmiştim.

Pdf ekranlarını buraya koymayı beceremedim. Bunun yöntemini biri öğretse iyi olur aslında...

Bende Pdf sayfayı oturdum Excel' de aynen yeniden çizdim buraya koyabilmek için.. :smiley: Sonrada jpg' ye çevirdim felan fişman ;D

[attachment=1]

Ben sadece iki jant biliyordum Grand Cherokee' ler için...

Düz sade bi alaşım jant. 4 kalın kollu. 4.0L ZJ' ler için.
Bide benimkinden, türbün jant tabir edilen, içi çapraz kafes kafes olan, çitf renkli. bazı yerler altın sarısı, bazı yerler mat krom....

[attachment=2]

Oysa yukarıdaki tabloda 5 çeşit var... :p
İkinci sıradaki yedek lastik. Mini Spare....
5. satırdaki bayağı ayrılıyor isim olarak... Luxury Aliminium Painted Pocket. Benimki olmalı.
Benim aracım Limited versiyon. En donanımlı olanı. Bi de Orvis var, sınırlı sayıda üretildi. Jantları aynı zaten.
Jant fotoğrafında, jantın iç yüzeyindeki painted pocket' ler beyaz gözüküyor. Doğrudur. Benim jantlar maalesef tek renge boyanmış. Ama bazı yerlerde kalkan boyalardan altın sarısı boyalar gözüküyor. Bu yüzden jant peşindeyim zaten. Benden detaylı jant fotoğrafı istemiştiniz görüşmemizde, gerek varsa yenisini çekerim.

Bu 1.25' in yanında inch birim işaretleri var " 1.25'' "
Off set "pozitif 1.25 inch ise": Jantın araca bastığı/temas ettiği yer, jantın/lastiğin dik ortasından geçen eksenden 3.175 cm dışarıda. Yani, jant lastiği dışarı çıkartan (negatif) - ET(off set) ' li değil. Aksine lastiğin ortası, bijonların kafasının oturduğu yerden hemen hemen (bijon altı alaşımın et kalınlığıda var) 3.2 cm içeride.

[attachment=3]

Jantın fotosunu incelediğimde de böyleymiş gibi sanki... Siz ne dersiniz?

(aslında sizin dediğiniz Et +12 20 arasıda aklıma yatıyor. Bu 1.25 inch olmayabilir. Cm olabilir. Yani 12.5 mm. Buda sizin değerinize yakın zaten.
Ama yanına inch ( '' ) işareti koymuşlar. Biliyorsunuz bu Amerikalılar ve İngilizler inatla metric kullanmıyor hala :smiley: )

Eğer bu yazdıklarım doğru ise, şu an üzerindeki lastikleri (negatif) -50(mm) ET değerli bi janta takarsam, lastikler şu andaki haline kıyasla 50+32= 82 mm (8.2cm) dışarı çıkacak.

Doğru mu?

CDM-SUBARU' Alıntı:
....................
5*114,3
göbek 67,1
1/2 unf somun
ET değeri 12-20 arası
12-20 arası diyorum,çünkü;
Jantın markasına modeline bağlı olarak Et değeri oynıyabilir.Bu tamemen jantın modelinin yapısı ile ilgilidir.
Ama yanılmıyorsam fabrika yada referans değeri olarak ET 15 tir.
.....................................................................................

Verdiğiniz yeni jant bilgileri ile ilgili olarak ise;

Evet,ilk satır hangi jant ise,takılması gereken bijon-somunun bilgisini veriyor.
1/2 somunun kalınlığını 20 ise kafayı gösteriyor olmalı ama,20 kafa olmaz diye biliyorum.(aslında en iyisi,o bilgiyi gösteren linki bana bir atın,birden ordan bakıyım ben )
Evet, 7x15 ise..... 7" jantın genişliğini 15" ise jantın çapını temsil eder.
Evet,5*4,5" ise bildiğimiz 5*114,3 ü temsil eder,yani delik sayısı ve aralıklarını...
offset ise... 1,25" ise 31,75 mm ye mukabil gelir,yani ET 32 değerine denk gelir.(eğer başında ( - ) yoksa )

İşte burda önemli bişey var,eğer jant üreticisi sizin araç için bu model için bu aplikasyonları verdiyse sıkıntı yok.Çünkü benim yukarda referans olarak veridğim bilşgi evet önemli ama,burda asıl olan jantın modelidir.Yani jantın modeline göre ET değerleri oynıyabilir.Fakat 32 likl bir değerde az değil.Tekrar ediyorum,üretici bu jant için olur verdiyse sorun yok.

"...Bijonların ortasındaki deliğin nasıl bi önemi var. Ölçülendirmesi nasıl?"

Bu cümleyi anlamadım ben,nasıl yani.Bijonda deliğin ne işi var,bijonla somunu karıştırmış olmıyasınız sakın?
Yoksa janttaki deliklerdenmi bahsediyosunuz.Ben bişey anlamadım,kusra bakmayın :smiley:

Yormak ne demek,rica ederim.
Eğer, biraz olsun katkım olduysa ne mutlu bana

Eklediğim resmi servis kılavuzu görselinin sol tarafında, Wheel Lug Nut Discription' unda, 1/2 X 20 with 60 Cone yazıyor. 20' nin ne olduğunu bilmiyorumki :smiley: siz kafa demişsiniz. Kafa derken ? ??? :smiley:

60 Cone olarak kastettiği göbek ölçüsü ise, siz 67,1 göbek demişsiniz. Hangisi doğru?
60 veya 67,1 sayılarının birimi nedir. Bu ölçülere göbeği kumpasla ölçerek ulaşabilir miyiz....

67,1 mm göbek çapı ise mantıklı gibi.... 6.71 cm eder...
60mm isede mantıklı ama her biyerde inçh minç kullanan Amerikalılar neden burada metric kullansınki? ???

60' ı. 6 inch olarak düşünelim. 6X2.54=15.24cm ederki, buda jant göbeği için büyük bi rakam gibi.
60 Cone demiş. Bu 60, bijon diş sayısı veya bijonun diş aralıklarının ölçüsü veya bijonun uzunluğu veya kafanın altındaki havşa değeri olabilir mi?

"Bijonların ortasındaki delik" derken, bütün bijonların tam ortasındaki büyük deliği kastetmiştim, yani jant göbeğini ;) bu konuda yeniyim, terimleri, ifadeleri bilmiyorum.
Göbek denince, benim aklıma çenemden aşağı doğru baktığımda gördüğüm kocaman şeyden başkası gelmiyor ;D
Esas siz kusura bakmayın....

Alacağımız jantın göbeği araca büyük gelirse, deliğin içine veya araçtaki karşılığına bilezik gibi bişey takıyorlar. Bu sağlıklı bi uygulama mı?

Verdiğim bilgileri yanlış ise yorumlar mısınız, düzeltir misiniz?
Bunlardan sonra, söylediğiniz Et değerlerinde, bijon göbek v.s. ölçülerinde değişiklik var mı?

Yıllarca cahil esnaf tarafından kandırıldık. Sıkça paramız, vaktimiz ve sinirimiz heba oldu. Hatta bazı vatandaşlarımız satılan/yapılan bilinçsiz alışverişler yüzünden kanından, canından oldu. Bildiğim kadarıyla trafik kazalarında kaybettiklerimizin sayısı terördekinden fazla :mad:
Aslında toplum bilinçlenmeye, öğrenmeye bu kadar kapalı oldukça, cahil kalmakta inatçı bu topluma yanlış ve kalitesiz hizmet ile mal sunan düşük kalitede esnafta müstahıktır diyorum bi yandan...

Siz ve sizin gibi paylaşımcı, kaliteli, bilgili ..süpper.. insanlar olmasa hala yanlış alışverişler ile canımız yanmaya devam edecek...

Yeniden binlerce teşekkürler...

Saygılarımla...
sağlıcakla...

Jant

OS

Sll

Yeni lastik almış biri olarak şunu söyleyebilirim ben ZJ ye 245x70x16 aldım ama tavsiyem 235x70x16 olur çünki benim lastiğin ebadını dikkate alarak yükseltme de kullanmadığımı düşünerek özellikle ön tampona yakınlığından tırstım ne yalan söyleyim bu nedenle 225 veya 235x70x16 yı öneriyorum

Luxury Aliminium Painted Pocket isimli 93 95 ZJ' lerin jant ebatları.... Netleştiklerim....
(96 97 ve 98 'de vereceğim bütün ölçüler aynı, sadece jant çapı değişip 16 oluyor)

5 bijon, bijon aralıkları 114.3mm...(Yukarıda yazıyor)
Jant göbeği çapı... 71,6mm (yukarıda yazmıyor)
Off Set değeri: +31.75 mm (yukarda başka birimle yazıyor)

.com' Alıntı:
Yeni lastik almış biri olarak şunu söyleyebilirim ben ZJ ye 245x70x16 aldım ama tavsiyem 235x70x16 olur çünki benim lastiğin ebadını dikkate alarak yükseltme de kullanmadığımı düşünerek özellikle ön tampona yakınlığından tırstım ne yalan söyleyim bu nedenle 225 veya 235x70x16 yı öneriyorum

Sürterse hallederiz abi, çok basit.. Ulaş bana....

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,383
Kayıtlı Üye Sayımız
172,041
Kaydolan Son Üyemiz
İsmail.s

Çevrimiçi üyeler

SON KONULAR