Grand Cherokee İçin 4x4 Lastik Ebatları ?..

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan Zakof Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 76
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 62,879
Ynt: Grand Cherokee İçin 4x4 Lastik Ebatları ?..

Zakof' Alıntı:
255x65 x16 ebatlı lastiklerim artık eskidi ve sertleşti, gerçi diş derinliği 3-4 mm ama, kış ta geliyor diyerek bugün Toyo 235x70x16 Open Country A/T siparişi verdim. Lastik, arazi ve asvalt lastiği olarak üretilmiş. 4 lastik fiatı toplam 720 TL herşey dahil. Kullanımdan sonra tesbitlerimi bilgilendireceğim.

255x65x16 ebat lastikte havale (esneme) biraz fazla oluyordu. Orjinalin bir geniş tabanı olan 235 olanı seçtim bu sefer bakalım. Ben aracı aldığımda 255 lastikler olduğundan aralarındaki farkı kullanınca anlayacağım.

selamlar,

255 65 16 ya göre 235 65 16 kullanırsanız, yanağınız reel yüksekliği azalacağından konfor/esneme azalır.
Fakat,
Lastiğin yere basan yüzeyi azaldığı için lastik daha az yakalar yol arızalarını, bu manada da konfor artar.

Kuru asfalt dışında, daha ince tabanlı lastik daha güvenlidir. Lastiğin yola basan yüzeyindeki cm kareye basan ağırlık artar ve diş aralıkları daha iyi zemine girer.
Seste azalır ince yanakta.

Toyo yumuşak hamurludur, güzel asfalt tutar, kalitelidir. AT' de doğru seçim olmuş. Ağır çamur dışında çok iş görür.
235 70 16' da çok gösterişli değil ama kullanışlı, bence ideal...

Güle güle kullanın...

Etiketler

Zakof' Alıntı:
Bu arada Toyo lastiklerin 235x70x16 ebatında yazısı beyaz olmayanı yok, mecburen beyaz yanaklı alacaksınız. Diğer markalarda siyah yazılı olanları tabii ki var.

Grand Cherokee' den önce 13 mü 14 mü adet ne aracım vardı. Beyaz yanaktan ve yazıdan hiç hoşlanmazdım. Şimdi beyaz yazısız lastik istemiyorum. Amerikan araçlarına ve Grand Cherokee' ye çok yakışıyor beyaz yazı bence.... Kişisel zevkler, değişir.

tayfun61' Alıntı:
;D veyyy az daha kazıklanacaadım desenize 245/70/16 Goodyear MT beheri 430-TL vaşşşşş

Tayfun abi, o gün görüşmemeiz vallahi şans olmuş. Yoksa lastik başına en az 240 lira fazla ödeyecektin.
Toplamda 1 milyar fazla... Üfff...
En pahalı lastik, Cooper Discovery STT bile daha ucuz. amma insafsız fiyat çekmişler sana.... Vay be.... Bence ordan çay bile içme bi daha ;D

Zakof' Alıntı:
Hangi ebatta lastik istiyorsan ben sana fiyat alırım.

Hangi marka istersen fiyat alalım Ankara dan.

Özcan bey, ben MT alacağım, Tayfun abide istiyor. Bi markaya karar vereyim, zamanı gelince yardımcı olabilir misiniz. Tanıdıklarınız var galiba.
Tayfun abide benim alacağım lastikten alacak tahmin ediyorum. Benim kararımı ve 2 inch yükselmeyi bekliyor Tayfun abi ;) Minumum 8, maximum 10 adet alacağız yani.

Bu Pazar sabahı Brunch' ta toplanıyoruz Ankara grubu olarak. Ankara' lıları ve tabiki tüm diğer dostları bekliyoruz...

CDM-SUBARU' Alıntı:
Bi yanlışlık olmasın :smiley:
Erkan bey,

Lastik markasına karar verince sizinde yardımlarınızı rica edicem...
Adınızı çok duyuyorum ;) Ankara' da methiniz yayılıyor ;)

Jant v.s. gibi konularda da binbir teşekkür...

Alfonse' Alıntı:
Erkan bey,

Lastik markasına karar verince sizinde yardımlarınızı rica edicem...
Adınızı çok duyuyorum ;) Ankara' da methiniz yayılıyor ;)

Jant v.s. gibi konularda da binbir teşekkür...

Estağfurullah,teşekkürlük bişey yok ;),her zaman...
Yardım ne demek,ufakta olsun katkım olursa ne mutlu bana :smiley:
;D Siz asıl anılmış olduğum adımı bilseniz ;D
Neyse bi buluşma sırasında sohbetini yaparız :D

Alp Bey memnuniyetle, sadece MT lastik konusunda değil elimden gelen her konuda yardımcı olurum.

Yükseltme kiti arıyorsanız Akgün Ustadaki çıkmalara bi bakın derim. Kiti galiba Aydın bey kendisi kullanmıştı. Hatta bir iyi haber daha ; lastik ve jantlarıyla beraber satıyorlar.
Ben yükseltmeyi düşünmediğim için alıcı olmadım.

Selamlar,

Alp bey , 255x65x16 lastiklerim Mastercraft Avenger idi memnundum ve hiçbir zaman sürtme falan olmadı. Hatta 6 kişi bindiğinde bile. Standart ZJ ye takabilirsiniz. Görüntüsü çok güzel oluyor ancak, işte sanırım lastik janttan dışarı fazla çıktığı için salınım-esneme fazla oluyordu.

Alfonse' Alıntı:
Özcan bey, ben MT alacağım, Tayfun abide istiyor. Bi markaya karar vereyim, zamanı gelince yardımcı olabilir misiniz. Tanıdıklarınız var galiba.
Tayfun abide benim alacağım lastikten alacak tahmin ediyorum. Benim kararımı ve 2 inch yükselmeyi bekliyor Tayfun abi ;) Minumum 8, maximum 10 adet alacağız yani.

Bu Pazar sabahı Brunch' ta toplanıyoruz Ankara grubu olarak. Ankara' lıları ve tabiki tüm diğer dostları bekliyoruz...
evet evet aynen öyle bende bekliyorum hayırlısı ile Ankaraya bi gelsem süper olcakda, şu sürtme durumu beni rahatsız etti gerçi goodyear öyle oldu ama bakalım hayırlısı.... :smiley:

Zakof' Alıntı:
Alp Bey memnuniyetle, sadece MT lastik konusunda değil elimden gelen her konuda yardımcı olurum.

Yükseltme kiti arıyorsanız Akgün Ustadaki çıkmalara bi bakın derim. Kiti galiba Aydın bey kendisi kullanmıştı. Hatta bir iyi haber daha ; lastik ve jantlarıyla beraber satıyorlar.
Ben yükseltmeyi düşünmediğim için alıcı olmadım.

Selamlar,

Çok teşekkür ederim de ;D

Aylar öncesinden biliyorum...
O kitler depolarındaydı, 2 ay kadar kadar önce oradan ben çırakttırıp temizlettim bi arkadaşım için ;D Vazgeçti almaktan, bide mahçup oldum.... ;D

3 inch, tamamiyle Rancho' dur kit. 8000 nitro kodlu, üzerinden sertlik ayarlı Rancho amortisörler, uzun HD kollar ve helezonlar var. Artı çok şık jantlar ve lastikler mevcut.

Aydın abi 93 ZJ kasa Grand Wagoneer' da çok az zaman kullanmış kiti...
Şu anda STD haldeki araçta çok çok temiz ve satılık bu arada. Tamamiyle orjinal ve klasikliğe aday bence... Arka difi demir döküm Dana44 felan, süper...

Oğulcan' da üye ama, çok takılmıyor siteye.... Servisler kısmında tanıtımlarını ben hazırlamıştım, gezenbilir' i çok çok seviyorlar, gezenbilir' de onları ;D ;D ;D

Lastiklerin ebatları bende var ama hatırladığım kadarıyla bana uymuyor. İlk gittiğimde jant ve lastikleri yeniden inceleyeceğim. Belki Aydın abi ayrıca satar lastik ve jantları...

Pazar günü Brunch' a ısrarla bekleniyorsunuz... ;D

Saygılar....
Görüşmek üzere...

Zakof' Alıntı:
Alp bey , 255x65x16 lastiklerim Mastercraft Avenger idi memnundum ve hiçbir zaman sürtme falan olmadı. Hatta 6 kişi bindiğinde bile. Standart ZJ ye takabilirsiniz. Görüntüsü çok güzel oluyor ancak, işte sanırım lastik janttan dışarı fazla çıktığı için salınım-esneme fazla oluyordu.

Bu konu burada, başka sitede ve İstanbul' daki daha tecrübeli arkadaşlar tarafından çok çok tartışıldı....

255 70 16 Cooper Stt lastiğin 2 inch lift ile sürttüğünü gözelrimle gördüm... 255 65 16 daha küçük çapta tabikki ama aşırı fark yok.

Avanger' i tanımıyorum, hiç bilmiyorum. Tecrübeniz ve paylaşımınız benim için çok değerli, önemli. teşekkür ederim...
Önceki mesajlarımda yazdığım gibi, üreticilerin servis ettiği ebatlar dişler yüzünden reel ölçümde farklı olabiliyor.
Avanger heralde AT. tahmin ediyorum bahsettiğim sebepten bi sorun yaşamadınız. Ama, tekrar etmek isterim, benim ve diğer üyeler için çok faydalı bi tecrübe paylaşımı sizinkisi.

Saygılar...
Görüşelim..

tayfun61' Alıntı:
evet evet aynen öyle bende bekliyorum hayırlısı ile Ankaraya bi gelsem süper olcakda, şu sürtme durumu beni rahatsız etti gerçi goodyear öyle oldu ama bakalım hayırlısı.... :smiley:

Tayfun abi, büyük lastik herzaman arazide avantaj.... Ama, mevcut olana göre, 1inch büyük "tam çap" takmak çokta farkettirmez kanımca....
Hatta, standart çapa yakın kullanmak yürüyende, dönende ve yakıtta daha iyi. Lastiğin diş yapısı agresif olsun, varsın 30 olsun varsın 31... Kullanımda farketmez. Ama hisssetmesi bariz olmasa da avantajdır ve çamurluk içi daha çok dolduğundan görsel açıdan süper olur....

Ben bu konuyu çok araştırdım ve hala peşindeyim... Sana telde ve buradaki mesajlarımda anlattığım gibi kabul edilebilir limit ve şartlarda sürtmesinde sakınca yok. Benim gibi titiz bi adamın lafına güven......

Senin aracı 2 inch yükselteceğiz ve benim alacağım, sanada tavsiye edeceğim, hatta birlikte alacağımız lastikler az bişey sürtçek biyerlere, öyle gözüküyor, kullanışlılığı en büyük olan ebat olacak yani, bazı yerlere bazen sürtse bile. Merak etme. Sana neden ve nasılını anlatacağım, tatmin olacaksın ve bilerek kullanacaksın... 4 5 kişi için makul şartlarda bagajıda istediğin gibi atacaksın bagaja....

Hatta karar verdim gibi, 1 2 haftaya netleşirim en geç....

Saygılar...

tayfun61' Alıntı:
:D :D hangisi kazık kısmımı fiyat kısmımı ;D ;D ;D
yok dostum yok valla yok, aynen öyleydi üstelik 460 dan 400 e

Hmm,evet bu konuda yorum yapmam doğru olmaz. :smiley:

Alfonse' Alıntı:
Bu konu burada, başka sitede ve İstanbul' daki daha tecrübeli arkadaşlar tarafından çok çok tartışıldı....

255 70 16 Cooper Stt lastiğin 2 inch lift ile sürttüğünü gözelrimle gördüm... 255 65 16 daha küçük çapta tabikki ama aşırı fark yok.

...Önceki mesajlarımda yazdığım gibi, üreticilerin servis ettiği ebatlar dişler yüzünden reel ölçümde farklı olabiliyor.
...

Birşeyi merak ediyorum;
Şimdi üşendim baştan sona okumaya :D
Sürten araç ne,yükseltme yapılmadan önce yada şöyle söyliyim,orj lastik ebadı ne ve böyle bir değişimde ne zaman ve neresi sürtüyor.Merak ettim :smiley:
Çünkü 255/70 R 16 ile 255/65 R 16 arasında yaklaşık 13 mm fark var.

Birde bu son cümleyi biraz açabilirmiyiz.Doğru anladıysam;
Dişler yüzünden oluşacak yükseklik farkı çokta önemli olmaması lazım.
Haa ama şeyde yanılıbaliriz,oda,bazı firmalar "çalışma şartı altındaki max yükseklik" şeklinde ifade ederki evet,buda verilen değerle normaldeki çıkan değer arasında bir fark oluşturur.
Ama dişler yüzünden oluşacak fark emin olmamakla birlikte hiçte önemli değil.
Haa ama, X markası M/T 10 mm Y markası M/T 20 mm gibi saçma bir fark varsa bilmiyorum.
Marka marka,model model diş derinliklerine bakmak lazım :smiley:
Kurcalamak lazım :smiley:

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,438
Kayıtlı Üye Sayımız
172,090
Kaydolan Son Üyemiz
senarif1

Çevrimiçi üyeler

SON KONULAR