Grand Cherokee İçin 4x4 Lastik Ebatları ?..

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan Zakof Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 76
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 62,846

Zakof

Today is the first day of the rest of your life
Yer
Ankara
Web
gmail.com
Selam arkadaşlar,

98 g Ch 5.2 jeepin orjinal lastikleri 215x70x16 , buların yerine 255x65x16 ebatlı lastik takabilirmiyim ? Veya daha başka hangi ebatları kuıllanabilirim ?.
Ayrıca hangi marka lastik ?
teşekkürler...,,,

Etiketler
Ynt: Grand Cherokee İçin 4x4 Lastik Ebatları ?..

En doğru cevap Serkann' da...

255 65 16 çapta küçük olur, Ama olur... Nadiren arka çamurluğun lastik içi kısmını sürtebilirsiniz...

245 70 16 öneririm.... belki 245 75 16....

235 70 16 da çok konfor ve yakıtta tasarruf alırsınız....

2 inch yükseltirseniz 255 70 16 rahat kullanırsınız....

Sağlıcakla...

Yanlisim varsa duzeltilmesi dilegiyle.
215 70 16 lastigin capi 255 70 16 dan daha dusuktur.
Yani Lastigin yanak yuksekligi taban genisligiyle baglantilidir.

vosdost' Alıntı:

215 70 16 = 70,74 cm

255 70 16 = 76,34 cm

vosdost' Alıntı:
Doğrudur,
Ama ben kullanılabilecek en büyük lastileri yazdım. Doğal olarak büyükleri yazdım....

Ben aynı araçta 235 75 15 kullanıyorum. Hiç bi sorun yok. Çok memnunum. Kapı içinde felanda std ebat 225 75 15 yazıyor. Aradaki fark tölere ediliyor....
Şimdi 2 inch yükselttim Zj' mi ve lastik değiştirdiğimde büyük ihtimal 255 75 15 takacağım....
2 inchle kullanan arkadaşımdan aldım bu ebat tavsiyesini....
Ama o 255 70 16 kullanıyor... Aradaki farkı hesaplamadım şimdi.... Lastik alacağımda 255 70 16 ve 255 75 15 arasındaki farkı hesaplamayı düşünüyordum....

Siz hesaplarmısınız çap farkını? lütfen...

Şimdi bakın,
Ben sizinle bi jant konusunda paylaşmıştım bişeyler ve bu konuda bayağı bilgilisiniz.....

Bende 95 Grand Cherokee var biliyorsunuz....

Şu anda 235 75 15 kullanıyorum..... Araç içinde 225 75 15 yazıyor....
Std 15 jant takılı....

Ben yakın zamanda 2 inch getle yükselttim. Bu getleri aldığım arkadaş aracını 3.5 inche yükseltti. Yani önceden aracında takılı 2 inch getler bende şimdi. Ve bu arkadaşımızın Grand' ı 97. 2 inch varken aracında 255 70 16 kullanmış. sadece aşırı artikilasyonda, yani çok nadir, arka lastiğin iç kısmı, çamurluğun içine sürtmüş bi kaç kere, o kadar. O' na güveniyorum ve gelecek kış başında alacağım lastikleride 255 70 16 çapında almak istiyorum....
Ama benim jantlar 15. 96 ' da std jantlar 16 oldu ZJ' de.
Dolayısı ile 255 70 16' ya en yakın çap, 15 jant' ta, 255 75 15' tir diye düşündüm..... Taban genişliğinide en yükseğinden kullanmak istiyorum. Dezavantajlarını biliyorum....

Bu yüzden 255 70 16 ve 255 75 15 farkını sordum...

Yukarıda verilen hesap linki gibi bende bi kaç link biliyorum. Ama şimdi uğraşmak istemiyorum bununla. Sonuçta gelecek sene alacağım. Ama şimdiden de bilmemde fayda var. Bakarsınız hesaplı bi lastik bulurum. Çökerim hemen :smiley:

Sayın Templar < 1mm. demiş. Hangi ebat tam çapta büyük ?

Alfonse' Alıntı:
Doğrudur,
Ama ben kullanılabilecek en büyük lastileri yazdım. Doğal olarak büyükleri yazdım....

Ben aynı araçta 235 75 15 kullanıyorum. Hiç bi sorun yok. Çok memnunum. Kapı içinde felanda std ebat 225 75 15 yazıyor. Aradaki fark tölere ediliyor....

Siz yukarda ben 235 kullanıyorum ama std 225 yazıyor demişsiniz. Onun için yazmış sayın Templar . Bu arada çok basit kullanımlı bir hesap programı var isterseniz verebilirim.

Çok memnun olurum...
Nasıl alıcam programı sizden...?
255 70 16 ile 255 75 15 farkı nedir?
Bizim orjinal jantın içine dışına baktım iyice. ET diye bi ibare bulamadım. Bu, "Et 0" ' dır manasına mı geliyor?
Bide, çok sordum ama,
Bu yazan ebatlara dişler dahildir di mi? Yani sürtmeyen AT lastik ebadının yerine aynı ebatta MT takarsak sürtme olur mu?

Teşekkürler....

Elimden geldiği kadar tabiki yardımcı olmak isterim. Bende bu siteden almıştım sağolsun Deep (mert kiğılı ) eklemişti benim çok işime yaradı.

http://www.gezenbilir.com/index.php?topic=3365.msg16518#msg16518 bu linkte bulabilirsin (tirecalc01)

ET ( OFSET ) konusunda birşey diyemeyeceğim çünkü yazmıyorsa sıfırdır gibi bir genelleme duymadım . Ama işinin ehli bir jant veya lastikçi ölçebilir, hesaplayabilir.

Lastik ebatlarında en tepe nokta ölçüde geçerlidir, yani dişlerde dahil.

byseyyah' Alıntı:
Elimden geldiği kadar tabiki yardımcı olmak isterim. Bende bu siteden almıştım sağolsun Deep (mert kiğılı ) eklemişti benim çok işime yaradı.

http://www.gezenbilir.com/index.php?topic=3365.msg16518#msg16518 bu linkte bulabilirsin (tirecalc01)

ET ( OFSET ) konusunda birşey diyemeyeceğim çünkü yazmıyorsa sıfırdır gibi bir genelleme duymadım . Ama işinin ehli bir jant veya lastikçi ölçebilir, hesaplayabilir.

Lastik ebatlarında en tepe nokta ölçüde geçerlidir, yani dişlerde dahil.

Teşekkür ederim de, işinin ehli bi jant veya lastikçi YoK! :smiley:

Programı önceden bulmuştum..... "Bilmemne.....dll" dosyasında sorun var diye çalıştırmıyor benimkisi :smiley:

Verilen programı çalıştırmama yardımcı olabilir misiniz?

http://www.lastik24.com/default.asp?gb=hesap ve bunun gibi birkaç site buldum net' te....

Bu linkteki doğru çalışıyor mu? Bi dener misiniz lütfen... Güvenebilir miyim yani?......

ps: Sene 97' te excel formatında basit bi tablo yazmıştım.. Formüller felan.... İki lastiğin aracı ne kadar yere yaklaştırdığını, çamurluk arasındaki farklarına kadar veriyordu... Kimsenin haberi yoktu ebatlamalardan. Şimdi alem yalan yanlış programlarla dolmuş, benim yaptıklarımda havada kalmış.:smiley:

Exe dosyasını çalıştırmak istediğimde, ekranda bunu yazan, x işareti olan bi pencere açılıyor..

________________________________________________________________________________________
tirecalc01.exe - Bileşenin Konumu Bulunamıyor
MSVBVM50.DLL bulunamadığından bu uygulama başlatılamadı. Uygulamanın yeniden yüklenmesi sorunu giderebilir.
________________________________________________________________________________________

Yardımcı olabilir misiniz?

Teşekkür ederim....

Verdiğiniz linkteki programda doğru çalışıyor. Benim yazdığım linkteki tirecalc01 tıkladığınızda "aç veya kaydet " çıkıyor sıkıştırılmış dosya . aç tıklayıp açılınca ikinci sıradaki uygulamayı çift tıklayaın açılır. Daha sonra kullanmak isterseniz kaydedersiniz.

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,422
Kayıtlı Üye Sayımız
172,069
Kaydolan Son Üyemiz
KorayG

Çevrimiçi üyeler

Geri