Grand Cherokee 2.7 CRD Motor Lambası

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan fast Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 107
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 99,763
Ynt: Grand Cherokee 2.7 CRD Motor Lambası

valla ben benzin zammindan degil aracin sesinden ve 4.7 ye oranla gitmemesinden sikayetciydim sattim kurtuldum

Etiketler

valla ben benzin zammindan degil aracin sesinden ve 4.7 ye oranla gitmemesinden sikayetciydim sattim kurtuldum

Düşük devirde yüksek tork (dizel motor) + klasik tip otomatik vites kombinasyonunun sonucu olarak fazla hızlanmıyor olması normal geldi bana. Bu tip otomatik vites yüksek devir (= benzinli motor) seviyor :D

selonoidi değiştirdim hala yanıyor ya bir türlü çözüm bulamadılar.
bu 2.7 lerde hastalık galiba motor arıza ışığı.

jeep96' Alıntı:
selonoidi değiştirdim hala yanıyor ya bir türlü çözüm bulamadılar.
bu 2.7 lerde hastalık galiba motor arıza ışığı.

Geçmiş olsun, zannedersem 2 adet selonoid var. Hangisini değiştiniz? Biri tam solda diğeri ise ortada içerde sileceklere yakın bir tarafta var. Toplanıp Chrysler JEEP'e mail göndersek mi acaba?

Selonoid'de çözüm değilse acaba TURBO'yumu değiştirsek? Gerçi ben 2 kere turboyu söktürüp farklı pompacılara gösterdim ve temizlettim turboda sorun yok dedi ikiside... Anlamadım gitti.

Bu arada sayın jeep96, aracınız yol yaptıktan sonra P ye alınca rölantide uzun süre bekliyor mu? Şöyle ki 5-10 km yol yapın, motoru stop etmeden P ye alın ve gaza basın, devir 4bin-5bin gelsin ve gazı bırakın. Eğer rölanti 2bin devirde takılı kalıp 20-30saniye sonra normale dönüyorsa rölanti takılıyordur. Bende bu sorun var ve ciddi ciddi ışığı bunun yaktığını düşnüüyorum, çünkü beynin yanlış ölçüm yapmasına sebep oluyor.

Saygılarımla

fast' Alıntı:
Geçmiş olsun, zannedersem 2 adet selonoid var. Hangisini değiştiniz? Biri tam solda diğeri ise ortada içerde sileceklere yakın bir tarafta var. Toplanıp Chrysler JEEP'e mail göndersek mi acaba?

Selonoid'de çözüm değilse acaba TURBO'yumu değiştirsek? Gerçi ben 2 kere turboyu söktürüp farklı pompacılara gösterdim ve temizlettim turboda sorun yok dedi ikiside... Anlamadım gitti.

Bu arada sayın jeep96, aracınız yol yaptıktan sonra P ye alınca rölantide uzun süre bekliyor mu? Şöyle ki 5-10 km yol yapın, motoru stop etmeden P ye alın ve gaza basın, devir 4bin-5bin gelsin ve gazı bırakın. Eğer rölanti 2bin devirde takılı kalıp 20-30saniye sonra normale dönüyorsa rölanti takılıyordur. Bende bu sorun var ve ciddi ciddi ışığı bunun yaktığını düşnüüyorum, çünkü beynin yanlış ölçüm yapmasına sebep oluyor.

selonoidlerin ikisinide değiştirdim.
torbunun bakımını yeni yaptırdım tertemiz.
aynen söylediğiniz gibi takılıyor.
ben ensonunda aracı bile değiş tirmeyi düşünüyoru.

Saygılarımla

[quote author=jeep96 date=1296542127]
selonoidlerin ikisinide değiştirdim.
torbunun bakımını yeni yaptırdım tertemiz.
aynen söylediğiniz gibi takılıyor.
ben ensonunda aracı bile değiş tirmeyi düşünüyoru.

Saygılarımla
[/quote]

Aracınız temizse satmayın bulalım şu sorunu :smiley: Rölanti sorunu sizde de varmış iyice şüphelenmeye başladım. Zaten dikkat ettiyseniz araç yüksek hızlarda arıza lambası yakmıyor, nezaman hızı 30-40a düşürdük veya tam kırmızı ışıktan kalkıcaksın o ara yanıyor. Bu rölanti gaz kelebeğinden yapıyor olabilir. Araştırıyorum.

Saygılarımla

ben şu an hallettim sorunumu galiba inşallaaaaaaaaaaaaaaaaaah.
3-4 gündür yanmadı.
ilk selenoitleri değiştirdim tekrar yanmıştı fakat aynı araçtan bakıma götürdüğüm yerdeki kardeşimizin arkadaşında varmış sağolsun aradı çağırdı arkadaşın aracında selonoidi söktük taktık sorun halloldu 1 gün kullandık o şekilde sorun yok .
düşündükki aldığımız yeni selenoidler de arızalı heralde çünki farklı bir yerde sorun olsa diğer arçtan söktüğümüz selonoid çalışmaması lazım.
ve iki selonoid daha aldık taktık nalet şey ne kadar uğraştıysak bu aldıklarımızda çalışmadı sök tak sök tak 50 sefer söküp değiştirip takmışızdır.
bu sefer (maslak master serviceden) almıştık selenoidleri götürdük dedik arkadaş bu çalışmıyor değiştirin sorun olabilir. serviste tamam ama bizde bir kontrol edelim bozuksa değiştirelim dedi.
master servise bakıma gelmiş olan bizimkiyle aynı 2.7 bir araca denemek için taktık çalışıyor sorun yok.
gelde kızma ne menem bir olay. dedik tamam ne yapalım aldığımız parçada sorun yok aldık takıcaz aynı selenoidleri getirdik tekrar kendi aracımızz taktık ve bingoooo çalışıyor ve hala çalışıyor sorun yok şimdilik inşallah ta olmaz..
neden bu kadar uğraştığımızı bilemiyorum tabii bu tür durumlarda bir sürü yorum gelebiliyor.

aracımı satmayı gerçekten aklıma getirmiştim ama benim bu kadar masraf ettikten sonrada açıkçası içimden hiç gelmiyor tabii en önemli masrafım kople krank değişiimi dahil motor yaptırdım.

bendede 2.7 crd var.bu hikayenin sonunu merak ediyorum.inş bende olmaz.:smiley:)

jeep96' Alıntı:
ben şu an hallettim sorunumu galiba inşallaaaaaaaaaaaaaaaaaah.
3-4 gündür yanmadı.
ilk selenoitleri değiştirdim tekrar yanmıştı fakat aynı araçtan bakıma götürdüğüm yerdeki kardeşimizin arkadaşında varmış sağolsun aradı çağırdı arkadaşın aracında selonoidi söktük taktık sorun halloldu 1 gün kullandık o şekilde sorun yok .
düşündükki aldığımız yeni selenoidler de arızalı heralde çünki farklı bir yerde sorun olsa diğer arçtan söktüğümüz selonoid çalışmaması lazım.
ve iki selonoid daha aldık taktık nalet şey ne kadar uğraştıysak bu aldıklarımızda çalışmadı sök tak sök tak 50 sefer söküp değiştirip takmışızdır.
bu sefer (maslak master serviceden) almıştık selenoidleri götürdük dedik arkadaş bu çalışmıyor değiştirin sorun olabilir. serviste tamam ama bizde bir kontrol edelim bozuksa değiştirelim dedi.
master servise bakıma gelmiş olan bizimkiyle aynı 2.7 bir araca denemek için taktık çalışıyor sorun yok.
gelde kızma ne menem bir olay. dedik tamam ne yapalım aldığımız parçada sorun yok aldık takıcaz aynı selenoidleri getirdik tekrar kendi aracımızz taktık ve bingoooo çalışıyor ve hala çalışıyor sorun yok şimdilik inşallah ta olmaz..
neden bu kadar uğraştığımızı bilemiyorum tabii bu tür durumlarda bir sürü yorum gelebiliyor.

aracımı satmayı gerçekten aklıma getirmiştim ama benim bu kadar masraf ettikten sonrada açıkçası içimden hiç gelmiyor tabii en önemli masrafım kople krank değişiimi dahil motor yaptırdım.

Şükürler olsun üstad inşallah sorun düzelmiştir. Fakat şunu unutmayalım benim bazen 14-15 gün ışık yakmadığı oluyordu. 3 gün için erken yani :smiley: Şöyle test edelim yokuşlarda falan seri gidin turboyu hissetsin araba (gazı kökleyin biraz ) 1 hafta sonraki görüşlerinizi merak ediyorum. Birde şimdi yeni aldığınız fakat değiştirdiğiniz selonoidleri gerimi taktınız , yoksa diğer aracın selonoidi hala sizde mi? 2 Selonoid için ne kadar ücret ödemiştiniz ?

Saygılarımla

fast' Alıntı:
Şükürler olsun üstad inşallah sorun düzelmiştir. Fakat şunu unutmayalım benim bazen 14-15 gün ışık yakmadığı oluyordu. 3 gün için erken yani :smiley: Şöyle test edelim yokuşlarda falan seri gidin turboyu hissetsin araba (gazı kökleyin biraz ) 1 hafta sonraki görüşlerinizi merak ediyorum. Birde şimdi yeni aldığınız fakat değiştirdiğiniz selonoidleri gerimi taktınız , yoksa diğer aracın selonoidi hala sizde mi? 2 Selonoid için ne kadar ücret ödemiştiniz ?

Saygılarımla

evet seizin de dediğiniz gibi çok erkenmiş bu gün kartepeye gittik ve yolda yandı.
yanımızda aynı araçtan farklı bir araba daha vardı onunla denedik gene aynı ben bir türlü bu işin içinden çıkamadım .
acaba selonoidlerin sonunda bulununan filtreler deforme olduğu için onlardan sıkıntı çıkartabilirmi diye düşünüyorum .
yana hortumlar gevşemiş veya zaman aşımından dolayı delinmiş olabilirmi?
fazla hava girişi olabilir bu tür sorunlardan dolayı.
selonoidleri 150 tl ya aldık maslak master service.
en son almış olduğum yeni selenoidler takılı.

hasan aga bende motor yaptırdım a dan -z ye neyse kullanmaya başladm test ve ayarlar için 1 hafta boyunca lamba yanık gezdim ,sonra tekrar ustalara verdim erg valf, sizin selenoid valf dedikleriniz değişti , ve bir daha lamba yanmadı , heee benim tesisatta kontrol edildi küçük bir elektrik kaçağıda bu işe sebep olabiliyormuş, b en motoru mersedescide yaptırdım adamlar bayaa bi anlıyorlar.

Araştırmalarım halen devam ediyor, bulacağım bu lambayı...

selenoid i tekrar değiştirdim filitresinide değiştirdim aşağı yukarı1500 km kadar yol yaptım henüz yanmadı inşallah ta yanmaz.

jeep96' Alıntı:
selenoid i tekrar değiştirdim filitresinide değiştirdim aşağı yukarı1500 km kadar yol yaptım henüz yanmadı inşallah ta yanmaz.

Tam gaz yüklendiniz mi yokuştayken arabaya? Tam gaz yüklendikten 2-3 dakika sonra şehiriçi trafiğinde 20-30 km düşünce yanması gerekiyor. Birde bu şekilde denermisiniz?

Birde selenoidlerin filtresimi mevcut?

Benzer sorunlarla 60.000 kmdeki benzinli binek aracımda karşılaştım ve çözüm buluncaya kadar birçok kişiye danıştım.Yetkili servise kalsa komple motoru parçalayıp işlem yapacaklardı.Önce egr dendi araçta egr yoktu.Sonra birçok farklı teşhislerle karşı karşıya kaldım ve en düşük maliyet 1500-2000 tl idi.Ateşleme sistemini yeniledim çare olmadı.Neredeyse "0" km aldığım aracı satıyordum moral çöküntüsünden.Özellikle yağışlı soğuk havalarda kesiklik ve devir düşüklüğü yapıyor stop edip yeniden çalıştırdıktan sonra kısa süreli olarak normale dönüyordu.Araştırmalar sonucuna kurum bağlamış olabileceği söylendi ve carbon clean yaptırmam önerildi.1 ay arayla yakıt hattı dahil komple carbon clean veya muadil markalarında temizlik işlemi yaptırdım ve çok şükür 2 yıldır tık yok bu dertten kurtuldum.Dizel araçlar benzinliye göre daha fazla kurum yapar diye duydum.Ustaların tavsiyesi yılda 1 kez bu işlemi yaptırmanın fayda sağlayacağı yönünde.Yüksek maliyetlere dalmadan risk alıp bu yöntemi denediğim için oldukça memnunum.aracın motorunu gereksiz yere açmamış oldum.Belki sizlerin sorununada çözüm olabilir diye paylaşmak istedim.

AKİVA' Alıntı:
Benzer sorunlarla 60.000 kmdeki benzinli binek aracımda karşılaştım ve çözüm buluncaya kadar birçok kişiye danıştım.Yetkili servise kalsa komple motoru parçalayıp işlem yapacaklardı.Önce egr dendi araçta egr yoktu.Sonra birçok farklı teşhislerle karşı karşıya kaldım ve en düşük maliyet 1500-2000 tl idi.Ateşleme sistemini yeniledim çare olmadı.Neredeyse "0" km aldığım aracı satıyordum moral çöküntüsünden.Özellikle yağışlı soğuk havalarda kesiklik ve devir düşüklüğü yapıyor stop edip yeniden çalıştırdıktan sonra kısa süreli olarak normale dönüyordu.Araştırmalar sonucuna kurum bağlamış olabileceği söylendi ve carbon clean yaptırmam önerildi.1 ay arayla yakıt hattı dahil komple carbon clean veya muadil markalarında temizlik işlemi yaptırdım ve çok şükür 2 yıldır tık yok bu dertten kurtuldum.Dizel araçlar benzinliye göre daha fazla kurum yapar diye duydum.Ustaların tavsiyesi yılda 1 kez bu işlemi yaptırmanın fayda sağlayacağı yönünde.Yüksek maliyetlere dalmadan risk alıp bu yöntemi denediğim için oldukça memnunum.aracın motorunu gereksiz yere açmamış oldum.Belki sizlerin sorununada çözüm olabilir diye paylaşmak istedim.

Carbonclean önermiyorlar genelde: Hatta forumdaki konusu :http://www.gezenbilir.com/index.php?topic=8747.0;topicseen

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,383
Kayıtlı Üye Sayımız
172,041
Kaydolan Son Üyemiz
İsmail.s

Çevrimiçi üyeler

SON KONULAR