Grand Cheroke Su Eksiltme Hararet

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan talip dik Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 26
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 14,312

talip dik

Ana Kamp
Yer
mersin
Merhabalar hayırlı haftalar arkadaşlar yaz aylarının gelmesiyle çukurova malum mersin bölgesi adana bölgesi hayli bi sıcak oldu ve aracımzda haftada 3 litre civarı su eksiltiyor yani bu sürekli kullanımda oluyor özellikle yayla gezilerimde hareret baya baya yükseliyor fahrenaytla 220 ye gliyor böyle olunca haftada 2-3 litre su eksilmesi normalmi herhngi biyerdesn su felan kaçırmıyor oraları kontrol ettik bu şekilde suyun azalması normalmidir ?
DSCF7962

ben de antalyadayım özellikle klima bu araçlarda harareti yukseltiyor sıcaktan ziyade.benim aracta da gosterdiginiz cizgiye kadar yukseliyor klima arti sicak arti sıkışık trafikte .yaptiğim araştirmalara gore bu normalmis ancak su eksiltme normal degil bence

ben de antalyadayım özellikle klima bu araçlarda harareti yukseltiyor sıcaktan ziyade.benim aracta da gosterdiginiz cizgiye kadar yukseliyor klima arti sicak arti sıkışık trafikte .yaptiğim araştirmalara gore bu normalmis ancak su eksiltme normal degil bence
suyun buğarlaştığını düşünüyorm çunku hava 35 derece araçın kaputu açınca resmen yuzune alev vuruyor yani eksilmesi normal olsa gerek kışın hiç bi sorun olmuyordu kesinlikle azalmadı hiç hava sıcaklıkları artınca yaşadm bu olayı

Kapalı devre sistemde suyun buharlaşması normal değildir. Buhar hale geçen su tekrardan radyatöre döndüğünde yoğunlaşıp su olmalıdır. Bence bi yerden kılcal bi çatlak var be muhtemelen fark edilmesi zor bi yerde. Soğutma sistemini borularını ve ek yerlerini kelepçelerini filan inceden inceye bi kontrol etmenizi öneririm.

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

210 diye gözüken kısım motor suyunun sağlıklı ve olması gereken sıcaklığı.
ayrıca hafta 3 lt su eksiltme de kabul edilebilir bir rakam değil.

aracınızı yeni mi aldınız ve öncesini bilmiyorsunuz yoksa hep böyle mi çalışıyordu?

bana göre bütün sıvı soğutma sistemi ve sıvı geçen yerler elden geçirilmeli, radyatör daha büyük olan ile (sanırım 5.9 ile değiştiriyorlar) değişmeli.
antifiriz seviyesi nasıl ve kaliteli olandan mı? gerçi haftada 3 lt su gidiyorsa antirifirz kalmamıştır her hafta eklemiyorsanız?
radyatörde olan kılcal kaçakları sizin sökmeden fark etmeniz çok zor.

210 diye gözüken kısım motor suyunun sağlıklı ve olması gereken sıcaklığı.
ayrıca hafta 3 lt su eksiltme de kabul edilebilir bir rakam değil.

aracınızı yeni mi aldınız ve öncesini bilmiyorsunuz yoksa hep böyle mi çalışıyordu?

bana göre bütün sıvı soğutma sistemi ve sıvı geçen yerler elden geçirilmeli, radyatör daha büyük olan ile (sanırım 5.9 ile değiştiriyorlar) değişmeli.
antifiriz seviyesi nasıl ve kaliteli olandan mı? gerçi haftada 3 lt su gidiyorsa antirifirz kalmamıştır her hafta eklemiyorsanız?
radyatörde olan kılcal kaçakları sizin sökmeden fark etmeniz çok zor.
işlerden dolayı daha ustanın yanına geçemedim ama dedğim gibi bir kıştır kullanıyorum böyle herhangi bişey yoktu bunu sıcaklar artınca farkettm su ekledk ama antfiriz kontrol ettirmedim bugun gidip antfiriz yüzde 50 50 konuluyormuş sanırm bugun gidip sanayiye bi gösterteceğim dedğim gibi eksilmesi normal değil sanırım

antifiriz sonrasında özellikle de sıvı geçen hortumlarda kılcal çatlak/kayıp var ise daha da belirgin olur, daha hızlı su kaybı olabilir dikkat edin..
bu araçlarda motordaki en büyük sorun hararettir, başka türlü iyi bakıldıysa kolay kolay problem çıkartmaz.
ayrıca yağına da baktırın..

işlerden dolayı daha ustanın yanına geçemedim ama dedğim gibi bir kıştır kullanıyorum böyle herhangi bişey yoktu bunu sıcaklar artınca farkettm su ekledk ama antfiriz kontrol ettirmedim bugun gidip antfiriz yüzde 50 50 konuluyormuş sanırm bugun gidip sanayiye bi gösterteceğim dedğim gibi eksilmesi normal değil sanırım

Antifiriz + Saf Su en sağlıklı olanıdır derler. Genelde ustalar saf su konurmu kireç bağlatır tıkar radyatörü filan der ama alakası yoktur. Kaçağı giderdikten sonra bir ona birde susuz radyatör soğutma sıvısı diye geçen evans'ın ürettiği bir ürün var. Her türlü araca uyumluymuş. Ben henüz denemedim ama bizzat deneyen arkadaşlarımdan çok olumlu yorumlar alıyorum. Araştırıp durumlarınız imkanında denemenizi tavsiye ederim.

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

Sanayiye ustanın yanına gittim meğersem full çizgisinin üstünde çok fazla su konultuğu için fazlasını araç atıyormuş ve normal seviyeye getiriyormuş dier tarqflarıda kontrol etti herhangi bir sıkıntı yok antifiriz olayınıda bizim burdaki arqbqlaen hemen hemen çoğunda neredeyse yokmuş bile ama yinede o işide hallettrdm gönlüm rahat etti sağolasınız

Normal seviyeye getirse bile 3 lt eksiktmez. Hararetin yukselmesi de normaldir derler motora yuk bindiginde ki bence yanlis (5.9 ve 4.7 kullanicisi olarak), ama yuk azaldiginda 2-3 dk icinde tekrar olmasi gereken seviyeye donuyor mu hararet? Kacak az olsa bile surekli oldugundan miktar fazla olur, tespiti zor olur. Devirdaim pompasina baktiniz mi, genelde motor bloguna cok yakin oldugundan damlamadan yere buharlasir. Kacirma ve buharlasma olmasa bile radyator eskimis ve tikali olabilir, yeterince sogutmuyordur, harareti yukseltiyordur. Radyator, devirdaim, termostat, antifreeze dortlusu saglam olmasina ragmen hala hararet varsa basiniz agriyabilir!

Tapatalk Pro kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

Normal seviyeye getirse bile 3 lt eksiktmez. Hararetin yukselmesi de normaldir derler motora yuk bindiginde ki bence yanlis (5.9 ve 4.7 kullanicisi olarak), ama yuk azaldiginda 2-3 dk icinde tekrar olmasi gereken seviyeye donuyor mu hararet? Kacak az olsa bile surekli oldugundan miktar fazla olur, tespiti zor olur. Devirdaim pompasina baktiniz mi, genelde motor bloguna cok yakin oldugundan damlamadan yere buharlasir. Kacirma ve buharlasma olmasa bile radyator eskimis ve tikali olabilir, yeterince sogutmuyordur, harareti yukseltiyordur. Radyator, devirdaim, termostat, antifreeze dortlusu saglam olmasina ragmen hala hararet varsa basiniz agriyabilir!

Tapatalk Pro kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi
hocam tam yükte uzunsüre gittiğim zman özelliklede tam yükte 1 saatlik tırmanışlarda felan hareret yükseliyor yük azalır azalmaz yani bi düzlüğe çıkar çıkmaz ortalama 2 dk bile sürmüyor hemen geri 210 normal seviyeye geliyor şehir içinde 210 u hiç bi şekilde geçmiyor zaten hızlandığmda hemen hareret düşüyor çok şükür onda bi problem yok dedğinz gibi bu önümüzdeki haftalarda takip edeceğim su seviyesini şimdi olduğu yeri işaretledim bakalm azaltacakmı dedğinz gibi azaltrsa sorun var hararetten yana şuanlık bi problem yok normal şekilde çalışıyor sadece suyun seviyisini kontrol etmemiz geerkiyor dedğinz gibi azaltrsa artık dier yerleri kontrol ettircem

Termostat ve motoru eleyebiliriz o zaman, radyatör gibi duruyor hararetin sebebi, radyatörü yenilersiniz (valeo) içine uygun oranda antifiriz koyun ama cesme suyuyla karıstırmayın, alabilirseniz yurtdışından evans veya zerex marka hazır sıvılardan getirtip bir de mopar sıfır radyatör kapağı taktıktan sonra daha da hararetten başınız ağrımaz.

Tapatalk kullanarak iPad aracılığıyla gönderildi

klima açıkken hararet yükselebilir. kırmızıya kadar yolu var ancak öyle kalmamalı ve düşmelidir. düşmüyor ise radyatör tıkalı olabilir. genleşme tankı kapağı kapatamıyordur, su kaçırır basınçta kaçırır su eksilince hararet yapar. conta yanıktır su kaçırır. yada üst kapak çatlaktır yada eğrilmiştir su buharlaşıyordur. en kötüsü blok çatlaktır ve su buharlaşıyordur.

klima açıkken hararet yükselebilir. kırmızıya kadar yolu var ancak öyle kalmamalı ve düşmelidir. düşmüyor ise radyatör tıkalı olabilir. genleşme tankı kapağı kapatamıyordur, su kaçırır basınçta kaçırır su eksilince hararet yapar. conta yanıktır su kaçırır. yada üst kapak çatlaktır yada eğrilmiştir su buharlaşıyordur. en kötüsü blok çatlaktır ve su buharlaşıyordur.
allah korusun :smiley: ustaya gösterdim su seviyesi çok yüksekmiş ondan dolayı biz eksik sanıyormuşz birde bu hafta boyunca komple su seviyesini test edeceğiz bakalm artık ama hararette bi problem yok hararet arttıktan sonra geri düşüyor hemen normal seviyeye geliyor ondan yana çok şükür problem yok sorun sadece biz suyu fazla doldurmuşuz bildiğin kapağa kadar silme su doldurmuşz ve yan tarafında doluluk işareti olan yeri 3 litreye yakın aşmış o yüzden araç fazlasını atmış dier taraflarda bi sıkıntı yok
klimadada bugun test ettm kesinlikel bi hareret olayı yapmadı harareti bir defa yaptı ondada 2 saatlik dik tırmanışlı biyere gittim ve hava çok sıcaktı bnir kıştrda su oranına bakmamıştk o sebeble olmuş o da düzeldi hemen

Selamlar
Bende aynı şekilde hararet yükselmesinden ve özellikle su eksiltmesinden şikayetçiydim. Radyatörde veya herhangi bir yerde kaçak yok. (Bu arada kireçlenmeden dolayı radyatörü şişletmenizde fayda var) Araç ilerlerken veya sıkıştırıldığında hararetin 100 derecelere gelmesi bu araçlarda normal. Su sirkülasyonu olduğu sürece çok fazla su eksiltme olmuyor. Ancak dikkat ederseniz özellikle sıkıştırdıktan sonra aracı stop ederseniz hararet çok yükseliyor. Bu arada genleşme kabının tahliyesinden su veya buhar atıyor. Hatta kulağınızla bile motordan su sesi geldiğini duyabilirsiniz. Araç stop ettikten sonra su sirkülasyonunun durması ve fanın çalışmaması özelliklede motor bloğunun büyük olması sebebiyle su sıcaklığını yükseltiyor. Ben çözümü şöyle buldum: Radyatör ve klima fanını motor çalışmazken direkt olarak çalıştıran bir anahtar bağlattım. Aracı stop ettikten sonra birkaç dakika manuel olarak fanlar çalışınca motor sıcaklığı düşüyor dolayısıyla da su eksiltme olmuyor. İsterseniz sizde deneyin.

genleşme tankının kapağının lastikleri sertlesince basıncı tutuamıyor ve nedenle de su dışarı kaçıyor. o kapak değişmeli öncelikle. 3.7 liberty de oldu kapağı değiştirdim ve çözdüm.

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,425
Kayıtlı Üye Sayımız
172,072
Kaydolan Son Üyemiz
egedeba

Çevrimiçi üyeler

Geri