Google Earth'a Kafa Tutan Türk Yazılımı; CitySurf

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan erthem Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 22
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 31,283

erthem

Moderatör
Yer
Ordu
Google Earth'a Kafa Tutan Türk Yazılımı : CitySurf
world800.jpg

Sürüm : 1.56 Lite
Boyut : 2.97 Mb
Kullanım İzni : Ücretsiz (Freeware)
Dil : Türkçe
İşletim Sistemi : Windows NT/2000/2003/XP
Üretici Firma : Piri Reis Bilişim Tek. Müh.Yaz

Üreticinin Açıklaması : Türk yazılımcılar tarafından hazırlanan yerli Google Earth, Türkiye hakkında çok daha fazlasını sunuyor.

Google, dünyanın en popüler arama motoru. Bu popülaritesini, kullanıcılarına sunduğu programlar ile devam ettirdi. Google'ın en çok kullanılan programı olan Google Earth, bilindiği gibi dünyanın herhangi bir yerinin uydudan çekilmiş fotoğrafları üzerinde yakın plandan sanal olarak dolaşabilmeyi sağlıyor. Google, bu programı kullanıcılara ücretsiz sunduğu için birçok kullanıcının olmazsa olmaz programları arasında yer almaya başladı. Bu kadar çok kullanıcı tarafından tercih edildiği için de Google, uydudan çekilmiş resimleri güncelleyerek daha yeni resimleri göstermeye başladı. Tabii program her ülkeyi ya da o ülkedeki şehirler hakkında detaylı bilgileri sunamıyor. Özellikle Türkiye ile bilgiler çok sınırlı. Program ABD ile ilgili çok detaylı bilgileri sunuyor. ABD'li vatandaşlar programı kullanarak birçok bilgiyi, adresi program aracılığıyla bulabiliyorlar.

Google Earth tarafında durum böyleyken, Türkiye'deki bir grup yazılımcı, iki senedir böyle bir program üzerinde zaten çalışıyorlardı. Ancak proje devam ederken, Google'ın bu atağı bir nevi bu programcıların projesini baltalamış oldu. CitySurf ismini verdikleri programı geliştiren programcıların bir sponsorları ya da destek verenleri çok fazla sayıda olmadığı için projenin gelişimi de çok hızlı olmadı. CitySurf'ün en büyük özelliği Türkiye için hazırlanmış olması ve çalışma mantığı, fare kullanımı aynı Google Earth'de olduğu gibi. Bir yere yakınlaşmak istediğiniz yine farenin tekerleğini çeviriyorsunuz. Programın en büyük ve bizim en çok beğendiğimiz özelliği ise harita üzerinde yer alan binaların doğru yerlerinde bulunması ve bu yerlerle ilgili detaylı bilgilerin yer alması.

Günlük hayata kolay uyum
Programı hazırlayan Türk yazılımcılar; programın daha başlangıç aşamasında olduğunu, uydu fotoğraflarının çok pahalı olmasından ve maddi imkanlarının sınırlı olmasından dolayı çok hızlı ilerleyemediklerini belirtiyorlar. Ancak programla ilgili önümüzdeki günlerde ne gibi bir sürpriz olacağını sorduğumuzda ise; "CitySurf belediyelerin gelir paketleri ile entegre edilerek emlak beyan kaçakları sorgulanabilir. Yapı ruhsat verileri ile ilişkilendirilerek kentteki kaçak bina sorgulamaları da yapılabilir. Ya da afet öncesi ve sonrası bazı analizlerin yapılmasına olanak sağlayabilir. Deprem riski yüksek alanlar uydu görüntüleri üzerine işlenerek üç boyutlu ortamda analizlere imkan sunabilir. Afet sonrası koordinasyonun ve hizmetlerin üç boyutlu ortamda takip edilmesine de olanak sağlayabilir" şeklinde yanıtlar aldık. Ayrıca bu projenin emniyet kuvvetleri ve sağlık işlemleri için de entegre edilebileceği yapılan açıklamalar arasında yer alıyor. İleriki aşamalarda sesli yanıt sistemi ile entegrasyon sonucunda herhangi bir çağrının yapıldığı adresin hızlıca görüntülenebilmesi de gelecekle ilgili projeler arasında...

Google Earth'den farkı
Yazılımın Google Earth'ten farkı öncelikle Türk yazılımcılar tarafından hazırlanmış olması. Diğer bir fark ise Türkiye hakkında çok daha fazla bilginin bulunması. Ayrıca en büyük farkı ise günlük yaşantımızı daha da kolay bir hale getirebilmek adına birçok özel projeye entegre edilebilmesine imkan sunuyor.

MARMAR800

http://www.citysurf.com.tr/download.html

Etiketler
Arkadaşlar Programı Ben Denemedim Kalıtesı Veya İşlevlık Acısından İşe Yararmı Bilmiyorum.
Bilgisayarınıza Girebilecek Virüslerdende Sorumlu Değilim ;D

Ben geçenlerde yükledim.GE'nin tırnağı bile olamaz.Bazı belediyelerin imar planlamaları ve hareketleri üzerine dizayn edilmiş.Belki ileride daha iyi bir durumagelebilir.

Ynt: Google Earth'a Kafa Tutan Türk Yazılımı; CitySurf

Google'ın binlerce terrabyte'lık, hatta petabyte'lık bir database'i söz konusu iken... Bu işe başkalarının yaklaşabileceğini sanmıyorum... Yahoo bile geride kaldı...

Google Earthnin yanında NASA nın sunduğu progman dahii ezik kaldıı

kardeşim burda diğerillere nasıl geçiyoz

tamam program güzelde diğer illere geçiside çözersem süper olacak
yardıııım
edin yaa

okadar aşağılamayın allah aşkına adamları onların tasarımı belediyeler için belediyeler parayı basıyor adamlar yapıyor yoksa öle heryeri yapalım derdi yok yaklaşık 1,5 -2 yıl önce kurmuştum sadece yanılmıyorsam ankara ve çorum vardı.

bende hiç beğenmedim umarım ileride daha iyi bir hal alır ve bizde bu işe emek harcamış arkadaşların yaptığını kullanırız

merhaba arkadaşalr,
bu forumdaki ilk mesajım olacak. ilk mesajım diye lütfen beni şimdi yazacaklarım hakknda ticari düşünüyor,orada çalışıyor falan diye düşünmeyin. baştan söyliyeyim citysurf u yazanlar arkadaslarım.
begenmeyen arkadaslar için sunu soylemek lazım. beklentınız neydı?
citysurf google earth benzerı (hatta aynısı) bir mantıkla calsır. ama buradakı fark google earth den daha fazla cozunurluklu hava fotografı kullanması. tabı bunu tum turkıyede yapmıyor.anlasılan beledıyeye uygun proje hazırlanıoyr. aslında cıtysurf GE gibi bir navigasyon programı değil. CS GİS ( coğrafi bilgi sistemleri ) programı. ıl-ılçe-mahalle-ada-parsel-bina-malik vs.. bazında calsısan ve bu verılerın ıslendıgı bır sıstem. dolayısıyla bır belediyede yasayan tum ınsanlara aıt ımar ve malık bılgılerını guncel hava fotografları uzerınden kontrolunu bazı komplıke sorguları yapmaya yarar. izin verilen orandada 3. kişilerin yada vatandaşların bazı bılgılerını web arayuzu sayesınde onlıne olarak gormesını saglar. vergilendirme,imar izni,yapılaşma koşulları vb. bir cok alanda bılgı alabılırsınız.
kısaca CS ile yapılmıs bır ılın projesındekı tum bılgıler akıllı verılerdır. bır bınaın uzerıne tıkladıgınızda bu bınanaın adresınden bu bınanın bagımsız bolunmlerın kımlerın oturtuguna. kadar tum bılgılere ulasırsınız. ama bunu ındırmıs olduguuz demo versıyonu ıle yapamassınız tabıkı :smiley:
GE ile karşılaştırıldığında özellikle harita sektorunden uzakta olan arkadasların begenmeemsı gayet normal. ama 3- 4 tane 25 yas ortalamalı gencın ortaya koydugu bu program gıtgıde yaygınlasıyor. adını sıkca duyacagız.
sabırla sonuna kadar okuyan arkadaslara tesekkur edeerım
saygılar

Hocam hoşgeldiniz...

Ben bu programı yaklaşık 1,5 yıl önce indirdim ve biraz inceledikten sonra bilgisayarımdan kaldırdım...Doğruyu söylemek gerekirse fazlada incelemedim...Ama sizin yazdıklarınızdan sonra bu program hakkında daha da olumlu düşünüyorum...Umarım dediğiniz gibi olur ve bu Türk yazılımı bizlere de gurur verecek bir seviyeye gelir...

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,432
Kayıtlı Üye Sayımız
172,078
Kaydolan Son Üyemiz
zaferguloz

Çevrimiçi üyeler

SON KONULAR