GMC Jimmy Motor Isınma ve Radyatör Problemi

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan gmc jimmy Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 13
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 13,480

gmc jimmy

gmc jimmy
Herkese Merhaba
Bir sorum olacak yardımcı olursanız çok sevinirim , benim 96 model gmc jimmy aracım var , araç tam olarak ısınmıyor daima 110 - 120 fahr. derecesini gösteriyor, normalde 210 fhrnt. derecesini göstermesi lazım buda yaklaşık 98 derece eder ustanın söylediğine göre pervane sürekli çalışıyormuş bu da motorun hemen soğutmaya geçtiğini gösteriyor ısınmasına izin vermeden . Bu durum da pervanenin değişmesimi lazım ve bu nekardır bilen varmı acaba ? Birde daha önceki sahipleri yada sahibi radyatöre antifiriz koymamış sadece su koymuş sağ olsun bu da radyatörün içini paslandırmış . Ustanın söylediğine göre antifiriz koyarsak radyatör delinip şanzımana su kaçar vede s...ç tık demekmiş . Bu durumda da ben yeni bir radyatör demi almam lazım ve bu meret ne kadardır bileniniz varsa LÜTFEN YARDIM ...

Etiketler

Öncelikle radyatörden şanzımana su kaçmaz :smiley: uzaklar..
ama silindir kapağınız hararet yaparsa contanız yanar o zaman motora yağına su karışır ki genelde pek istenen durum değildir.

Radyatör pervaneniz kayış tahriklimi yani krank kasnağından gelen bir kayış vasıtasıyla mı dönüyor yoksa elekrikli mi?
termostatınız var mı?
Selamlar...

Ynt: GMC Jimmy Motor Isınma ve Radyatör Problemi

Radyatör pervanesi motor çalıştıktak kısa bir süre sonra devreye giriyor özellikle gaza biraz dokunur dokunmaz , motorun yeterli ısıya ulaşmasını beklemeden, buda yaklaşık 110 fhrnyt yani yaklaşık 40 derece cıvarında motorun çalıştığını gösteriyor . birde galiba kranktan alıyor gücü. Birde radyatörü ne yapıcam onu esas merak ediyorum içi tamamen paslanmış . sadece su koyabiliyorum malum kış aylarındayız antifiriz koyamıyorum buda içindeki suyun donması demek sanırım karda kışta kalmak demek. buna nasıl bir çözüm bulabilirim sizce ...? radyatör değişmesimi lazım yoksa başka türlü birşey yapılabilirmi ?

Öncelikle kışın anti-freeze'siz araç kullanılmaz, şanslı iseniz radyatörünüz patlar, şanssız iseniz blok patlatırsınız... çok tehlikeli....
Pervane Kranktan tahrikli ise motor ile beraber çalışır ve durur. fan bir süre sonra devreye girdiği için anladığım kadarıyla sizin fan motorunuz elektrikli. Radyatörünüz içinde bir hararet müşürü var ve radyatör (veya motor) hararetine göre elektikli fan müşür(ler)den aldığı komut ile devreye giriyor. Erken devreye girmesinin bir sürü sebebi olabilir, mesela müşürü arızalı olabilir. Radyatörünüz tamamen tıkanmış ve içinde yeterince su olmayabilir. Bence bir radyatörcüye götürün, radyatörünüz sağlam ise şişleme diye tabir ettikleri bir yöntemli radyatörü temizliyorlar. Sonra bir daha deneyin, açmışken müşürüde değiştirebilirsiniz....

Verdiğiniz cevaplar için teşekkürler . Bayramdan sonra hemen bu konu ile ilgili çalışmaya giricem , zaten ustada bayram sonrası gel demişti . Bulunduğum il dolayısıyla ( Antalya ) şimdilik havalar soğuk geçmiyor , bayramıda atlatırsam bu işle uğraşıcam . Umarım radyatörü değiştirmeden bu sorunu hallederim olmazsa radyatör değişmesi gerekebilir bu da ne kadardır bilmiyorum .... :'( :-\ :-[ ???
Hertürlü öneriye açığım .... şimdiden teşekkürler.

şanzımana su açması ile ilgili tespit belki bu araç için tam doğru olmaya bilir ama pekçok amerikanın otomatik şanzımanını soğutmak için radyatör içerisine eklenmiş şekilde otomatik vites yağı soğutucuları var bunların seperatörleri pastan dolayı sızıntı yaparsa otomatik şanzımanın içine oradanda şanzımana sulu yağ giderki şanslı iseniz farkedersiniz motor çekişten düşer ötesi vahim.bilgilerinize. belki usta söylemek istediklerini tam olarak ifade edememiş olabilir ama pekçok eski modelde böyle bir olasılık olası

ercümentoflas doğru söylemiş ...otomatik şanzımanlı araçlarda şanzıman yağını ısıtmak/soğutmak için, yağ radyatör içinde bir boru vasıtasıyla dolaşır ve ısınır/soğur..boru delinirse su şanzuman yağına karışır böyle bir risk var... bence sıkıntı motor conta yakmış ve termostatını sökmüşler ...radyatör kapağını açtığınızda su kahverengindemi ? ayrıca radyatör kapağı açıkken gaza bastığınızda sudan hava kabarcıkları geliyor mu... eğer bu soruların cevabı evet ise contanız yanık demektir...

ayrıca soğutma pervanenizde ısıya duyarlı mekanik (civalı tabir edilen)cinsten bir pervane ...ısınınca motordan gelen güçle hareket ediyor..

evet bu modellerin çeki demiri olanlarda şanzıman yağını soğutmak için radyatörden faydalanıyorlar ya da ayrı küçük bir radyatörleri oluyor büyük gmc pickupta görmüştüm ki mantıklıda

GMC / Jımmy veya 4.3 V6 Blazer ikiside hem pervaneli(termikli) hem fanlıdır. Pervane sürekli çalışıyorsa termikten şüphe etmeli, zira sürekli çalışsa bile hararet ibresi çok değişiyorsa termostat yok demektir, hiç ısınmıyorsa fan da direk bağlı olabilir. Saygılarımızla ''OFFROAD GARAJI'' Orçun Usta 0532 65 888 65

Grnt867

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,383
Kayıtlı Üye Sayımız
172,041
Kaydolan Son Üyemiz
İsmail.s

Çevrimiçi üyeler

SON KONULAR