Gezi Edebiyatı (Özlü Sözler)

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan YOL Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 25
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 67,530

Etiketler

evet sedat bey karalamamda da değindiğim gibi,"Gezerken aklımın evine vardım der Veysel"
bu söz benim de pek hoşuma gider.

seyyah-ı alem yani Evliya Çelebi'nin dediği üzre,"seyahat ya resulallah"dersek biz de seyahatlerin hasına vâkıf olur muyuz?

zeytin' Alıntı:
seyyah-ı alem yani Evliya Çelebi'nin dediği üzre,"seyahat ya resulallah"dersek biz de seyahatlerin hasına vâkıf olur muyuz?

Efendim rivayet olunur kiii;
Evliya Celebi bir gun cok icten ve samimi bir halde Hz. Muhammed Efendimizden şefaat dilemek üzere duaya başlar ve 'şefaat ya-Resulallah' diyecegine, dili sürçer ve "Seyahat ya-Resulallah" cikiverir agzindan :smiley:

Kalbi ve niyeti cok temiz ve kuvvetli oldugundan da duasi hemencecik kabul olur ve sonrasi malumunuz :D

Derim ki sana :
iyi oku yolunu, avucunun içi gibi bil
Dizlerini, ciğerlerini,
yüreğini sıkı tut, iyi dengele
Ovada koşar gibi vurma kendini
dik yokuşlara
uçuruma atlar gibi bindirme kayalara
<< daha koş, daha koş >> diye alkış tutanlara kanıp da, kesilip
kalma yarı yolda
Dipdiri varmalısın oraya
Hız koşuşu değil bu,
ey yolcu, engelli koşudur bu
Engelleri asa asa, gücünü koruya
koruya varmalısın oraya
çünkü oraya varmaktır amacın, koşmak değil
Boşuna sevmedim nehirleri
Aktıkça büyümesi boşuna değil

Hasan Hüseyin Korkmazgil, "Nehir" şiirinden alintidir.

aklında daima ithaki olsun.
varış noktan orasıdır,hedefin.
ama yolculuğu aceleye getirme.
uzun yıllar sürmesi daha iyi
ve yaşlıyken artık adaya varman
yolda elde ettiklerinle artık zengin,
ithaki'den zenginlik vermesini beklemeden.
ithaki sana güzel yolculuğu verdi.
o olmadan yola çıkamazdın.
sana verecek başka bir şeyi yok artık.

ve eğer yoksul gelirse sana,ithaki seni kandırmadı.
böyle bilge olman, bu kadar deneyimle,
zaten anlamışsındır ithakiler'in ne anlama geldiğini.

Kavafis, "İthaki " şiirinden

Ynt: Gezi Edebiyatı (Özlü Sözler)

Merhaba,

"Gezginler Kulübü"nden alıntıdır.

Cavid Sezen

*
o
“Babanız hayatta iken, olabildiği kadar çok arkadaş edinin. Atınız hayatta iken, olabildiği kadar çok yer gezin”

Moğol Özdeyişi

“Gezmek, benim için bir ihtiyaçtır...”
Mayakovski

“Seyahat etmek, hayal gücümüzü gerçeklerle dengeler ve
bazı şeylerin nasıl olabileceklerini düşünmek yerine,
onları oldukları gibi görmemizi sağlar.”
Samuel Johnson

“Ön yargı, taassup ve dar görüşlülüğün en iyi tedavisi seyahattir.”
Mark Twain

“... Dünyanın yuvarlak olduğunu bilmek ve bir ayağı yolda olmak hoşuma gidiyor...”
Cesare Pavese

“Gerçek yolculuk, sadece yolculuk için yapılır...”
Baudelarie

Başka ülke lerde neler olduğunu başkalarından dinlemektense,
kendi gözümle görmek isterim...”
Bob Hope

Ne duruyorsun be, at kendini denize;
Geride bekleyenin varmış, aldırma;
Görmüyor musun, her yanda hürriyet;
Yelken ol, kürek ol, dümen ol, balık ol, su ol;
Git gidebildiğin yere...”
Orhan Veli

“Eğer benzersiz olmak istersen, herkesten başka türlü yaşa...”
Fransız Özdeyişi

“Seyyahlık bir iştir. Seyyahı, turistten ayıran en belirgin özellik,
gezmeyi iş edinmesidir...”
Hülya Koç

“Seyahat eden insan, öğrendikleri ve gördükleri ile arınır,
mütevazılaşır ve kıskançlıklardan kurtulur...
Seyahat bir arayıştır, arayın, bulacaksınız...”
Buket Uzuner

“Gitmediğin yer, senin değildir.”
H. Rıfat

“İki günü bir olanın günü kayıptır”.
Hz. Muhammed

“Gezen tilki, yatan aslandan nasiplidir.”
Özdeyiş

“Seyyah için dünya geniştir.”
Türk Atasözü

“Siz kim olursanız olun, biz kim olursak olalım, sizin kültürünüz de bizimki kadar önemlidir.”
W. Shakespeare

“Gezgine rahat batar.”
Buket Uzuner

“Ah yolculuk, seni gidi çetin ceviz
Karnıma giren ağrı gibisin
Pireler nasıl da ısırıyor,
Nasıl da sert çarşaflar,
Ah benim ahmak kafam,
Neden çıktın ki sen yola.”
Sebastian Brant

“Yolculuk etmek bezen varmaktan daha iyidir”
Anonim

“Bir defa görmek, bin defa duymaktan daha kıymetlidir.”
Çin Atasözü

“Gezi dünya gibi iniş ve çıkışlarla doludur”
Rus Atasözü

“Her kültürün paylaşılabile cek bir yanı vardır”

“Sıradan yeteneği olan bir adam her zaman sıradan kalacakdır. Seyahat etsede etmesede. Ama üstün yeteneği olan adam, eğer aynı yerde kalırsa parçalara ayrılır.”
Wolfgang Amadeus Mozart

“Deniz tehlikelidir, fırtınalar korkunçtur ama bu engeller kıyıda kalmak için yeterli değildir. Sıradanlıkdan faklı olarak, korkusuz bir ruh imkansız görünsede zaferin peşinde koşar…Demir bir irade, puslu geleceğin bilinmeyenini korkusuzca keşfetmek için en çüretli yolculuklara çıkar.”
Ferdinand Magellan

"Gezgin gördüğünü görür. Turist görmek için geldiği şeyi görür.”
G.K. Chesterton

“Yabancı topraklar yoktur. Yabancı olan sadece gezgindir.”
Robert Louis Stevenson

“Gezmek vahşi bir şeydir. Sizi yabancılara güvenmeye ve alışık olduğunuz ev ve arkadaş konforunu kaybetmeye zorlar. Dengenizi kaybedersiniz. Zorumlu şeyler (Hava, uyku, rüyalar, deniz, gökyüzü) haricinde hiçbirşey sizin değildir..
Her şey, sonsuzluğa veya ne hayal edersek ona yönelir.”
Cesare Pavese

“Kim olduğumuz geçmişte nerede olduğumuz ile ilgilidir. “
William Langewiesche

“Evren büyük bir yerdir, belkide en büyüğü.”
Kurt Vonnegut

“Seyahat sadece yeni olanı görmek değildir, aynı zamanda arkanda bırakmakdır. Sadece kapıları açmak değil, aynı zamanda dönmemek üzere kapıyı arkandan kapatmakdır. Ama terk ettiğin yer, ne zaman gözlerini kapatırsan senin için oradadır.”
Jan Myrdal

“Tüm gökyüzünü bir bambu kamışı ile göremezsin.”
Japon Özdeyişi

“Seyahat, başka yüzyıllardan insanlarla konuşmak gibidir.”
Rene Descartes

“Gezmek hayatla flört etmek gibidir. Kalıp seni sevebilirim, ama gitmek zorundayım, bu benim istasyonum, demek gibidir.”
Lisa Aubin De Teran

“Düşlerinizi bir uçurtma gibi gökyüzüne gönderin. Ne getireceği bilinmez. Yeni bir hayat, yeni bir arkadaş, yeni bir aşk, yeni bir ülke.”
Anais Nin

“Dünya bir kitapdır, seyahat etmeyen sadece bir sayfasını okur.”
Augustine

“Gezgin aktifdir. İnsanların, maceranın ve deneyimin araştırması içindedir.
Turist ise pasifdir. Kendisine enteresan şeylerin olacağını umar.”
Daniel J.Boorstin

"Ben de sizler gibiyim, size benziyorum. Tek farkım, ben meydan okudum siz okumadınız."
Christoph Colomb

'Zaman zaman Don Quijote'e (Don Kişot) benzemeyen ve yeldeğirmenlerini dev olarak görmeyenlere nasılda acıyorum bilseniz. O yüce ruhlu Don Quijote kendi kendinin büyücüsüydü. Ruhu ile özdeştiriyordu doğayı. Andanış değildir bu, yanılmayınız, saf dillilik hiç değildir. Asıl aldanış içinde olanlar ve saf diller, önlerinde hiçbir güzel ve büyük şey göremeyenlerdir.'
Anatole France

“Eğer hayatımı bir daha yaşasaydım, bu sefer daha çok yanlış yapmaya cesaret ederdim. Rahatlar, kollarımı gererdim. Bu kez yaptığımdan daha çok saçmalardım. Daha az şeyi ciddiye alırdım. Daha fazla şans tanır, daha sık yola çıkardım, daha fazla dağ’a tırmanır, daha fazla nehirde yüzerdim, dondurmayı daha fazla, kurufasulyeyi daha az yerdim. Herhaldi daha çok güzel, ama daha az hayali sorunum olurdu. Biliyormusunuz? Ben saati saatine, günü gününe mantıklı ve sağlıklı yaşayan insanlardanım. Oh evet, güzel anlarım oldu, ama tekrar başlasaydım, onlardan daha çok olmasına çalışırdım. Aslında başka hiçbirşey olmamasını denerdim. Sadece anlar, birbirinin ardından, yaşadığım her günün ötesinde, onca yıl yaşamak yerine. Ben hiçbir yere termometresiz, hırkasız, yağmurluksuz ve paraşütsüz gitmeyen insanlardanım. Hayatıma tekrar başlasaydım çok daha az yükle yolculuk ederdim. Eğer hayatımı bir daha yaşasaydım, ilkbahara daha erken yalınayak girer, sonbahar geçene kadarda öyle kalırdım. Daha çok dansa gider, daha sık halay çekerdim, daha çok papatya toplardım.”
Nadire Stair (85 Yaşında)

"Mantık sizi A'dan B'ye götürür, hayalgücü ise heryere."

"İnsan kaldıkca küflenir, gidemedikce çürür"
Özdemir Asaf

"Turistin, önceden yapılan düzenlemelere rağmen zaman zaman karşılaştığı engeller, olmaması gereken durumlar olarak algılanır ve yakınma konusu edilir, gezginin karşılaştığı zorluklar ise yola çıkışının amacıdır."
Engin Geçtan

“Gidilecek en uzak yere gitmek, bir bakıma yolculuğu sınırlar. Bundan sonraki tek yarış, bir daha hiç dönmemek olabilir.”
Baudrillard

“Tapınır gibi doğayı inceleyin, güzelliği bulacaksınız, çünkü doğada gerçekle karşılaşacaksınız.”
Rodin

“Eğer yemekleri red edersen, adetleri görmemezlikden gelirsen, din’den korkar, insanlardan kaçarsan, evinde oturman senin için daha iyi olacakdır.”
James A. Michener

Bir varmış, bir yokmuş; bir zamanlar, memleketin birinde "yüreği yerleşik" kızlar yaşarmış. Annelerinin eşarplarını köşesinden büzer, duvak yapıp aynaya bakarlarmış. Bebeklerine, türlü giyşi diker, ninniler söylerlermiş. Gel gelelim aynı memlekette "yüreği çingene" bir kiz daha varmıs; halıya boylu boyunca uzanır, dünya atlasına bakar ve gözlerini yumarmış. Gözlerini açtığında da parmagını dokunduğu diyarda olduğunu düşlermiş. Aradan zaman geçmiş, pireler berberlikten, develer tellallıktan vazgeçmiş. Herkesin düşü gerçekleşmiş. "yüreği yerleşik" kızlar sahici duvaklar takıp bebeklerine ninniler söylemiş. "yüreği çingene" kız ise parmağını koydugu her yeri gezmiş.

“Yabancı ülkeleri ziyaret ederken sadece kendi vatandaşları ile beraber olan iklimini değiştirir, adetlerini değil. Yeni meridyenler görür ama aynı insandır, cebi gibi kafasıda boştur. Evine, seyahat eden vücudu ama seyahat etmeyen aklı ile geri döner.”
Caleb Colton

“Ayaklar kalbin gittiği yere gider.”
Afgan Özdeyişi

“İnsanları seveceğinizi veya nefret edeceğimizi anlamanın en iyi yolu, onlarla beraber seyahat etmekdir.”
Mark Twain

“Doğanın en büyük armağanı yaşamın kısalığıdır.”
Plinius

“Hiçbir şey tam değildir, ben görmeden önce.”
Maria Rilke

Ynt: Gezi Edebiyatı (Özlü Sözler)

Hızlı giden atın b.ku seyrek düşer-Abaza atasözü
En güzel otlağı bulan yalnız eşektir-? Eşek atasözü
ve Çekip gitmek alışkanlığa karşı kendi sürecini yaratmaktır
vee Ağustosböceğinin karavanı olsaydı karınca çok kötü mantarlardı-mayıstosböcee sözü

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,383
Kayıtlı Üye Sayımız
172,041
Kaydolan Son Üyemiz
İsmail.s

Çevrimiçi üyeler

Şu anda çevrimiçi üye yok.