Gezi / Doğa Filmleri

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan canaydemir Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 37
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 50,751

Etiketler

Ynt: Gezi / Doğa Filmleri

alaskaya petrol şirketine çalışmaya giden bir grup işçinin uçağı düşer ve bazıları canlı kalmayı başarır....soğuk kar ve kurtlarla olan bir mücadele.... gri kurt... adlı film...

The Way Back(Özgürlük Yolu) : Sibirya’daki esir kampından kaçan, farklı milletlere mensup bir grubun çok uzun yol boyunca hayatta kalma mücadelesine odaklanan filmin senaryosu, yaşanmış olayları temel alıyor..Fakat klasik bir hayatta kalma mücadelesi değil bu! siyasi bir gözle aktarılmış. özgürlük adına neler yapılabilecegini ortaya koyan başarılı, oldukça güzel bir film

Bu arada aynı adla Türkçeye çevrilen İnto the wild(özgürlük yolu) filmiyle karıştırılıyor zaman zaman ikiside birbirinden merdane filmlerdir :smiley: (sevdiğim tarz film sonuçta: ))

Eveet bir film daha söyleyim bakın izlediyseniz anlatmıyım ;D

Yeni Hayat - Cast Away

Sinemalar
Puanı
9.1/10
IMDB
Puanı
7.5/10
Yine bir hayatta kalma mücadelesi...
Chuck Noland(Tom Hanks), filmde hem kişisel hayatını hem de iş hayatını saatin tik-taklarına göre yaşayan bir FedEx sistem mühendisini canlandırıyor. Hırslı kişiliği yüzünden her şeyini kariyerine adamış olan Noland günlerini, maksimum kontrol sayesinde maksimum başarıyı getirecek şekilde önceden planlayarak yaşamaktadır.İşinde her şeyi halledebilen Chuck özel hayatında aynı derecede başarılı değildir çünkü işiyle ilgili sorumlulukları, uzun zamandır birlikte olduğu sevgilisi Kelly'ye çok az zaman ayırmasına neden olmaktadır. Filmde Kelly'yi yine bir Oskar sahibi aktrist Helen Hunt canlandırıyor.Fakat Chuck'ın bu manik varlığı, uzak bir adada yalnız kaldıktan - hayal edilebilecek en ıssız yere savrulduktan - sonra sona erecektir. Yaşam mücadelesi vermeye başladığı andan itibaren, günlük hayatın rahatlığından uzakta, ve hiç kimseyle konuşamayan Chuck hem fiziksel hem ruhsal açıdan bir değişime de başlamış olacaktır. Ve günlük hayatın boş işleri ve baskılarını çok uzaklarda bırakan Chuck'ın 'başarı' ya ve kendisine bakışı düşünebileceğinden çok daha fazla değişecektir.
Etkileyici bir film izlemeyenler izlesin :smiley:

Doğa ile ilgili olan filmlerde favorim klasiklerden Dersu Uzala'dır ağır bir film olduğundan uykulu seyredilmemesi tavsiye olunur ;)

The Snow Walker (Kardaki Izler) Yapım:2003

IMDB Puanı : 7.4/10
Sinemalar puanı :9.0/10 Benim puanım: 7,5 :smiley:

1953 yazında Kanada'da yaşayan ve eski püskü bir uçakla mal taşımacılığı yapan Charlie Halliday ( Barry Pepper ) yolu eskimo bölgesine düşer. Orada hasta bir kızı hastaneye götürmesi karşılığında yerlilerden bir şeyler alır. Ancak uçak yarı yolda düşer ve Eskimo kız bir yandan yaşamda kalma mücadelesi verirken bir yandan da doğayı da tanıdığı için her ikisini de hayatta tutmaya çalışır.

Doğa ve hayatta kalmaya dair bu tarz film arayanları tatmin edecek düzeyde güzel bir film

Hazır başlamışken bir film daha patlatalım :smiley:

The edge ( ihanet) 1997 - ABD,

Sinemalar Puanı 8.3/10 Benim puanım 7,9
IMDB Puanı 6.7/10 (Filmin kalitesine göre oldukça düşük bi puan ;) )

Bir uçak kazası sonucu, Alaska’nın vahşi topraklarında entellektüel milyarder Charles Morse (Hopkins) ile moda fotoğrafçısı Robert Green (Baldwin) hayatta kalma mücadelesinde karşı karşıya kalırlar. Bu arada birbirleriyle ilgili bazı gerçekler de açığa çıkar

Senaryosu farklı değişik olmasa da aksiyonu macerayı gerilimi oldukça güzel işleyen bir film, doğada yaşam mücadelesi vermek Charles Morse'un(Anthony Hopkins) bilgisi ve zekasıyla doğadaki zorluklarla mücadele etmeleri ön plana çıkmış bir solukta izlenecek bir film özellikle ayı ile olan mücadeleler oldukça etkileyici idi. Çoğu kişinin adını duymadığı ama gayet güzel bir Macera filmi.
Birde benim şahsi görüşüm olarak gizli bir patron övücülüğü işçi emekçi :smiley: ve alt gelirli insana potansiyel hain imajı yüklenmesine çaba var gibi geldi patronlar hepmi Hulusi Kentmen :smiley:

One Week, Kanada yapımı bir motosikletle gezi filmi, ben çok beğendim.

Easy Rider, izlemeyen kaldıysa yine bir motosikletle gezi filmi.(Kült olmuş bir klasik)

The Straight Story, David Linch yapmış yapacağını, hepimiz bir gün yaşlanacağız ama mühim olan yola çıkma azmidir.Filmi izleyince ne demek istediğimi anlayacaksınız.

The Way, Camino De Santiago yolunda geçen benim yine çok sevdiğim bir film, başrolde Emilio Estevez ve Martin Sheen var.

Bu arada Dersu Uzala Rus filmi değildir Akira Kurosawa'nın önemli filmlerinden biridir yani Japon filmidir Rusyada geçer.

127 Hours da gerçek yaşam öyküsüdür hatırlatalım(Yani böyle şeyler filmlerde olur ancak demeyiniz). Tek başımıza doğaya giderken mutlaka birilerine nereye gittiğimizi söylememiz gerektiğini acı bir tecrübe yaşayan bir adam üstünden güzel anlatmış ama bazı sahneler de mide kaldırmayacak kadar iyi çekilmiş.(Haa bana göre bir gezi filmi değil, ama doğa filmi denilebilir)

In to the wild'ı izledikten sonra kitabını alıp okumuştum gerçek hikayeyi, tavsiye olunur Yabana Doğru adıyla kitapçılarda bulmak mümkün.

Bir de şöyle bir link buldum sinema filmleri değilde sanırım amatör profi karışık gezi filmleri arşivi. http://www.travelfilmarchive.com/
(Bu arada bu linkte Türkiye'nin eski zamanlarını da bulmak mümkün, ülke ülke gezi film arşıvı çok güzel yapmışlar)

Cennet Yolculuğu – Paraiso Travel (2010) Ben de henüz izlemedim ama tavsiye etti izleyenler.

Motosiklet filmlerinden bahsedilmişken şu filmi tavsiye ederim

Efsane Adam The World’s Fastest Indian IMDB Puanı:7.8
sinemalar.com Puanı 8.9/10 Benim puanım: 8.7 :smiley:
Film gerçek bir hikayeyi anlatıyor eski motosikletiyle dünya rekorunu halen elinde bulunduran ihtiyar delikanlı Burt Munro (Anthony Hopkins)nun başarı öyküsünden bir kesiti eğlenceli ve sürükleyici bir şekilde anlatıyor

Tam bir motorsiklet aşığı olan ihtiyar delikanlı dünya hız rekorunu kırmak için dünyanın bi ucu Utah doğru yola koyulur.

oth' Alıntı:
Motosiklet filmlerinden bahsedilmişken şu filmi tavsiye ederim

Efsane Adam The World’s Fastest Indian IMDB Puanı:7.8
sinemalar.com Puanı 8.9/10 Benim puanım: 8.7 :smiley:
Film gerçek bir hikayeyi anlatıyor eski motosikletiyle dünya rekorunu halen elinde bulunduran ihtiyar delikanlı Burt Munro (Anthony Hopkins)nun başarı öyküsünden bir kesiti eğlenceli ve sürükleyici bir şekilde anlatıyor

Tam bir motorsiklet aşığı olan ihtiyar delikanlı dünya hız rekorunu kırmak için dünyanın bi ucu Utah doğru yola koyulur.

Bu filme konu olan Burt Munro hakkında "Dünyanın en hızlı kızılderilisi" başlığıyla detaylı bir yazı yamıştım bloğumda meraklısı şuradan okuyabilir:
http://mymotorcycleexperience.blogspot.com/2011/11/dunyann-en-hzl-kzlderilisi.html

Bu da fragmanı http://www.youtube.com/watch?feature=player_embedded&v=3bu9dGRQvJY, gerçekten hem motosiklet hem de gezi filmi sınıfına sokulabilir hatta bana göre tıpkı Easy Rider gibi hayat felsefesi de olan bir film.

Bu arada ben filmlere puan vermeyi sevmiyorum, zira öyle filmler var ki, özellikle entellektüel altyapısı ve alt metni muhteşem ama IMDB ya da başka yerlerde az puan almış olabiliyor.

Mesela burada tavsiye edilen Sanctum'u izledim dün ve açıkçası izlemesem de pek bir şey kaybetmeyeceğimi anladım. Zira benzeri çok film var ve James Cameron'a rağmen beni çok tatmin etmedi açıkçası, çok klişe geldi. Biraz da zevkler ve renkler meselesi bu. Tabii zamanında çok hızlı bir sinefil olmanın da etkisi vardır mutlaka, konu ya da işleniş tarzı klişe ise allemi cihan olsa sıkmaya başlıyor beni.

Bu arada bir film daha tavsiye edeyim yine bana göre harika bir film Paris'i anlatan bir film tam anlamıyla gezi filmi denebilir mi, aslında denebilir. Woody Allen'ın çektiği Midnight in Paris. Ben Woody Allen'ın bazı filmlerini sevemedim açıkçası ama bu filmi Allen'a karşı tüm önyargımı yıkıp izledim ve çok hoşuma gitti. Filmin açılışındaki Paris manzaraları bile izlemeye değer kılıyor bence filmi.

Karakarga' Alıntı:
Bu filme konu olan Burt Munro hakkında "Dünyanın en hızlı kızılderilisi" başlığıyla detaylı bir yazı yamıştım bloğumda meraklısı şuradan okuyabilir:
http://mymotorcycleexperience.blogspot.com/2011/11/dunyann-en-hzl-kzlderilisi.html

Bu da fragmanı http://www.youtube.com/watch?feature=player_embedded&v=3bu9dGRQvJY, gerçekten hem motosiklet hem de gezi filmi sınıfına sokulabilir hatta bana göre tıpkı Easy Rider gibi hayat felsefesi de olan bir film.

Bu arada ben filmlere puan vermeyi sevmiyorum, zira öyle filmler var ki, özellikle entellektüel altyapısı ve alt metni muhteşem ama IMDB ya da başka yerlerde az puan almış olabiliyor.

Mesela burada tavsiye edilen Sanctum'u izledim dün ve açıkçası izlemesem de pek bir şey kaybetmeyeceğimi anladım. Zira benzeri çok film var ve James Cameron'a rağmen beni çok tatmin etmedi açıkçası, çok klişe geldi. Biraz da zevkler ve renkler meselesi bu. Tabii zamanında çok hızlı bir sinefil olmanın da etkisi vardır mutlaka, konu ya da işleniş tarzı klişe ise allemi cihan olsa sıkmaya başlıyor beni.
Yazınızı okudum çok güzel anlatmışsınız puan olayı biraz eğlence her zaman bekleneni vermeyebilir elbette hepimizin birbirinden farklı ölçü birimleri var belkide :smiley: paylaştığınız filmler oldukça güzel one week'i bu kadar güzel olacağını beklemiyordum

oth' Alıntı:
Yazınızı okudum çok güzel anlatmışsınız puan olayı biraz eğlence her zaman bekleneni vermeyebilir elbette hepimizin birbirinden farklı ölçü birimleri var belkide :smiley: paylaştığınız filmler oldukça güzel one week'i bu kadar güzel olacağını beklemiyordum

Teşekkürler!

One Week benim tamamen tesadüfen internette rastladığım bi filmdi. Motosikleti görünce afişinde, direkt atladım iyi ki de atlamışım çok beğendim izledikten sonra, sizin de beğenmenize sevindim. Genelde bi filmi kendim beğenmemişsem tavsiye etmemeye çalışırım. Ama şunu ekleyeyim bu aslında yalnızca bir motosiklet ya da gezi filmi değil, tıpkı The Straight Story gibi.

Yaşamak için - Alive (1993)

Sinemalar
Puanı 7.1/10
IMDB
Puanı 6,9/10 Benim puanım: 6,9
Yine bir hayatta kalma mücadelesi gerçek bir olayın sinemaya uyarlanması 1972 yılında and dağlarına çakılan ve 72 gün sonra ancak kurtarılabilen insanların çabalarını anlatıyor. Gerçek bir olayı anlatması filme ayrı bir değer kazandırıyor orta ayar bir film olarak çok çok iyi mükemmel diyemeyiz belki fakat izleyince insanı gerçekten etkiliyor yaşanmış bir olayın çarpıcılığı film kalitesinin önünde perde olmaya yetiyor bu tarzı sevenler için tavsiye ederim.

Uruguay Hava Kuvvetleri Uçuş 571 ya da And Dağları uçak kazası, havacılık tarihinde özel yeri olan bir uçak kazası. 13 Ekim 1972 tarihinde 45 kişiyi taşıyan bir uçak And Dağları’na çarpıp düşmüş, hayatta kalan 16 kişi ancak 23 Aralık 1972 günü kazanın üzerinden iki aydan uzun bir süre geçtikten sonra kurtarılabilmiştir.

İçinde rugby takımının oyuncuları bulunan uçak And dağlarına çakılır. Bu çarpışma esnasında yolcuların bir kısmı ölür ama çoğunluğu da sağ olarak kurtulur. Sekiz gün boyunca uçağın enkazında oturup kurtarılmayı beklerler. Ancak yardım bir türlü gelmez. Bu arada radyodan da arama çabalarının sonuç vermemesi ve çok soğuk ortamda bu kadar zaman yaşamalarının artık söz konusu olamayacağı üzerine arama çalışmalarına son verildiğini duyarlar. Sıfırın altındaki soğuk bir ortamda on hafta boyunca hayatta kalma çabaları inanılmaz boyutlara ulaşır ve sonunda gençlerden üçü yardım bulmak amacıyla yola çıkarlar.

kaza ile ilgili özet bilgi-
http://tr.wikipedia.org/wiki/Uruguay_Hava_Kuvvetleri'nin_571_sefer_say%C4%B1l%C4%B1_u%C3%A7u%C5%9Fu

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,434
Kayıtlı Üye Sayımız
172,080
Kaydolan Son Üyemiz
yusuf75

Çevrimiçi üyeler

Şu anda çevrimiçi üye yok.