Gezenbilir Üyelerine B-HET Mühendislikten Solar Panel Sistem+Akü Kampanyası

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan konderk Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 216
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 131,648
Ynt: Gezenbilir Üyelerine B-het Mühendislikten Solar Panel Sistem Kampanyası

konderk' Alıntı:
Merhabalar inanın bilemiyorum Bülent bey böyle bir ar-ge var mı !! Ama madem uygulamacısınız size de ürün verelim Bülent beycim. Bize hiç ulaşmadınız.

Ayrıca eklediğiniz şematik resimde bazı hatalı unsurlar var kanımca. Bizim konu başlığımıza konulduğu için müdahale edeyim dedim.

Koyulan sigortalar string sigortası yani ikiden fazla paralel bağlanmış panelleri veya seri bağlı gruplarını koruma amaçlı değildir. Sadece kesici amaçlı konulmuş görünüyor ama bu durumda o resimdeki tipte sigorta kullanılmamalıdır. Aksi taktirde akım kesilmeden bu sigortalar açılır veya kapatılır ise yanma tehlikeleri dahi vardır. dolayısı ile bunlar ancak normal tip DC sigorta değil DC kesici tipinde sigortalar olmalıdır. Ama madem konulmuş (-) kutba koymak yerine o sigortayı solar regülatörün akü (+) çıkışına koysanız hiç değilse kısa devrelerden ters bağlantılardan korur ve on-off switch gibi görev görürler. Yine de bunlar string sigortası tipidir ve her panelin (+) ve (-) koluna birer tane konulması gerekir ana kola değil, ana kola çok kontaklı DC kesici konulmalıdır.

Herkese Sevgiler

Nereden bulunur? Marka? Model?

Bu arada mono/poly kristal paneller ile ilgili telefonda sözünü ettiğiniz çözümlerle konuya katılımınızı hala bekliyorum.

Etiketler

Bekir hocam merhabalar size dönüş yapacağım şu günler biraz yoğun ben konu başlığını gördüm kısa zaman sonra geleceğim. hatta dediğim gibi burada poly ve mono testlerimizi de yayınlayacağım.
Sevgiler

Ynt: Gezenbilir Üyelerine B-het Mühendislikten Solar Panel Sistem+akü Kampanyası

Yazınıza geç cevap verebildim
Güneş paneli ile eklenen resim taslak amaçlıdır.Uygulamada sisteme eklenecek ilave üniteler olabilecektir.
Birden fazla batarya uygulamasında isolator,role,kesici batarya dağıtım baraları v.b hat üzerinde değişik uygulama yapılır.

Sigorta konusunda ;kullanılan elemanlar DC elektrik sistemlerinde kullanılan (kısa devrelerde)koruma sigortalardır.Sistemde kullanılacak hat akımları için amper değeri seçilerek O değerde sigorta konmalıdır.

Bu devrelerde aşırı akım koruması için ayrıca termik elemanlarda kullanılabilir.
Piyasada AC sistemde kullanılan W otomatlar DC devreler için uygun olmamaktadır.Bu ürünlerin DC sisteme uygun olanları fiyatları pahalı olmasına karşın vardır araç içindeki titreşimlerden devreyi açık duruma istemsiz olarak getirecektir,kullanıcı ısrarla isterse akım değerine göre istenmelidir.

Tek kutup veya çift kutup sigorta konusunda ise tercih çift kutuplu olması yönündedir,tek kutup olursa yine koruma sağlanır,özellikle DC elektrik devrelerinde tesisattan kaynaklanan sızıntılar mevcut olup çift kutup anahtarlama ve kesici ile (marin sistemlerde galvanik akım) önüne geçmek için uygulanmalıdır.
Bir karavan içinde aracın yaklaşık 50 adet (maşalı)kendi sigortası olabilmekle beraber,Karavan içindeki kullanılan cihazlara göre sigortalar değişebilmekle beraber 30-40 civarı (büyüklü küçüklü cihaz yanında seyyar sigorta uygulaması gibi) sayı çıkabilmekte ve hat korumaya ne kadar önem verildiği görülmektedir.
Fişekli sigortayı yük altında açmanız halinde öyle yangın çıkma riski bulunmamakla beraber,sigorta hat koruma amaçlı olup şalter yerine kullanılmamalı,Bu tipler seçilen akım değerlerine uygun gövde yapılarındadır.

Yakın zaman içinde montajı yapılan bir karavanın tüm elektrik donanımı ve kullanılan ekipmanlarını buradan paylaşmayı isterim.

Burada konuları yanıtlamanız ,paylaşım ve bilgileriniz için teşekkür ederim,

Sigorta gvde fisek tk

Merhabalar Bülent bey bunlar çok değerli bilgiler evet, bu şekilde açık bilgilendirme yapmamız lazım.
Bazı simgesel resimler bazen kullanıcılar için yanıltıcı olabiliyor size de telefonda belirttiğim gibi
bilgi paylaşım ortamlarında buna dikkat etmek gerekiyor.
Tüm bu çalışmalar için ve bilgilendirmeler için teşekkürler emeklerinize sağlık...

Bekir hocanın yeni konu başlığında Poly ve mono kristal panel bilgilendirmesine başlayacağım. Sizi de oraya davet ederim.
Sevgiler görüşürüz,

konderk' Alıntı:
Bekir hocanın yeni konu başlığında Poly ve mono kristal panel bilgilendirmesine başlayacağım. Sizi de oraya davet ederim.

Neredeyse bir ay oldu. Hala bekliyorum.

Ynt: Gezenbilir Üyelerine B-het Mühendislikten Solar Panel Sistem

Yettim Bekir hocam....
Akıllıca bir soru tabiki ve yazılanları bir okuyayım önce sonra isterseniz üzerinde konuşalım.
Sevgiler

Ynt: Gezenbilir Üyelerine B-het Mühendislikten Solar Panel Sistem+akü Kampanyası

Bir başka soru:

Yaşam akülerini şarj amacıyla alternatör çıkışını regüle edecek bir regülatör kaç amperlik olmalı ve (varsa) sizdeki fiyatı ne olur?

Fiyat güncellemesi rica ediyorum....

Önder bey gezenbilir'cilere mal satmaktan vazgeçti sanırım. Epeydir cevap yazmıyor.

Önder bey'in Gezenbilir'e katkıları çok değerli, bir çok arkadaşımızın belki forum üzerinden ticari ilişkisi olmayabilir ama biz önder bey'in panellerini sürekli olarak montajlamaya devam ediyoruz...

atiladi' Alıntı:
Önder bey'in Gezenbilir'e katkıları çok değerli, bir çok arkadaşımızın belki forum üzerinden ticari ilişkisi olmayabilir ama biz önder bey'in panellerini sürekli olarak montajlamaya devam ediyoruz...

Doğrudur. Ben de panellerimi ve şarj cihazımı ondan aldım. Yukarıda görüldüğü üzere başka şeyler de almaya niyetim var. Ama ne hikmetse uzuuun bir süredir buralara uğramıyor. Sanırım bunda söz verdiği test sonuçlarını hala yazmamasının da etkisi olsa gerek.

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,425
Kayıtlı Üye Sayımız
172,070
Kaydolan Son Üyemiz
cipokko

Çevrimiçi üyeler

Geri