Gezenbilir Üyelerine B-HET Mühendislikten Solar Panel Sistem+Akü Kampanyası

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan konderk Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 216
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 131,673
Ender Bey şayet buraya yazamıyorsanız
tlf.num 0542 6911099 (Kazim)
Önder bey'in gönderisi 2019 Ocak olduğu için iletişimi gönderisinin altında B-HET Mühendislik olarak belirttiği telefondan sağlayabilirsiniz. Konunun cevabını özelden alırsanız burada bilgilendrme sini gönderinizin devamı olarak yaparsanız, ilgilenen üyeler de bilgilenmiş olurlar.

Etiketler
Merhabalar Ender Bey
Karavanımda (henüz kullanamadım ) 2 x 190 w monokristal panel 1x200 AH jel akü 1000w tamsinüs akıllı sovair inventerim var.
90 lt.220 v buzdolabı ,12 v hidrafor ,hermatik şohben 3 mt. kadar şerit led aydınlatma mevcut.
Tv de ilave etmek istiyorum. Laptop ve tlf.şarjı da ilave ettiğimde yeterli olurmu.

Buz dolabını 12 v ta çevirmemi tavsiye edermisiniz.
Merhabalar , Kazım bey iyisinizdir umarım
Sisteminiz okey akü kalitenizi veya panel kalitenizi bilmiyorum ancak iyi olduklarını varsayarak size şu tavsiyede bulunabilirim ;

Yazdıklarınızdan gördüğüm kadarı ile akıllı invertör tabir ettiğimiz benim ucube olarak nitelendirdiğim cihazlardan almışsınız.. :smiley: ancak panik olmanıza gerek yok bu cihazlara ucube dememin nedeni, öncelikle gürültülü çalışmalarıdır, altında bulunan çift fan gündüz güneş enerjisi şarjında da dahi ses yapabilmektedir. Akşam keza karavan için 220V bir buzdolabınız var ise, gereksiz bir iç ortam gürültü kirliliğine yol açacağı aşikardır, bu nedenle sadece karavan değil ev sistemi müşterilerimize de bu cihazları önermiyorum. Bizde olmadığı için değil hem mppt li modeli hem de pwm modeli mevcut yoksa :smiley:) Ancak UPS amaçlı kullanırız biz bunları çoğunlukla işlerimizde. Solar desteği ve UPS özelliği de olduğu için …..

Gelelim sizin konunuza, ne yapabilirsiniz bu cihazı sadece şebeke ve solar şarj için kullanın derim. Buzdolabınızı 12Volta çevirin ve hatta solar şarjı da verimsiz olursa ilerde ayrı bir 30 veya 40 A mppt almanızı öneririm. neden ayrı bir regülatör kullanırız ben gürünen bir yerde güneş panellerinin ne ürettiğini akülerinizin durumunu görsel olarak görmenizi isterim. Bu şekilde sisteminizi takip edebilirsiniz. Aküleriniz takip edilmek zorundadır bakalım verimliler mi yeterince şarj oluyorlar mı gibi. Erken mi boşalıyorlar bunu akıllı invertör ile anlamanız çok zordur. Ortasında küçücük saçma bir ekran ve sandığın içine gömüyorsunuz aküler ile birlikte. Halbuki ben buzdolabını 12Volta çevirmeye harcanacak paranın iyi bir tam sinüs karavan tipi sessiz bir invertör ve verimli bir mppt solar şarj cihazına harcanabileceğini ve çok daha az maliyetli olacağını düşünüyorum. Tecrübe ile sabittir. Bu akıllı invertör furyası son yıllarda karavan camiasında yayıldı ve benim hiç hoşuma gitmiyor. (Ayrıca bu invertörlerin çakma üretilenleri de var bunlarda sıkı sık garip hatalar verdiği de aldığım duyumlar arasında)
Görüşmek üzere ;
Yine bir soru sormak isterseniz. Telefonumdan ulaşabilirsiniz. Tel: 0 530 5130819
Önder Köse / Ankara / B-Het Mühendislik

Mppt

Son düzenleme:

Selamlar, bir üyeye ilettiğiniz karavan üstüne montajlı panel fotonuzu gördüm(2017) paneller araç üstüne sadece 5-6 noktadan silikon cinsiyle yapışmış gözüküyor. Bu şekilde 90-100km hızla giderken sökülüp kalkması riski yok mu?
2-Benim transporter (kısa şase)tavan üstü tam düz değil araç enlemesine yaklaşık 50 cm aralıklarla ve yaklaşık 10 cm eninde ve 1 cm yükseklikte bantlar şeklinde kaporta çıkıntılı(ek resimde) vidalama olmadan silikon veya önereceğiniz ne tip bir yapıştırıcı risksiz sürüş/kullanım sağlar?
Eğer siz ve bunu okuyan tecrübeli kullanıcılar cevaplarınızı acil iletirseniz çoook sevinirim..Saygılar, sevgiler..

Ekli dosyayı görüntüle 502284
Geç olmakla birlikte başkalarının faydalanabileceğini düşünüyorum..
Tavsiyem yapıştırma konusunda
AKFIX -HIGH TACK GENEL AMAÇLI MONTAJ YAPIŞTIRICI
Akfix High Tack, tek komponentli, yüksek yapışma ve ilk tutunma gücüne sahip, AST Polimer esaslı bir yapıştırıcıdır. Ağır yapı malzemelerinin sabitlenme ihtiyacı olmadan yapıştırılmasına olanak verir.

Yada sizin uygulamanız için doğru ürün Sikaflex-521UV olacaktır. Ayrıca Sikaflex-521UV için yapıştırma öncesi yüzey hazırlığı olarak Sika Aktivator-205 kullanılmasını tavsiye ediyorum. Aktivatör uygulandıktan sonra en az 10 dakika en fazla 2 saat kurumasını (solventin tamamen yüzeyden buharlaşmasını) bekleyiniz. Ardından Sikaflex-521UV uygulamasına geçiniz.

Untitled

WhatsApp Image 2020 05 04 at 094446 1

Ben iki adet L profili dayson la yapıştırıp paneli bu profillere vidaladım,şimdilik iyi görünüyor.

Akfix High Tack, tek komponentli, yüksek yapışma ve ilk tutunma gücüne sahip, AST Polimer esaslı bir yapıştırıcıdır. Ağır yapı malzemelerinin sabitlenme ihtiyacı olmadan yapıştırılmasına olanak verir.

Yada sizin uygulamanız için doğru ürün Sikaflex-521UV olacaktır. Ayrıca Sikaflex-521UV için yapıştırma öncesi yüzey hazırlığı olarak Sika Aktivator-205 kullanılmasını tavsiye ediyorum. Aktivatör uygulandıktan sonra en az 10 dakika en fazla 2 saat kurumasını (solventin tamamen yüzeyden buharlaşmasını) bekleyiniz. Ardından Sikaflex-521UV uygulamasına geçiniz.
Önder Bey,
Her şey için sizi arıyorum (sağ olun her seferinde de vakit ayırıp uzun uzun izah ediyorsunuz) maalesef bunun için aramadım, şimdi yazınızı gördüm. Doblonun tavanına güneş panelini resimdeki montaj braketlerinden kullanarak Dayson Exra ile yapıştırım. Bir haftalık kullanımdan sonra öndeki iki ayak bıraktı. Paneli geri söktüm braketleri aldım fakat dayson aracı tutmuş bırakmıyor (çok zor kazınıyor boyaya zarar veriyor) ama braketleri tutmamış. Yasaktan önce braketleri zımparalayıp tekrar yapıştırdım sonucunu pazartesi yol yapınca göreceğiz artık.
Düz olmayan zeminde montaj yapacak arkadaşlara tavsiyem önce braketleri zemine yapıştırıp sonra paneli takın (maalesef ben tam tersini yaptım çünki internette bir kişi önce panele montajlayın daha kolay olur demiş) braketler zemindeki hataları bir nebze de olsa yok ediyor.

Merhabalar , Kazım bey iyisinizdir umarım
Sisteminiz okey akü kalitenizi veya panel kalitenizi bilmiyorum ancak iyi olduklarını varsayarak size şu tavsiyede bulunabilirim ;

Yazdıklarınızdan gördüğüm kadarı ile akıllı invertör tabir ettiğimiz benim ucube olarak nitelendirdiğim cihazlardan almışsınız.. :smiley: ancak panik olmanıza gerek yok bu cihazlara ucube dememin nedeni, öncelikle gürültülü çalışmalarıdır, altında bulunan çift fan gündüz güneş enerjisi şarjında da dahi ses yapabilmektedir. Akşam keza karavan için 220V bir buzdolabınız var ise, gereksiz bir iç ortam gürültü kirliliğine yol açacağı aşikardır, bu nedenle sadece karavan değil ev sistemi müşterilerimize de bu cihazları önermiyorum. Bizde olmadığı için değil hem mppt li modeli hem de pwm modeli mevcut yoksa :smiley:) Ancak UPS amaçlı kullanırız biz bunları çoğunlukla işlerimizde. Solar desteği ve UPS özelliği de olduğu için …..

Gelelim sizin konunuza, ne yapabilirsiniz bu cihazı sadece şebeke ve solar şarj için kullanın derim. Buzdolabınızı 12Volta çevirin ve hatta solar şarjı da verimsiz olursa ilerde ayrı bir 30 veya 40 A mppt almanızı öneririm. neden ayrı bir regülatör kullanırız ben gürünen bir yerde güneş panellerinin ne ürettiğini akülerinizin durumunu görsel olarak görmenizi isterim. Bu şekilde sisteminizi takip edebilirsiniz. Aküleriniz takip edilmek zorundadır bakalım verimliler mi yeterince şarj oluyorlar mı gibi. Erken mi boşalıyorlar bunu akıllı invertör ile anlamanız çok zordur. Ortasında küçücük saçma bir ekran ve sandığın içine gömüyorsunuz aküler ile birlikte. Halbuki ben buzdolabını 12Volta çevirmeye harcanacak paranın iyi bir tam sinüs karavan tipi sessiz bir invertör ve verimli bir mppt solar şarj cihazına harcanabileceğini ve çok daha az maliyetli olacağını düşünüyorum. Tecrübe ile sabittir. Bu akıllı invertör furyası son yıllarda karavan camiasında yayıldı ve benim hiç hoşuma gitmiyor. (Ayrıca bu invertörlerin çakma üretilenleri de var bunlarda sıkı sık garip hatalar verdiği de aldığım duyumlar arasında)
Görüşmek üzere ;
Yine bir soru sormak isterseniz. Telefonumdan ulaşabilirsiniz. Tel: 0 530 5130819
Önder Köse / Ankara / B-Het Mühendislik

Teşekkürler Ender Bey.
Antalyada henüz buzdolabı kompresörünü değiştirecek servis bulamadım,malum koranadan dolayıda rahat dışarı çıkamıyoruz.Buz dolabını 12 volta çevirdikten sonra 12 v Tv de bakmam gerekecek heralde 12 v kullanım açısından.
50 A MPPT salor şarz cihazı ısmarladım ay sonu gelecek .sonrasında mevcut 200 ah kullanılmış jel akümün durumu belli olacak randıman vermez ise yeni almam gerekebilir.

Panellerden randımanlı verim alınabilmesi için araç tavanından bir miktar yüksek (5-6cm) olarak uygulama yapılması da tavsiye ediliyor. Bu panellerin kullanımı açısından da bir önem içeriyorsa tavana yapıştırmak uygun değil. İkinci resimdeki uygulama yada tavan üstünde oluşturulan bir çerçeveye montaj daha uygun gözüküyor.
Sizin isimlerini belirttiğiniz yapıştırıcılarla randımanlı bir montaj nasıl sağlanır?

.
@smlhyk gerçi sorunuz bana değil ama pazartesi yola çıkacağınızı söylediğinizden, özür dileyerek bence durumun gördüğüm önemi yüzünden, araya girmeme müsaade edersiniz sanırım ?
Belki @konderk, işleri yüzünden hemen cevap veremeyebilir..

Aşağıda yazacaklarım sadece karavanlar için solar konulu 80 sayfalık bir kitaptan alınma bilgiler olup, benim gibi, Almanya’da karavancıların standart uygulamaları durumunda. Üstelik benim dokuz senelik tecrübem de bu yönde..

Kısaca söylersem;
Kullandığınız panel taşıyıcı ABS plastik elementler (braketler), Sika 252 yani PU (Poliüretan) bazlı yapıştırıcıyla uygulanmalı. Zımparalamanızın faydası yok. ABS başka tür yapıştırıcılarla (galiba 3M in bir şeridi hariç) başarıyla uygulanamıyor..
Yani bu durumda yola çıkmak pek uygun olmamalı ?

Sika 252, 100cm2 yani avuç içi kadar bir alanda 3000kg dan fazla tutuculuğa erişebilmekte. Bu da üreticisi tarafından karavan uygulaması için özellikle tavsiye edilen bu yapıştırıcının diğer bir artı puanı.
Sikaflex-521UV de ayni firmanın genel olarak tavsiye ettiği yine poliüretan-hibrit diğer bir ürünü. Akfix High Tack'in da poliüretan bir yapıştırıcı olduğu görülüyor..
Fakat Dayson Extra'nın ne cins bir malzeme olduğuna ulaşamadım.. "Poliüretan (ve) silikon mastik yapıştırıcı" beraberce benim anlayamadığım tuhaf bir terim.. :worried:
Belki saf poliüreten olduğu halde siz aktivatörsüz uygulamışsınızdır ?

İnternette gördüğünüz de tecrübenizin aksine, en uygun ve doğru yapıştırma metodu.
Sanırım konuyu takip eden ilk uygulayıcılar için tekrarlamamı hoş görürsünüz ?
Panel eğer mümkün ise (?) panel hücre lehim noktalarına zarar verebilecek aracın yollarda sarsıntı dolayısıyla torsiyon (bükülme) dezavantajını en aza indirmek üzere, önce aracın ortalarında, boylamasana (!) konumlandırılacağı yerde tutucu element ve vida yerleri işaretlenerek ve daha sonra da panel braketleriyle vidalı olarak, araç üzerinde temizlenmiş, metanol+ mutlaka primer (aktivatör) uygulanmış haldeki bu yerlere yapıştırılmalı.

İlaveten;
* Panelleri üzeri karton ile kaplanmış olarak montajlamak da yanlış olmamalı ?

* Yapıştırıcının titreşimi sönümleyebilmesi (emebilmesi) için kalınlığının 3-5 mm arasında olması da dikkat edilmesi gereken çok önemli bir nokta !

* Ayrıca düşünülebileceği üzere paneller arası da en az 2cm aralık bırakılması gerekmekte.

ABS yapılı taşıyıcılara en fazla 10 sene UV garantisi veriliyor. Daha pahalı PU taşıyıcı elementlerin ise güneş ışığından etkilenmediği yazılmakta.

Böylelikle @makara60 ‘ın uygulamasının (eğer silikon kullanmadı ise) fazladan aracı delip vidalıyarak gerçi tutunmayı pekiştirdiği, ancak solar hücrelerini birleştiren lehim noktalarını araç titreşimini doğrudan iletmesi yüzünden rizikolu duruma getirdiği düşünülebilir.
Özellikle ucuz Çin yapımı panellerde hücreler arası lehimlemenin robotlar yerine manuel, diğer değimiyle farklı kalınlıklarda yapıldığı unutulmamalı.

Konusu açılmışken:
Metal ve boyalı metal arası yüzler için tutuculuğu dolgu özelliğinden az olan silikon kullanılmamalı. Otomatif uygulamalardaki titreşim de bu malzeme için diğer bir olumsuzluk kaynağı..
Bu malzemeler için poliüretan yapıştırıcılar yerine istenirse, daha pahalı ve uygulaması zorlu epoksit ve tam tersi ,poliüretandan bile daha ucuz ve çok kolay uygulamasıyla
MS Polimer yapıştırıcılar uygun alternatif olmaktalar.

.

Son düzenleme:

Sevgili ve bilgili Red Kit Davut dostumuz.
Yazılarınızda, ilgilendiğiniz konularda, çok iyi bir araştırmacı olduğunuz çok iyi anlaşılıyor.
Sizden, beceri ve bilgilerinize istinaden söylüyorum, size çok zor gelmeyecek ..:( bir ricam var.
Size çok zor gelmeyecek,bana harika kolay gelecek bir rica.. :smiley:
(Halk deyimi ile -hazırlopçuluk...)

Ben geneli itibarı ile, güneş enerj sistemlerine karşıyım..!
Karavanı gölgede, ağaç altında ferahlayacağım yerlerde bırakırım serbest gezinirken..
Ama diğer taraftan, aküler için enerji de lazım, en problemsizi de solar enerji olarak görünüyor.

Çözümü şöyle düşünüyorum:
Karavana 5-8 m uzağa kadar kurulacak, seyyar bir panel ve teşkilatı ile bu enerjiyi sağlamak..
İhtiyaç ve zaman çerçevesinde kurulup kaldırılacak bir taşınabilir panel.
Naçizane bilgimle bunun 180-190 W bandında monokristal panel olabileceğini öngördüm.
Günlük enerji ihtiyacımı yaz zamanı 25Ah, kışın eberspacher dolayısı ile 40-50 Ah. olarak görüyorum
Karavan içerisinde kullanılmadığı zaman bu paneli saklayabileceğim yer max. 150 cm x 75 cm.

Bana mümkünse, elemanaları tek tek,konudan uzak bir insan için
belirtirseniz , müteşekkir kalırım. ( Ve hatta marka belirterek, ki bu özel mesajla belki olabilir,.)

Sağlıklar diliyorum.

İlginize teşekkür ederim.
12V/220V buzdolabı kullanmıyorum.
Zira gezdiğimiz yerlerin mahalli tadlarını tanımak için lokantalarda yiyoruz.
Ayrıca karavanlarda yemek pişirmeyi doğru bulmuyorum.
Koku ve yağlanmanın her yere sinmesi bakımından.

Karavanda en fazlası, çay demliyoruz, onu da kaynadığı zaman hemen kapatıyoruz,
zira su buharı da karavanı rahatsız eder diye düşünüyorum.

Sadece içeçek su ve meşrubatın serinliğini korusun diye,
bir peltier tipi soğutuculu kasetim var.
Ona soğuk olarak koyduğumuz içecekleri belli süre koruyor.

Sağlıklar dilerim.

O zaman tüketiminiz nedir?Biz güneş enerjisini buzdolabı için kullanıyoruz.100-150 amperlik agm akü alıp, araçtan şarj yaparsanız diğer tüketimleri rahatça karşılayacaktır.

.
Tüketiminizi doğru hesapladınız mı acaba?Buzdolabı dolayısı ile yaz tüketimi daha fazla olacaktır.Ayrıca webasto tüketimi yazdığınız kadar artırmayacaktır.

Akın bey, Eberspächer Airtonic D2 için ben de ayni düşüncedeyim. Zirve tüketiminiz açısından, özellikle yaz aylarındaki soğutucunuzun tüketimine odaklanmalısınız. Tabi peltier bazlı dolabınızın tüketimini bilmiyorum..

D2BAB0A3 3CE9 4CC5 9302 90F8C204C0BE

Tecrübenizle aslında siz daha iyi bilirsiniz, İzmir konumunda kışın, günün 1/4 - 1/3ü için yukarıdaki orta değeri almak yanlış olmamalı ? Arada bir kısa aralıklarla fazla tüketim ise pek önemli sayılmamalı ? Gerçi güneş de kaprisli olur bu mevsim. Sonuçta bunların hepsini oryantasyon değeri olarak görmeli..

Aşağıda imzamdaki hesap cetvelinin, gerçek tüketiminizi, sonra ona uygun akü kapasite ve en nihayetinde de sisteminize yeterli panel büyüklüğünü tespit tahmin etmenizde yardımcı olacağını sanıyorum.
Gerçek tüketiminizin ve belki tekrar kullanmak isteyeceğiniz elinizdeki akülerin şu andaki tahmini değerlerini bildirirseniz, isterseniz beraberce de hesaplayabiliriz.
Galiba bir mühendise yapılabilecek en şom ağızlı teklif oldu ? :yum:

Bildiğiniz üzere VRLA (jel, AGM) akü zorunluluğu dışında panel ve regülatör seçimimizde günümüzde madden artık oldukça özgürüz. Depo eniniz 10 cm üzeri ise gerektiğinde (örn.) 2 x150 W panele yer bularak mppt regülatörü bile kolaylıkla gereksiz bırakabileceğinizi unutmayın.

İnanın, sanal tek yumurta ikizim @EvliyaCelebi2 hazretleri de farklı yazmazdı..:p
.

Son düzenleme:

O zaman tüketiminiz nedir?Biz güneş enerjisini buzdolabı için kullanıyoruz.100-150 amperlik agm akü alıp, araçtan şarj yaparsanız diğer tüketimleri rahatça karşılayacaktır.
----------------------------------------------------------
Tecrübenizle aslında siz daha iyi bilirsiniz, İzmir konumunda kışın, günün 1/4 - 1/3ü için yukarıdaki orta değeri almak yanlış olmamalı ? Arada bir kısa aralıklarla fazla tüketim ise pek önemli sayılmamalı ? Gerçi güneş de kaprisli olur bu mevsim. Sonuçta bunların hepsini oryantasyon değeri olarak görmeli..
----------------------------------------------------------

Geziyi sadece İzmir şartlarında değil de, fazla kışa kalmadan, sonbaharda Egenin iç kısmı,
İç Anadolunun batısı , göller belgesi olarak da ele alalım.
Isparta-Burdur yani göller yöresi çok güzel bölgemiz..

Beyşehir de, nefret ettiğim sazanın !!! , tadına doyamamıştım..:smiley: .
Lokantayı işleten hanım kardeşimiz çok haklıymış, ben, " Nefret ederim sazandan" dedikçe o üsteledi..
Ve sonunda, harika bir lezzet tatmış olduk.
Ara sohbetin dışı, mevsim sonbahar, karavan tirit izolasyonlu Güney maxi .
Isıtıcı Eberspacher ve dış sıcaklık -1 C idi..
Ve içerisi, Eberspacher sayesinde harika idi.. :smiley:
Sabah penceredn bakınca, donmuş kırağıları görmüştük.

O nedenle ısıtıcı sarfiyatını sağlam tutmak lazım.
Diğerleri, 2-3 tane led, arada çalışan su pompası v.s.önemsiz şeyler.
Peltierı soğutuculu dolabı kullandım ama, hiç sarfiyatına bakmadım,
rahatsız edici bir şey olduğunu sanmıyorum benim kullanımımda.
Olsun olsun günde max. 10 Ah. sarfiyatı olsun.
İçine konan 3-5 soğuk içeceği muhafaza ediyor.

Ben ucuzundan ve beni idare edecek şöyle bir sistem düşünüyorum:

Texron 150 Amper Deep Cycle Jel Akü (Kore Malı) .... 1.750.- / 1.900.- TL
Zexron 185 Watt Monokristal Güneş Paneli ...... 570 TL
Solar Kablo Seti - 6mm (10Metre) ....... 110.-TL
MPW Solar Güneş Paneli Akü Şarj Kontrol Regülatörü 12V/24V 20 Amper.. 100.-TL
MC-4 Konnektör ...20 TL
Tam sinis inverter – 800 Watt (mevcut)
Akü bağlantı kablosu, sigorta v.s. (Mevcut)
220V varlığında akü şarj aleti (Mevcut)
Yani 2.550.- / 2.750.- TL bandında bir sistem.

Unuttuğum bir şey var mı.?
Selamlar.

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,430
Kayıtlı Üye Sayımız
172,077
Kaydolan Son Üyemiz
yasin29

Çevrimiçi üyeler

SON KONULAR